Skocz do zawartości
zaroowka

FX 8300 i problem z chłodzeniem... Czyli co by tu zepsuć...

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa wygląda tak: mam sobie FX 8300 na płycie AsRocka 970 Pro3 R2.0, do tego 16GB pamięci Corsaira i inne badziewia upchane na płycie i w obudowie.
Problem mam z chłodzeniem - mam (albo miałem) Arctic Freezer'a 13, spisywał się nieźle, ale padł wentylator. Kaputt! Na serio - szlag trafił płytkę, przynajmniej 3 elementy uległy spaleniu. Swoje lata miał.
W efekcie wiatrak nie chodzi - nie kręci się, nie daje znaku życia i generalnie nie ma ochoty współpracować. Został sam radiator. Działa - w radiatorze nie ma co się zepsuć, więc...

I tu rodzi się pytanie: co lepiej - kupić cały nowy zestaw (radiator+wentyle) czy dołożyć do obecnego radiatora dwa wentylatory?
Myślałem o dwóch wentylach AF Bionix w konfiguracji push-pull ze wspólnym sterowaniem PWM. Cena wyjdzie koło 120PLN z przesyłką (tak na oko).
Czy do 120PLN znajdę pełny zestaw z dobrym i wydajnym wentylatorem? Jeśli tak to jaki? Pod AM3+ oczywiście.
Ewentualność jeszcze jedna - jako, że radiator od AF13 jest szerszy z jednej strony - myślę też nad wentylami 120 + 140...

Ewentualnie jakie inne wentyle push-pull ze wspólnym sterowaniem? O montaż się nie martwię, części mogę dorobić.

Nie ukrywam, że liczy się kasa - im taniej, tym lepiej. Wiecie, kiepska koniunktura, koronawirus, firmy zwalniają, takie tam.

...a jeśli nie ten dział - proszę o wybaczenie i ewentualne przeniesienie.

Edytowane przez zaroowka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arctic robi spoko collery ale ten akurat to FX to tak średnio się nadaje.Wentylatorek 92 mm to dla mnie już dawno jest za mało.Hmmm.

Ja bym proponował coś co da radę temu FX i przy okazji będzie dmuchać na sekcję zasilania co przy FXach ma znaczenie :-).Ja akurat mam FX 8320 e na płycie Asrocka micro ATX Fortisem 3 a teraz bo składam nowy PC Ferą ale ze 140 mm Sigmą PRO z odzysku.Obroty skręcone na 900.Cisza i chłód.Nie piszesz  czy obudowa przyjmie większy coller ale ja bym brał to.100 złotych ze 140 mm wentylatorem z darmową dostawą jak masz Allegro Smart:

 

https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-cpu-gelid-antarctica-intel-amd-140mm-7685515012?reco_id=2976b1fd-74a2-11ea-9439-246e964e28a0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

 

Push end pull da 1,2 stopnie mniej.Jeśli w ogóle.A będzie głośniej.Nie polecam.

Edytowane przez Kronan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad czymś takim:

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-be-quiet-pure-rock-slim-bk008-1012902/

lub

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-cryorig-m9-plus-tower-cr-m9pa-5645558/

Osobiście wybrałbym drugi wariant, według testów cichszy i wydajniejszy.

Edytowane przez falcoon84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Novice napisał:

Problem w tym że nie jest kompatybilny z AM3+

Edytowane przez falcoon84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, falcoon84 napisał:

Problem w tym że nie jest kompatybilny z AM3+

no niestety,ale akurat w tym przypadku takie 130zł chłodzenie to jest równowartość procesora.

imo niech myśli o nowej platformie a tę obecną dziurę załata byle jakimm wentylatorem na trytkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Novice napisał:

no niestety,ale akurat w tym przypadku takie 130zł chłodzenie to jest równowartość procesora.

imo niech myśli o nowej platformie a tę obecną dziurę załata byle jakimm wentylatorem na trytkach.

ale jak już chce wydać 120zł na same wentylatory to już lepiej całe chłodzenie kupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edit: af13 to jest 92mm.

zwracam więc honor,lepiej kupić nowe 120mm chłodzenie niż pakować w to wentylatory.

 

ja to nawet bym się pokusił o znalezienie jakiegoś true spirita 140mm na allegro.

O,np

https://allegro.pl/oferta/thermalright-true-spirit-140-warszawa-sklep-8948050751

wydajność blisko chłodzeń dual tower za 100zł

 

albo tutaj niech sobie licytuje tego machosa

https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-thermalright-hr-02-macho-rev-2-9105765108

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi! Mam temat do myślenia ;) 

Obudowę mam SPC Gladius M40, wiem, taniocha, ale miała jeden tyci szczegół, który był mi cholernie potrzebny. 

Na nowy sprzęt będzie czas jak się ta zadyma z wirusami uspokoi, bo na razie to... Nie wiadomo co przyniesie kolejny dzień. I pewnie też będzie kolejny AMD. Ale z tym spokojnie. 

Edytowane przez zaroowka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...