Skocz do zawartości
JerzyRK

Zielony zafarb po uruchomieniu komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Mam problem ze złożonym kilka dni temu komputerem:

procesor AMD 7800x3d

płyta MSI Mag x670e Tomahawk WiFi

ram Kindston Furu Expo 2x32Gb 5600

zasilacz beQuiet 1000W

chłodzenie wodne beQuiet silent 2 360

grafika RTX4070Ti

Windows 10 - OEM

Bios zaktualizowany do najnowszej wersji 1.41, wszystkie sterowniki, windows zaktualizowane. 

Problem polega na tym, że na ekranie monitora raz na jakiś czas wchodzi zielona poświata - zafarb. Pojawia się po uruchomieniu komputera po wgraniu sterowników przez system. Kabel HDI wymieniałem na inny, monitor - sprawdzałem na dwóch, karta graficzna  - podpinałem pod wbudowany w CPU układ graficzny - to samo. Proszę o pomoc walczę od 4 dni ręce opadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupie pewno pytanie, ale podczas testu z wykorzystaniem grafiki z CPU przełożyłeś  kabel do wyjścia hdmi na płycie głównej? Na DP te same objawy? Pozostaje chyba tylko jakiś bubel w systemie(aktualizacja).

Cytat

po uruchomieniu komputera po wgraniu sterowników przez system

Co to dokładnie znaczy?  Ile czasu startuje komp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System aktualny , grafikę wyeliminowałem , monitor, kabel HDMI też pozostaje jeszcze raz posadzić system lub jak to nie pomoże wadliwy procesor lub płyta główna / na nią stawiam. Jednak objawy pokazały się po zaisnatlowaniu sterownków Nvidi - może przypadek ? Odinstalowałem je i nic nie dało. 

Sytuacja jest o tyle dziwna że zafarb pojawia się tylko po uruchomieniu systemu. Jak wystartuje i nie złapie poświaty to mogę obciążać system wymagającymi grami przez 2-4 godziny i nic. Często komputer może działać cały dzień  kilkukrotnie uruchamiany bez żadnych problemów.  Następne uruchomienie - wgrywany system - przed zgaśnięciem kontrolki HDD - bach wchodzi zafarb. Zmiana ustawień karty, częstotliwości odświerzania ekranu, rozdzielczośći nic nie daje. Restartuję komputer to samo, Na drugi dzień wszystko OK . Od chwili włączenia do pojawienia się obrazu startowego upływa kilkanaście sekund, dalej start windows normalnie do 10 sek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A system czysty, beż żadnych nakładek? Może podmiana cpu coś wyjaśni? Były jakieś problemy z tymi procesorami, co prawda na płytach asus, ale niczego nie można wykluczyć.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows czysty - oryginał OMD z MM.

Czekam aż znowu wystąpi zafarb, wprowadzę selektywne uruchomienie systemu - jak nie pomoże posadzę jeszcze raz windows. 

Nowe CPU gdybym miał pewność chociażby 90% bym kupił - nie mam skąd wziąć na podmiankę. 

Dziękuję Bonita za pomoc - dam znać jak dojdę co było przyczyną 

 

 

 

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to dobre rozwiązanie - aczkolwiek system obwiniam najmniej  - sądzę że problem tkwi w sprzęcie. od 48 godzin wszystko OK. Poluzowałem śruby na mocowaniu pompy wodnej z procesorem - sprężyny dociskowe mocno działają na procesor - ja dokręciłem je na max - do blokady.  Kanał grafiki przechodzi przez mostek północny - może jednak problem tkwi w płycie głównej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Trzeci dzień testowania jest OK. 

Nie można było popełnić błędu przy składaniu komputera - to tak jak układać puzzle. Złożyłem w swoim życiu / mam 55 lat/ z dziesięć komputerów po raz pierwszy spotkałem się z takim objawem, ale po raz pierwszy stawiałem system na tak młodej jednostce AMD 7800X3D. 

Mam nadzieję że był to jakiś losowy czynnik.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym przypadkiem odkryłem co może być główną przyczyną zafarbu na ekranie.

Na stronie Telepolis znalazłem sposób na skrócenie o połowę czasu na załączenie komputera -  /ekranu startowego/.

Polega ona na włączeniu funkcji "Memory Context Restore" - szczegółowe wiadomości odn. funkcji znajdziecie w sieci.

https://www.telepolis.pl/tech/sprzet/amd-ryzen-plyty-glowne-bios-msi-aktualizacja

OK czas skraca się ale po załadowaniu systemu mam na ekranie piękny zielony kolor - kilkukrotnie resetowałem komputer - za każdym razem ten efekt powracał.

Czyli problem powstaje pomiędzy podzespołami RAM- Płyta główna 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz o czymś takim czytam, ale pogooglałem i tego typu problemy ludzie mają/mieli: 

 

Może gdy pojawi się zafarb przetestuj pamięć i wyłącz Memory Context Restore. Przy podobnym problemie na reddicie komuś pomoglo chyba przeczyszczenie cpu i socketu sprężonym powietrzem. 

Sterowniki gpu na pewno wyeliminowałeś? Wg. mnie to pierwsze co trzeba sprawdzić, czyli potestuj z linuxa i świeżego windowsa.

 

Bios wgrałeś najnowszy?

Edit:

Wyłącz oc pamięci, często na am5 coś bywa nie tak szczególnie że masz 2x32GB, sprawdź na stronie producenta czy płyta jest z nimi kompatybilna.

 

 

Edytowane przez crobartie
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios najnowszy

Pamięci są kompatybilne z płytą - sprawdziłem na stronie MSI.

OC - EXPO było wyłączone i tak pojawiał się zafarb - wyeliminowałem go. Teraz cały czas załączone.

Zafarb pojawiał się przy pobieraniu sygnału z karty graficznej zewnętrznej /sterowniki nvidia/ jak i wbudowanej w procesor / starowniki amd/- czyli przy różnych sterownikach gpu.

Co mi pozostaje to sprawdzenie na linuxie - jesli znów się pojawi zafarb co to będzie oznaczało ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje pomysły:

 

1. Skoro pojawia się tylko w Windowsie to raczej jest to problem software. Testowaleś w trybie awaryjnym? Może to windows cos psuje. Czytałem np. że ktoś mial problem z zielonymi pixelami podczas odtwarzania video - wystarczyło wyłączyć akcelerację sprzętowa.

2. Spróbuj nagrać ten zafarb np. za pomocą programu OBS. Gdy np. po restarcie zniknie odtwórz video i zobacz czy zafarb się nagrał. Jak możesz wrzuć to video na forum.

3.Sprawdź na pojedynczej kości pamięci (każda z osobna).

Chatgpt wypluł mi takie sugestie, może któraś Cie naprowadzi:

Jeśli wykluczyłeś problemy z kartą graficzną, kablem, monitorem i sterownikami, istnieje kilka innych możliwych przyczyn, które mogą powodować pojawianie się zielonego koloru na ekranie:

1. Problem z pamięcią RAM: Wadliwe lub nieprawidłowo zainstalowane moduły pamięci RAM mogą powodować błędy w wyświetlaniu obrazu. Spróbuj wyjąć pamięć RAM i ponownie ją zainstalować, upewniając się, że jest dobrze osadzona.

2. Niekompatybilność sprzętu: Czasami niektóre kombinacje sprzętu mogą powodować konflikty, które prowadzą do nieprawidłowego wyświetlania obrazu. Upewnij się, że wszystkie komponenty twojego PC są ze sobą kompatybilne, szczególnie płyta główna i procesor.

3. Problem z procesorem (CPU): Chociaż wady w procesorach są rzadkie, wadliwy procesor może powodować różne problemy w systemie, w tym zakłócenia w wyświetlaniu obrazu. Jeśli masz dostęp do innego, sprawnego procesora, możesz go przetestować, aby sprawdzić, czy problem występuje nadal.

4. Wadliwe zasilanie: Niekorzystne napięcie zasilania może powodować problemy z wyświetlaniem obrazu. Sprawdź, czy zasilacz dostarcza odpowiednie napięcie i moc dla wszystkich podłączonych komponentów.

5. Problem z płytą główną: Wadliwa płyta główna może prowadzić do różnych problemów w systemie, w tym w zakresie wyświetlania obrazu. Jeśli wszystkie inne możliwości zostały wykluczone, istnieje szansa, że problem tkwi w płycie głównej.

6. Konflikt oprogramowania: Niekiedy oprogramowanie, takie jak sterowniki, aktualizacje systemu lub aplikacje, może powodować zakłócenia w wyświetlaniu. Spróbuj uruchomić system w trybie awaryjnym, aby sprawdzić, czy problem występuje także w tym trybie. Jeśli problem zniknie w trybie awaryjnym, wskazuje to na konflikt oprogramowania.

 

Edytowane przez crobartie
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Crobartie za pomysły.

Problem raczej związany jest z młodą platformą AM5.  Dziwne że ani razu nie zanotowałem zwiechy systemu. A tak nawiasem żałuję że wszedłem w AMD zamiast postawić system na Intelu. Puki co nie bawię się ustawieniami biosu - mam nadzieję że następna aktualizacja rozwiąże problemy.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Zielona poświata bo karta NVIDII , Radki pewnie walą na czerwono  😉

A serio , to faktycznie jak zauważył kolega wyżej wygląda to raczej na problem z software .

W pracy kiedyś miałem sytuację że firmowy HP Zbook G7 z jakimś modelelm Quadro ( odpowiednik GTX 1650 ) dawał na zewnętrznym monitorze po HDMI / video po USB C > HDMI po pewnym czasie przejaskrawiony obraz , korekta kolorów / gammy nie pomagała dużo .  Pomogło zaktualizowanie firmware`u na Quadro - mają chyba taki dedykowany tool NVflash czy coś podobnego w nazwie. 

Może jakiś upgrade / downgrade firmware`u karty ?

Jak masz Geforce Experience - walnij do nich na support - może mieli taki przypadek lub coś wiedzą ?

"A tak nawiasem żałuję że wszedłem w AMD zamiast postawić system na Intelu."

AMD daje trochę ciała z softem do swoich sprzętów , to fakt , ale myślę że poprawki się pojawią. Ja im dobrze życzę , gdyby nie oni to Intel by nas walił dalej na wydajność / rdzenie / kasę  jak to było do momentu premiery pierwszych Ryzenów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, The_VaultBoy napisał:

Jak masz Geforce Experience - walnij do nich na support - może mieli taki przypadek lub coś wiedzą ?

To nie problem grafiki bo miał to również na zintegrowanej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 7/20/2023 at 8:45 PM, JerzyRK said:

Dziękuję Crobartie za pomysły.

Problem raczej związany jest z młodą platformą AM5.  Dziwne że ani razu nie zanotowałem zwiechy systemu. A tak nawiasem żałuję że wszedłem w AMD zamiast postawić system na Intelu. Puki co nie bawię się ustawieniami biosu - mam nadzieję że następna aktualizacja rozwiąże problemy.  

 

Trzymam kciuki żebyś rozwiązał ten problem. Daj znać jak działa na Linuxie.

A czy lepiej byłoby 13gen Intela? Sam mam wątpliwości po obejrzeniu np. yego materiału 

Sam w zasadzie nie wiem która platforma jest obecnie lepsza, tzn. Am5 czy intel...

W każdej jakieś bugi są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...