Skocz do zawartości
tyranxp

Jaka płyta główna do Ryzena 7800X3D.

Rekomendowane odpowiedzi

Jaką płytę główną byście polecali do procka 7800X3D? Ma być głownie do gier oraz do komunikacji Discorda i przeglądarki podczas grania. WIFI w płytach głównych mi na tym NIE zależy.

Oraz jakie pamięci RAM lepiej sparować pod płytę główną.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez tyranxp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

ceny płyt głównych pod platformę AM5 są jakie są XD

np.

Asus PRIME X670E-PRO WIFI

oraz pamięci z listy QLV i wsparciem dla AMD EXPO 

Pamięć Kingston Fury Beast, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL36 (KF560C36BBEK2-32)

ale jak bym kupował dla siebie to dopłacił bym do 

Asus ROG STRIX X670E-F GAMING WIFI

Pamięć G.Skill Trident Z5 Neo RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3038F16GX2-TZ5NR)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat stary, więc jak ktoś to może zamknąć temat. Ostatecznie wziąłem Gigabyte X670E Aorus Master.

Ale zanim zamknięcie temat, mam do was jedno pytanie jak często i czy w ogóle często będzie pojawiał się post code 15? Jak na razie w piątek złożyłem kompa z 7800X3D oraz pamięci G.Skill Trident Z5 Neo RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3038F16GX2-TZ5NR) pierwszy raz odpaliłem profil EXPO i myślałem że coś jest nie tak. Na szczęście to trochę czasu trwało i zapewne coś płyta sprawdzała. Trwało to jakieś parę lub kilka minut potem komp ruszył normalnie. Ale potem dzisiaj (1.08.2023) rano jak odpaliłem znów było to samo post code 15 (tylko!) i też trzeba było trochę odczekać. Oczywiście komp działa bez zarzutu i na nią pograłem dość długo i zero błędów czy zwiechów.

Czy to tak ma być? Jak często będzie to robił? Czy jest jakaś funkcja w biosie która za nie odpowiada? Mam najnowszy bios wgrany zaraz po składaniu w piątek F13a (AMD AGESA 1.0.0.7 b).

Edytowane przez tyranxp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tyranxp napisał:

code 15

nowe platformy zwłaszcza AM5 nie startują w 5s, , tylko można iść zapalić fajkę...  

a posiadasz Ty , książeczkę od płyty głównej ? 

na końcu jest przeważnie tablica z kodami  

code 15 - Pre-memory North-Bridge initialization is started. - Rozpoczyna się inicjalizacja mostka północnego pamięci wstępnej.

na pytanie jak często będzie to występować , pisz do producenta płyty głównej XD

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mr.T... napisał:

nowe platformy zwłaszcza AM5 nie startują w 5s, , tylko można iść zapalić fajkę...  

a posiadasz Ty , książeczkę od płyty głównej ? 

na końcu jest przeważnie tablica z kodami  

code 15 - Pre-memory North-Bridge initialization is started. - Rozpoczyna się inicjalizacja mostka północnego pamięci wstępnej.

na pytanie jak często będzie to występować , pisz do producenta płyty głównej XD

Czyli rozumiem że tak ma być? Książeczki niestety nie ma ale za to jest informacja żeby szukać w internecie manuala XD

Zatem jest wszystko wporządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



nowe platformy zwłaszcza AM5 nie startują w 5s, , tylko można iść zapalić fajkę...  
a posiadasz Ty , książeczkę od płyty głównej ? 
na końcu jest przeważnie tablica z kodami  
code 15 - Pre-memory North-Bridge initialization is started. - Rozpoczyna się inicjalizacja mostka północnego pamięci wstępnej.
na pytanie jak często będzie to występować , pisz do producenta płyty głównej XD


Co to jest pamięć wstępna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2023 o 09:58, Mietekhl napisał:

Czy na płytach Asusa też się tak długo czeka na włączenie systemu ?

To efekt zamieszania przez "palących" procesorów Ryzen 7000X3D i prawdopodobnie wprowadzili jakiś dodatkowy test. W każdej aktualizacji BIOS-u na stronie producenta widnieje dodatkowa informacja jak na obrazku poniżej. Przy kodzie 15 u mnie to trwało jakieś 2-3 min lub więcej potem komp normalnie startował. Przy pierwszym rozruchu potem 3 tygodnie później oraz zawsze po aktualizacji biosu oraz po ponownym uruchomieniu profilu EXPO.

Screenshot 2023-09-19 at 15-21-19 X670E AORUS MASTER (Rev. 1.0) - Płyty główne.png

Edytowane przez tyranxp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oo przypadkowo znalazłem ten temat i widzę, że jest tu poruszone to co mnie nurtowało : D 

Otóż mam ASRock X670E PG LIGHTNING i co jakis czas jest moment gdzie komp po odpaleniu potrzebuje no z 2 minuty żeby się uruchomić. Mam ta płytkę od 2 miesięcy i zdarzyło się to przez ten czas 4 razy.

Rozumiem, że normalne dla tej platformy? Tak to prawie zawsze od strzała startuje w pare sekund ale co jakis czas są sytuacje gdzie trwa to po prostu dłużej.

Używam profilu XMP.

Napiszę też, że sama platforma 100% stabilna, żadnych problemów przy graniu przez kilka godzin bez przerwy. Jedynie co jakiś czas zdarza się, że komp startuje prawie 2 minuty zamiast tych 10 sekund.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Reyals napisał:

Oo przypadkowo znalazłem ten temat i widzę, że jest tu poruszone to co mnie nurtowało : D 

Otóż mam ASRock X670E PG LIGHTNING i co jakis czas jest moment gdzie komp po odpaleniu potrzebuje no z 2 minuty żeby się uruchomić. Mam ta płytkę od 2 miesięcy i zdarzyło się to przez ten czas 4 razy.

Rozumiem, że normalne dla tej platformy? Tak to prawie zawsze od strzała startuje w pare sekund ale co jakis czas są sytuacje gdzie trwa to po prostu dłużej.

Używam profilu XMP.

Napiszę też, że sama platforma 100% stabilna, żadnych problemów przy graniu przez kilka godzin bez przerwy. Jedynie co jakiś czas zdarza się, że komp startuje prawie 2 minuty zamiast tych 10 sekund.

Wczoraj wieczorem aktualizowałem bios do AGESA 1 0.0.7c i tym razem już szybciutko startuje a nie jak wcześniej trwało to jakieś 2-3 minuty. Wg producenta to jest normalne zachowanie, nie ma tego w instrukcji ani gdziekolwiek, ponieważ została dopiero co wprowadzona taka operacja. Jak wspomniałem to efekt zamieszania związanym "paleniem" procków serii 7000X3D i tyle.

Co ciekawe na stronie producenta zniknęła wersja biosu F13c zamiast tego jest F13d! Jest za to też F13a ..hmn ciekawe.

Screenshot 2023-09-20 at 20-06-01 X670E AORUS MASTER (Rev. 1.0) - Płyty główne.png

Edytowane przez tyranxp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Reyals napisał:

ale za każdym razem Ci startowało tak długo czy tak jak w moim przypadku co któryś raz?

Ten test który wcześniej opisałem którego u mnie trwało jakieś 2-3 lub więcej minut to było tylko 3-4 razy w ciągu 2 miesięcy. Po aktualizacji którego post wyżej opisałem teraz już (jak na razie) nie testuje co 2-3 lub więcej minut tylko dużo szybciej (20 sekund ?)

Edytowane przez tyranxp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz XMP to bedzie się odpalał w kilka sekund ale kosztem zmniejszonej wydajności. Ja dodatkowo znalazłem w BIOS MSI z najnowszym updatem opcję Memory Context Restore co skraca czas bootowania do 20 sekund ale nie zawsze system prawidłowo się podnosił więc to wyłączyłem. Odpalam komputer jak za starych dobrych czasów wolnych twardzieli. Przychodze do domu pierwsze co odpalam kompa a potem reszta czynności xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, frekasik napisał:

Wyłącz XMP to bedzie się odpalał w kilka sekund ale kosztem zmniejszonej wydajności.

Nie kosztem mniejszej wydajności. EXPO to tylko nastawy pamięci, możesz równie dobrze ustawić ręcznie i na 99% będzie to lepiej działać. Najprościej jest na MSI bo mają w BIOS gotowe nastawy do testowania.

Wyłączysz Power Down Control i Memory Context restore (w sąsiednim temacie to pomogło) i też będzie szybciej. Funkcja MSI TryIt! automatycznie wyłącza Power Down Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem najnowszy bios 6 października, od tamtego czasu był spokoj i odpalanie kompa trwało ~10sekund, dzisiaj po ponad 2 tygodniach znowu sie dlugo odpalal, tak jakby robił ten trening ramu.

Ja juz nie wiem o co chodzi ale jeżeli ma takie coś mieć miejsce raz na ponad 2 tygodnie to chyba trzeba to zdzierżyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...