Skocz do zawartości
Lasic1234

Komputer traci połączenie z monitorem.

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie. Od czasu do czasu komputer traci połączenie z monitorem. Pojawia się czarny ekran i informacja, że nie ma sygnału display port. Dzieje się tak w różnych sytuacjach. Czasami podczas grania w wymagające gry, czasami podczas oglądania filmów na YT (zauważyłem, że dzieje sie to kiedy klikam myszką albo klawiaturą, a w przypadku filmów tylko przy filmie na pełnym ekranie (nie w oknie) ). 

Komputer jest w 100% nowy, tj. mam go od kilku dni (składany poprzez znany sklep- sam nie składałem)

i3 12100f

rx 6700 xt (powercolor)

zasilacz beQuiet 650W bronz

32gb ram DDR4 od ADAT-y 3200 16CL

płyta MSI PRO B760 M-P

2x SSD NVmE również ADAT-y

buda to ENDORFY VENTUM ARGB- 4 wentylatory 120mm

oryginalny Windows 11 Home (aktualizowany z win 10)

Monitor ma niespełna rok. Nic specjalnego bo jakiś Samsung Odysey (czy jakoś tak) 27' full hd.

 

Czy to wina najnowszych sterowników AMD? Coś o tym czytałem ale nie mam pewnośći. Czy może karta wadliwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

win10 ? , czy beta system win11 ?

czy jak zanika obraz, to jest dźwięk tak jak by wyciągało się pendrajwa ? , oraz czy po zaniku obrazu dźwięki nadal są w systemie ? 

jak sprawdzić czy np. karta graficzna zaczyna szwankować ?, trzeba posiadać inna kartę na podmianę, (w warunkach domowych raczej mało kto posiada druga XD ) lub z swoja iść do zaprzyjaźnionego kolegi w celu sprawdzenia na innym zestawie, gdybyś przy zakupie nie przycebulił i zakupił CPU z igpu to teraz można by zestaw sprawdzić bez karty graficznej dedykowanej czyli tego RX 6700 XT a zestaw przetestować na karcie zintegrowanej z CPU a tak to peszek ...  

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WIN 11, jak znika obraz to, żaden DODATKOWY dźwięk się nie pojawia. Dźwięki systemu (gry na ten przykład) cały czas w tle. Poza tym obraz po chwili wraca. Zauważyłem, ze obraz znika w chwili wciśnięcia konkretnego klawisza. Np zapisu gry (F5). Po wciśnięciu obraz znika, następnie pojawia się po kilku sekundach i działa chyba normalnie. Ale zaraz po tym jak znów wcisnę F5 obraz znów znika na kilka chwil. Oczywiście nie dzieje się to przy każdym wciśnięciu F5. Działa w porządku przez kilka godzin i nagle F5 staje się klawiszem black screena. Cały sprzęt jest nowy więc jeśli to karta szwankuje to podlega gwarancji. Gdzieś też czytałem, że obniżenie taktowania w oprogramowniu AMD pomaga, ale nie wiem na ile w tym prawdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lasic1234 napisał:

Gdzieś też czytałem, że obniżenie taktowania w oprogramowniu AMD pomaga, ale nie wiem na ile w tym prawdy.

raczej nie ma związku, natomiast przeprowadzenie poprawnie procedury UD-GPU pozwala uzyskać niższe temperatury pracy. 

win11, po tym jak wprowadzają jakaś aktualizacje to potem nowe wpisy na forum XD 

to wbrew pozorom nie jest łatwe do ustalenia , bo jak coś nie działa to można szybko ustalić, natomiast w takim przypadku to bardziej takie strzelanie w ciemno.   

zawsze pozostaje jeszcze sprawdzić na kablu HDMI 

a profil zasilania w systemie masz ustawiony na ?, na zrównoważony czy wysoka wydajność ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tryb zasilania "zrównoważony" .  Myślisz, że prwrót do win 10 może coś tutaj poprawić? I czy da się to zrobić "bezinwazyjnie"? Windows 11 mam z aktualizacji boxowej 10. 🤣 . Jestem totalnym laikiem i szczerze mówiąc jestem dumny z siebie, że system postawiłem 😄

 

Edytowane przez Lasic1234

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Lasic1234 napisał:

Tryb zasilania "zrównoważony" .  Myślisz, że prwrót do win 10 może coś tutaj poprawić? I czy da się to zrobić "bezinwazyjnie"? Windows 11 mam z aktualizacji boxowej 10. 🤣 . Jestem totalnym laikiem i szczerze mówiąc jestem dumny z siebie, że system postawiłem 😄

 

to przestaw na wysoka wydajność 

poradników na Internecie nie brakuje jak wrócić do win10, ale zanim się na to zdecydujesz to mona jeszcze powalczyć.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W telegraficznym skrócie - pin 20 w kablu Display port dla komputerów ma być niepodłączony (ja na 3 kable jakie miałem 2 miały podłączony pin 20 - miałem w ostatnim kablu rozbieralna wtyczkę to sam odciąłem ten pin. Używam do dziś).

Na mój mail do helpa Samsunga (bo monitor tez mam tej firmy) "czy pin 20 w display port może być podłączony?" - odpowiedzieli mi, że "zalecają używanie kabli sprawdzonych producentów" . Zabawne.

  Nie pamiętam już teraz co tam idzie po tym pinie ale jakieś napięcie (?sygnał) sterujące urządzeniem podłaczonym?

i o ile pamiętam w specyfikacji dla komputerów ten pin ma być niepodłączony.

tu jakiś link na szybko:

https://www.cablechick.com.au/blog/the-displayport-pin-20-issue-explained/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Bonusso3 napisał(a):

A sprawdzałeś na innych sterownikach? W sensie w trybie bezpieczeństwa wywalić sterowniki: https://www.guru3d.com/download/display-driver-uninstaller-download/

I zainstalować najnowsze/trochę starsze. 

Mam zainstalowane najnowsze sterowniki. Szczerze mówiąc nie wiem nawet gdzie szukać starszych sterowników 😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lasic1234 napisał:

A da się jakoś sprawdzić czy pin 20 jest podłączony czy nie bez rozbierania kabla? 

Sprawdź na kablu HDMI czy jest to samo. To nie wina systemu czy sterowników.

Cytat

składany poprzez znany sklep

No właśnie....juz były cyrki składaków z moreli i x koma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety sterowniki nie pomogły. Znów pojawił się czarny ekran przy kliknięciu (sktóty klawiszowe wyłączone). Po wypięciu i wpięciu spowrotem kabla (tylko z monitora) wszystko wróciło do normy... . Wina samego kabla (może 20pin) czy co? 😕 Gdyby to się działo nagminnie.... ale nie. Teraz się przytrafiło dopiero po kilku dniach. Się zastanawiam czy złom spalić, wywalić na śmietnik czy rozłupać siekierą 😅

Edytowane przez Lasic1234

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest w ogóle możliwe, że do monitora producent dodał nieprawidłowy kabel? Bo lecę teraz na oryginalnym.

Nie wiem czy coś to zmienia, ale aktualnie dzieje się to (od 3 dni) tylko rano 😄 , tylko po pierwszym uruchomieniu kompa i pomaga... wyłączenie i włączenie monitora 😐 

Edytowane przez Lasic1234

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam z aktualizacją i być może rozwiązaniem dla kogoś jeszcze. Problemem był AMD FreeSync... . A właściwie stosunkowo tani monitor z tą funkcją. Monitor w pewnym stopniu żarł się z FreeSyncem. Rozwiązaniem jest ALBO wyłączyć FreeSync w opcjach karty graficznej albo... wyłączenie zarówno w systemie jak i z poziomu samego monitora opcji wygaszania ekranu i przłączania monitora w stan uśpienia po jakimś tam czase. Ja osobiście korzystam z tego rozwiązania a FreeSync działa. 

W dniu 16.10.2023 o 15:11, B@nita napisał(a):

Sprawdziłeś to na kablu hdmi??? Od trego trzeba zacząć a nie szukanie nie wiadomo czego i litania na forum.

Wiem, że w teorii od tego powinno się zacząć. Ale wychodzę z założenia, że całkowicie nowy komputer powinien działać na pasujących kablach... . Tym bardziej, że karta graficzna ma jedno wyjście HDMI, a być może podłączę kolejny monitor. I wtedy poprawne działania na HDMI niewiele mi da. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lasic1234 napisał:

Wracam z aktualizacją i być może rozwiązaniem dla kogoś jeszcze. Problemem był AMD FreeSync... . A właściwie stosunkowo tani monitor z tą funkcją. Monitor w pewnym stopniu żarł się z FreeSyncem

Dzięki za informacje

w sumie to temat dobrze znany, że na siłę ustawianie "amd freesync", nie wpływa poprawnie na komunikacje źródło sygnału a monitor, ach te standardy i opisy stosowane przez producentów byle tylko zachęcić do kupna ich produktu , np. HDR 400 czy 600 to żart a nie standard, od 1000 to coś będzie widać  , to samo tyczy się , "amd freesync"     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...