Skocz do zawartości
Oracle

Upgrade do 128G ramu, pytanie o płytę i procesor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam się do zakupu 128G ramu, moja płyta główna to Asrock Fatal1ty X370 Gaming X

I z tego co czytam to obsługuje 128 ale nie widzę, żeby przy moim procesorze była obsługa kości 32G

https://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty X370 Gaming X/index.asp#MemoryPR

Czy to znaczy, że nie da rady z tym procesorem - Ryzen 7 2700X?

 

Jeżeli nie, to jaką przyszłościową płytę powinienem kupić, od razu coś pod Ryzena 9 12 rdzeniowego. Koniecznie musi być wyjście optyczne audio toslink.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

tak widzę ze masz jakiś projekt do realizacji 128GB ?, ale czy da się połączy starte z nowym i aby działało ?

twój CPU to "Pinnacle Ridge" czyli na obecnej płycie głównej max speed dla 4 banków 2133-2400Mhz, bo 2933MHz to już jest OC , czyli nikt nie będzie gwarantował ze to będzie działać stabilnie.

 przy zastosowaniu takiej przemysłowej ilości pamięci i aby to działało to ktoś musiał by taki zestaw posiadać i z niego korzystać, bo opierając się tylko na samej specyfikacji, można będzie źle doradzić, proponuje z tym pytaniem udać się do dużych sklepów komputerowych z prośba o pomoc w dobraniu, płyta główna, CPU i ram, jako zestaw trzech podzespołów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszłościowo wejdzie tam nowy ryzen, póki co, chciałbym kupić więcej ramu bo najzwyczajniej zbyt często mi go brakuje.

WIĘC, jeżeli płyta główna to problem, to poszukam płyty głównej + ramu. Tylko pytanie brzmi, jaka z nowych płyt obsłuży obecny proc i przyszłościowego ryzena, 128G ramu i jakie kości wtedy kupić? (Optyczne wyjście audio jest konieczne).

Byłem już z pytaniem w sklepach ale niestety, nie mieli pojęcia o takich ilościach ramu.

Jestem programistą, odpalam kilka środowisk i projektów, boom, pamięć znikła. A nie chce mi sie babrać w zamykanie okien, wolę kupić więcej ramu, to moje narzędzie pracy więc nie mam zamiaru oszczędzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Oracle said:

Przyszłościowo wejdzie tam nowy ryzen, póki co, chciałbym kupić więcej ramu bo najzwyczajniej zbyt często mi go brakuje.

WIĘC, jeżeli płyta główna to problem, to poszukam płyty głównej + ramu. Tylko pytanie brzmi, jaka z nowych płyt obsłuży obecny proc i przyszłościowego ryzena, 128G ramu i jakie kości wtedy kupić? (Optyczne wyjście audio jest konieczne).

Byłem już z pytaniem w sklepach ale niestety, nie mieli pojęcia o takich ilościach ramu.

Jestem programistą, odpalam kilka środowisk i projektów, boom, pamięć znikła. A nie chce mi sie babrać w zamykanie okien, wolę kupić więcej ramu, to moje narzędzie pracy więc nie mam zamiaru oszczędzać.

Tu masz rozpiskę jaki chipset jakie procki obsługuje https://www.amd.com/en/chipsets/b550 , wygląda na to że tylko X570 w twoim przypadku (stare cpu) , osobiście mam Strixa-F na B550  z optycznym wyjściem ale brak mu supportu dla starszych procków , ogólnie rozglądaj się za płytami srednia/wyższa półka bo one mają lepszy kodek i optyka , np https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-x570-f-gaming-model/spec , na B550 i X570 obsadzisz jeszcze nadchodzące 5xxx z 3D-Cache

 

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS ROG STRIX X570-F GAMING - Płyty główne Socket AM4 - Sklep komputerowy - x-kom.pl

 

Świetna płyta obsługuje wszystkie generacje Ryzenów i przyszłą z 3D-Cache też + dobrze ram się kręci na niej, jeśli miałbym ładować 128GB to na taką  płytę przynajmniej . 

 

Ewentualnie od MSI jeśli przyda ci się wi-fi też spoko płyta.

MSI MAG X570S TOMAHAWK MAX WIFI - Płyty główne Socket AM4 - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, masin napisał:

Tu masz rozpiskę jaki chipset jakie procki obsługuje https://www.amd.com/en/chipsets/b550 , wygląda na to że tylko X570 w twoim przypadku (stare cpu) , osobiście mam Strixa-F na B550  z optycznym wyjściem ale brak mu supportu dla starszych procków , ogólnie rozglądaj się za płytami srednia/wyższa półka bo one mają lepszy kodek i optyka , np https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-x570-f-gaming-model/spec , na B550 i X570 obsadzisz jeszcze nadchodzące 5xxx z 3D-Cache

A co powiesz na Asus TUF GAMING B450-PLUS II ATX ?

Z tego co patrzę, też ma obsługę wszystkich procków, do nowych 5000 będzie potrzebował biosa, ma toslinka i wszystko co potrzebuje

Wg rozpiski też obsługuje 128G
https://pangoly.com/en/compatibility/asus-tuf-gaming-b450-plus-ii/ram?c=Pinnacle Ridge#cc

Co do ramu zastanawiam się nad

KF432C16BBK4/128

Ale nie widzę ich na liście kompatybilności więc będę musiał poszukać czegoś innego prawdopodobnie

Ale widzę, że jest też
F4-3200C16Q-128GVK

I on już jest kompatybilny tyle, że sporo droższy

Edytowane przez Oracle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 hours ago, Oracle said:

A co powiesz na Asus TUF GAMING B450-PLUS II ATX ?

Z tego co patrzę, też ma obsługę wszystkich procków, do nowych 5000 będzie potrzebował biosa, ma toslinka i wszystko co potrzebuje

Wg rozpiski też obsługuje 128G
https://pangoly.com/en/compatibility/asus-tuf-gaming-b450-plus-ii/ram?c=Pinnacle Ridge#cc

Co do ramu zastanawiam się nad

KF432C16BBK4/128

Ale nie widzę ich na liście kompatybilności więc będę musiał poszukać czegoś innego prawdopodobnie

Ale widzę, że jest też
F4-3200C16Q-128GVK

I on już jest kompatybilny tyle, że sporo droższy

jak Ci odpowiada to ją bierz , co do pamięci to poszukaj w necie , ja spokojnie śmigam na memkach które nie są ujęte w specyfikacji producenta mobo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, masin napisał:

jak Ci odpowiada to ją bierz , co do pamięci to poszukaj w necie , ja spokojnie śmigam na memkach które nie są ujęte w specyfikacji producenta mobo

Jestem ślepy chyba bo nie widzę specyfikacji producenta, jedynie to co znalazłem na tej stron pangoly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie zmienił się plan, mój obecny procesor nie obsłuży 128G ram z tego co się dowiedziałem.

Więc będe musiał kupić procesor najpierw.

Myślałem nad 12900k ale ten zaś świruje na windowsie 10 a windows 11 jest jeszcze beta i w dodatku ma gorszą wydajność. Ponadto zużywa ponad 100W więcej niż 5950X

Zatem nowy plan jest taki:
 

1. W pierwszej kolejności CPU + Mobo:
AMD Ryzen 9 5950X OEM
MSI MPG B550 GAMING PLUS

2. A potem ram z listy QVL (nie do końca się zgadza)
Kingston FURY Beast - DDR4 - Kit - 128 GB (KF432C16BBK4/128)
albo
Corsair Vengeance RGB PRO SL - DDR4 - Kit - 128 GB (CMH128GX4M4E3200C16)

Czy to dobry pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Skoro chcesz iść na bogato - bardzo fajny zestaw i wykorzystujesz go profesjonalnie, to dołożył bym do płyty z chipsetem X570 jakieś MSI tomahawk lub coś w ten deseń polecałbym MSI mają fajnie zrobione chłodzenie chipsetu które po obsadzeniu karty graficznej nie jest zasłaniane. MSI ma też fajne rozbudowane biosy i sekcję zasilania dobrze chłodzoną co przy takim "potworku" 🙂 16 rdzeniowym ma znaczenie. Ma też to kolosalne znaczenie na jakich poziomach będzie utrzymywał zegary w BOOST szczególnie przy długotrwałym i mocnym obciążeniu.   Aż żal patrzeć jak płyty za grubo ponad 1000zł mają tak niedopracowane nieprzemyślane chłodzenie chipsetu bo jest zasłaniane a w perspektywie kilku lat może zrobić to różnice bo te wentylatorki i ich jakość to [gluteus maximus] nie urywa. więc tak bym ci doradzał - sam mam ryzena 9 3900x na płycie MSI X570 A-Pro to akurat taka se ta płyta, ale kupiłem używkę i działa spoko. po optymalizacji napięć profili zasilania i tuningu pamięci ram heh tak około miesiąca mi to spokojnie zajęło śmiga jak szalony. Po testach w 3Dmarku i analizie wyników w nim, to mój wynik jeśli chodzi o samego procka to dorównuje ryzenowi r9 5900x heh - 13100pkt sam procek. Polecam poświęcic sporo czasu i wyłączyć jako pierwsze auto PBO na płycie - masakra wtedy rzuca w windowsie jak nic się nie dzieje prawie 1,5 V masakra - pomimo ustawienia zrównoważonego systemu zasilania. I jeszcze oczywiste i banalne ale warte podkreślania to żeby pamięci były wysoko taktowane ten procek powinien spokojnie iść na 3800MHZ Infiniti fabric i super gdybyś mógł puścić pamięci 1:1 na właśnie tej częstotliwości. Ja mam G-skill 2x16 Gb 3200Mhz cl 16 18-18-18-38 które spokojnie idą na 3800Mhz na cl 18 20-18-20-38 ale na 1,39V. Super pamięci solidny radiator, osobiści darowałby sobie podświetlenie - bo mnie się nie podoba ale dla mnie drugi ważniejszy aspekt to po prostu dodatkowo grzeją pamięci i utrudniają rozpraszanie ciepła - co skutkuje gorszym oc. To właśnie wysokie ustawienie pamięci na 3800 Mhz daje takiego kopa do wydajności procka. Fajny film zrobił na ten temat Lipton tuning pamięci na poziomie 3733 lub 3800Mhz zależy jak da radę procek, bo to dużo od tego zależy daje kopa +25% !!! do wydajności w grach. Wiem że ty szukasz do profesjonalki, ale to daje ogląd sytuacji.

 

Pozdrawiam

Dawid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Oracle

Nie wiem czy już zrobiłeś zakupy ale jeżeli chcesz 5950X to szukaj mobo z 14fazową sekcją zasilania - miałem 5900X na X570-A Pro - dawała radę wyśmienicie - podkusiło mnie żeby zamienić go na 5950X i niestety problem - mobo nie wyrabia z zasilaniem - gry jeszcze jako tako działały ale już np. w cinebench po chwili zwalnia do 500/700MHz - pomogło dopiero założenie kagańca na coś ok. 230W (PBO włączone - w grach dobija 5050MHz, przy pracy/obciążeniu wszystkich rdzeni 4600-4700) - teraz na spokojnie poluje na mobo z lepszą sekcją ale ceny zaczynają się od 1100.

 

btw oba proce spokojnie ciągną 4x8GB CL16-20-18-18-38 4000 z IF 1:1 (e-die)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Raptor napisał:
szukaj mobo z 14fazową sekcją zasilania

Lepsza płyta z 12 fazami po 105A niż 14 fazami po 50A ;-) Zmierzam do tego, że nie tylko ilość faz się liczy, ale też ich moc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapędziłem się i zsumowałem (miało być 12+2) - chyba  TUF GAMING X570-PRO WIFI II jest niezła ale >1000

 

ta płyta i tak daje radę - byłem w szoku jak 5900X śmigał na niej mimo opinii że jest słaba (ale cena <700 to rekompensuje) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...