Skocz do zawartości
Astorix

Modernizacja starego komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przychodzę do Was z zapytaniem, czy warto rozważyć modernizację mojej jednostki, na coś nowszego. Komputer składałem w 2014 roku i nadal działa mi bardzo dobrze w grach które ogrywam, czyli głównie LoL-na najwyższych ustawieniach mam 144fps stałe. Raczej rzadziej ogrywam jakieś większe nowe tytuły, a jak już to zazwyczaj Wiedźmin 3, GTA 5, PUBG, Warzone, Valorant, Apex. Płynność gry była zazwyczaj na w miarę rozsądnym poziomie, też w takich grach jak Warzone nie potrzebowałem świetnej grafiki, lecz bardziej FPSów, więc schodzenie suwakami w dół, by lepiej się grało nie jest dla mnie problem. Teraz widzę zaczęły wychodzić nowe karty i się zastanawiam, czy nie warto rozważyć wymianę na coś nowszego, nawet na używkach, bo widzę że na przykład ceny 1080ti są na przyzwoitym poziomie(~1400zł). 

Mój zestaw wygląda następująco:

  • Procesor i5-4690k @4,5ghz + Grandis 3
  • Karta graficzna Gigabyte GTX 1060 3gb ( tutaj 2 lata temu zmieniłem z GTX 770) co mnie koszowało 2200zł (najpierw kupiłem 6gb wersję), sklep mnie oszukał i musiałem kupić drugi raz gdzie indziej ?
  •  Płyta główna Asrock z97 pro4 + Asus Xonar DG
  • Zasilacz XFX TS 550W
  • RAM 16GB (8GB x 2133mhz Team Group + 8GB x 2400mhz Crucial Ballistix) pracujące na 2133mhz
  • Obudowa Zalman Z3 plus
  • Dysk SSD Crucial MX500
  • Monitor LG 24gm77 144hz FHD

Ile powinienem przeznaczyć na nowy zestaw (może być używany), by posłużył mi na kolejne parę lat? Ile też mógłbym liczyć za sprzedaż tego co mam, bo wiem że tutaj już za dużo z tą podstawą LGA nie zdziałam i nawet teraz budżetowe procesory są na poziomie mojego. Nie zależy mi by wymieniać to już, mogę to zrobić za rok/dwa nawet, tylko chcę się tak zorientować kiedy byłby dobry czas by go wymienić. I w co miałbym celować? 

 

Edytowane przez Astorix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej .

Czekać i obserwować co pokaże Zen 3 i RDNA 2 oraz słabsze Ampere , od biedy na Rocket Lake poczekać i zobaczyć co on pokaże .

Potem decydować , choć im bliżej świąt tym może być drożej .

Teraz budżetowo to jakiś Ryzen 3 3xxx + GTX1660 Super a bardziej wypasiony sprzęt to R5 3600 + RTX2060 Super czy Rx 5700 ew. w niedalekiej przyszłości RTX 3060Ti / 3070 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2020 o 12:20, reyden napisał:

Jak wyżej .

Czekać i obserwować co pokaże Zen 3 i RDNA 2 oraz słabsze Ampere , od biedy na Rocket Lake poczekać i zobaczyć co on pokaże .

Potem decydować , choć im bliżej świąt tym może być drożej .

Teraz budżetowo to jakiś Ryzen 3 3xxx + GTX1660 Super a bardziej wypasiony sprzęt to R5 3600 + RTX2060 Super czy Rx 5700 ew. w niedalekiej przyszłości RTX 3060Ti / 3070 .

W dniu 6.10.2020 o 11:06, rdaneel napisał:

Czyli nie. 

"też w takich grach jak Warzone nie potrzebowałem świetnej grafiki, lecz bardziej FPSów" - choć z drugiej strony nie wiem ile tych fps'ów potrzebujesz. Zmniejsz rozdzielczość (bez zmiany jakości) i spróbuj pograć . Jeżeli będzie zdecydowanie lepiej: warto wymienić kartę graficzną, jeżeli nie - procesor. Pytanie jeszcze w jakie rozdzielczości normalnie grasz...

 

Co do zasady: weszły nowe RTX, za chwilę wejdą nowe Radeony, nowe Ryzeny.... Kiepski moment na zakupy.

 

"widzę że na przykład ceny 1080ti "Jeżeli już: jak dla mnie jednak nowa 2070 Super.

https://www.purepc.pl/test-wydajnosci-kart-graficznych-w-rozdzielczosci-3440x1440?page=0,13

https://www.purepc.pl/test-wydajnosci-crysis-remastered-czy-mi-pojdzie-zalezy-co-masz?page=0,9

Nie wiem są magicy to wyciągają jakieś tanie karty, jak dla mnie cena używek do jakiś senny koszmar.

https://www.x-kom.pl/szukaj?sort_by=price_asc&q=2070 super&f[groups][5]=1&f[categories][345]=1

 

 

A czy jest sens wymieniać ten mój procesor (i5-4690k @4,5ghz) na i7-5775c? W sumie to tak myślę, że nie będę jeszcze zmieniał całego komputera, bo to tylko byłaby moja fanaberia a nie realna potrzeba zmiany. Mam ofertę kupić go za około 400zł, mój bym sprzedał może tak za ~300zł, to nie dużo by mi wyszło za wymianę. Warto?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że to nadal 4 rdzenie ,  mocne i wspomagane HT ale tylko 4 rdzenie .

W dodatku cena i dostępność tego modelu może być kiepska , mało było tych I5 i I7 577x , jak masz ofertę kupna za 400 zł to można się pokusić , broadwell był mocny , pewno jak by pórównać wydajność stricte jednowątkową to nawet Zen 2 mogło by mieć problem przy tym samym zegarze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Astorix napisał:

 

A czy jest sens wymieniać ten mój procesor (i5-4690k @4,5ghz) na i7-5775c? W sumie to tak myślę, że nie będę jeszcze zmieniał całego komputera, bo to tylko byłaby moja fanaberia a nie realna potrzeba zmiany. Mam ofertę kupić go za około 400zł, mój bym sprzedał może tak za ~300zł, to nie dużo by mi wyszło za wymianę. Warto?

 

Pewnie nie, choć 400zł za brodka i7 to dobra cena i sam bym się pewnie skusił. Pytanie tylko po co. Do tego setupu wkładanie brodka raczej nic nie da w stosunku do 4690k.

Sam mam brodka i5 i przy moim setupie się raczej nudzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Astorix napisał:

 

A czy jest sens wymieniać ten mój procesor (i5-4690k @4,5ghz) na i7-5775c? W sumie to tak myślę, że nie będę jeszcze zmieniał całego komputera, bo to tylko byłaby moja fanaberia a nie realna potrzeba zmiany. Mam ofertę kupić go za około 400zł, mój bym sprzedał może tak za ~300zł, to nie dużo by mi wyszło za wymianę. Warto?

 

nawet jakbyś swojego za 150 puścił to grzechem jest nie kupić tego i7 za 400zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...