Skocz do zawartości
sawczyk

Komputer na około 5-6 lat, bez oc do 10 tyś.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Parę lat temu złożyłem komputer z pomocą pure pc ( i7 6700k i 1080ti). Myślę że czas na aktualizacje , obecny pc chce oddać dla przyjaciela w prezencie.

Chciałbym kupić wszystko z możliwością montażu w jednym sklepie , chyba najlepiej morele. Bez systemu, oraz dysku ssd.

Zmieniam komputer po około 4 -6 latach, zestaw bardziej pod gry i praca z muzyką.

Podoba mi się zestawu w stylu  majowego AMD za około 10-11 tyś.  Tylko chciałbym trochę obniżyć koszt .

https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-maj-2023-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach?page=0,18

 

Bardziej zależy mi na  solidnym procesorze,, niż karcie, którą mógłbym zmienić np za 2 lata,

Nie będę podkręcał komputera , oraz chciałbym wyciszoną obudowę, bez udziwnienie w stylu led.

Używam monitora Monitor Xiaomi Mi Curved 34 .

 

Poproszę o rady i z góry dziękuje .

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

ten czy inne zestawy są tak dobrane tak aby zmieścił się w widełkach cenowych , czyli po kosztach, zasilacz na styk , brak AIO do takiego CPU, oraz dysk SSD co raczej nadaje się na dane czy gry, a nie pod system, no to z czego by tu zrezygnować ? 

najwięcej zaoszczędzi się na karcie graficznej, ale twój monitor to 4k, no to co zapewni w miarę płynna rozgrywkę w 4k ?  

 oraz poczytaj o występujących problemach z nowymi procesorami X3D ...

 

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spójrz zestaw oczko niżej, procek zmień z 7700 na 7900/x i zasilacz na mocniejszy. Na 4070ti będziesz musiał zjechać z detalami w 4k ale jak piszesz że za 2lata zmienisz kartę na coś mocniejszego i zależy ci na mocnym procku to bym w to szedł.

A no i jakieś AIO by się już przydało na ten procek.

Edytowane przez bamboocha
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za podpowiedzi.

Nie widzę problemu w dołożeniu 1 tyś złotych, chociaż wolałbym wydać mniej , niż więcej.  

Zasilacz 850 wat powinien być ok ?

Do kosztów muszę doliczyć dobrą, wyciszoną obudowę.

W dniu 13.05.2023 o 06:17, Mr.T... napisał(a):

 oraz poczytaj o występujących problemach z nowymi procesorami X3D ...

Nie wiedziałem że są problemy, doczytałem że aktualizacja sterników na płycie rozwiązuje problem ??

Jak nie to może wybiorę - Procesor AMD Ryzen 9 7900X , lub Core i7-13700KF.

A może nie przesadzać i wystarczy mi na parę lat Intel Core i5-13600KF ?

 

 

W dniu 13.05.2023 o 09:22, bamboocha napisał(a):

ale jak piszesz że za 2lata zmienisz kartę na coś mocniejszego

Wolał bym nic nie aktualizować przez parę lat, ale nie skreślam takiej opcji. Kupiłem parę lat temu prawie topową konfigurację i przez ten czas świetnie mi służyła. Oprócz dysków ssd , nic nie dokładałem.

 

A karty RX 7900 XTX można już dostać za 5000-5200 może ten kierunek ?

 

 

Edytowane przez sawczyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sawczyk napisał:

Zasilacz 850 wat powinien być ok ?

np. ATX 3.0 ,bo ten z zestawu nie jest ...

be quiet! Pure Power 12 M 850W 80 Plus Gold

lub

 MSI MPG A850G PCIE5 850W

3 godziny temu, sawczyk napisał:

Nie wiedziałem że są problemy, doczytałem że aktualizacja sterników na płycie rozwiązuje problem ??

pompują za wysokie napięcie na CPU, czyli ustawienia biosu płyty głównej, i są przypadki ze jak jest na Auto to procesor ulega uszkodzeniu.

3 godziny temu, sawczyk napisał:

Core i5-13600KF

jak już masz wydać 10 tys. to dopłać te 100 PLN i zakup procesor z igpu. czyli z samym dopiskiem K , bo f oznacza brak igpu. 

Intel Core i5-13600K, 3.5 GHz, 24 MB, BOX (BX8071513600K)

to czy wystarczy na 5-6 lat ?, zobacz jak do przodu poszły karty graficzne i ich wymagania odnośnie odpowiednio wydajnego CPU , oraz czy procesory z przed 5 lat czy to AMD czy Intela są wstanie "napędzić" nowe RTX z serii 4000, nope ... 

czy inwestując teraz w i7 czyli kolejne 600 PLN np. platforma posłuży dłużej ? 

Procesor Intel Core i7-13700K, 3.4 GHz, 30 MB, BOX (BX8071513700K)

no i nie zapominajmy ze budując zestaw na platformie Intela trzeba dobrać odpowiednia płytę główna, pod LGA 1700 i najlepiej już pod DDR5. 

Płyta główna MSI PRO Z790-A WIFI

lub z polecanych ale trzeba 300pln dołożyć.

Płyta główna Asus PRIME Z790-A WIFI 

 

dyski SSD pod M.2 najlepiej jak były by dwa jeden mniejszy pod system i drugi większy na gry

Dysk SSD Kingston FURY Renegade 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRS/1000G ) 

Dysk SSD Kingston FURY Renegade 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRD/2000G)

 

4 godziny temu, sawczyk napisał:

A karty RX 7900 XTX można już dostać za 5000-5200 może ten kierunek ?

popatrz na testy, jeśli brak wsparcia dla DLSS 3 nie będzie dla Ciebie problemem, to można zakupić i trochę zaoszczędzić w stosunku do RTX 4080.  

a co do Obudowy to kwestia gustu, co się komu podoba byle aby pomieścić bebechy i był jakiś obieg powietrza w środku, ale tak aby jednocześnie była zapewniona odpowiednia wentylacja, oraz aby była odpowiednio wyciszona no to ... XD

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mr.T... napisał:

a co do Obudowy to kwestia gustu, co się komu podoba byle aby pomieścić bebechy i był jakiś obieg powietrza w środku, ale tak aby jednocześnie była zapewniona odpowiednia wentylacja, oraz aby była odpowiednio wyciszona no to ... XD

No ja ze swojego Fractala jestem zadowolony, jest cicho i chłodno tyle że ja żadnej grzałki nie mam.

 

Co do procka to bym brał coś więcej niż 6/12 czy 6/12+8e. Min. 7700 albo 13700.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

 MSI MPG A850G PCIE5 850W

Wybiorę ten Msi .Dziękuje.

20 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

pompują za wysokie napięcie na CPU, czyli ustawienia biosu płyty głównej, i są przypadki ze jak jest na Auto to procesor ulega uszkodzeniu.

Czyli nie warto ryzykować i lepiej wybrać coś innego ? czy raczej zakup komputera z aktualizacją płyty rozwiąże problem ??

 

20 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

popatrz na testy, jeśli brak wsparcia dla DLSS 3 nie będzie dla Ciebie problemem, to można zakupić i trochę zaoszczędzić w stosunku do RTX 4080.  

Doczytałem co to jest*DLSS3  , ale faktycznie chyba warto to mieć , dość ciekawe rozwiązanie. Więc chyba jednak 4080 .

16 godzin temu, bamboocha napisał(a):

No ja ze swojego Fractala jestem zadowolony, jest cicho i chłodno tyle że ja żadnej grzałki nie mam.

 

Co do procka to bym brał coś więcej niż 6/12 czy 6/12+8e. Min. 7700 albo 13700.

Dzięki, poczytam o obudowach Fractala , nie słyszałem o tej firmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sawczyk napisał:

Czyli nie warto ryzykować i lepiej wybrać coś innego ? czy raczej zakup komputera z aktualizacją płyty rozwiąże problem ??

wszystko zależy od danego producenta i jego podejścia, nie zmienia to faktu ze po obsadzeniu procesora itd. czyli uruchomieniu nowej platformy, zajrzeć do biosu i podejrzeć jakie napięcia dla procesora są ustawione , potem porównać je np. w systemie nawet za pomocą darmowych programów jak np. 

CPU-Z,  i jeśli są za wysokie od zalecanych to je ręcznie w biosie obniżyć ( takie czasy...)  

https://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_2.05-en.exe

5 godzin temu, sawczyk napisał:

Dzięki, poczytam o obudowach Fractala , nie słyszałem o tej firmie.

Szukam sponsora XD 

Obudowa Fractal Design Meshify 2 Lite RGB TG Light Tint (FD-C-MEL2A-05)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2023 o 14:50, Mr.T... napisał:

jak już masz wydać 10 tys. to dopłać te 100 PLN i zakup procesor z igpu. czyli z samym dopiskiem K , bo f oznacza brak igpu.

Przestań już przynudzać, morele odpala ci dole z każdego mało chodliwego cepa?

Cytat

 oraz poczytaj o występujących problemach z nowymi procesorami X3D ...

Bardzo słuszna uwaga.

Przy intelach mogą wystąpić loteryjnie banany w socket 1700, ale w razie... zawsze można odesłać mobo.

Mimo wszystko intel chyba bezpieczniejszy i prostszy w ustawieniach.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...