Skocz do zawartości
kamissov

Adapter na dysk M.2 NVMe Key M do PCI-e x1 - płyta główna FOXCONN H61MXV V2.0 Intel H61 LGA 1155 mATX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam takie pytanie. Potrzebuję kupić adapter na dysk M.2 NVMe Key M do PCI-e x1. Posiadam następującą płytę główną: FOXCONN H61MXV V2.0 Intel H61 LGA 1155 mATX. Na wielu ogłoszeniach na Allegro przy ofertach adapterów na dysk M.2 NVMe Key M na złącze PCI-e x1 jest napisane, żeby sprawdzić czy płyta główna obsługuje technologię NVMe. Jak mam to sprawdzić? W dostępnych danych technicznych w Internecie dotyczących tej płyty nie mogę znaleźć takich informacji.

Mam na płycie akurat wolne jedno złącze PCI-e x1 i chciałbym we nim umieścić adapter z dyskiem SSD M.2 NVMe.

Przykładowy adapter o który mi chodzi poniżej linku: https://allegro.pl/oferta/ak249a-adapter-na-dysk-m-2-nvme-key-m-pci-e-ssd-11576189867

Na dołączonych zdjęciach moja płyta główna wraz z wolnym gniazdem PCI-e x1.

 

20221214_174637.jpg

Edytowane przez kamissov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

bez zastosowania bios-modów, raczej nie da się bezpośrednio zastosować i używać takiego adaptera( za stara platforma brak oficjalnego wsparcia, to jest platforma pod Intel 2 i 3 gen.), tylko pytanie czy warto ? skoro można zakupić i od razu używać dysk SSD pod SATA III, np. coś z serii "Crucial mx500". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

No właśnie teraz tak się zastanawiam, bo kupiłem na promocji dysk w x-kom Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 980, to mam jeszcze dwa dni na zwrot. To zwrócę ten dysk i zakupię tego Crucial mx500. Chyba tak będzie najprościej? Bo ten Crucial jest pod złącze SATA, to wtedy bez problemu ta płyta główna, którą posiadam to go wykryje i można będzie na nim normalnie postawić system i bootować z niego? Ten SSD Crucial ma złącze SATA III, a w mojej płycie jest SATA II. To da się podłączyć i normalnie będzie działać, tylko z mniejszym trochę transferem? Ten Crucial mx500 będzie ok, czy zwrócić uwagę na coś innego?

Edytowane przez kamissov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kamissov napisał:

Witam,

No właśnie teraz tak się zastanawiam, bo kupiłem na promocji dysk w x-kom Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 980, to mam jeszcze dwa dni na zwrot. To zwrócę ten dysk i zakupię tego Crucial mx500. Chyba tak będzie najprościej? Bo ten Crucial jest pod złącze SATA, to wtedy bez problemu ta płyta główna, którą posiadam to go wykryje i można będzie na nim normalnie postawić system i bootować z niego? Ten SSD Crucial ma złącze SATA III, a w mojej płycie jest SATA II. To da się podłączyć i normalnie będzie działać, tylko z mniejszym trochę transferem? Ten Crucial mx500 będzie ok, czy zwrócić uwagę na coś innego?

MX500 będzie normalnie wykrywany i będzie można użyć jak systemowy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kamissov, chcesz użyć tego dysku jako dodatkowego czy zmieniasz HDD na SSD i chcesz na nim postawić system? Tak czy inaczej będzie zdecydowanie lepiej. A jeżeli w dalszym ciągu korzystasz z HDD jako systemowy, to po zmianie na SSD (nawet podpiętego na SATA II) odczujesz znaczny wzrost w komforcie używania komputera z powodów wymienionych już przez Mr.T....

Aktualnie na SATA II mam wpiętego Samsunga 850 EVO 500GB - podobnej klasy dysk, co Crucial MX500. Poniżej screenshot z AS SSD Benchmark (dysk zapełniony w niecałych 90%). Jak widać, w odczycie i zapisie sekwencyjnym leci niemalże maksem tego, na co pozwala SATA II. Na SATA III należałoby się spodziewać tych transferów dwukrotnie wyższych.

Crucial MX500 to sprawdzony dysk, można śmiało go brać.

as-ssd-bench-Samsung-SSD-850-29-12-2022-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...