Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Dysk hdd optymalizacja i defragmentacja

Recommended Posts

Guest

Witam. Mam dysk hdd i mam z nim problem. Chodzi o to czy jest jakiś najlepszy program do defragmentacji i optymalizacji dysków hdd. SSD nie wchodzi w grę bo się go nie defragmentuje on ma trim ale chodzi mi o hdd. Któłry program według was by najlepiej sobie poradził tzn. zdefragmentował i zoptymalizował tak żeby po tej operacji nic z dyskiem się nie stało tzn: Nie zmniejszyło wydajności ani nie zwolnił system. Mam na myśli takie programy jak: Diskeeper, Auslogics disk defrag, iobit smart defrag, defragler i pytanie ktłóry by sobie najlepiej poradził tak aby uzyskać jak najlepszą wydajnośc tego dysku hdd i żeby miał krótszy czas dostępu. Ten wbudowany to odpada pewnie. Tak jak wspomniałem podobno dysków ssd się nie defragmentuje ani nie optymalizuje bo się zużywają przez to komórki ale ma za to funkcję trim. Pomocy. Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Jeżeli masz problem z wolnym działaniem dyksu to przede wszystkim sprawdź jego powierzchnię  czy nie ma uszkodzonych sektorów. Najlepiej wykorzystaj do tego system LiveCD i program victoria, oczywiście w trakcie testu HDD nie pracujesz na komputerze.

2. Nowe systemy operacyjne wykonują defragmentację w tle automatycznie i często jest to wystarczające narzędzie. Jednak jeżeli potrzebujesz lepszego narzędzia to polecam defragglera, bardzo dobrze się sprawdza. Jeżeli chcesz defragmentować dysk systemowy to najlepiej to robić uruchamiając narzędzie do defragmentacji z poziomu systemu liveCD. Wówczas program ma dostęp do plików zabezpieczonych przez system.

3. Jeżeli chcesz przyspieszyć działanie dysku HDD a masz dużo pamięci RAM to polecam program PrimoCache darmowy program na 30 dni. 
 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak HDD nie jest dyskiem systemowym to nie ma sensu go defragmentować .

Systemowa defragmentacja była kiepska w czasach Win 9x , od czasów W7 jest dobra .

A co do ew. napraw HDD - to poza systemowych checkdiskiem ( ale to tylko naprawia błędy logiczne ) to jeszcze jest dobry MHDD , Victoria w wersji Live przekłamuje , szczególnie wersja z Gui .

MHDD jest do tego najlepszy .

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

MHDD owszem jest świetnym programem jednak nie jest już rozwijany od około 10 lat przez co przejawia się często problem z kompatybilnością, tym bardziej jeżeli bios płyty głównej nie oferuje przełączenia się w tryb IDE, ATA itp. - niestety często trzeba szukać zamiennika, a szkoda bo jest to genialny program.
Victoria dalej jest rozwijana, co jest jej dużą zaletą, dla tego też ten program poleciłem. Przekłamania często biorą się z winy użytkownika - ponieważ nie przeprowadza testu zgodnie ze sztuką. Najważniejsze co podczas testu zrobić podałem czyli system LiveCD +  nie pracujemy na komputerze gdy trwa test.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

W dzisiejszych czasach defragmentacja nie ma sensu. HDD jest talerzowy,  wolny z założenia. Można RAID zrobić, dwa dyski ale już taniej był by SSD i szybszy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
22 godziny temu, ciekawa_osoba napisał:

Tak tylko że raid jest stosowany głównie w przedsiębiorstwach gdzie są serwery. Mi nie potrzeba a jeszcze chciałem zapytać jak uruchomić tem system livecd, nie można tego zrobić na normalnym windowsie, przegrać program victoria na pendrivie i z pendrive odpalić? Też tak można?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.