Skocz do zawartości
DreamerDream

Składanie samemu komputera - kilka pytań od newbie

Rekomendowane odpowiedzi

Są różne poradniki, czy choćby zestawy z purepc. Jednak jest parę pytań, na które jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi(nie wiem czy są tak oczywiste, czy aż tak debilne), ale jak ktoś to kiedyś powiedział "Nie ma głupich pytań".

 

1. Czy przy kupowaniu części trzeba zwracań uwagę na rozmiary, kształty płyty głównej/obudowy/Karty graficznej/chłodzenie procesora? Czy może po prostu są określone jakimiś normami? Nie chodzi mi o o itx itp, ale zauważyłem, że np. nawet karty graficzne mają różne rozmiary. Czy trzeba się tym przejmować, albo jakoś to uwzględniać?

2. Boxowe procesory mają układ chłodzenia w zestawie, ale czy jest też pasta, czy trzeba samemu ją załatwić? Dodatkowo wszędzie piszą, że chłodzenie z tych boxów do najlepszych nie należy. Są one aż tak tragiczne, czy po prostu "średnie"? 

3. Wszystkie procesory mają zintegrowana kartę graficzną? Jeśli powiedźmy ktoś chciałby sobie na razie złożyć komputer bez karty graficznej (mając nadzieje, że za niedługo spadną ceny geforców 9xx i Radeonów 3xxx) to da rade przez jakiś czas na niej w miarę normalnie korzystać z PC? W razie czego na jakiś czas mogę korzystać z mojej starej karty graficznej, ale nie wiem czy nie będzie z nią problemów przez zmieniające się standardy w płytach głównych (wynikające z generacji procesorów).

4. Czemu mało kto radzi(ł) kupować Broadwelle? O jakiegoś czasu zerkam na purepc i na forum to tylko Haswelle, aż do momentu pojawienia się Skylake i jak się miewa sprawa ze skylakami na win7? Na necie można znaleźć informacje o problemach z usb. Dodatkowo opłaca się jeszcze inwestować w haswelle czy lepiej patrzeć już tylko za Skylake?

5. Czy pobór mocy (w gpu) ma tak ogromne znaczenie jak to wiele osób wyolbrzymia, czy to wyolbrzymienie raczej wynika z wieloletniej walki zieloni vs czerwoni?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jak masz bardzo długą grafikę, czy wielki radiator na cpu, to jest szansa, że nie zmieszczą się w niedużej obudowie. Współczesne obudowy (ATX) są jednak robione tak, żeby pomieścić wszystko + mają podawane max wymiary gpu/coolera.

 

2. Pasta jest zawsze już nałożona na radiator. Same chłodzenia są przede wszystkim głośne.

 

3. Z inteli chyba tylko Xeony i topowe i7 nie mają gpu, w zwykłych desktopowych prockach jest raczej zawsze. Na starszych chipsetach jednak nie każde mobo obsługiwało zintegrowane gpu, nie wiem jak teraz.

 

5. Większy pobór mocy = więcej wydzielanego ciepła = więcej hałasu. To chyba jedyny znaczący skutek.

Edytowane przez Hejger
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Przy płytach / obudowach to wystarczy zwrócić uwagę na format - płyta mATX czy mniejsza wejdzie do budy mATX / pełnej ATX .

 

Co innego ITX / mITX - tutaj trzeba specjalnie dobierać budy .

 

Co do kart - trzeba sprawdzić długość samej karty oraz to jakie karty mieści dana obudowa - albo na stronie danego produktu w sklepie albo na stronach producentów .

 

Najmniejsze z reguły są tzw. wersje referencyjne , niereferenty mogą być różnej długości - nawet 30+ cm jak np. Gigabyte z chłodzeniem WF3 / WF3 X .

 

Wyjątek stanowi Fury X gdzie sama karta jest bardzo mała , cały układ jest chłodzony wodą ( wszystko masz w zestawie ) .

 

2. Chłodzenie Box zawiera już wentylator/radiator i pastę ( wyjątek to wersje K najnowszych procesorów Intela - te nie mają chłodzenia w ogóle ) .

 

A że ich wydajnośc i kultura pracy jest średnia to co innego - na start wystarczy , potem można dobrać coś lepszego .

 

3. Zależy czyje CPU i na jaki socket .

 

U Intela praktycznie wszystkie CPU na S1151 ( Skylake ) czy starszy S1150 ( Haswell/Broadwell ) mają iGPU , co innego procki z generacji Sandy Bridge / Ivy Bridge - tutaj jest kilka modeli z wyciętym / zablokowanym iGPU .

 

Do tego Xeony na ww. sockety - częśc ma iGPU a cześć nie , procki na LGA 2011/2011-3 nie mają w ogóle iGPU .

 

Co innego AMD - u nich tylko serie Ax na sockety serii FM mają iGPU ( choć nie wszystkie ) , FX-y nie mają iGPU .

 

4 . Co do Broadwella - może być kilka przyczyn , mały wybór - tylko modele do OC , kiepskie OC oraz cena i konieczność posiadania chipsetu serii 9 .

 

5. Wszystko zależy od tego jakie to GPU , choć w kwestii poboru prądu to obecnie NV przoduje - seria Maxwell to były / są całkiem energooszczędne karty, Pascal jeszcze wyżej podniósł tą poprzeczkę - ale to zrozumiałe , to układy wykonane w mniejszym procesie technologocznym .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A warto myśleć o kupnie haswella, czy lepiej tylko skylaka "bo nowsza generacja"?

Nawet na testach kart graficznych w rożnych serwisach wciąż używa się haswelli (np. na purepc) więc rozumiem, że nie ma jakiejś między nimi dużej różnicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...