Skocz do zawartości
gluhy

Czy to się opłaca?

Rekomendowane odpowiedzi

Siema, zastanawiam się nad dwoma konfiguracjami komputera, zastosowanie - gierki 

Zestaw 1:

i5-13500 + Gigabyte B760M Gaming X DDR4 + Endorfy Regnum 400 + XPG Core Reactor 850W + Samsung 870 Evo 1TB

Zestaw 2:

i5-13600K + ASRock Z790 PG Lightning DDR4 + Endorfy Navis F240 + to samo co wyżej

różnica między tymi dwoma to 1000zł 

zastanawiam się czy opłaca się dopłacać ten 1000zł do konfiguracji z 13600, mam taką możliwość i jeśli naprawdę jest warto to dorzucę. Płyty na DDR4 bo mam taki RAM, w 1 zestawie nie daje chłodzenia bo również mam (Fortis 5), 2.5" zamiast M.2 wybrany celowo, tak samo nie polecajcie proszę gorszych zasilaczy bo i tak wezmę albo Reactora albo Corsaira RM850x.

Następną wymianę procesora planuje za 5/6 lat i chcę żeby do tego czasu gry chodziły w 1440p na przynajmniej wysokich płynnie. Obecnie mam RTX 3070 ale w przyszłym roku będzie zmieniana na mocniejszą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

co do procesora, to w 1080p , i5-13600K generuje wincyj FPS , ale po przejściu na 1440p różnice są dosyć małe. 

ciekawa alternatywa było by zbudowanie zestawu pod AMD na Ryzen 7 5700X i w podobnej cenie CPU+ płyta główna, no i tu można już zaszaleć. 

Płyta główna MSI MEG B550 UNIFY - M.2 , cztery gniazda kodek audio Realtek ALC 1220P. 

lub

Płyta główna MSI MPG X570S EDGE MAX WIFI - M.2 trzy gniazda, ale kodeka audio Realtek ALC 4082.

co do wyboru płyty głównej to każdemu wedle potrzeb czy to pod Intele czy AMD

obecnie coś takiego jak OC procesora nie istnieje , dostaje się to w postaci trybu Turbo, wiec wybierając płytę główna ,bardziej nastawił bym się na jej wyposażenie , ilość gniazd M.2 , czy ma Wi-Fi + BT , czy posiada np. Thunderbolt , zastosowany kodek audio , ilość gniazd PCIe. , oraz opinie człowieków, jak płyta prowadzi np. pamięci, czy nie ma problemów z obsługą profilów XMP, itd.     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyżej dostałeś ewangelię według świętego AMD, więc pozwól, że odpowiem na twoje pytanie 🙂

 

Do gier się nie opłaca. Żałuję, że przepłaciłem za 13600K. 13500 w zupełności by mi wystarczyło. Przy bardzo wysokim fps i tak ograniczy cię grafika, czego byś nie miał.

Oba zestawy są kiepskie, bo są na DDR4. Na dzisiaj to już nieopłacalne. Tym bardziej nie opłaca się dopłacać do bardzo drogiej płyty głównej. Jeśli myślisz w kategorii 5/6 lat, to pewnie zabije cię dość szybko RAM. Niezależnie od procesora.

Zasilacz to totalny overkill, jeśli nie będziesz wstawiał topowych kart graficznych. 600W daje duży zapas. 

 

Przy takiej perspektywie do gier 13500 + z690 DDR5 + jakiś średni DDR5 i wymiana po 2 latach, jak to juz się stanie standardem lub od razu dopłata do porządniejszego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Makavcio napisał:

Tym bardziej nie opłaca się dopłacać do bardzo drogiej płyty głównej.

 

I dlatego polecasz mu do zablokowanego cepa płytę na drogim chipsecie Z ??

Cytat

Jeśli myślisz w kategorii 5/6 lat, to pewnie zabije cię dość szybko RAM

Serio?

Cytat

wymiana po 2 latach

Skoro kupuje kompa na 5-6 lat to nie po to by po dwóch wymieniać znowu podzespoły.

 

Zmienił bym obudowę z chińskiego szajslentium na coś porządnego, były ostatnio wrzucane w fajnych cenach Corsair 4000D airflow, chyba nawet za trzy stówki.

Wodne chłodzenia od nich to też pchanie się w problemy, lepiej dopłacić do Arctic, tu koledzy powinni pomóc.

13600K to bardzo fajny i wydajny cep i zostałbym przy tym rozwiązaniu.

Edytowane przez B@nita
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, B@nita napisał(a):

Skoro kupuje kompa na 5-6 lat to nie po to by po dwóch wymieniać znowu podzespoły

dokladnie, oprocz GPU nic tu nie zamierzam tykać przez ten czas

1 godzinę temu, B@nita napisał(a):

Corsair 4000D airflow

dzięki, fajnie wygląda, zależy mi na dobrym przepływie powietrza i słyszałem że ten Regnum ma zajebistą wentylację ale ten Corsair też wyglada dobrze

 

1 godzinę temu, B@nita napisał(a):

Wodne chłodzenia od nich to też pchanie się w problemy, lepiej dopłacić do Arctic, tu koledzy powinni pomóc

właśnie słyszałem od znajomego z USA że idealnym wyjściem zamiast brania AIO może być Thermalright PA120 który kosztuje 180zł a (przynajmniej według Benchmarków) na tym procesorze nie przekracza 80 stopni w Cinebenchu co jest absurdalnym wynikiem porównywalnym z Noctua NH-D15. Thermal to znana firma w końcu więc to chyba nie jakieś oszustwo :P 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...