Skocz do zawartości
GlatzOK

Ryzen 5800X3D czy Core i5 13600KF (DDR4, OC)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Stworzyłem konfig pod LGA 1700 oparty na 13600KF na DDR4 z nastawieniem na OC, przeznaczenie gamingowe.

W międzyczasie pojawiły się obniżki cen a konkretnie 5800X3D osiągnął ten sam poziom cenowy co 13600KF.

Zastanawiam się czy nie zmienić platformy na AM4. Zasadnicze kwestie:

- 5800X3D jest na podobnym poziomie wydajności co 13600KF

- 5800X3D jest "niepodkręcalny" więc wystarczyła by tańsza płyta główna, nie musiał by to być odpowiednik Z690 lub Z790

- 5800X3D jest chłodniejszy, brak OC umożliwiłby pozostanie na chłodzeniu powietrznym, do 13600KF dobrałem AIO.

Ponadto:

- zestaw cpu-mobo-ram oraz obudowa, zasilacz i chłodzenie procesora mają być na zasadzie złożyć-poustawiać-zapomnieć; jedyny upgrade jaki biorę pod uwagę to jedna lub dwie wymiany docelowej karty graficznej w przyszłości.

Proszę mnie przekonać do zmiany na AM4 lub do pozostania przy LGA1700. Czy zmiana będzie miała sens biorąc pod uwagę niższą cenę zestawu, brak konieczności zakupu AIO i pozostanie przy stockowej wydajności Ryzena.

Z góry dziękuję za poświęcony czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana nie ma tu znaczenia ani z praktycznego, ani ekonomicznego punktu widzenia. Wybór dokonywany jeszcze przed zakupem - wtedy poleciłbym odświeżony AMD Ryzen 5800X3D (bądź nawet 5900X). Powodem jest bardzo dobra, konkurencyjna (miejscami lepsza)* wydajność w grach, współpraca z tańszymi płytami głównymi i pamięciami DDR4 (także Alder/Raptor Lake) więc niższy koszt całkowity oraz lepsza kompatybilność ze starszymi**/innymi*** wersjami systemów przez wzgląd na tradycyjny układ rdzeni (-> patrz: Intel Alder Lake - Intel Raptor Lake).

*dla CPU z rodziny Alder Lake | dla Ryzenów serii 7xxx

**poniżej Windows 11

***systemy uniksowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym preferował takie same rdzenie (AMD). Nie zdziwię się, kiedy pojawią się gry efektywnie wykorzystujące większą ilość wątków, to procesory z małymi i dużymi rdzeniami będą pracowały wolniej od tych z jednolitymi. Inna sprawa, że prędko to może nie nastąpić.

No i do tego te nowe CPU, zarówno Intela (13 generacja) jak i AMD (seria 7000) się po prostu gotują. Normalne temp. pracy ~90-100 stopni - szaleństwo.

Także ja bym brał "starsze" Ryzen 5xxx, a nawet jak bym miał brać od Intel, to wolałbym "stare" z 12 generacji, bo się tak nie gotują jak te "RaptorLake" z 13 generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak pozostałem przy konfigu na LGA1700. Przedział cenowy interesujących mnie płyt głównych jest taki sam dla obu podstawek przy czym płyty z Z690 mają zwykle nowsze wersje komponentów niż płyty z AM4 natomiast w przypadku Z790 jest jeszcze lepiej plus natywna obsługa raptorów prosto z pudełka bez update biosu.

Jeszcze raz dziekuję za udzielone odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, GlatzOK napisał:

Jednak pozostałem przy konfigu na LGA1700. Przedział cenowy interesujących mnie płyt głównych jest taki sam dla obu podstawek przy czym płyty z Z690 mają zwykle nowsze wersje komponentów niż płyty z AM4 natomiast w przypadku Z790 jest jeszcze lepiej plus natywna obsługa raptorów prosto z pudełka bez update biosu.

Jeszcze raz dziekuję za udzielone odpowiedzi.

AM4 jest już sporo czasu na rynku i jest bardziej dopracowana platforma, biosy itd., LGA 1700 i nowe procesory 13gen. oraz nowe płyty głowę mogą się borykać z tzw. "problemami wieku dziecięcego" a ludzie na forach już zaczynają wypisywać o problemach, np. z poprawnym działaniem pamięci operacyjnej. XD    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeważyła jeszcze cena raptora gdyż okazał się prawie 100zł tańszy od ryzena. Natomiast płytę kupiłem na chipsecie Z690, różnica taka że na dzień dobry wymagająca update biosu, zintegrowany bluetooth w wersji 5.2 zamiast 5.3 i cena niższa o stówę. Co do ewentualnych problemów to mam nadzieję że mnie ominą 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2022 o 23:06, Mr.T... napisał:

 LGA 1700 i nowe procesory 13gen. oraz nowe płyty głowę mogą się borykać z tzw. "problemami wieku dziecięcego" a ludzie na forach już zaczynają wypisywać o problemach, np. z poprawnym działaniem pamięci operacyjnej. XD    

To pierwsze słyszę. Bez OC (czyli DDR4 3200 / DDR5 4800 dla 12gen i 5600 dla 13gen, limity mocy zgodnie z zaleceniami intel itd. itd.) nie pracuje to poprawnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kyle napisał:

To pierwsze słyszę. Bez OC (czyli DDR4 3200 / DDR5 4800 dla 12gen i 5600 dla 13gen, limity mocy zgodnie z zaleceniami intel itd. itd.) nie pracuje to poprawnie?

szybkość, czy limity mocy, to nie są jest jedyne parametry określające czy platforma się uruchomi i czy będzie pracować stabilnie.

to ze u jednej osoby platforma "nowa" po złożeniu działa, to nie można przekładać na ogół , i nawet nie przekopując intranetu tylko wystarczy wejść na forum np. Benchmark.pl aby poczytać ze nie wszystko jest tak ładnie i pięknie.         

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.10.2022 o 08:10, Kyle napisał:

No i do tego te nowe CPU, zarówno Intela (13 generacja) jak i AMD (seria 7000) się po prostu gotują. Normalne temp. pracy ~90-100 stopni - szaleństwo.

Masz, czy tak sobie przypuszczasz?

https://ibb.co/3RHws0C

Edytowane przez ju-rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2022 o 14:24, ju-rek napisał:

Masz, czy tak sobie przypuszczasz?

Tak sobie oglądam testy. Te i5 13600K to strach dotykać, skoro mają ponad 90 stopni C na Noctua NH-U14S:

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-13600k/23.html

... gorące kluchy. i5 12 generacji to przy tych piekarnikach normalnie lodówki.

W dniu 6.11.2022 o 14:24, ju-rek napisał:

Odpal Cinebench R23 w trybie multicore. Bo co test, to widzę ludzie mają temperatury tego CPU ponad 90 stopni, a u Ciebie 66? 😑

 

W dniu 6.11.2022 o 16:17, KamikazePL77 napisał:

Na amd też można zbić temp. jak ktoś ma obawy.

 

Temperatury powinny być przyzwoite na przeciętnym chłodzeniu na domyślnych/zalecanych przez producenta ustawieniach.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kyle napisał:

70W na i5 13600K? 😆 Coś słabo go obciążasz. Na i5 12400F mam więcej w choćby Cinebench R23 w teście multicore (niemal do 76W dobija).

Ślepy jesteś, czy udajesz ...  jak byk widać max 159W, a spadki, są pomiędzy liczeniem próbek.  Puść u siebie IntelBurnTest to zobaczysz te swoje 70W. Trzeba jeszcze mieć te i5 12 gen.

https://ibb.co/k4xcK69

Faktycznie "mniej" się grzały od 13gen.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ju-rek napisał:

Ślepy jesteś, czy udajesz ... 

Na tym polega bezsens HWinfo. Wykresy z AIDA o niebo lepsze, bo pokazują całokształt i można zobaczyć maksymalny, ale przyzwoicie uśredniony pobór. HWinfo podaje "peak" (czyli jak wyskoczy na ułamek sekundy w ciągu godziny testu, to już taki jest "max") i zafałszowany w kontekście rozpatrywanej realnie pobieranej w czasie testu mocy "aktualny" (bo np. pokazałeś pobór aktualny 70W, który został zaraportowany w czasie "przerwy" w obliczeniach)

12 minut temu, ju-rek napisał:

Faktycznie "mniej" się grzały od 13gen.

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-13600k/23.html

Nie przeczę, nie przeczę 😁

Swoją drogą w sygnaturce masz wypisany undervolting tego CPU i chłodzenie wodne:

Cytat

Intel i5 13600KF (1.1v) - Arctic Liquid Freezer II 360

Ciekawe jak byłoby na normalnym napięciu z normalnym, choć dobrym chłodzeniem "nie wodnym".

Sam liczę na to, że obecne BIOS mają błąd pod 13 gen i będzie lepiej z temperaturami (producenci może ogarną lepiej napięcia), ale jak na razie nie jest dobrze.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...