Skocz do zawartości
Morguliusz

[Frankenstein] - Leciwy komputer - Co i czy warto coś u niego wymienić?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Wszyscy wiemy jak wygląda obecnie sytuacja na rynku PC 😉. Rok temu stwierdziłem, że za rok będzie lepiej i przeczekam - jest gorzej 🙃, a co najgorsze nie zapowiada się aby miało się to zmienić. Wszyscy widzimy, że wojna handlowa na tle USA/Chiny co raz bardziej się zaognia, a to dopiero preludium tego co nas czeka moim (i nie tylko moim) skromnym zdaniem. Ten kto kojarzy i śledzi wykłady, a także książki dr Jacka Bartosiaka ten wie co nas czeka 😉

Dlatego też chciałbym zapytać Was ekspertów i doświadczonych w temacie co i czy warto wymienić w moim obecnym komputerze co usprawni jego działanie w codziennym korzystaniu tak aby przetrzymać jeszcze "parę chwil" w przyzwoitych warunkach, nie dbam o nowe gry, bo nie ma o co - gram w stare tytuły, bądź nowe - mało wymagające, na rozdzielczości Full Hd 1080p - 1920x1080 albo na ustawieniach grafiki typu Tibia (patrz path of exile 800x600 hehe😛). Do tego używam aplikacji CADowskich bądź inne programy, które za wiele nie wymagają do działania - co najwyżej więcej RAMu. Stąd już wiadomo, że nie przeszkadzają mi najniższe możliwe ustawienia, liczą się dla mnie głównie FPS, brak ścinek, stabilny klatkarz. Gram w Path of Exile oraz League of Legends gdzie to ma znaczenie. Inne starsze tytuły typu W3, CS GO, Crusader Kings, RimWorld chodzą mi na nisko/średnich/wysokich detalach powyżej 60 fps+, więc też nie narzekam. 

Główną bolączką są dla mnie niekiedy "zwiechy" w grach czy powolne ładowanie. Oczywiście to drugie najpewniej spowodowane tym, iż gry zainstalowane są na dysku HDD - stąd moja propozycja od siebie na start to dołożenie dysku SSD 1TB i tu moje pytanie do Was, jaki polecacie? Mam na myśli firmę/model - cena nie gra roli. Z tego co się orientuję to płyta główna ma jeszcze 4 wejścia SATA III, więc miejsce jest. Kolejna sprawa to mój obecny dysk SSD120GB, na którym jest zainstalowany system jest ciągle "na skraju" wypełnienia - staram się jak mogę aby utrzymać na nim ok. 20GB miejsca non stop, ale jest to dość męcząca sprawa z racji tego, że niektóre programy jak na złość ciągle wybierają dysk systemowy do instalacji i nijak się da to zmienić, a jak się da to często nie działają prawidłowo. Czy jest możliwość również dołożenia kolejnego dysku i skopiowania systemu 1 do 1, bez problemów ze ścieżkami do plików/ustawieniami/itp? Ostatnio wymieniany był w nim zasilacz, bo niestety ale z czarnej listy po 7 latach dokonał żywota 🤪. Co sądzicie o wymianie pamięci RAM na szybszą i z mniejszymi opóźnieniami? Polecacie jakieś sklepy internetowe gdzie mogę dostać już jak mniemam starożytny sprzęt? Czy tylko zostaje w tym wypadku allegro?

Poniżej specyfikacja mojego (niepodkręcanego w żadnej sposób) złomka gdzie starałem się znaleźć od razu linki na necie z specyfikacją oraz parę screenów:

Obudowa: Zalman Z9 plus
Grafika: GIGABYTE GeForce GTX 770 4GB GDDR5
Procesor: Intel Core i5-4670K @ 3.40GHz - Socket 1150LGA 
Chłodzenie procesora: Gelid GX-7
Płyta główna: Gigabyte Z87-HD3 - BIOS: F8 08/12/2014
RAM: Kingston 2x8GB DDR3 1600 Mhz - 5330F6C3 - PC3-12800
Zasilacz: ATX 600W SilentiumPC Bronze (nowy)
Karta dźwiękowa: Asus Xonar DG - karta PCI, System 5.1 - Xonar DG
Dysk #1 - HDD - WDC WD10EZEX-00BN5A0
Dysk #2 - SSD - Kingston HyperX 3K 120GB SH103S3120G

 Bardzo proszę o pomoc ☺️

 

Graphic2.jpg

Caches.jpg

CPU.jpg

Graphic.jpg

SPD.jpg

Mainboard.jpg

RAM1.jpg

RAM2.jpg

IMG_4497.JPG

IMG_4498.JPG

IMG_4504.jpg

Edytowane przez Morguliusz
tagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że brak odpowiedzi jest podyktowane mało pasjonującym tematem typu odgrzewanie kotleta, ale prosiłbym chociaż o jakąś odpowiedź do tego czy da się przekopiować system 1 do 1 na nowy pojemniejszy dysk. Czy może ktoś to już robił?

Co do dysków to myślałem o zakupie dwóch w przypadku jeśli da się zrobić jak powyżej, jeśli nie - to wiadomo tylko opcja 1TB jako dodatek do obecnych.

1. Crucial 1TB 2,5" SATA SSD MX500 - 489,00 zł

2. Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500 - 265,00 zł

Co sądzicie o firmie Crucial i ich dyskach? A może jakaś inna firma?

Z kolei według tego tematu oraz oficjalnej listy od Gigabyte pod tę płytę to da radę nawet 3000. Konkretne modele z tej listy to raczej będzie ciężko, więc znalazłem coś co można kupić i jest nowe:

3. Pamięć G.Skill Sniper, DDR3, 16 GB, 2400MHz, CL11 (F3-2400C11D-16GSR) - 449,73 zł

Jednakże CHYBA procesor i5-4670K nie wspiera szybszych niż DDR3-1333/1600, DDR3L-1333/1600 @ 1.5V, zgadza się?

W związku z tym jedyna opcja to:

4. Pamięć G.Skill Ares, DDR3, 16 GB, 1600MHz, CL9 (F3-1600C9D-16GAR) - 412,05 zł

Czy może jednak źle odczytuje, albo czegoś nie rozumiem?

W przypadku procka to wymiana byłaby ciekawa ze względu na zwiększenie wątków z 4 do 8:

5. Intel i7-4790 4 x 3,6 GHz - NOWY - 725,00 zł

6. INTEL i7-4790 3,6 GHz LGA 1150 GW - używka - 469,00 zł

Ogólnie wygląda to na koszt nieduży, a może nieco usprawnić działanie. Tak czy siak nowy komputer składałbym od zera z nową obudową itp/itp, więc to nie tak, że ten poszedłby na złom czy na części.

Edytowane przez Morguliusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już planujesz wymieniać RAM i CPU, to odradzam ładowanie kasy w tą platformę. Sprzedaj swój obecny sprzęt. W podobnych pieniądzach znajdziesz jakiegoś 10400 lub lepiej 11400 i MB na B560. Do tego 2x8 GB 3600 DDR4 i masz spokój na jakiś czas.

https://www.komputronik.pl/product/717466/intel-core-i5-11400f.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=Promo

 

https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-asrock-b560m-pro4-intel-ddr4-matx-10762594349

 

https://www.x-kom.pl/p/550271-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-2x8gb-3600mhz-cl16-ballistix-black.html

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

zacznę od tego ze posiadasz całkiem normalny kompiuter, trochę kable w nie ładzie ale nie każdy zawraca na to uwagę bo to nie jest konieczność, tylko jak ktoś ma taka potrzebę, czyli np. Ja XD 

to jest tylko propozycja bo komputer ma już kilka lat i może warto było by się zastanowić czy takiej operacji nie przeprowadzić, samemu lub zlecić komuś mającemu o tym pojęcie.  

skoro występują losowe "zwiechy' poszukał bym przyczyny, np. rozebrać cała jednostkę, w "drobny mak", wszystko wyczyścić ino nie pod bieżąca woda ...  , czyli po wyjęciu CPU sprawdzić punkty montażowe czy maja ładny jasny złoty kolor czy może już tak trochę pociemniały ?, bo pewnie od nowości nikt tam nie zaglądał ...  przed ponownym montażem umyć te punkty montażowe alkoholem izopropylowym, sprawdzić czy socket czyli gniazdo dla CPU nie zwiera jakiś brudów w postaci starej pasty kurzu lub jakowyś paproszek ... , oraz czy wszystkie piny są "proste"

to samo dla pamięci ram wyjąc, przetrzeć piny, przedmuchać wszystkie gniazda w płycie głównej, dodatkowo podziałać miękkim pędzelkiem oraz sprawdzić organoleptycznie czy nie siedzi tam kurz .   

wymontować płytę główna i dokładnie organoleptycznie ja obejrzeć po kolei każdy układ, czy gdzieś któryś nie jest już przesiedziały na nóżkach, jeśli tak to, to szczoteczka do zębów alkohol izopropylowy i szuru buru aż do czysta.    

karta graficzna ma swoje lata i fajnie ze jeszcze działa, jestem zaskoczony, oraz posiada 4GB i to to jest duży plus, kiedyś sam użytkowałem GTX 770 , ale na pewno karta ucieszyła by się z nowych termopadów i nowej pasty termoprzewodzącej, o ile nie były wymieniane. 

widzę ze posiadasz dodatkowa kartę muzyczna, a czy ta która jest na płycie głównej jest w biosie wyłączona ? 

a ten Xonar od czasu do czasu nie zamienia kanałów prawy z lewym ? XD

dyski twarde przeskanował bym programem MHDD jak wyglądają powierzchnie zapisu, niby program ogólnie jest stary i przez autora ten projekt nie jest już rozwijany, ale dyski pod SATA, można fajnie sobie sprawdzić, i jak to wygląda, a ten WD Blue 1TB to na pewno za ciekawie nie wygląda ... 

pamięć ram i jej szybkość dla 3gen., czy 4gen Intela w grach raczej nie przynosi oczekiwanych dużych wzrostów FPS także zakup szybszej pamięci nie wiem czy jest sens , natomiast mógł byś sprawdzić jak będzie pracował komputer, po zmianie ustawienia biosie "command rate" z 1T co jest obecnie, na 2T  

to tyle jeśli chodzi o ogólne oględziny kompa. 

co można zrobić tzw. upgrade , zacząć od np. OC CPU , skoro masz taki fajny zestaw chłodzący, i CPU z literka K

i5-4670K czyli 4r/4w to nie jest zły procesor, ale nowsze tytuły już idą w kierunku 4r/8r, gdzie ten i5 po prostu zaczyna się "dławić", czy wymiana na i7 4770k lub i7 4790k plus OC 4.3GHz jest opłacalna?, zysk moc w grach tak ale czy finansowo ? patrząc na ceny CPU używanych, to już każdy musi sobie na to pytanie odpowiedzieć sam. 

co do wymiany dysków na coś większego i nowszego, to obecnie sam pewnie widzisz ile waza nowsze tytuły i taki 500-512GB pod system plus programy jest optymalnym wyborem, 

pod system wersja tańsza

SSD Crucial MX500 500 GB 2.5" SATA III (CT500MX500SSD1) TWB 180TB  

i teraz można dokupić drugi pod gry ale 1TB

SSD Crucial MX500 1 TB 2.5" SATA III (CT1000MX500SSD1) TWB 360TB 

lub opcja dorsza 

SSD Samsung 870 EVO 500 GB 2.5" SATA III (MZ-77E500B/EU) TWB 300TB ale tutaj 300TB mamy dla dysku o  pojemności 500GB 

lub

GoodRam IRDM Pro 512 GB 2.5" SATA III (IRP-SSDPR-S25C-512) TWB 600TB 

albo zaszaleć i pokombinować dla dysku pod gry 

kupić przejściówkę , 

https://allegro.pl/oferta/jeyi-coolswift-adapter-pcie-ssd-m-2-nvme-radiator-10416005299

https://allegro.pl/oferta/adapter-pcie-x16-m-2-m-key-ssd-nvme-radiator-jeyi-7916106113 

tylko wtedy trzeba najlepiej dobrać dysk pod M.2 z elementami tylko po jednej stronie 

na pewno 

SSD Kingston A2000 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (SA2000M8/1000G) 

bo Samsungi pod M.2 to trzeba by się dobrze rozpatrzeć czy maja elementy po jednej stronie bo potem nie idzie upchać termopadów i tego niby radiatora zamontować. 

tutaj chodzi o to ze podczas ładowania się dużych lokalizacji w grach jest różnica czasowa pomiędzy SSD a M.2 testowałem sprawdzałem .

 

  

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Odniosę się głównie do kwestii SSD.

Zdecydowanie warto, żeby programy które odczytują dużo danych były na SSD. Moim zdaniem, najlepiej jeśli kupisz od razu 1TB, a na HDD będziesz sobie trzymał kopie zapasowe ważnych plików.

Crucial MX500, to dobry dysk - sam używam od jakiegoś czasu wersji 500GB. Jeśli potrzebujesz dysku na złączu SATA, to zdecydowanie polecam tą serię.

W kwestii przenoszenia systemu - tak, można skopiować partycję 1:1. Producenci napędów często dostarczają niezbędne oprogramowanie dedykowane ich produktom (zazwyczaj trzeba je sobie pobrać z ich strony). Swego czasu Crucial udostępniał świetne oprogramowanie "Acronis True Image for Crucial" - prawdopodobnie robi to nadal. Musisz poszukać na stronach producentów, co obecnie oferują. Oprogramowanie Acronis można też kupić niezależnie - wtedy nie jest ograniczone do dysków danego producenta.

RAM - sprawdź na stronie producenta płyty głównej, jakie moduły są obsługiwane. Nie sądzę jednak żebyś miał duży uzysk wydajnościowy przy wymianie. EDIT: Widzę, że już sprawdziłeś stronę producenta.

Procesor - sprawdź jakie jest jego obciążenie w programach/grach. Dopiero wtedy można się zastanawiać nad opłacalnością wymiany.

Edytowane przez Wolfgang
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, goral2099 napisał:

Jak już planujesz wymieniać RAM i CPU, to odradzam ładowanie kasy w tą platformę. Sprzedaj swój obecny sprzęt. W podobnych pieniądzach znajdziesz jakiegoś 10400 lub lepiej 11400 i MB na B560. Do tego 2x8 GB 3600 DDR4 i masz spokój na jakiś czas.

https://www.komputronik.pl/product/717466/intel-core-i5-11400f.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=Promo

https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-asrock-b560m-pro4-intel-ddr4-matx-10762594349

https://www.x-kom.pl/p/550271-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-2x8gb-3600mhz-cl16-ballistix-black.html

Sprzedać gdzie i komu stary szrot 😆

Tak tylko rzuciłem propozycje z RAMem i CPU. O ile wymiana RAMU raczej nic nie da jak już tutaj kolega @Mr.T... napisał, to używka procek za 450zł i dwa dyski i będzie hulać dalej, prawda? A wymiana MOBO + procek z tego roku + 2x8GB 3600 DDR4 + owe dyski to już się robi poważna zmiana w cenie i w tym, że nadal będę potrzebował swojego starego kompa, a nie chce nadszarpywać za mocno budżetu na nowy sprzęt. Nie mówiąc już o bottlenecku pomiędzy nowym prockiem, a starą kartą grafiki.

Przeliczając to mamy:

Płyta główna: ASRock B560M Pro4 Micro ATX - socket 1200 - 422,28 zł
Procesor: Intel Core i5-11400 - socket 1200 - 950zł
RAM: Crucial 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Ballistix Black - 400zł
DYSK #1 - 1 TB - 489zł
DYSK #2 - 500GB - 265zł

RAZEM = 2526,28zł

Gdzie w przypadku wymiany samych dysków + ew. procek. wychodzi:

DYSK #1 - 1 TB - 489zł
DYSK #2 - 500GB - 265zł
Procesor: INTEL i7-4790 3,6 GHz LGA 1150 GW - używka - 469,00 zł
RAZEM = 1223 zł (1479zł - w przypadku nówki i7-4790)

Ponad 1k do przodu, a to tylko cena za przeczekanie do kupna całkiem nowego komputera i w tym wypadku bez bottlenecka podejrzewam. Jednakże dziękuję za przedstawienie propozycji. Dało mi to w sumie trochę do myślenia i zacząłem sobie przeliczać dzięki temu ☺️. Trzeba mieć na uwadze, że chciałbym mieć w sumie funkcjonujący jeszcze sprzęt oprócz nowo zakupionego w jak mam nadzieję "niedalekiej" przyszłości. Wszystko rozchodzi się o to, że mnie cebula szczypie, że przy budżecie 12k na nowego kompa 5-8k muszę na grafikę przeznaczyć, a składam kompa na lata. Kupię grafikę za 1/2 wartości całego zestawu, która w sumie jest do [gluteus maximus] na starcie (3060). Po nowym roku wychodzą wersje SUPER kart grafiki, które może będą może nie będą, a na jesień wychodzi seria 4000, która znowu ma niby zrobić rewolucje jak seria 2000.  

3 godziny temu, Mr.T... napisał:

Witam

zacznę od tego ze posiadasz całkiem normalny kompiuter, trochę kable w nie ładzie ale nie każdy zawraca na to uwagę bo to nie jest konieczność, tylko jak ktoś ma taka potrzebę, czyli np. Ja XD 

No dla mnie komputer jak wygląda w środku kompletnie nie ma znaczenia😛. Właściwie to najlepiej żeby się nie świecił i nie dawał oznak tego, że jest włączony. Niestety te X lat temu nie miałem pojęcia nic na ten temat, więc nie mogłem za bardzo wydać opinii.

3 godziny temu, Mr.T... napisał:

to jest tylko propozycja bo komputer ma już kilka lat i może warto było by się zastanowić czy takiej operacji nie przeprowadzić, samemu lub zlecić komuś mającemu o tym pojęcie.  

Oddawałem niedawno komputer i podczas wymiany zasilacza facet układał w nim kable (ergo. wyglądały znacznie gorzej 🤪), narzekał na konstrukcje tej badziewnej obudowy i pytał się jak wyglądają temperatury w niej, bo opinie miała fatalne ze względu na brak filtrów i słabe odprowadzanie ciepła.

3 godziny temu, Mr.T... napisał:

skoro występują losowe "zwiechy' poszukał bym przyczyny

Te losowe zwiechy występują tylko w Path of Exile i to raczej normalne dla starego sprzętu, bo tam się bardzo dużo dzieje na mapach i do tego dochodzi słaba optymalizacja. Po prostu nagle pojawia się mnóstwo przeciwników i procek + dysk HDD nie dają sobie rady. Z naciskiem na dysk raczej, bo w nowej aktualizacji ładnie pokazali obciążenie na poszczególnych segmentach, cpu, gpu, hdd, itp. To dysk u mnie non stop pracuje na maksa. Sam system na pulpicie czy to w innych grach działa poprawnie. Może co najwyżej w Escape From Tarkov miałem pokaz slajdów 🤪.

3 godziny temu, Mr.T... napisał:

karta graficzna ma swoje lata i fajnie ze jeszcze działa, jestem zaskoczony, oraz posiada 4GB i to to jest duży plus, kiedyś sam użytkowałem GTX 770 , ale na pewno karta ucieszyła by się z nowych termopadów i nowej pasty termoprzewodzącej, o ile nie były wymieniane. 

No parę lat temu były wymieniane. Chciałem w sumie ostatnio to zrobić, ale ku mojemu zdziwieniu nie chcieli się tego podjąć. Wyczyścili tylko co się dało i zmienili pastę na procku. 

3 godziny temu, Mr.T... napisał:

widzę ze posiadasz dodatkowa kartę muzyczna, a czy ta która jest na płycie głównej jest w biosie wyłączona ? 

a ten Xonar od czasu do czasu nie zamienia kanałów prawy z lewym ? XD

Nie jest. Mam głośniki Logitech Creative do niej podłączone, a słuchawki Steelseries Siberia 200 podłączone do karty. W ustawieniach dźwięku, do którego mam skrót na pulpicie (jak miałem Win7 to nie musiałem ech) zmieniam prawym klawiszem ON/OFF jak się przełączam. Oprócz problemów z jakimś błędem sterów jak wyłączam komputer to nic się nie dzieje. Mam ściągnięte stery w wersji :xonardg.jpg.c376e5d8616215d1b792760140bbfe54.jpg

3 godziny temu, Mr.T... napisał:

dyski twarde przeskanował bym programem MHDD jak wyglądają powierzchnie zapisu, niby program ogólnie jest stary i przez autora ten projekt nie jest już rozwijany, ale dyski pod SATA, można fajnie sobie sprawdzić, i jak to wygląda, a ten WD Blue 1TB to na pewno za ciekawie nie wygląda ... 

O dziwo sprawdzałem niedawno i było wszystko w porządku 🙃

3 godziny temu, Mr.T... napisał:

albo zaszaleć i pokombinować dla dysku pod gry 

kupić przejściówkę , 

https://allegro.pl/oferta/jeyi-coolswift-adapter-pcie-ssd-m-2-nvme-radiator-10416005299

https://allegro.pl/oferta/adapter-pcie-x16-m-2-m-key-ssd-nvme-radiator-jeyi-7916106113 

tylko wtedy trzeba najlepiej dobrać dysk pod M.2 z elementami tylko po jednej stronie 

na pewno 

SSD Kingston A2000 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (SA2000M8/1000G) 

bo Samsungi pod M.2 to trzeba by się dobrze rozpatrzeć czy maja elementy po jednej stronie bo potem nie idzie upchać termopadów i tego niby radiatora zamontować. 

tutaj chodzi o to ze podczas ładowania się dużych lokalizacji w grach jest różnica czasowa pomiędzy SSD a M.2 testowałem sprawdzałem .

Co do M2 to nie wiem czy mam jeszcze jakieś miejsce PCIe na taką ekstrawagancje 😄 Na M2 ostrze zęby w nowym kompie. Docelowo chciałbym 2x M2, 1 SSD, 1HDD. Obecnie zakup M2 do starego pudła byłby przesadą. Niczym złote uchwyty na kubek do malucha 😛 

2 godziny temu, Wolfgang napisał:

Cześć!

Odniosę się głównie do kwestii SSD.

Zdecydowanie warto, żeby programy które odczytują dużo danych były na SSD. Moim zdaniem, najlepiej jeśli kupisz od razu 1TB, a na HDD będziesz sobie trzymał kopie zapasowe ważnych plików.

Crucial MX500, to dobry dysk - sam używam od jakiegoś czasu wersji 500GB. Jeśli potrzebujesz dysku na złączu SATA, to zdecydowanie polecam tą serię.

W kwestii przenoszenia systemu - tak, można skopiować partycję 1:1. Producenci napędów często dostarczają niezbędne oprogramowanie dedykowane ich produktom (zazwyczaj trzeba je sobie pobrać z ich strony). Swego czasu Crucial udostępniał świetne oprogramowanie "Acronis True Image for Crucial" - prawdopodobnie robi to nadal. Musisz poszukać na stronach producentów, co obecnie oferują. Oprogramowanie Acronis można też kupić niezależnie - wtedy nie jest ograniczone do dysków danego producenta.

RAM - sprawdź na stronie producenta płyty głównej, jakie moduły są obsługiwane. Nie sądzę jednak żebyś miał duży uzysk wydajnościowy przy wymianie. EDIT: Widzę, że już sprawdziłeś stronę producenta.

Procesor - sprawdź jakie jest jego obciążenie w programach/grach. Dopiero wtedy można się zastanawiać nad opłacalnością wymiany.

No HDD też już jest u mnie zapełniony plikami. 90GB mu zostało 🤪 Z nowymi dyskami trochę go odciążę. Jeśli się da przekopiować system 1:1 to w tygodniu oddaje kompa do serwisu, żeby zadziałali magię. No z tym ramem, to może rzeczywiście przesada. Jeśli chodzi o procka to w przypadku Path of Exile ma spore znacznie. Tam są skoki zapotrzebowania.

Dzięki za odpowiedzi!

Edytowane przez Morguliusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy inaczej patrzy na koszty, ale moim zdaniem dokupienie SSD i wymiana samego procesora jest stosunkowo prostym i tanim sposobem na przyśpieszenie Twojego komputera. Być może SSD posłuży Ci także w kolejnym komputerze (dlatego nie warto brać najtańszych, a Crucial MX to dobry wybór).

Dla wydajności najlepiej by było gdybyś nie zapełniał nośników danych powyżej 70-80% - warto, żebyś się zastanowił co oprócz systemu wrzucisz na SSD, a co na HDD. Na HDD powinny wylądować przede wszystkim te rzeczy z których rzadko korzystasz lub dla których prędkość odczytu nie ma większego znaczenia (np. muzyka i filmy - o ile nie zajmujesz się ich obróbką).

Twoja płyta główna powinna mieć 6 złączy SATA, więc nie powinno być problemu z używaniem 4 nośników. Jeśli zdarza Ci się przenosić większe ilości danych, to możesz pomyśleć o wykorzystaniu starego SSD jako dysku przenośnego - wystarczy dokupić kieszeń na USB 3.0.

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wolfgang napisał:

Każdy inaczej patrzy na koszty, ale moim zdaniem dokupienie SSD i wymiana samego procesora jest stosunkowo prostym i tanim sposobem na przyśpieszenie Twojego komputera. Być może SSD posłuży Ci także w kolejnym komputerze (dlatego nie warto brać najtańszych, a Crucial MX to dobry wybór).

Dla wydajności najlepiej by było gdybyś nie zapełniał nośników danych powyżej 70-80% - warto, żebyś się zastanowił co oprócz systemu wrzucisz na SSD, a co na HDD. Na HDD powinny wylądować przede wszystkim te rzeczy z których rzadko korzystasz lub dla których prędkość odczytu nie ma większego znaczenia (np. muzyka i filmy - o ile nie zajmujesz się ich obróbką).

Twoja płyta główna powinna mieć 6 złączy SATA, więc nie powinno być problemu z używaniem 4 nośników. Jeśli zdarza Ci się przenosić większe ilości danych, to możesz pomyśleć o wykorzystaniu starego SSD jako dysku przenośnego - wystarczy dokupić kieszeń na USB 3.0.

 

Ok to postanowione. Plan jest taki aby wymienić procek i dokupić jeden dysk SATA 1TB Cruciala. Przekopiuje na nim system, a tamten jako dodatkowy 100GB na coś tam. Mam już jeden przenośny, więc ten będzie w sam raz na jakieś pierdołki. Obejdzie się w sumie bez tego dodatkowego dysku 500GB więc kolejne 265zł w kieszeni. I ew. dołożę do nowego procka, żeby mieć pewność, że pochodzi.

40 minut temu, ascendant_falafel napisał:

Xeon 1230v3 można dostać za 200-250zł.

Problem w tym, że nie ma zintegrowanej grafy. Jeśli obecna padnie to kaplica. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...