Skocz do zawartości
sux

Czy mogę dorzucić kość 8GB do 2x4GB?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie drodzy użytkownicy.

Mam płytę Pro4s Z170 pod skylake, mam DDR4 2400 Mhz w postaci 2x4GB. Czy mogę dokupić jedną kość 8GB? I czy coś stracę przez to? Pytam dlatego, że jest takie słówko jak dual channel, czyli jak dorzucę trzecią kość ramu to stracę ten dual channel? W praktyce ten dual channel i tak daje tyle co prawie nic? Pytam tylko o gry komputerowe, bo nie interesują mnie żadne programy. I jeśli wszelkie opcje dołożenia ramu są możliwe i bezproblemowe, to polecacie do tych 2x4GB dorzucić jedną kość 8GB, czy dwie kolejne po 4GB, czy bez różnicy (jak bez różnicy to kupię jedną 8GB z tymi samymi CL i taktowaniem)?

 

Będę wdzięczny za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki masz sprzęt , w co grasz i w jakich detalach / rozdzielczości .

 

Jak masz kartę pokroju GTX960 / R9 380 lub słabsze , I3 i grasz w FHD + detale medium/high lub niżej to dokładanie ramu jest średnim pomysłem .

 

Co innego jak masz mocno wykręconego I5/I7 K + GTX980Ti + monitor 1440p/4K i grasz na detalach high/ultra , dołożenie 8GB ram czasami może pomóc .

 

Co do trybu DC - nadal będzie działał normalnie , inna kwestia to zysk z DC - nie wiele to daje , więcej można było zyskać na dołożeniu ram niż na trybie DC/TC/QC .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie tylko chcę się zorientować czy mogę dorzucić jedną kość 8GB mając już dwie kości 4GB. RAM kupię tylko wtedy, gdy zobaczę, że jest zapychany, a zapchać RAM udało mi się wyłącznie w grze RUST, która jest early access od 50 lat i deweloperzy są na tyle nieogarnięci, że nie potrafią zupełnie zoptymalizować gry pod względem loadingu i użycia RAM.

W przypadku normalnych gier pokroju Wiedźmin 3, GTA 5 i tak dalej nie potrzeba więcej niż 8GB, bo 8GB wystarcza w zupełności, nawet na detalach bardzo wysokich. W RUST nie gram bo nudny więc nie istnieje żadna gra, przez którą chciałbym dokupić ram, ale wiem, że prawdopodobnie w ciągu roku, dwóch lat, jakiś wydawca będzie miał team nieogarniętych programistów i wtedy będzie trzeba pomyśleć o dokupieniu RAMu, a wolę już w tej chwili wiedzieć czy mogę jedną kość 8GB dorzucić do 2x 4GB, to wszystko.

Wiem, że większość osób nie ogarnia niczego i myślą, że dodatkowy ram im fpsów doda, mimo, że gra łącznie z systemem im zjada 5.5 GB, ale ja do takich osób nie należę, ram kupię tylko wtedy gdy faktycznie jakaś gra zacznie zapychać ten, który mam, może to nastąpić za pół roku, albo później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dual channel w wybranych benchach daje mega-dużo, bo jest dwukrotnie szersza magistrala, więc maksymalna przepustowość rośnie. W praktyce domowych zastosowań niewiele nic to nie daje.

 

Możesz dokupić ósemkę i dołożyć. Będziesz mieć wtedy single channel. W istocie ja bym tak zrobił: dokupił ósemkę i wystawił na sprzedaż dwie czwórki, póki jeszcze są łatwo sprzedawalne. Po czym dokupił drugą ósemkę i wrócił do dualu lub został na pojedynczej ósemce.

 

RAM jest obecnie na tyle tani, że nie ma specjalnych powodów do oszczędzania na nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

RAM jest obecnie na tyle tani, że nie ma specjalnych powodów do oszczędzania na nim.

 

Brak pełnego zestawu jednak jest pewnym hamulcem w polecaniu jednej kości 8GHz o taktowaniach 3000MHz CL15, prawda? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie znaczenie ma mój zestaw? I tak ram kupię tylko wtedy kiedy zaczną pojawiać się na rynku interesujące gry, które faktycznie zjedzą więcej niż 8GB RAMu, na razie dla mnie takich gier nie ma mimo grania na prawie ultra detalach w GTA5, Wiedźmin 3 itd. W jakieś dziecinne CoDy nie gram.

 

i5 6400 podkręcony, pro4s z170 (4 sloty), r9 380x podkręcony, 2x 4GB RAM DDR4 2400MHZ CL14 (corsair vengeance) podkręcone trochę (kręcę te wszelkie rzeczy bardziej dlatego, że można niż, że brakuje mi wydajności, bo nawet bez podkręcenia wszystko spełnia moje oczekiwania. Nie mam apetytu na jedną dodatkową klatkę jak niektórzy).

Jeśli za rok wyjdzie sensowna gra, która zje 12 GB RAMu, to wtedy dokupić jedną kość 8GB? Jakoś nie widzi mi się sprzedawać te dwie kości by kupować na ich miejsce jedną 8GB i dodatkową 8GB, wolę 2x4GB zostawić i dorzucić 8GB, wydajnościowo w grach nie zrobi mi różnicy czy będę miał 54 klatki, czy 51 klatek w innej kombinacji ramu.

Edytowane przez sux
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróżki na forum dawno zdechły przybite przez ignorancje bijącą z postów. 12mc dla sprzętu to bardzo odległa przyszłość. Co nie zmienia faktu że nawet obecna konfiguracja w żadnym aspekcie nie skorzysta na dodatkowej kości RAM. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma to pewne znaczenie, ponieważ podsystem pamięci RAM nie jest izolowany od reszty i różnice w szybkości będą łatwiej zauważalne przy szybszym CPU niż przy wolniejszym oraz przy mocniejszym GPU niż przy słabszym.

 

Czy dołożysz jako trzecią kostkę czwórkę czy ósemkę, nie będzie wtedy dual channelu (co pokaże CPU-Z to nie wiem, ale nie będzie to działać). Dodatkowo nieco bardziej będzie kontroler pamięci dociążony w CPU, więc może być potrzeba dołożenia kilku miliwoltów dla VCCSA albo odjęcia kilku MHz CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem

2x4GB Vulcana 1600 Cl9+ 8GB GoodRam 1833 CL10. Wszystko na 10-11-11-32 2T sobie śmiga i CPU-Z wskazuje Dual. Testów nie robiłem - działa jak działało.

 

Odpalone tylko dla tego że miałem pod ręką kostkę GR. Z lenistwa na razie nie chce mi się wyciągać wolniejszych i bawić się w benche. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że Aida64 jest cały czas rozwijana, a Vantage nic nie pokaże jeśli chodzi o pamięci ;)


Poza tym nie wiem nad czym tutaj dywagować, skoro najrozsądniejsze rozwiązanie to:

Możesz dokupić ósemkę i dołożyć. Będziesz mieć wtedy single channel. W istocie ja bym tak zrobił: dokupił ósemkę i wystawił na sprzedaż dwie czwórki, póki jeszcze są łatwo sprzedawalne. Po czym dokupił drugą ósemkę i wrócił do dualu lub został na pojedynczej ósemce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma prawa to działać w dualu raczej.

 

Ale jak puścisz test z aidy z trzema bankami obsadzonymi i z dwoma będzie wiadomo jak jest.

Jeśli dobrze pamiętam to kombinacja ramu 2x1GB + 2GB, 2x2 + 4, 2x4 + 8 itd. powinna być obsługiwana przez kontroler pamięci jak dual channel.

daleko szukać nie trzeba: wikipedia

Edytowane przez Leon166

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...