Skocz do zawartości
Smartek

Co zmienić w starszym HTPC dla płynnego odtwarzania 1080p?

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem "w spadku" kilkuletniego HTPC w bardzo ładnej obudowie alu Anteca i chciałbym zrobić z niego użytek. 

 

AMD Athlon II X2 235e 

2GB DDR3 1300MHz

ASUS M5A78L-M/USB3

karta integra 

 

720p + "chałupniczy" ambilight przez Kodi na Win7 chodzi bez żadnych przycięć, jednak FullHD już przycinają, szczególnie w szczegółowych i szybkich scenach.

Co muszę zmienić, żeby odtwarzało mi płynnie bez cięcia? Nawet Netflix się tnie. 

Teoretycznie powinien chodzić bez zarzutu, myślę, że to bardzo graniczna sytuacja. 

 

Chciałbym to zrobić jak najniższym kosztem.

Edytowane przez Smartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mnie pamięć nie myli to siedzi tam Tagan 480W PFC - ale upewnię się jak wrócę do domu i dam znać :-). 

Procek nie musi być 45W. Chodzi mi o jakieś minimum... 

 

OpenELEC do sprawdzenia, pytanie jak współpraca ambilighta z nim...

Edytowane przez Smartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie trzeba wymieniać procka .

 

Jak masz miejsce to wstaw jakąś normalną kartę graficzną , może być loendowa padaka LP byle miała wsparcie dla DXVA / DXVA 2 np. taki HD6450 za ~150 zł .

 

Do tego odpowiednio skonfigurowany soft i karta powinna przejąć dekodowanie materiału video .

 

Chyba że oglądasz filmy kodowane w H265 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

H265 nie oglądam - czy kodeki od KODI wspierają dxva? I co w takim przypadku z materiałami streamowanymi z YT/netflix?

 

No chyba, że mowa o karcie tego pokroju: http://allegro.pl/amd-ati-hd6450-512mb-gddr3-low-profile-gw-fv-wroc-i6370285338.html ? Tylko martwi brak HDMI.

Edytowane przez Klaus
naprawiłem link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta spoko, chociaż lepsza byłaby pasywna i z hdmi.

http://allegro.pl/karta-graficzna-amd-radeon-hd6450-1gb-pci-e-i6265314753.html

http://allegro.pl/sapphire-radeon-6450-i6424200408.html

http://allegro.pl/ati-radeon-6450-silent-1gb-gddr3-fv-gw-amso-i6128409122.html

 

 

Chyba z tych ww tylko szafirek ma hdmi. Przy dp musisz więcej z kablem kombinować, znaczy mieć kabel dp-hdmi, ewentualnie dvi-hdmi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z podanych tylko jedna jest LP (i byłaby dobra; cenowo też fajna- nie jestem pewien czy high wejdą, muszę dzisiaj rozebrać, składałem go ojcu z 5 lat temu). Dziękuję za poświęcony czas :)

 

To jest ta obudowa. Naprawdę mi szkoda inwestować w coś innego, a mógłbym za ~300 zł mieć fajnie zrobionego raspberry.

Edytowane przez Smartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I chyba potrzebuje pomocy (wybaczcie brak polskich znaków, ale pisze z telefonu i nie chce mi sie po słowniku poprawiać).
Karta doszła. Działa. Najnowsze ati catalyst śmigają.
Problem jest tego rodzaju:
PotPlayer z wbudowanymi dekoderami i włączonym dxva obraz jest mniej płynny niz z wylaczona akceleracja, mimo ze wtedy użycie cpu waha sie miedzy 90-100%, a przy włączonym dxva nie przekracza 20%, a gpu 70% w najszybszych scenach o najwyższym bitrate...

W kodi nie moge zmusić włączonego dxva w żaden sposob.

Ram z odtwarzanym filmem w obciążeniu nie przekracza 1,5gb, wiec ma 500mb wolnego. Hddtune osiąga kilkadziesiąt Mb/s odczytu z HDD...

w ten o to sposob jestem w kropce, bo zupełnie nie ma różnicy na chwile obecna i brak pomysłu na dalsze kroki.
Sprzęt ma moc, a nawet i zapas na odtwarzanie, ale obraz i tak nie jest plynny. Macie Panowie pomysły?
System to win7 32bit.

Edytowane przez Smartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresetuj potplayer'a i zostaw na ustawieniach zalecanych, najczęściej są optymalne. Pot player'a testowałem na pentium 4 (SOCKET 478) z integrą, z 1.5GB ramu, win XP (dell optiplex gx270) i odtwarzał płynnie 720p w jakości "youtube".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KMPlayer to przecież stary PotPlayer - dotychczas mój ulubiony. Próbowałem z MPC HC. Wszędzie poza KODI działa DXVA, ale wtedy większe spowolnienie niż bez włączonej akceleracji - i właśnie to mnie dziwi najbardziej.

Nie mam pomysłu, ten OS już ma trochę czasu, instalowany za czasów jak nie było SP1, kilka lat temu, dociągnąłem, ale nic się nie zmieniło.

Nie są to przycięcia ani pokaz slajdów, po prostu momentami obraz nie jest płynny, ale też nie klatkuje, jednak ja już to widzę i mnie drażni. Na próbę odpaliłem netflixa i jest lepiej niż było bez karty, jednak na szybko porównanie z netfliksową appką ze SmartTV i różnica jest kolosalna, a chyba być nie powinna, a jeżeli już to na korzyść PC niż zwykłej apki z tv?

 

Ostatnim moim pomysłem pozostaje format, wrzucę mu 64bitową wersję, może będzie się lepiej sprawowała. Wrzuciłbym jakieś distro linuksa, ewentualnie coś typowo pod MC pokroju OpenELEC, jak mi wyżej radziliście, ale potrzebuję jednak trochę większej konfigurowalności.
Dziwi mnie też niemożność zmuszenia Kodi do obsługi dxva, próbowałem z wersją 12.x, 16.1 (czyli najnowszą), a nawet pokusiłem się o instalację XBMC, gdy jeszcze nie był KODIm, ale nawet się nie odpalił ;-).

 

Jeżeli macie choćby najdrobniejsze pomysły na mój problem to proszę się nie krępować i piszcie, może jakaś głupota, o której wcześniej nie pomyślałem, a która może mogłaby pomóc.

Edytowane przez Smartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CoreAVC + MediaPortal (lub inny korzystający z zewnętrznych kodeków) i powinno działać na samym procesorze.

 

Jeśli chodzi o akcelerację, to żaden program nie działa lepiej niż systemowe Filmy na Windows 10. FullHD nawet na HD3470 za 10zł, gdzie VLC nawet nie zipnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, że docelowo zależy mi przede wszystkim na KODI, bo lepszego rozwiązania do zastosowań typowego MC nie znam, ale do tego konieczne jest przeinstalowanie systemu - będę miał chwilę to się tym zajmę. Pytanie tylko - siódemka czy dziesiątka 64bit? Co będzie mniej wymagające? 

 

Wiercąc się dzisiaj w łóżku wpadłem na jeszcze jeden pomysł, zanim zacznę bawić się w zmiany OS. Chodzi o powyłączanie wszelkich ulepszaczy w ustawieniach TV - o ile większość z nich pokroju "dynamiczny kontrast" mam powyłączane zawsze, o tyle "efekt opery" na najniższym stopniu chyba jest aktywny :). Sprawdzę więc jeszcze i od tej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z radością oznajmiam - udało sie :-).
Nie wiem co konkretnie było zle i co pomogło, ale napisze co zrobiłem:
1. Format, wrzuciłem windowsa 7 ultimate x64
2. sp1+wszystkie poprawki z Windows update do dnia dzisiejszego
3. Najnowsze ati catalyst, ale uwaga - instalacja niestandardowa - odznaczając sterowniki do dźwięku hdmi (korzystam z wyjścia optycznego na płycie glownej)!
4. Najnowszy Kodi
5. Najnowsze sterowniki do chipsetu
6. Wyłączyłem wszystkie ulepszacze w tv
7. Wyłączyłem aero w win7 i nie instalowałem nic wiecej

Efekt? W kodi ruszyło dxva.
Z poczatku byłem załamany, bo wielkiego efektu nie było.
I teraz uwaga - włączyłem usuwanie przeplotu spod menu ustawień wideo, które jest dostępne tylko i wyłącznie w trakcie odtwarzania i problem jak ręka odjął!
Chodzi wszystko płynnie tak, jak chciałem od samego poczatku! :-)
Żałuje teraz, ze nie sprawdziłem tego na poprzedniej konfiguracji, ale ważne, ze działa.

Moze komuś pomoże :-)

 

EDIT: malutki protip - z racji, że usuwanie przeplotu nieznacznie zwiększa jasność wyświetlanego obrazu idealnie jest obniżyć jasność w ustawieniach o 10%. Obraz perfekcyjny :-). 

Jak będę miał chwilę to pobawię się jeszcze jakimś zewnętrznym playerem i innymi dekoderami i generatorami wideo - może uda się wycisnąć coś więcej. O każdym postępie poinformuję.

 

EDIT2: jest jeden problem, który nie do końca wiem jak rozwiązać, mianowicie mimo zaptaszonej opcji w ustawieniach KODI maksymalnie osiągam DD 5.1, DTS coś nie chce współpracować - ale może to wina braku oprogramowania do zintegrowanej dźwiękówki, dzisiaj sprawdzę dokładniej. 

Edytowane przez Smartek
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...