Skocz do zawartości
Astec

Czy zmiana monitora na QHD ma sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,
Mój obecny zestaw to połączenie Ryzena 7600X i RTX 3070. Pracuje, a raczej gram (główne zastosowanie komputera) na monitorze 24 cale FullHD i 75 Hz. Od pewnego czasu chodzi mi po głowie wymiana monitora na większy tj. 27" o rozdzielczości raczej WQHD, gdyż obiawiam się, że przy 1080p będzie duża pikseloza. A co z częstotliwością odświeżania? Minimum 75 Hz, żeby nie było mniej niż jest obecnie. A może uzasadniona jest dopłata do wyższej częstotliwości tj. 144-165 Hz? Ale czy nie będzie wtedy tak, że karta graficzna będzie dużo za słaba i nie da rady zapewnić takiego klatkażu (nawet znacząco redukując ustawienia graficzne)? Nie chcę sytuacji w której zamiast cieszyć się lepszą jakością obrazu i szczegółowością będę sfrustrowany tym, że zamiast maksymalnej częstotliwości ekranu będzie np. połowa. Jakie były wasze wrażenia po przesiadce z monitora FullHD na taki z WQHD i wysokim odświeżaniem ekranu? Ewentualnie mogę jeszcze kupić 27" WQHD i 75Hz. Sam już nie wiem co zrobić. Boje się, że wyższa rozdzielczość będzie zabójcą wydajności mojego PC i zamiast cieszyć się nowym monitorem od razu będę myślał o zmianie GPU. Możecie mi polecić jakiś monitor do 1400 zł?

Doprecyzuje, że chodzi mi o 2560x1440.

Edytowane przez Astec
Błąd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesiadka na wyższą rozdzielczość i rozmiar zawsze jest opłacalna (w granicach rozsądku). Nawet jeśli masz tylko integrę. 3070 nie "obsłuży" monitora QHD 144 Hz w nowych tytułach, ale nie przejmowałbym się tym. Panel kupujesz na lata, więc bierz najlepszą opcję, na jaką możesz sobie pozwolić. Do tego jest to pierwszy i najważniejszy element, jaki warunkuje Twoje odczucia z użytkowania komputera. Nie ma żadnych przeszkód, żeby grać na nim w niższej rozdzielczości czy detalach, jeśli zajdzie taka potrzeba. Sam używałem m. in. takiego monitora z RX-em 570 i 2500k przez blisko dwa lata.

Aha, propsy za nieużywanie zwrotu "1440p", który jest błędny, a nikt o tym nie wie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idź w 4K i się nie przejmuj. Na 3060ti sobie daję radę (z pewnym bólem wiadomej części ciała). Jest DLSS, są suwaki. Kartę prędzej czy później wymienisz, 2560*1440 to już dzisiaj stara technologia. No i dużo herców. Monitor 144Hz obsługuje 75Hz. W drugą stronę niestety nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym 4k to bym sie chyba jednak wstrzymał, chyba że masz w planach kupno RTX4090 lub podobnej klasy GPU.

Bierz 2560x1440, 144Hz, IPS i z jakims G-synciem (lub G-sync compatible). Mam taki monitor połączony z RTX3070 i jest ok. Bardziej wymagające gry dasz na High zamiast Ultra i będzie 70-90 fps. Starsze czy mniej wymagające gry lecą na ultra 120-144 fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AstecBierz 27" 2560x1440 min 144hz jak Cię stać i będziesz zadowolony. Kartę i tak będziesz musiał wcześniej czy później zmienić.

Niedawno sam szukałem takiego sprzetu i  z dostępnych na rynku modeli mogę polecić:

LG Ultragear 27GP850P-B

Iiyama GB2770QSU - B5

SAMSUNG ODYSSEY G5 S27AG520PP.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...