Skocz do zawartości
bula198686

Komputer do gier Full HD plus monitor 5800x3D/7800x3d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chcę zakupić komputer wraz z monitorem (poprzedni mam od 2010 roku, więc już się nie nadaje) do gier w rozdzielczości raczej FULL HD. Poprzedni komputer miałem na procesorze AMD Phenom 965 3.4 GHz i karta graficzna - najpierw Radeon 4890, a w 2014 roku wymieniłem na R9 270X 4GB. Teraz chcę zbudować komputer, który będzie się opierać na dobrym procesorze i średniej karcie graficznej, którą później z biegiem czasu oczywiście wymienię, ale zależy mi na tym, żeby jak najdłużej nie wymieniać całej platformy. Powiedzmy za 3-4 lata wymienię samą kartę graficzną - a sam mogę grać już pod koniec na średnich ustawieniach w Full HD (dlatego też chyba nie chcę kupować monitora 1440p, ze względu na to, że rozdzielczość FULL HD za dobrze na nich nie wygląda - są rozmazane, chociaż przyznaję sam jeszcze nie widziałem/nie testowałem). Pytanie tylko czy wybrać zestaw 1 trochę tańszy i czy jest sens dokładać do drugiego zestawu, biorąc pod uwagę dopłatę 1500 - 1700 zł i ok. 20% większą wydajność. Komputer będę kupować najpewniej w czerwcu, najwcześniej koniec maja:

ZESTAW NR 1:

Procesor AMD Ryzen 7 5800X3D AM4

Płyta główna Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 AM4

Chłodzenie CPU Endorfy Fortis 5 Dual Fan

Pamięć G.Skill RipjawsV DDR4 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18 XMP2 F4-3600C18D-32GVK - czy pamięć dobra - czy CL18 jest ok? w sumie nie znam się na tym xD

MSI GeForce RTX 3060 Ti VENTUS 2X OC 8GB GDDR6X - jeszcze poczekam co pokaże RTX 4060/Ti i ewentualnie coś z tych dwóch kart wybiorę

Dysk Lexar SSD NM710 2TB M.2 PCIe NVMe Gen4 LNM710X002T-RNNNG

Obudowa do komputera Kolink Void Czarna RGB

Zasilacz Gigabyte GP-P750GM 750W 80 PLUS Gold

LiteOn DVDRW+- DU-8AESH SATA Slim 9,5mm OEM Black

ZESTAW NR 2 (to samo do wyżej tylko 3 zmiany):

Procesor AMD Ryzen 7 7800X3D AM5

Płyta główna Gigabyte B650M GAMING X AX AM5

Pamięć Kingston FURY Beast Black RGB 32GB (2x16GB) DDR5 6000 CL36 EXPO KF560C36BBEAK2-32

Pytanie czy jest sens dopłacać 1500-1700 zł do drugiego zestawu - biorąc pod uwagę, że jak najdłużej chcę używać tej platformy - no przy końcowym użytkowaniu te 20% może przełożyć się np. na 30kl./s zamiast np. 23 czy 24... więc nie wiem czy jest sens.

I na koniec monitor, zastanawiam się nad dwoma i nie wiem który wybrać - chcę 27 cali full HD (no bo jednak chyba nie 1440p) - nie zależy mi na z=szybkiej matrycy tak naprawdę, tylko na ładnym obrazie. Komputer w sumie kupuje zamiast XBOXA Series X - będę grał w gry z Gamepassa, strzelanki, może też w takie jak TLOU, Jedi Survivor, wyścigi. Do tego posiadam PS5 więc też jest inna opcja.

MONITORY:

Samsung Odyssey G4 lub ASUS TUF Gaming VG279QM 27" 1920x1080px IPS 280Hz 1 ms - kompletnie nie wiem którego wybrać... Chyba, że 1440p, ale obawiam się że 1080p będzie źle wyglądać na tym monitorze, a wiem że w tej rozdzielczości też będę grać i zdaję sobie sprawę, że na tę chwilę 1440p komputer ze spokojem uciągnie, ale boję się, że jak przełączę na 1080p to będzie rozmazany obraz.

Z góry dzięki za sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Pytanie czy jest sens dopłacać 1500-1700 zł do drugiego zestawu - biorąc pod uwagę, że jak najdłużej chcę używać tej platformy" - moim zdaniem nie ma sensu. Sam pół roku temu kupiłem 5800X3D, a niedawno wziąłem używanego 3070 i gram we wszystko w FHD. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego ventusa sobie odpuść, totalny szajs, na hot spocie bez problemu robi 90 stopni przy dobrze wentylowanej budzie, celuj w KFA2 GDDR6X jesli szukasz dwu wentylatorowej karty w akceptowalnym budżecie.

Możesz też rozważyć i5 13600KF do tego zestawu, bardzo fajny cep do gierek i do tego płytka na b660/b670.

Nie wspomnę, że do tej karty nawet 12400F ma zapas a kosztuje 760zł.

Buda...tutaj bym dołożył do lepszej wentylacji, była niedawno Corsair 4000D Airflow poniżej 400zł do wyrwania.

Zasilacze Gigabyte miały zła passę z wybuchami 🙂, pewno poprawili, ale rozglądałbym się za czymś innym, msi, seasonic, corsair.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz jednak wezmę taki:

https://proline.pl/zasilacz-modularny-msi-mpg-a850g-pcie5-850w-80-gold-atx-3-0-p8117766

Obudowa taka:

https://proline.pl/obudowa-do-komputera-endorfy-regnum-400-air-ey2a008-p8116976

a wiecie może który monitor? bo na pewno wezmę full hd, bo wiem że w tej rozdzielczości też będę grać. Tylko pytanie który? Czy może inny jakiś? Chyba wezmę Samsunga, bo w sumie jakość jak dla mnie będzie ok, a może nie ma potrzeby przepłacać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, bula198686 napisał(a):

Zasilacz jednak wezmę taki:

https://proline.pl/zasilacz-modularny-msi-mpg-a850g-pcie5-850w-80-gold-atx-3-0-p8117766

Obudowa taka:

https://proline.pl/obudowa-do-komputera-endorfy-regnum-400-air-ey2a008-p8116976

a wiecie może który monitor? bo na pewno wezmę full hd, bo wiem że w tej rozdzielczości też będę grać. Tylko pytanie który? Czy może inny jakiś? Chyba wezmę Samsunga, bo w sumie jakość jak dla mnie będzie ok, a może nie ma potrzeby przepłacać.

https://www.pepper.pl/promocje/zasilacz-msi-mpg-a850g-pcie5-mozliwe-474-zl-18-na-steam-model-1000w-za-804-zl-mozliwe-624-zl-18-na-steam-665139

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, crobartie napisał:

Fortis 5 chyba tego cpu łatwo nie schłodzi 

To zależy czy do grania czy smarków.🙂. Do grania od biedy powinien dać radę, tym bardziej, że nie będzie latał na 100% z  gpu autora.

Cytat

Spróbuj zapolować na tego corsair którego proponowałem, ten szajslentium to jednak odstaje jakościowo od 4000D Airflow którego da się dorwać w takim samym budżecie.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zapolować na tego corsair którego proponowałem, ten szajslentium to jednak odstaje jakościowo od 4000D Airflow którego da się dorwać w takim samym budżecie. - ok

Co do CPU to właśnie też myślałem o 13600k, ale czytałem że się mocno grzeje i dużo prądu pobiera - trzeba zrobić undervolting itd., a w sumie nie robiłem tego nigdy. Koniec końców zapomniałem już o 7800x3d i tak naprawdę zastanawiam się nad dwiema opcjami (wezmę jednaj RTX 4070):

1 - https://proline.pl/koszyk/958a3693

2 - https://proline.pl/koszyk/707df5e3

Plan jest taki, że RTX 4070 będę wymieniać powiedzmy za 3-4 lata (bardziej 4 raczej) a CPU zostanie. I teraz pytanie czy 5800x3d starczy mi aż do pojawienia się socketu AM6(czy jak się to tam będzie nazywać)? Myślę, że raczej tak i raczej nie kupowałbym procka na AM5 - tylko już na AM6. Więc może lepiej zaoszczędzić te 700 - 1000 zł? Więc reasumując jestem teraz bliżej opcji 5800x3D plus RT 4070. No i dodatkowo temperatury pracy 7700x nie zachęcają.

Co myślicie?

Edytowane przez bula198686

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bula198686 napisał:

Plan jest taki, że RTX 4070 będę wymieniać powiedzmy za 3-4 lata (bardziej 4 raczej) a CPU zostanie.

Wcześniej pisałeś, że rozważasz granie w 1440p, RTX 4070 może nie zapewnić wystarczajacej wydajności w tej rozdzielczości za 3-4 lata przede wszystkim przez ilość VRAM. Do 1080p myślę, że nie będzie problemu. Już teraz jednak Cyberpunk 2077 z najnowszym patchem z Path Tracing w 1440p pozwala na uzyskanie średnio 60 fps oczywiście z DLSS Quality + Frame Generator. Mam aktualnie podobny dylemat co do karty i też zastanawiam się nad 4070/4070 Ti do 1440p. Prawdopodobnie będzie to jednak zakup na 2 lata. Alternatywą jest 7900 XT o ile FSR3 będzie posiadał skuteczna alternatywę dla Frame Generator od Nvidii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...