Skocz do zawartości
Okami

[4K] Czy warto było by ulepszyć tego kompa o lepszą kartę graficzną?

Rekomendowane odpowiedzi

Mój kilku letni pc ma takie podzespoły,
Gigabyte Z390 AORUS PRO
Corsair RM850i CP-9020083-EU
Intel Core i9-9900K
HyperX Predator 16GB [2x8GB 3600MHz DDR4 CL17 XMP DIMM]
PHANTEKS Eclipse P400S
i pytanie czy warto wymienić w nim grafikę na lepsza?
Aktualnie mam MSI GeForce RTX 2080 GAMING X TRIO 8GB a myślę o MSI GeForce RTX 3080 Gaming Z Trio LHR 12GB (Nie mogę znaleźć wersji bez LHR ale nie mam pewności czy przez to będzie mniejsza wydajność w graniu itp.) Czy może zamiast tego RTX 4070TI?

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogę śmiało włożyć coś mocniejszego w tego kompa?
Porównywałem 3080 i 4070TI w sumie są podobne ale wydaje mi sie ze 3080 może być kapke lepsze?, dawno nie przeglądałem podzespołów pc. Zależy mi na wydajności dużej i małym poborze energii. dla tego myślałem o serii 30 bo to ost. która mało zżera. Ale mogę się mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do poboru energii,to tu nie mam dobrych wieści karty RTX 3080 pobierają sporo energii,to już lepiej wypada RTX 4070

https://www.purepc.pl/test-karty-graficznej-msi-geforce-rtx-4070-ti-suprim-x-wydajnosc-geforce-rtx-3090-ti-nizsza-cena-i-pobor-mocy?page=0,30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, KamikazePL77 napisał:

Tu masz jeszcze jeden https://www.youtube.com/watch?v=1mE5aveN4Bo&t=494s. Jeśli 4k to 12gb ramu może być mało przyszłościowe, oczywiście w max/high ustawieniach. Jak patrzę na ceny 3080 to nie obraź się ale ten zakup zakrawałby dziś na szaleństwo.

 

W sumie większego wyboru nie mam, bo jest ograniczony budżet, tak wiec miedzy 3080 a 4070TI wypadło ale chyba 4070TI jest trochę lepsze i mniej je prądu. Z tego co widzę, chyba że się mylę. A co z łączami do płyty głównej itp.BO jak miał bym wygrać 4070 to wolał bym nie popełnić błędów.

Więc tak finalnie lepiej wybrać 4070TI czy 3080 12 gb LHR? Chyba że jeszcze coś jest, bo karty powyżej 4999 odpadają.

I od którego producenta najlepiej, wolał bym żeby cewka mi nie piszczała xD

Oraz czy ten procek nie jest za słaby do tej karty?

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, KamikazePL77 napisał:

Jeżeli rt nie jest tym co ci spędza sen z powiek to zainteresuj się radeonem 7900xt. Piszczenie cewek jest ciężkie do sprawdzenia dla kogoś kto nie pracuje w sklepie/serwisie. Musisz poczytać o danym modelu jak najwięcej opinii(nie tylko po polsku) i wtedy możesz wyciągnąć jakiś wniosek. Procek masz z dużym zapasem do 4k przy jeszcze mocniejszych kartach niż podane. A i tu masz kartę o wydajności tej 3080tki w niezłej wersji, do rt i rtx i radeon się nie nadają w 4k, https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne/karta-graficzna-powercolor-radeon-6800xt-red-dragon-16gb-gddr6?utm_source=Ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=370864&utm_campaign=2023-01&utm_term=Karty-graficzne&ceneo_spo=false&ceneo_cid=ed5d35ff-3aa9-29b5-a1e4-1301eaf8b528

OK dzięki za info. Co do redka, to każda ich karta mi się psuła, do tego maja słaby soft, dla tego nie mam zaufania do nich.
Mam monitor 2160p więc fajnie było by jak by wyciągną wszystko na ultra w tej rozdzielczości bądź 1440p. rt nie używałem a chciałem, bo ta 2080 miała problemy z CP2077. Dla tego nawet nie miałem okazji a chciał bym zobaczyć jak to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2023 o 17:57, KamikazePL77 napisał:

Słaby soft radeonów to już chyba przeszłość, bynajmniej trzeba mieć spory niefart, a co do psucia no to nie wiem pech? Ja miałem 2 radeony teraz mam 2 nvidię i fakt dostałem radka co sypał pikselami od nowości ale drugi działał długie lata itd. Ja ci do 4k nie doradzę 4070ti bo to karta nie do tego a już na pewno nie do max ustawień. Do 2k z rt już tak. Zadaj sobie pytanie co wolisz ostrość czy światełka i odbicia, nie wiem ile masz lat ale z wiekiem może(ofc nie musi) ci się zmienić 🙂. Pozdrawiam. Zapomniałem o dlss, sam wole bez jeszcze zależy od gry, ale te 12 vramu coś mówi.

Tak po przemyśleniu wole wydajność ostrość płynność, w większości gram w hack slashe ,cRPG i RTSy, no oczywiście lubię tez gry akcji, strzelaninę ale bardziej tylko klimatu z zombi takie jak World War Z i DL2, czy nadchodzące nowości zombi. Więc raczej ten pseudo realizm z odbiciami w kałużach itp. Nie są jakąś opcją priorytetową. Radków naprawdę się boje bo sam miałem 3 radki z czego 2 padły, a jeden trzymał się długo. Dla tego wole od zielonych. Niestety mam ograniczony budżet, przyjrzałem się też bliżej mojemu monitorowi który ma parę lat, Więc to jest Gigabyte Aorus AD27QD więc chyba to 1440p to max będzie. No 3090 i 4080 z ceną, to już za dużo jak dla mnie. Po części można powiedzieć ze ciągnie mnie do tego 4070ti bo to mocna karta porównywalna do 3080TI (gdzie ta kosztuje dalej sporo więcej).
Najgorsze jeszcze jest to że myślałem o MSI trio dla tej karty ale sporo jest problemów z cewką wiec nie wiem za bardzo od jakiego producenta brać. 
taniej nie znalazłem a więcej dać nie jestem w stanie.
https://bitcomputer.pl/pl/p/ASUS-GeForce-RTX4070TI-12GB192-TUF-RTX4070TI-O12G-GAMING/81218?Bit Computer&utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=e6a4c3ee-d4bc-ba9a-437e-299b8504cc66
a ten model z przygryzieniem wargi i lecącą krwią z ust...
https://www.komputronik.pl/product/802321/msi-geforce-rtx-4070-ti-suprim-x-12g.html
Jak pisałem mam ogromne obawy przed czerwonymi. A niebiescy aktualnie nie są w stanie dogonić w wydajności żadnych.

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, KamikazePL77 napisał:

Ja cię nie przekonam jak masz uprzedzenie, musiałbyś zaryzykować. A tobie to 4k się że tak powiem podoba czy możesz sobie odpuścić? 

Przy 2080 żyłem bez 4k to teraz też mogę, wole wydajność a 4k filmy 🙂, jak bym miał kase to pewnie nie było by problemu, a teraz i tak kompa nie zmiennie przez parę lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, KamikazePL77 napisał:

No to zostaw tego 2080 jeszcze trochę, gdzie ci on w 2k niedomaga? Przecież to taki 3060ti mniej więcej.

Total war warhammer leciutkie przycinki, Mass Effect Andromeda tnie na otwartej przestrzeni, Evil Dead The Game lekkie przycinki raczej, Swojego czasu WWZ ale chyba ją lepiej zoptymalizowali teraz, Mount  Blade II Bannerlord lekkie przycinki, Cyberpunk 2077 przycinki i są jeszcze inne gry Fallout 4, skyrim, ARK. Days Gone też lekko ciął czasem

 

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, KamikazePL77 napisał:

Wiem, nie skumałem do końca bo mi się to wydawało niemożliwe, żeby coś cieło w 2k na 2080

No niestety tak to wygląda. A podejrzewam ze spadek będzie większy w nowych grach które wydadzą a mnie interesują
PS.. A światełka w karcie itp. mnie nie interesują 😛

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, KamikazePL77 napisał:

tak z ciekawości zacząłem przeglądać i 3090 też za niecałe 4500 można wyciągnąć. Pytanie tylko czy to nie sciemy jakieś.
https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-gigabyte-rtx-3090-gaming-oc-24gb-13053717503

https://allegrolokalnie.pl/oferta/nowagwar-gigabyte-geforce-rtx-3090-gaming-oc-24gb

A ta druga wygląda obiecująco z pierwsza nie wiadomo. Ale model tez sporo do życzenia zostawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, KamikazePL77 napisał:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/idealna-gigabyte-rtx-3080-gaming-oc-10g-xkom-gw prawie 2 lata gwary, w marcu 4070 ma wyjść, 200w poboru i może koło 3500-3700, piątaka bym nie dał za 4070ti do 2k za mocna do 4 za słaba, nie wiem co ta nvidia robi. Oni teraz ciągle robią karty, które nie wrysowują się konkretnie w potrzeby. 4090-za mocna do 4k/60 ale za słaba do 120. 4080 już teraz trochę niedomaga w 4k 60- może spójrz na 4090. 4070ti, rozsądny wybór ale do czego? Kiedyś 970 to był fajny wybór. Już można przeczytać tzw przecieki, że 4060ti to  będzie nic specjalnego, słabizna, niema na co czekać. Fajny ten rtx 3050 jest nie? Wszyscy wiedzą, że to karta kompletnie nieopłacalna, wiadomo lepszy 6600 ale... Przecież nvdiia doskonale musi zdawać sobie sprawę z tego, że na wielu rynkach jest zdecydowanym liderem wizerunkowym, to tak jak ps i xbox jakiś czas temu. I co w związku z tym? Skoro nie rtx 3050 no to może 3060 i wyżej po co nam mocna tania karta, skoro większa szansa że i tak ktoś kupi od nas. A i kwestia Amd, wiecie vco by było z nvidią gdyby nie ich rt? Pakowali by manatki (w przenośni) albo no właśnie rtx 4080 miałby 20gb ramu i kosztował 5 z hakiem. Ja nie uważam, że amd jest super ale robią coś bardziej z serca i dla ludzi mam wrażenie a nie z głową w chmurach albo czyjejś kieszeni (albo to i to). 

Coś w tym jest, może faktycznie warto zaryzykować i od reda kupić. Ale i tak mam trochę pietra z chłodzeniem i ich softem, zielony ma Experience co jest na plus ale z innej strony w samej grze tez można ustawiać parametry, może się rozleniwiłem przez nvidie i przez to ze co chwile wypuszcza jakieś aktualizacje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KamikazePL77 napisał:

3090 to 3080ti i w zasadzie lekki kroczek w stosunku do 3080. Nie dawaj 4.5 do 2k utopisz mamone i lekko dusze. Ale, ze ty szukasz używki 3090 za 4.5 rezygnując z 4070ti nowej która jest sporo lepsza pod każdym względem(w 2k ram bez znaczenia raczej), to mnie lekko zaimponowałeś. Przestudiuj dokładnie https://www.youtube.com/watch?v=1mE5aveN4Bo&t=1164s.

 

Oglądałem też porównania 6800XT i 4070TI dużej różnicy nie ma, ale obawy o to co pisałem chłodzenie, głośność działania przy obciążeniu i soft.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, KamikazePL77 napisał:

Tu masz nowego rtxa 3080 za 3k https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne/karta-graficzna-powercolor-radeon-6800xt-red-dragon-16gb-gddr6

TA sama myśl o 6800xt w jednej chwili? Ktoś chyba nam a raczej Tobie pomaga :).

Dociekliwość i sprawdzam ile się da. 😛 Nim dłużej to trwa tym gorzej. Te ceny w Polsce są tragiczne. Bo wszystko niby fajnie ale wolał bym nie zmieniać za 5 lat grafiki zaraz, chciał bym żeby pociągnęła trochę dłużej. PC też nie zmienię jeszcze długo.

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, KamikazePL77 napisał:

Okami, powiedz mi czy ty naprawdę tak bardzo potrzebujesz tej nowej karty?

W sumie było by dobrze na zapas, ale z innej strony jeszcze niby trochę pociągnie więc chyba jeszcze się wstrzymam, z pół roku może jednak, uzbieram sobie na spokojnie na całego pcta około 11k i w tedy zobaczę co i jak będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, KamikazePL77 napisał:

Dobry trop, po zmianie całego kompa doświadczysz takiej samej zmiany jak byś zmienił tylko gpu, jeszcze się lekko waham czy full hd by coś było co rozwesli twoje wnętrze na długie lata ale chyba nie, celuj w 2k tam zobaczysz jakim ten 9900k był starym śmieciem.

To sarkazm? I tak na grafikę więcej niż 5k bym nie wydał a szukam czegoś co będzie odzwierciedlało cenne =jakość, a nim więcej wiem tym mam większe wątpliwości ze teraz czegoś takiego niema. A procesor fakt możliwe ze jest słaby, tak mi się wydaje, bo już parę genów poszło w górę. A boje się ze zaraz ceny poskoczą przez te rozdawnictwa do szkół dla tego chciałem najpierw grafe kupić.

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj celowałbym w 4070ti np. Asus TUF.

Ta karta goni 3090ti i do 4 k będzie OK.

Poza tym w porównaniu do serii 3xxx ma nowsze RT i TENSOR, oraz więcej kaszy i nowszy DLSS.

Cenowo zmieścisz się w 4.5K zł.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, KamikazePL77 napisał:

Nie zrozumiałeś, to nie sarkazm tylko żart z tego, że planujesz wymienić dobry procesor na nowy, szczególnie gdzie moc cpu w rozdzielczości które cię interesują 2k/4k ma dużo mniejsze znaczenie, bo karta graficzna i tak nie jest w stanie wyświetlić tej liczby klatek na sekundę którą podaje jej cpu. TAk dla uściślenia, 9900k jest w stanie wyświetlić(nie chce mi się już szukać dokładnych testów, zerknąłem na szybko 1 test) w takim ME  minimum 120, a ty masz zwiechy  na dużych obszarach, co oznacza dropy do 52-3, bo 57-60 jest z reguły zawsze płynne. Czyli masz 100% zapasu cpu. Chyba najcięższy tytuł cpu obecnie(nie licząc może jakichś strategii) czyli ten niesławny cp 2077- patrzyłem przed chwilką i na rtx 4090 trzymał 100fps w 4k z dlls z rt, wiesz zapewne, że dlls nic nie da jak cpu nie jest w stanie tego ogarnąć. A co do rozdawnictwa no tak dzieci mają w szkołach komputery, kiepskie to rozdawnictwo, szczególnie gdzie są biedniejsze rejony kraju i państwo chce aby każdy miał równe szanse, proszę nie mów mi, że widzisz problem w tym, że do szkół czy domów rozdają komputery(tam gdzie ich nie ma) a nie widzisz problemu w myśleniu, że zamiast ich ja (i 100tysiecy ludzi myślących jak ja) kupi sobie kompa wypasa(owszem można ale jak to ma jakaś wartość a nie jest w zasadzie niepotrzebne co Ci próbuję uzmysłowić) za 10k zamiast swojego starego, który dla niejednej osoby byłby jak wielki prezent. I co takie myślenie nie powoduje wzrostu cen jeżeli mam przyjąć twoje myślenie? To jest popyt lemmingów, a podaż? No właśnie kto stoi za podażą? Zapewniam, że Bóg wraz z Jezusem tak stworzyli świat, że jeżeli coś ma wartość w Jego oczach zawsze się obroni i nie krzywdzi innych, i nie powoduje inflacji, czy innych "tragedii".

Sorry jak źle mnie zrozumiałeś, nie mam precesji ani problemu z tym że zaczną dawać wszystkim równe szanse to jest ok, tylko w tedy pewnie ceny sprzętu podskoczą albo i nie, dla tego chciałbym trochę tego uniknąć. A co do mojego kompa który chce zastąpić, to chce go sprzedać znajomemu za 500 zł, no ale nie wnikając szczegóły(nie każdego stać w tych czasach), tak wiec on będzie dalej używany i wykorzystywany. Tak wiec nie chodzi mi o same fakty ze zostaną kompy przeznaczone do szkól dla dzieci, tylko to jak się rynek zachowa po tym. A ze ktoś znajomy i mi bliski, skorzystał by na takiej wymianie mojej to też popycha mnie trochę do tego działania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...