Jump to content
gacek83

10850K vs 11700K

Recommended Posts

Witam.

Zwracam się z takim oto pytaniem. Przy założeniu, że inne podzespoły mające wpływ na wydajność ( SSD, RAM GPU ) są takie same, to który z tych procesorów byłby lepszym wyborem i dlaczego akurat ten, a nie tamten? 🙂 Będę wdzięczny za pomocne wypowiedzi 🙂 

Nawet nie znamy Twojego zastosowania...

Ale załóżmy, że chodzi o granie, a tutaj - brałbym 11700K https://www.x-kom.pl/p/626759-procesor-intel-core-i7-intel-core-i7-11700k.html

Jest tańszy, a ma mocniejszy pojedynczy rdzeń, który w grach jest mega ważny. Poza tym, obecnie standardem w grach jest 6 rdzeni, więc nawet te 8 Ci w zupełności na długi wystarczą

16 minut temu, roar.RAR napisał:

99,9% gry 🙂 Jednak post napisałem bez względu na to do czego byłyby one zastosowane.

roar.RAR powietrze wystarczy, czy go topić? 🙂

Edited by gacek83

Witam, brałbym bez k za 200 stówy mniej i chłodzenie, płyta będą tańsze. Jak chcesz dopłacać tyle kasy do max 5-7% wydajności to jak wolisz. Tak ogólnie to nie wiem czy nie brałbym 10700f i jakiejś tańszej płyty na z490-b560 i byłbym kolejne 3 stówy do przodu. Ale to twoja decyzja ofc.

Edited by Pawel2040
  • Like 1

Problem polega na tym, że procek bez K jest dużo wolniej taktowany, co raczej jest niezbyt korzystne, szczególnie w grach, a do tego właśnie zamierzam używać PC-ta, i wtedy ta różnica może być jednak większa niż 5 - 7%. 

Zastanawiałem się nad tym samym.
Wziąłem 10850k. Tylko że ja różnice miałem 50zl, bo akurat był w promocji w owocowym. Zapłaciłem 1800zl za i9 a i7 był za 1749zl akurat.

2 godziny temu, gacek83 napisał:

Problem polega na tym, że procek bez K jest dużo wolniej taktowany, co raczej jest niezbyt korzystne, szczególnie w grach, a do tego właśnie zamierzam używać PC-ta, i wtedy ta różnica może być jednak większa niż 5 - 7%. 

Gacek spójrz na tryby turbo albo na jakiś filmik na yt z podglądem taktowań procków bez k. Zobaczysz, że róznica będzie 4600mhz (i7 10700) vs 5.1 ghz prawdopodobnie (przy dobrym chłodzeniu już zapewne). Ktoś na tym forum mówił chyba właśnie @roar.RAR , że podkręcanie procków dziś to zabawa dla totalnych entuzjastów albo profesjonalnych graczy(jeśli nie ty roar to sry). Ale zrobisz jak zechcesz... twoja kasa, twoja decyzja 😜 .

Tu nie chodzi o to, że ja coś chcę, tylko o to że chciałbym wydać kasę rozsądnie, a nie po prostu wydać 🙂 Jeśli OC w obecnych czasach to przerost formy nad treścią, to porzućmy temat OC i skupmy się na tym jak zainwestować kasę rozsądnie. A może myśleć o Ryzenach zamiast Intela ? 

Rozumiem, że docelowo komp miałby służyć chociaż te 7-8lat- czyli dobrze zakończyć obecną generację konsol i wjechać jeszcze w początki kolejnej? Podaj czego oczekujesz od kompa i co dla ciebie jest najistotniejsze(jaki monitor-tv, jaką grafikę planujesz, jakie gry ewentualnie lubisz najbardziej). Ryzeny, cóż osobiscie wziąłbym do gier intela.

Edited by Pawel2040

Od kompa oczekuję jednego -> maksymalnej możliwej wydajności w grach. Monitor mam w planach 4k lub UWQHD, a grafikę 3070 Ti lub 3080 ( bez Ti ). Chciałbym też, aby do " zestawu " można było podpiąć SSD M.2. NVME 4 Gen, i by ten działał z pełną wydajnością. I to w zasadzie tyle. Gram w różne produkcje, od ETS2, po Cyberpunka. 

Edited by gacek83

Inaczej podpowiem.
Jeśli chcesz mieć więcej fps, to wydajność pomiędzy i7 a i9 jest w okolicach - 5-7 klatek- na korzyść i9.

Wyżej w postach ktoś napisał, że i7 ma lepszy pojedynczy rdzeń i jest lepiej, tak do końca nie wiem o co chodzi, bo w każdym teście i9 jest właśnie lepszy w grach o około 5-7klatek.

Dopłacać tyle kasy do procka, dysku  - szczególnie, że komp do gier w 4k- moim zdaniem szkoda kasy, lepiej już pomyśleć o tej 3080 + mocniejszy zasilacz, np z 10 letnią gwarancją (jak ceny grafik wrócą jeszcze bardziej do normalności-na co mam nadzieję). Pamiętam wpis jednego kolegi, który wymienił i7 6700 chyba z k na 5900x i zaliczył małe zdziwko (na szczęście komp był kupowany z myślą o pracy również).

Więc czy mógłbyś zaproponować według Ciebie rozsądny / optymalny zestaw? Chciałbym aby był on przyszłościowy ( na co najmniej 5 lat ), a wiadomo, że wiele w tym czasie może się zmienić ( wymagania gier na dużo większe ), a na te zmiany chciałbym być przygotowany. Nie chciałbym też uzasadniać kupna jakiegokolwiek podzespołu, tylko poprzez pryzmat długiej gwarancji, kosztem wydajności.  Może się mylę, ale kupno np. 6 rdzeniowego procesora do gier w obecnych czasach to pomyłka, gdyż wiadomo, że są, lub za chwile będą gry wykorzystujące już więcej rdzeni. 

Edited by gacek83

Mogę Ci powiedzieć co ja bym kupił przy takich wytycznych. I7 10700f+Spc fera5+2x8gb 3200cl16 (z listy wspieranych bym brał i nie za drogie)+ Asrock b560 pro4 no i ten 3080 może być ale na pewno nie przy tych cenach. Do 4k ten procesor to i tak overkill - wykresy gier (w4k) na 2080ti w miejscach procesorowych np w wiedzminie 3 i tak się spłaszczają, a np nextgenowy godfall śmiga na i3 10100f całkiem ładnie w full hd.

Dzięki za propozycję. Pozostaje pytanie, czy cena 3080 spadnie na tyle, by jej zakup był opłacalny? Przy obecnych, zbliżonych cenach, to już w tych samych pieniądzach można kupić 3080 Ti. 

Ja bym poczekał jeszcze trochę bo ceny są jakie są, jeśli masz na czy grać wytrzymałbym jeszcze trochę ;p. Ale nie mogę Ci doradzić na 100%, twoja decyzja sry. Słyszałem, że ceny już do końca roku nie spadną za wiele, gdzie indziej, że jednak mogą spaść. Nikt nie mówi raczej(z tego co wiem ofc) że będzie drożej. Patrząc na to co się dzieje w Chinach, na zalew używanych kart pokoparkowych(na które popyt nie jest aż tak duży podobno)można sądzić że podaż kart graficznych zwiększyła się i można mieć nadzieję, że to wpłynie na ceny również nowych kart- ale to nie na moją głowę 🙂 .

Oznacza to, że ten procesor ma zintegrowaną kartę graficzną, jeśli cena taka sama(co czasem się dzieje) to warto brać właśnie bez literki.

Edited by Pawel2040

A tak już poza tematem pytanko. Dlaczego przy niektórych procesorach Intela nie ma żadnej litery na końcu oznaczenia cyfrowego? Co jej brak oznacza? 
Jest to procesor zablokowany z iGPU

W dniu 23.07.2021 o 15:09, roar.RAR napisał:

Ale załóżmy, że chodzi o granie, a tutaj - brałbym 11700K https://www.x-kom.pl/p/626759-procesor-intel-core-i7-intel-core-i7-11700k.html

Jest tańszy, a ma mocniejszy pojedynczy rdzeń, który w grach jest mega ważny. Poza tym, obecnie standardem w grach jest 6 rdzeni, więc nawet te 8 Ci w zupełności na długi wystarczą

Praktycznie w kazdą stronę w każdą sytuację AMD  5600x/5800x kładzie intela na łopatki: albo ceną platformy proc+płyta +pamięć albo z założeniem "zapomnieliśmy dodać że trzeba dodatkowe 100/150W mocy".

Ale nie, k... i7/i9 bo musi być intel...

rdaneel nie jestem wybitnym znawcą w tematyce komputerowej, ale czy możesz mi wyjaśnić dlaczego według Ciebie cena pamiędzi między AMD, a Intelem ma znaczenie? Przecież pamięci można zamontować te same, niezależnie od wybranej platformy.

Z tymi cenami, to też bym nie przesadzał 🙂

Intel 11700 to koszt 1500 zł, a 5800X podchodzi pod 1900 zł ( ceny sprzed chwili z Morele ). 

Edited by gacek83

4 godziny temu, gacek83 napisał:

rdaneel nie jestem wybitnym znawcą w tematyce komputerowej, ale czy możesz mi wyjaśnić dlaczego według Ciebie cena pamiędzi między AMD, a Intelem ma znaczenie?

Nic takiego nie napisałem (albo nic takiego nie miałem NA MYŚLI). Po prostu minimalna konfiguracja to płyta, proc i pamięć. 

12 godzin temu, Pawel2040 napisał:

Sry kolego rdaneel, ale nie rozumiem w czym upatrujesz przewagę amd nad intelem w podanych przez gacka zastosowaniach? 

Nie wiem, w tym choćby?

https://ithardware.pl/testyirecenzje/premierowy_test_procesora_intel_core_i9_11900k_topowy_rocket_lake_w_akcji-15461-15.html

I w tym?:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/premierowy_test_procesora_intel_core_i9_11900k_topowy_rocket_lake_w_akcji-15461-17.html

Następne z czym kolega przyjdzie to jak wyciszyć komputer i zbić temperatury bo ma 700W grzałkę w kompie. 

6 minut temu, rdaneel napisał:

Następne z czym kolega przyjdzie to jak wyciszyć komputer i zbić temperatury bo ma 700W grzałkę w kompie. 

Gwoli ścisłości, to do konfigu zamierzam zamontować PSU 850W, a nie 700, to raz, a dwa to nie wydaje mi się, aby PSU miał jakiś drastyczny wpływ na hałas i temperatury innych podzespołów, tym bardziej, że będzie siedział w oddzielonej komorze, przez co nie będzie miał wpływu na grzanie się innych komponentów PC. 

3 minuty temu, gacek83 napisał:

Gwoli ścisłości, to do konfigu zamierzam zamontować PSU 850W, a nie 700, to raz, a dwa to nie wydaje mi się, aby PSU miał jakiś drastyczny wpływ na hałas i temperatury innych podzespołów, tym bardziej, że będzie siedział w oddzielonej komorze, przez co nie będzie miał wpływu na grzanie się innych komponentów PC.

On nie, procesor i karta graficzna którą tam wsadzisz już tak.