Skocz do zawartości
marsonpl

Mam CPU, płytę i grafikę - prośba o pomoc w doborze reszty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

To mój pierwszy post więc przede wszystkim witajcie.

Powoli składam sobie komputer i o ile co do procesora, płyty głównej czy karty graficznej nie mam wątpliwości o tyle co do zasilacza i chłodzenia już tak i tu prosiłbym o pomoc - poniżej napiszę specyfikację jaką chcę przy czym oznaczę * podzespoły, które już mam i nie podlegają zmianie natomiast co do reszty dopiero mam w planach.

* CPU: Intel Core i9 13900KF
* Płyta główna: ASUS PROART Z790-CREATOR WIFI
RAM: G.SKILL Trident Z5 RGB 64GB [2x32GB 6400MHz DDR5 CL32 XMP3 DIMM]
* Grafika:  Geforce GTX 1080 (tą kartę mam w swoim obecnym komputerze) - ewentualnie rozważam zakup ASUS Asus Radeon RX 6750 XT DUAL 12GB OC
* dyski biorę ze starego komputera - 3 szt. wszystkie SSD
* Nagrywarka Blu-ray LG również ze starego komputera

Tutaj zaczynają się moje schody:
Obudowa Fractal Design Define XL TG Light Tint

Co do reszty - tj chłodzenie, zasilacz tu absolutnie nie mam pojęcia. Obecnie zasilacz mam Be Quiet Pure Power 10 700W, który zasila mój obecny zestaw z i7 8700k - zabrać go czy kupić nowy - jaki?

Chłodzenie - tu w ogóle nie mam pojęcia, pomożecie dobrzy ludzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

aby to wszystko zakupić nazbiera się całkiem spora suma XD

czy potrzebujesz i9 ? czym to potem skutecznie schłodzić ?  

przy takiej cenie raczej wybrał bym płytę główna 

Asus ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI

pamięć Ram to konkretnie model "kod producenta " aby można było sprawdzić czy są na liście QVL i aby były zgodne z np.  Intel XMP 3.0

https://www.asus.com/pl/motherboards-components/motherboards/proart/proart-z790-creator-wifi/helpdesk_qvl_memory/?model2Name=ProArt-Z790-CREATOR-WIFI

Pamięć G.Skill Trident Z5 RGB, DDR5, 64 GB, 6400MHz, CL32 (F5-6400J3239G32GX2-TZ5RK)

obudowa całkiem spora fajna ale i cena tyż XD

zasilacz 700W może być trochę za mało do tej i9  , jeśli zasilacz jest nadal na gwarancji to można potestować czy będzie ogarniał temat , lub gdy gwarancja już wyszła, to rozważył bym zakup nowego zasilacza przynajmniej 850W gold.

chłodzenie do i9 to tylko AIO , ale to nie są bezgłośne czy bez awaryjne urządzenia , często zdycha bloko pompka, oraz że są bez obsługowe , przynajmniej raz na dwa lata należało by , spuścić płyn z układu, układ układ przepłukać i zalać nowym płynem. 

np.

Chłodzenie wodne Arctic Liquid Freezer II 360 (ACFRE00068A) i gwarancja 72 miesiące

Chłodzenie wodne Asus ROG Strix LC II 360 (90RC00F0-M0UAY0) i gwarancja 72 miesiące 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, generalnie i9 i w.w. płytę już kupiłem więc nie ma co się zastanawiać, procesor chciałem i9 ze względu na to, że dużo się bawię wirtualizacją, dockerami i ogólnie tego typu wynalazkami z tym, że od razu mówię, nie zamierzam "kręcić" CPU, czy w takim wypadku chłodzenie to tylko AIO? Niestety ale nie ukrywam, że trochę ta kwestia "opieki" nad tym AIO mnie przytłacza - ja jestem osobą niepełnosprawną, za każdym razem trzeba by wieźć sprzęt, żeby ktoś mu zrobił przegląd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do obudowy - tutaj kwestia jest otwarta, faktycznie obudowa jest droga, obecnie mam Coolermaster N400 ale obawiam się, że przy dzisiejszych standardach kart graficznych obudowa może być już za mała a dodatkowo  chciałbym mieć USB-C na froncie, ogólnie moje wymagania co do obudowy to:

1. Pojemna - żeby nowa karta graficzna weszła
2. USB-C na froncie - przynajmniej jedno
3. miejsce na wstawienie napędu blu-ray (5.25)
4. Miejsce na co najmniej 4 dyski SATA (2,5) SSD

jak ktoś ma inne pomysły to chętnie się dowiem bo obudowa faktycznie droga i jak można bezkarnie na niej przyciiąć  to ja chętnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, marsonpl napisał:

jak ktoś ma inne pomysły to chętnie się dowiem bo obudowa faktycznie droga i jak można bezkarnie na niej przyciiąć  to ja chętnie.

to ja tez XD 

 np. taka tańsza alternatywa i jak się pokombinuje to wszystko wejdzie.

Obudowa Antec P10C (0-761345-80102-7)

17 godzin temu, marsonpl napisał:

1. Pojemna - żeby nowa karta graficzna weszła
2. USB-C na froncie - przynajmniej jedno
3. miejsce na wstawienie napędu blu-ray (5.25)
4. Miejsce na co najmniej 4 dyski SATA (2,5) SSD

Ty wisz jaki to jest teraz problem aby spełnić zakładane wymagania ? , a i zapomniałeś dopisać "krawat wiąże i przerywa ciąże" oraz rano zaparzy kawę XD  

a co do chłodzenia dla CPU np. powietrznego, to można rozważyć i zapoznać się z testami , oraz pewnie trzeba by trochę kaganiec założyć w biosie na ta i9. i np. 

Chłodzenie CPU Deepcool AK620 (R-AK620-BKNNMT-G)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

Ty wisz jaki to jest teraz problem aby spełnić zakładane wymagania ? , a i zapomniałeś dopisać "krawat wiąże i przerywa ciąże" oraz rano zaparzy kawę XD  

Niestety vim ale szkoda mi pozbywać się sprawnej i w pełni działającej nagrywarki czytającej i nagrywającej wszystko co możliwe

Edytowane przez marsonpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 8/6/2023 at 11:47 AM, marsonpl said:

1. Pojemna - żeby nowa karta graficzna weszła
2. USB-C na froncie - przynajmniej jedno
3. miejsce na wstawienie napędu blu-ray (5.25)
4. Miejsce na co najmniej 4 dyski SATA (2,5) SSD

Enjoy - https://phanteks.com/Enthoo-Pro-TemperedGlass.html#specs

Swoją kupowałem w x-komie, spełnia wszystkie powyższe wymagania. Tyle że zajmuje w ch. miejsca, znaczy sporo.

https://www.purepc.pl/jaka-obudowa-do-komputera-na-maj-2023-co-wybrac-poradnik-zakupowy-i-polecane-obudowy-komputerowe?page=0,6

https://www.x-kom.pl/p/408931-obudowa-do-komputera-phanteks-enthoo-pro-czarna-z-oknem.html

Pzdr

Edytowane przez czapla_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno chcesz fractal design 7 xl? jest naprawdę ogromna zostałbym przy zwykłej define 7 ewentualnie phanteks p600s ale tam nie wsadzisz nagrywarki ewentualnie bequiet 900/ lian li 3000v plus (jak jusz szalejesz to dobrze o niej wiedziec ale cena zabija)

co do zasilacza 850w gold minimum i to już z półki premium bequiet dark power/ seasonik prime itp

kartę graficzna naranie bym zatrzymał i dozbierał na rtx 4070 minimum niżej nie bardzo jest sens się przesiadać

chlodzenie cpu tu jest problem jeśli nie chcesz iść w chłodzenie wodne kup cos pokroju noctua p1+ mocowanie pod intela i do tego wentylatory bequiet silent wings 4 do budy (tyle ze drogo wyjdzie p1 550 + mocowanie 50 + około tysiąca za skompletowanie wszystkich wentylatorów do budy jakie wchodzą - wiem bo sam mam te bude na liście i wentylatory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, robertsup napisał(a):

kartę graficzna naranie bym zatrzymał i dozbierał na rtx 4070 minimum niżej nie bardzo jest sens się przesiadać

Docelowo chcę coś od AMD z grafiki, chodzi o to, że prócz Windowsa będę używał linuxa a dodatkowo chcę postawić android x86 a takie rzeczy tylko na AMD

 

13 godzin temu, robertsup napisał(a):

chlodzenie cpu tu jest problem jeśli nie chcesz iść w chłodzenie wodne kup cos pokroju noctua p1+ mocowanie pod intela i do tego wentylatory bequiet silent wings 4 do budy (tyle ze drogo wyjdzie p1 550 + mocowanie 50 + około tysiąca za skompletowanie wszystkich wentylatorów do budy jakie wchodzą - wiem bo sam mam te bude na liście i wentylatory

To nie do końca tak, że nie chcę iść w wodne chłodzenie, nie będę na siłę wynajdywał koła na nowo jeślli nie da się inaczej, tylko nie znam się na tym np. znalazłem np. https://www.x-kom.pl/p/1058721-chlodzenie-procesora-be-quiet-pure-loop-2-fx-360-3x120mm.html i tak naprawdę nie znam się na tym, dobre? Co do tego trzeba, czy to już wszystko czy np. wentylatory się dokupuje osobno? Co z tym dolewaniem płynu, co ile to się robi? Co to za płyn? Gdzie go kupić? Gdzie go się wlewa i jeszcze jakiś milion innych tego typu pytań 😉 dlatego nie wiem czy pójście w chłodzenie wodne bez jakiejkolwiek wiedzy to dobry pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam pytanie - przemyślałem temat i jednak pójdę  w chłodzenie wodne - tylko jakie - podpowiecie coś? Co do obudowy skłaniam się ku 

 

https://www.komputronik.pl/product/841702/be-quiet-dark-base-pro-901-czarna.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=Promo&ceneo_cid=b681deae-7333-49d2-8a60-bfa6a7849855

Droga ale chyba dobra będzie - jak myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marsonpl napisał:

Odświeżam pytanie - przemyślałem temat i jednak pójdę  w chłodzenie wodne - tylko jakie - podpowiecie coś?

napisałem w pierwszym poście odnośnie propozycji AIO , czy w miedzy czasie pojawiło się 15 nowych ?  , aby np. zaproponować coś innego , NOPE ...

obudowa za około +/- 1400pln, a kto bogatemu zabroni, obudowa jest duża i wszystko pomieści łącznie że można płytę główna zamontować do "góry nogami" i obudowa posiada ładowarkę indukcyjna dla fajfonów , ale to jest produkt U.S.A. i tam maja mierzone w calach i potem podczas montażu okazuje się ze nie wszystko jest tak jak być powinno, ( tak pisze z własnego doświadczenia z obudowami "be quiet!" ze ich rozwiązania,  odnośnie montażu czy przeprowadzania kabli, nie są do końca przemślane ) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mr.T... napisał(a):

napisałem w pierwszym poście odnośnie propozycji AIO , czy w miedzy czasie pojawiło się 15 nowych ?  , aby np. zaproponować coś innego , NOPE ...

Sorry - faktycznie umknęło mi ten fragment o chłodzeniu. Co do obudowy to nie do końca  kto bogatemu zabroni, po prostu większość obudów jakie widziałem (zwłaszcza takich, które są duże, na tyle duże, że pomieszczą nową kartę graficzną czy chłodzenie wodne) ma wszelkie porty i przyciski na górze obudowy, rozumiem takie podejście gdy komputer stoi pod biurkiem, u mnie stoi na burku, i siedząc na wózku nie ma szans, żebym dostał czy to do włącznika czy portów USB, ja wiem, że dla 99% ludzi takie rozważania to abstrakcja ale ja niestety muszę zwracać uwagę na takie detale, w innym przypadku będę musiał prosić innych o włączenie komputera czy włożenie pendrive. Tymczasem ten be quiet chociaż duży wydaje się mieć panel sterujący na froncie nie na górze jako jedna z niewielu jakie widziałem. Ot i cała filozofia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najważniejsze abyś był zadowolony już podczas samego użytkowania, a możliwość montażu np. napędu BL w zatoce na dole obudowy na pewno to ułatwi. 

u mnie tez obudowa stoi na stole, a nie na ziemi, aby z np. podłogi nie zaciągać kurzu, ale i tak co jakiś czas trzeba środek przedmuchać bo mam dywan...   

a to jest fakt ze osoba zdrowa często nie potrafi postawić się w miejscu osoby "chorej", aby zmienić swój punk widzenia odnośnie danego zagadnienia czy sytuacji.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odświeżę temat - zakupiłem tą obudowę be quiet 901 ale jak przyszła i postawiłem ją na biurku to nie byłem w stanie z poziomu wózka dostać ani do portów ani do włącznika, więc ją odesłałem, teraz zdecydowałem się na Lian Li O11Dynamic XL ROG Certified - https://www.morele.net/obudowa-lian-li-o11dynamic-xl-rog-certified-o11dxl-x-6477351/ i ta wielkościowo już pod względem wielkości jest OK no i mi się podoba wizualnie, z utratą nagrywarki jakoś się pogodzę, ewentualnie kiedyś dokupię case na takową na USB ale to jeszcze się zobaczy, pytanie mam inne - co z chłodzeniem? Wstępnie myślałem o: Corsair H150i ELITE CAPELLIX XT Black 3x120mm -  https://www.x-kom.pl/p/1121365-chlodzenie-procesora-corsair-h150i-elite-capellix-xt-black-3x120mm.html + na bok  https://www.x-kom.pl/p/529995-wentylator-do-komputera-corsair-icue-ql120-rgb-pwm-triple-packlighting-node-3x120.html + Corsair iCUE QL120 RGB PWM 120 mm - https://www.x-kom.pl/p/529994-wentylator-do-komputera-corsair-icue-ql120-rgb-pwm-120-mm.html na tył. Mógłby się ktoś wypowiedzieć co do takiej konfiguracji chłodzenia jak i samej obudowy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...