Skocz do zawartości
elderion

Przegrzewający się ssd m.2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jestem szczęśliwym posiadaczem tego lapka: https://www.x-kom.pl/p/393012-notebook-laptop-156-asus-vivobook-pro-15-n580vd-i5-7300hq-16gb-1tb-gtx1050.html

 

Chciałem zwiększyć swój poziom szczęśliwości i w wolnym złączu m.2 zamontować dysk ssd. Wybór padł na coś takiego:

https://www.x-kom.pl/p/400630-dysk-ssd-crucial-500gb-m2-sata-ssd-mx500.html

Zamontowałem, uruchomiłem, zainstalowałem system, trochę pochodziło. Grzało się jak diabli (wręcz parzyło przez obudowę), temperatury w przedziale 66-73 stopnie, mniej więcej. Jakoś strasznie się nie przejąłem w pierwszej chwili - m.2 raczej się grzeją. Zacząłem się przejmować, gdy lapek w pewnym momencie się wyłączył i odmówił ponownego uruchomienia. Wymontowałem ssd, zresetowałem cmos i działa, aczkolwiek bez ssd. 

Strzelam, że lapek się zresetował, bo temperatury jednak są za wysokie.

I tutaj moje pytanie - jakie są skuteczne sposoby schłodzenia tego ustrojstwa? W obudowie jest mało miejsca, więc z radiatorami nie poszaleję. Chwilę szukałem i trafiłem na coś takiego:

https://www.aab.com.pl/product-pol-582-AAB-Cooling-Thermopad-20x130x2-6-W-mK.html

No, ale to sama pasta. Co do tego się dokłada? Ewentualnie jak to się montuje? Na paru filmach widziałem, że fabrycznie jest to "ubierane" w jakiś kawałek aluminium. Można coś takiego kupić? 

 

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwość sprawdzenia w innym komputerze/laptopie, czy problem też występuje? Może masz wadliwy egzemplarz? Z tego co czytam to niektórzy piszą, że aktualizacja biosu im pomogła, ale to z reguły tyczy się stacjonarek. Poza tym część dysków umie throttlować, żeby ograniczyć temperatury, ale nie wiem, czy Twój tak może.

Z tego co widziałem na filmikach to spód laptopa jest plastikowy, więc nie ma sensu się do niego dokleić termopadami,  a do głównych heatpipów za daleko, żeby się dobudować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy Twój dysk nie ma starego firmware. Ostatnia to "M3CR023", ew aktualizacja może pomóc.

Prawidłowo dysk powinien throtlować, czyli spowalniać pracę, aby obniżyć temperaturę. W prawidłowych warunkach nie powinno dojść do przegrzania.

Jeżeli nie firmware i nie masz możliwości sprawdzenia w innyk komputerze, to oddaj dysk na gwarancję.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo to trochę trwało, ale mam rozwiązanie. Remedium okazała się... reklamacja! :) Prawdopodobnie poprzedni dysk był uszkodzony. Obecnie nie ma problemu, pod obciążeniem temperatura doszła max do 69 stopni, normalnie jest dużo chłodniejszy.

Także dzięki za sugestię gwarancji.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...