Skocz do zawartości
Dzanas2

Domowy HTPC

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Zeniu napisał(a):

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/90734/intel-core-i36100t-processor-3m-cache-3-20-ghz.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Skylake

Pełna akceleracja sprzętowa dekodowania i kodowania HEVC i częściowa dla VP9. I o to mi chodziło dzięki 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki kodek filmu? Jesteś pewien, że akceleracja sprzętowa jest włączona? MPC-HC ma wbudowane filtry LAV, jeżeli są aktywne, to sprawdź ustawienia LAV Video.

W MPC możesz załączyć tabulatorem OSD z info dot. filmu, będzie tam m.in. obciążenie CPU i GPU. 

//edycja:

Sorry, ale wprowadziłem Cię w błąd - powyższe info o statystykach pod tabulatorem dotyczy PotPlayera, na którego to przerzuciłem się jakiś czas temu. Jak będę przy kompie, to sprawdzę to pod MPC.

//edycja #2:

MPC-HC ma statystyki renderera pod skrótem CTRL+J, ale akurat zużycia CPU/GPU tam nie podaje - te będzie można podejrzeć w menedżerze zadań. Jest za to info o wykorzystaniu akceleracji sprzętowej.

Edytowane przez brachol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym zakodowany jest film z Twojego przykładu? W MPC podczas wyświetlania filmu klik prawym przyciskiem myszy na filmie, wybierz "właściwości" i w zakładce "szczegóły" będziesz miał coś podobnego:

"Video: HVC1 1920x800 23.976fps 1999kbps [V: hevc main 10 L4.0, yuv420p10le, 1920x800, 1999 kb/s]"

Na drugim zdjęciu widać, że nie ma załączonego wsparcia sprzętowego i leci software'owo - w menedżerze obciążany jest głównie procesor, który nie wyrabia z materiałem 4k:

"DXVK: Not using DXVK"

W MPC "widok - ustawienia - filtry wewnętrzne - ustawienia filtrów wewnętrznych LAV Filters - dekoder wideo" i tam pogmeraj w sekcji "hardware acceleration" przy "hardware decoder to use" - zacznij od "D3D11", ewentualnie w następnej kolejności "DXVK2 (copy-back).

Edytowane przez brachol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne że vlc także przycina na moim intel nuc z procesorem pentium j5005 filmy 4k w mkv tną na wszystkich oprócz vlc no ale on ma grafikę 605.

Ogólnie przy tym procesorze i tak nawet jak nie będą ciąć zapewne nie zadziała hdr niestety tak jak nie działa i u mnie.

Ale da się to obejść w dość prosty sposób o ile masz podpięty ten komputer pod smart tv. 😉 

Instalujesz na minipc https://serviio.org/ i ustawiasz bez dekodowania plus udostępniasz katalog z filmami. 

Po włączeniu minipc dochodzi na telewizorze dodatkowy sygnał "source" o nazwie servio, wchodzisz tam i masz normalnie listę filmów z udostępnionego w servioo katalogu i tym sposobem telewizor sam dekoduje filmy i jest hdr 😉

Tzn w zasadzie to nawet nie musi być podpięty pod smart tv bo będzie go widać w całej sieci domowej i możesz odpalać nawet w tv w drugim pokoju 😜

Edytowane przez neo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Dzanas2 napisał:

Zrobiłem według tego co napisałeś ale nadal jest kicha 😪 chyba ta integra 530 jest zła 

W dalszym ciągu jest "not using DXVK"? Sprawdzałeś inne tryby DXVK w ustawieniach LAV Video?

No i nie podałeś, czym zakodowany jest film, więc ciężko tutaj cokolwiek wróżyć. Wg DXVK Checker ten procek z iGPU ma wsparcie HEVC jak i HEVC Main 10, więc te powinien ogarniać.

Ten MPC-HC to jest wersja standalone czy instalowałeś może jakieś kodekpaki typu K-Lite, które zawierały ten odtwarzacz? Jeżeli tak, to MPC może wtedy korzystać z zewnętrznych filtrów, a wtedy zabawa z wewnętrznymi/wbudowanymi nie przyniesie efektu. Zerknij jeszcze w ustawieniach MPC do filtrów zewnętrznych.

Dla sprawdzenia czy w ogóle wsparcie sprzętowe odpala na tym odtwarzaczu (w statystykach renderera - CTR+J w MPC), możesz testowo zapodać jakiś materiał 1080p x264/x265 10 bit. Mówiłeś, że 1080p chodziło ok, ale z taką rozdzielczością być może sam procek dawał radę i nie wiadomo, czy wsparcie sprzętowe było w ogóle aktywne.

Edytowane przez brachol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No offence, ale klepać na telefonie to nie mam zamiaru 🙂 Dawaj ze wszystkim na forum. Jak się uda rozwiązać problem, to może kiedyś ktoś skorzysta.

Jaki problem masz z plikami? Co chcesz wrzucić i ile to zajmuje?

Edytowane przez brachol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić jak prosiłem wcześniej, tzn. odpalić film w MPC, prawokilk na obrazie - właściwości i przekleić info dot. "video"?

Odnośnie zdjęć - czemu nie zrobisz po prostu screenshotów? Zajmą mniej i będą wyglądać normalnie 😉 Jak coś, to https://pl.imgbb.com/ ma ograniczenie do 32MB, więc nie powinno być problemów nawet ze zdjęciami. 

W dalszym ciągu nie odpowiedziałeś czy MPC-HC to wersja samodzielna czy zainstalowana z jakimś kodekpakiem, przez co nie ma pewności czy korzysta z wewnętrznych, czy z zewnętrznych filtrów - albo zajrzyj w ustawienia MPC i powiedz czy w zewnętrznych filtrach są w ogóle filtry LAV - jeżeli nie, to powinien korzystać z wewnętrznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się być już ok w kwestii ustawień akceleracji sprzętowej. Jak ze zużyciem CPU i GPU?

Ogólnie to wygląda tak, jakby ten procesor z integrą po prostu nie dawał rady z tak wymagającym materiałem - w internetach można znaleźć podobne przypadki.

Szukając informacji o wsparciu sprzętowego dekodowania przez skylake trafiłem na takie coś:

https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Video_Coding

"On August 5, 2015, Intel launched Skylake products with full fixed function Main/8-bit decoding/encoding and hybrid/partial Main10/10-bit decoding."

"On August 30, 2016, Intel officially announced 7th generation Core CPUs (Kaby Lake) products with full fixed function HEVC Main10 hardware decoding support."

https://www.anandtech.com/show/10610/intel-announces-7th-gen-kaby-lake-14nm-plus-six-notebook-skus-desktop-coming-in-january/3

"The media capabilities of the Skylake GPU was analyzed in great detail in our 2015 IDF coverage. The updates to Kaby Lake-U/Y should be analyzed while keeping those features in mind. The major feature change in the Kaby Lake-U/Y media engine is the availability of full hardware acceleration for encode and decode of 4K HEVC Main10 profile videos. This is in contrast to Skylake, which can support HEVC Main10 decode up to 4Kp30, but does so using a “hybrid” process that spreads out the workload over the CPU, the GPU’s media processors, and the GPU’s shader cores. As a result, not only can Kaby Lake process more HEVC profiles in fixed function hardware than before, but it can do so at a fraction of the power and with much better throughput.

Zgodnie z tym dopiero Kaby Lake dostał pełne wsparcie sprzętowe dla HEVC.

Dla pewności należałoby jeszcze poszukać, jak sobie radzą te procesory z tak wymagającym materiałem.

Edytowane przez brachol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takiego - HTPC FAQ @r/htpc. Bardzo ciekawa lektura. Jednym z punktów jest "What do I need for 4k ultraHD compatibility?", co powinno Cię szczególnie zainteresować. Warto jednak zapoznać się z całym materiałem w ich Wiki, gdzie m.in. przedstawione zostały przykładowe zestawy HTPC w zależności od wymagań. Wiki znajdziesz w górnej części strony.

W skrócie potwierdza się, że jeżeli chodzi o intela, to należałoby celować minimum w 7. gen. z iGPU, który wg. przedstawionych tam testów powinien ogarnąć materiały 4k z wysokim bitratem. Poczytaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam komputer Prodesk 600 G3, tylko z procesorem i3 7100. Dodatkowo kupiłem opcjonalny port HDMI. Wszystko było dobrze, dopóki oglądałem wszystko w 1080p, jako odtwarzacz używam Kodi na windows 10. W tym tygodniu zmieniłem telewizor na TCL 55C805, mam jeszcze amplituner Denon X2200W. Niestety pojawił się problem z odtwarzaniem filmów 4k HEVC 10 bit. W sumie to nie wiem nawet czy 8 bit działa. Na TV wszystko działa, ale wiadomo, że dźwięk lipa, więc mam X2200W. Telewizor ma nawet HDMI earc, niestety, amplituner tylko stare arc, więc True HD czy DTS HD odpadają. Musiałbym wymienić amplituner, a nie chcę tego robić z tego powodu. 

Z HP Prodesk HD audio ładnie działało na amplitunerze, niestety nie odpalają filmy 4K, Ekran gaśnie, dopóki nie wyłączę filmu, wtedy wraca menu kodi.

i3 7100 to Kaby Lake, więc chyba powinno odpalić 4k HEVC 10 bit, łącznie z HDR10 i Dolby Vision. Pytanie czy HDMI nie ma tu znaczenia, bo nie wiem jaki to port. Ten model miał HDMI jako opcjonalny port podłączany do płyty głównej. Mam to HDMI i 1080p działa OK, łącznie z Dolby True HD i DTS HD. System windows 10, odtwarzacz Kodi. Na linuksie nie mogłem ogarnąć HD audio.

Pytanie, czy to wina HDMI? Może to moje jest tylko 1.4, a do HDR wymagane jest chyba 2.0? A może to tylko wina kabla HDMI?

Edytowane przez grzesiek811

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...