Skocz do zawartości
vegeciak

Monitor 27 cali, 16:9, WQHD (1440p), 144 Hz, do 2,5-3 tys. zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Szukam monitora do szeroko pojętych multimediów (gry, YT, przeglądanie internetu). Wielkość w jaką celuję to 27 cali, proporcje 16:9, częstotliwość odświeżania przynajmniej 144 Hz, rozdzielczość 1440p.

Nie jestem nałogowym graczem i nie szukam monitora możliwie jak najbardziej "gamingowego". W zupełności wystarczy mi odświeżanie 144 Hz i np. żywsze kolory, szersze kąty widzenia, wyższa jasność (mam jasny pokój), itp. Nie zależy mi również na dużym kontraście, od oglądania filmów mam telewizor. Z tego powodu w pierwszej kolejności zainteresowałem się matrycami IPS (m.in. modelem GL 850-B od LG oraz podobnym modelem Della na tej samej matrycy).

Niestety, im więcej czytałem, tym większej niechęci nabierałem do tego typu matryc. Backlight bleeding, IPS Glow - nie mam sił, by po kilka razy odsyłać wadliwe sztuki, a zdjęcia dołączane do recenzji na stronach sklepów Morele i X-kom po prostu przerażają.

Co więc zostaje? TN i VA? Z tych dwóch typów, do codziennego użytku lepiej nadają się chyba ekrany VA?

Ze wszystkich recenzji najbardziej chwalony jest model Odyssey G7 od Samsunga - nie smuży, ma równomiernie podświetloną matrycę, dobrą powłokę antyodblaskową, wysoką jasność. Wydawało by się, monitor idealny. Problem w tym, że nigdy nie miałem zakrzywionego ekranu i nie wiem, czy byłbym w stanie się do takiego rozwiązania przekonać. O ile jeszcze w grach nie zwracałbym na to pewnie większej uwagi, o tyle przy przeglądaniu internetu, czytaniu for, itp. itd. takie zakrzywienie mogłoby przeszkadzać (na co zwraca uwagę większość testerów).

Jeśli więc nie Odyssey, to co? Kompletnie nie mam pomysłu :(

Swoją drogą wiecie może, gdzie w obecnych czasach Samsunga Odyssey można zobaczyć na żywo?

Z góry dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jeszcze:

Acer Nitro EI272URPBMIIIPX Curved czarny HDR

ma mniejszą krzywiznę od samsunga, a też wydaje się być w porządku, choć mniej zaawansowany, ale jeśli nie jesteś pro userem, to jest wystarczający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale po zobaczeniu takich zdjęć

https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_1611141502z1LNZS7zNiqGc2P07oqMfo.jpg

https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_1610359522frvbyld161zzII0HHMr8AC.jpg

https://cdn.x-kom.pl/i/img/comments/products/comment-product-large,,502255/5e4cfaf86444f.jpg

https://cdn.x-kom.pl/i/img/comments/products/comment-product-large,,502255/4f484710-3ce3-4ef5-87c6-c0c3e57eb363img_20201031_161338.jpg

zdecydowanie wyleczyłem się z IPSów. Ja wiem, na papierze monitory te są rewelacyjne, ale trafienie na pozbawioną wad sztukę graniczy z cudem. Inaczej już dawno kupiłbym jakiegoś nano-IPS'a na matrycy od LG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyższe zdjęcia są mocno naświetlone. Na VA też są problemy z równomiernością czerni (zdjęcie VA vs IPS w tych samych warunkach):

VA:

odyssey-g5-uniformity-large.jpg

IPS:

32ud99-uniformity-large.jpg

źródło:

https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/samsung-odyssey-g5-vs-lg-32ud99/17883/673?usage=9091&threshold=0.1

Rewelacyjną czerń, to OLED zapewni. VA generalnie jest lepsze od IPS pod wzgl. czerni/kontrastu, ale nie oceniaj równomierności po zdjęciach wykonanych z różnym naświetlaniem itp.

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak porzadna VA - pravie jak vegeciak ?

IPS fajnie wyglada, gdy sie go postawi obok VA i kolorki robia roznice. Jednak zagrasz w skradanke i zobaczysz szara ciemnosc, to Ci sie kolorkow odechce. Nie wiem, czy gadalismy wczesniej o monitorach, ale po calkiem niezlym IPSie dalem szanse pierwszej w zyciu VA i jestem unkontentowany - imo jesli chodzi o gierki, bardziej realistycznie podchodzi do tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle Dzięki za ostrzeżenie.

Mam świadomość, że wklejone przeze mnie zdjęcia są naświetlone i znam wady matryc VA (kilka lat temu kupiłem telewizor z takim właśnie typem matrycy). Różnica między oboma rodzajami matryc jest taka, że clouding w matrycy VA widoczny jest w zasadzie wyłącznie przy absolutnych ciemnościach (a u mnie takich nigdy nie ma, wieczorem w pokoju zawsze świeci przynajmniej jedna lampka), natomiast żółto-różowe plamy na IPSie widać podobno nawet przy włączonym delikatnym oświetleniu (opieram się na komentarzach innych osób i zdjęciach z internetu).

https://www.mpcforum.pl/uploads/monthly_2019_10/20191002_163338.jpg.16cde568f73eddd9bd7b7a5b73430996.jpg

https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_UsTwWpRgh6qMX18TplsfHF2AoKZjlCi7.jpg

To nie są absolutne ciemności, a plamy na matrycy są wyraźne. Osobiście nie mógłbym korzystać z takiego egzemplarza monitora, nierównomierność matrycy za bardzo by mi przeszkadzała.

Na Twoich zdjęciach faktycznie IPS wygląda świetnie, natomiast nie wiem czy mam siłę, by polować na zadowalającą sztukę. Mimo wszystko przy matrycach VA chyba łatwiej o względnie przyzwoity egzemplarz.

@Michał22 Szara ciemność raczej nie powinna mi przeszkadzać. Granie w ciemnościach psuje wzrok, więc wieczorami staram się mieć zapalone światło w pokoju, a wtedy czerń nawet w IPSach jest wystarczająca. Filmów na monitorze również nie zamierzam oglądać, od tego mam telewizor.

Gdyby nie spore ryzyko otrzymania "wadliwego" IPSa, na pewno kupiłbym nano-IPSa od LG albo Della, a tak to pozostaje szukać dobrego monitora na matrycy VA. Od strony technicznej najlepiej wypada podobno Odyssey, ale tu problemem może być nieszczęsna krzywizna (zawsze korzystałem z płaskich ekranów i nie wiem czy przekonałbym się do zakrzywionych - musiałbym przetestować). Dlatego próbuję znaleźć jakąś alternatywę.

Edytowane przez vegeciak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Liczy to sie glownie jakosc matrycy, a nie, czy to IPS, czy VA. Wybor pomiedzy nimi to bardziej kwestia tego co we wlasnie roznym stopniu bylbys sklonny poswiecic w zamian za co. Czas reakcji czy odswiezanie tez sa istotne, ale to juz kwestie drugorzedne. Do tego w jakim zakresie Hz/klatek dziala FreeSync. Z FS chcesz korzystac, bo lepsze poczucie plynnosci, ale nic Ci po monitorze z troszke wyzszym odswiezaniem, bo i tak FS ograniczy Ci owe do ilosci wyswietlanych klatek. A pewnie bedziesz wolal ladniejsza grafe niz 140 fpsow. Co do zakrzywienia, sam siedze na zakrzywionym i nie odczulem przesiadki z prostego. Sa jednak rozne stopnie zakrzywienia i mozesz sobie wyguglac jaki ma moj monitor, bo jakiegos hardkorowego nie ma. Trudno mi tez powiedziec, jak to bedzie z zakrzywieniem na 16:9. Przy ultrapanoramie wydaje sie to dosc naturalne, a przy 16:9 jakos tego nie widze. Poczytaj sobie opinie uzytkownikow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...