Skocz do zawartości
Clinu

[1500-1700 zł] Zestaw dla młodego inzyniera

Rekomendowane odpowiedzi

H110/B150 aktualizacja biosu konieczna.

 

B250 prosto z pudła powinny obsłużyć nowego Pentiuma.

 

Nie musisz mieć m.2 dla dysku sataIII.

 

To mi trochę wyjaśnia, ale dużo jest tych czpisetów na płytach głównych.

Jaką Ty byś zaproponował płytę bez aktualizacji biosu za kwotę o której mówimy tj. 320-340 zł?

mając na uwadze wyjście HDMI, 4 sloty pamięci, DDR4 2133mhz,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez aktualizacji biosu to tylko płyta na B250 , ceny od 325 zł .

 

Modele masz wymienione wcześniej .

 

Płyty na chipsetach serii 1xx na 90% będą mieć stare biosy i tak będzie jeszcze przez jakiś czas .

 

z 4 slotami do pamięci to najtańsza jest z 350 zł

a w czym jest lepsza płyta B250 od B150? oprócz tego że nie muszę aktualizaować biosu? Jakoś to jeszcze odczuję?

nie wiem czy szukać tych 4 slotów na siłę, czy to odpuścić, Czy tylko płyta główna ma wpływ na odczyt większej ilości RAMU? 

Czy jak wsadzę teraz 2x8GB, to mogę bez problemu dołożyć później 2x4 lub 2x8GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te chipsety mało czym się różnią , jedyna różnica to dodatkowe 4 linie PCI-E w B250 .

 

Trochę wieksze różnicę mogą być w przypadku samych płyt .

 

Co do ramu i ilości slotów - teraz normalnie są już dostępne moduły 16GB , więc w przypadku płyt z 2 slotami na ram max. ilość ramu to 32GB .
 

Wszysto zależy od tego ile faktycznie ramu potrzebujesz i/lub będziesz potrzebował w przyszłości , jak 8-16GB to spokojnie bierzesz płytę z 2 slotami , nawet jak będziesz potrzebował 24-32 GB ramu to starczy taka płyta , dopiero jak 32GB ramu to absolutne minimum to bierze się płytę z 4 slotami .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te chipsety mało czym się różnią , jedyna różnica to dodatkowe 4 linie PCI-E w B250 .

 

Trochę wieksze różnicę mogą być w przypadku samych płyt .

 

Co do ramu i ilości slotów - teraz normalnie są już dostępne moduły 16GB , więc w przypadku płyt z 2 slotami na ram max. ilość ramu to 32GB .

 

Wszysto zależy od tego ile faktycznie ramu potrzebujesz i/lub będziesz potrzebował w przyszłości , jak 8-16GB to spokojnie bierzesz płytę z 2 slotami , nawet jak będziesz potrzebował 24-32 GB ramu to starczy taka płyta , dopiero jak 32GB ramu to absolutne minimum to bierze się płytę z 4 slotami .

 

Chodzi o to że skoro będę jechał na integrze to lepiej mieć chyba RAM w dualu, tak?

a jak później chciałbym dołożyć RAMu to nie chciałbym już tych kości ruszać, tylko dokupić potrzebną ilośc (czy to 2x4 czy 2x8)

No ale załóżmy że nie potrzebuję 4 slotów, to nie lepiej wziąć płytę H110 i aktualizację biosu?

 

Myślę, że propozycja kolegi tesela

 czyli

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-b250m-ds3h-b250-ddr4-hdmi-dvi-vga-matx-976046/

byłaby chyba faktycznie odpowiednia, tylko że teraz o dziwo produkt niedostępny

Edytowane przez Clinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zwykle morele miesza [ pewnie niedługo wróci ]

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b250m-pro-vdh-b250-ddr4-vga-dvi-hdmi-usb-c-matx-975956/

trochę drozsza

 

o komputron ma za 319 http://www.komputronik.pl/product/356909/gigabyte-ga-b250m-ds3h.html

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

no mój koszyk wygląda teraz praktycznie tak jak mi to zaproponowałeś wcześniej, potaniłem tylko dysk, bo dałem 120 GB, jak mi zacznie brakować miejsca, to dokupię HDD

 

a tak na marginesie to widzę, że mało jest sprzedanych na morele tych płyt z chipsetem B250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 widzę, że mało jest sprzedanych na morele tych płyt z chipsetem B250

bo to nowość - czyli drogie, mało dostepne, ludzie jeszcze nie znają - brak testów, stare jeszcze dostępne i w sensownych cenach, i przede wszystkim pod nowe proce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę na morele, że firma crucial ballistics się sprzedaje w największych nakładach, ale w podobnej lub niższej cenie jest goodram niebieski z mniejszymi opóźnieniami

 

Mowa tu o pamięci 2x8GB 2400MHz, 
Crucialle z opóźnieniem CL16 są droższe niż GoodRam z CL15

 

1. Które warto wziąć?

2. Dlaczego taka różnica w cenie?

 

 

Dodam że pojedyncza kość RAM Crucialla 8GB 2400 MHz CL16 kosztuje ok 240 zł, a w pakiecie 2x8 koszt 500zł i mimo wszystko ludzie biorą 2x8 w pakiecie, zamiast dodać 2 razy do koszyka kość 8GB

3. Jest w tym jakiś sens?

Edytowane przez Clinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny pamięci RAM poszły mocno w góre. GoodRam to rodzima firma, więc ceny mają nieco niższe .W przypadku niżej taktowanych pamięci opóźnienie powinno być niższe, ale to i tak różnice w wydajności są znikome. Do jakiego zestawu mają być te pamięci. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny pamięci RAM poszły mocno w góre. GoodRam to rodzima firma, więc ceny mają nieco niższe .W przypadku niżej taktowanych pamięci opóźnienie powinno być niższe, ale to i tak różnice w wydajności są znikome. Do jakiego zestawu mają być te pamięci. 

 

będą pracować z pentiumem g4560, płytą GA B250M D3H (obsługa 2400MHz), Dysk Goodram SSD 120GB (540/555 - zapis/odczyt)

 

Możesz mi odpowiedzieć na pytanie nr 3? to mnie głównie nurtuje, bo skusiłbym się na tego popularnego crucialla, ale chciałbym kupić go 2x4GB (pakowane do koszyka osobno) co będzie kosztować jakieś 480 zł, a nie w pakiecie za 500 zł...

 

EDIT// nie będzie karty graficznej, więc interesuje mnie taktowanie 2400 w dual channel

Edytowane przez Clinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie biorą zestawy by uniknąć ew. problemów z kompatybilnością w Dual Channel jakby mieli brać każdą kość osobno. Zestawy niby są sprawdzane pod tym względem by pracowały bez problemu w parze.  Jednak to już nie te czasy raczej bo ludzie często dokupują pamieć i jest ok.

 

 

 Sprawdź jeszcze na stronie producenta czy dane pamięci są w ogóle   kompatybilne z płytą główną jaką posiadasz. W pewnych przypadkach mogą być problemy, ale to bardzo rzadko i zwykle aktualizacja Biosu rozwiązuje problem.

 

p.s w poprzednim poście chyba chodziło Ci o 2x4GB a nie 2x8 GB w 3 pytaniu ?  

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już poprawiłem pomyłkę, chodziło mi o kość 8 GB, bo mi chodzi zestaw 2x8GB

 

Na stronce GB nie mogę się połapać narazie, ale poszukam tej kompatybilności z kośćmi, bo akurat nie chciałbym niepotrzebnie bulić za aktualkę biosu, bo między innymi po to wziąłem droższą deczko płytę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się jeszcze chwilę wstrzymał z zakupem (jeśli to możliwe), do ukazania się RyZEN.

 

ps. zanim zaczniesz składać PC, to może najpierw dowiedz się, z ilu wątków równolegle jest w stanie wykorzystać używane przez Ciebie oprogramowanie. Bo może być tak, że wystarczy wręcz dwurdzeniowe Pentium nawet bez HT (bo program efektywnie używa np. max 2 wątki) i praca na karcie zintegrowanej (bo program np. nie jest w stanie spożytkować większej wydajności kart 3D)


Zastanawiam się czy nie lepiej poczekać ze 2 miechy aż ceny RAMu spadną? czy w ogóle spadną, czy pójdą wyżej w górę?

 

Nie wiadomo jak się zachowają ceny RAM, ale faktem jest, że obecnie są w kosmosie (jest bardzo drogo).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się jeszcze chwilę wstrzymał z zakupem (jeśli to możliwe), do ukazania się RyZEN.

 

ps. zanim zaczniesz składać PC, to może najpierw dowiedz się, z ilu wątków równolegle jest w stanie wykorzystać używane przez Ciebie oprogramowanie. Bo może być tak, że wystarczy wręcz dwurdzeniowe Pentium nawet bez HT (bo program efektywnie używa np. max 2 wątki) i praca na karcie zintegrowanej (bo program np. nie jest w stanie spożytkować większej wydajności kart 3D)

 

Nie wiadomo jak się zachowają ceny RAM, ale faktem jest, że obecnie są w kosmosie (jest bardzo drogo).

 

No właśnie do mojej pracy wystarczyłby mi pewnie zwykły pentium G4500 lub G4400, ale skoro w tej samej cenie dostanę g4560 z HT, to wolę poczekać. Mam zamiar jechać na karcie zintegrowanej, więc to też ma znaczenie, bo chyba w g4560 jest deko lepsza integra.

 

Tak się zastanawiałem, jak się zachowają ceny RAMu po premierze RyZEN, ale do cen z przed paru miesięcy już pewnie nie spadną :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie

Na stronie producenta, tj Gigabyte nie znalazłem listy kompatybilności płyty GA-B250M-DS3H dla pamięci RAM.

Będzie to taka sama lista jak dla płyty GA-B250M-D3H? wydaje mi się, że tak...

Teraz zastanawiam się co wybrać, liczy się budżet, ale jeszcze bardziej zależy mi na bezproblemowym działaniu

Czy te RAMy można wrzucić na tą płytę?:

http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=68360&osCsid=37daf74050e3a6835dc6ce3cc40448e7

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_425&products_id=68210

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_425&products_id=66565

 

W zasadzie nie ma żadnych z tych kości w specyfikacji płyty, czy to znaczy że to jest loteria, czy te ramy będą współgrać z płytą?

najtańsze, które są w specyfikacji to crucial ballistic

Pytanie czy opłaca się zaoszczędzić te kilka złotych na rzecz  wynalazku pt. Geil ? (nie komentujmy wyglądu :|)

Drugie pytanie, czy wiecie może czy sklep esc.pl sprawdza współpracę płyty i RAMów przy składaniu zestawu? czy lepiej dla świętego spokoju wziąć te cruciale?

 

Proszę o wszelkie podpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak mają słaby cl, ale crucial ballistic z takim samym cl jest droższy o 60 zł

a w cenie do 500 zł to myślę, że najlepszym wyborem będzie

corsair 2400MHz CL 14

ten: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_425&products_id=66565

i nie powinno być z tym problemu tak?

 

EDIT//

w tej samej cenie jest corsair 2800MHz CL 14

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_425&products_id=66561

Pentium g4560 nie wykorzysta więcej niż 2400MHz, ale w przyszłości zmienię procesor na jakąś i5 i zapewne będę chciał dołożyć RAMu, więc fajnie byłoby mieć wyżej taktowane RAMy

Tylko czy to nie jest za dużo kombinowania? Kości same by się przestawiły z 2800 na 2400? czy to trzeba przestawiać w biosie?

Edytowane przez Clinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez

 

Jestem Ci bardzo wdzięczny za udzielane odpowiedzi, ale mógłbym Cię bardziej pociągnąć za język?

 

Rozumiem, że brałbyś Corsaira w tej cenie,

ale jak odniósłbyś się do propozycji tej samej firmy o taktowaniu 2800MHz? czy to się opłaca kombinować? i czy te kości same by się przeskalowały na 2400? czy zrobi to serwis składający zestaw (esc) czy musiałbym to zrobić sam? (czy to jest trudne?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko płyty z Z270 pozwalają na szybszy ram niz 2400

na b250 szybszy ram bedzie ustawiony na 2400 - co najwyzej możesz się pobawić w ustawianie niższego cl [ogólnie zabawa timingami nie jest trudna raczej żmudna jak chcesz wycisnąć maximum]

ale czy jest sens?

wg mnie 2400 cl 14 jest ok i nic nie musisz kombinować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, tak zrobię, bo płyty raczej zmieniał nie będę.

 

Co do płyty jeszcze to mam pytanie:

Mamy płytę GA-B250M-DS3H

Chcę zainstalować Windows 7 pro 64bity z pendriva

Będzie z tego powodu problem? podobno płyty serii 1xx miały z tym problem i zapewne nie został ten problem rozwiązany? Będzie się dało to zainstalować, czy lepiej dobrać jakiś napęd optyczny... (wolałbym tego uniknąć, bo nie używam tego w ogóle)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego to nie wiem

cos tam kiedyś czytałem że niektórzy meczyli sie  z instalką ale dali radę

najwyżej pożyczysz od kogoś jakby co

 

ale ogólnie to teraz juz tylko 10

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jakbym jednak chciał windowsa 7 pro 64bit?

czytałem, że KabyLake nie wspiera windy 7, sterowniki od integry mogą nie działać.. itp.

 

Ktoś coś wie?

 

Bo z tego co czytam, to winda jeszcze jakoś by się zainstalowała, ale mogłaby się krzaczyć... problem w tym że prawie na pewno nie będzie działać zintegrowana grafika, a odrębnej karty nie przewiduję...

 

Windy 10 bym nie chciał, bo AutoCad mi na tym nie chce chodzić...

 

EDIT//

 

Z tego co wyczytałem, to nie będzie wsparcia dla KabyLake na windows 7...

Nie tyle chodzi mi o aktualizacje systemu, co brak sterowników i niestabilną pracę oprogramowania.

 

Zastanawiam się teraz czy mimo wszystko pójść w kabylake i winde 10

Czy lepiej kupić używanego kompa z skylake (ostatnia generacja wspierana na windows7)

 

Pytanie:

Czy skylake bez problemu pracuje na windows 7? sterowniki do zintegrowanych podzespołów pracują ok? (nie będzie dedykowanej karty)

 

Pytanie2:

W windowsie 10 najbardziej denerwuje mnie to że blokuje mi program (wiem, że dostanę burę, ale mam pirata, bo póki co nie stać mnie na pełną wersję)

czy da się w win10 pozbyć uaktualnień systemu?

Edytowane przez Clinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...