Skocz do zawartości
Mosles

Pomocy z wybraniem procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, waham sie pomiedzy:
r5 3600 / r5 5600
i3 12100f / i5 12400f
pod rx6600
Mniej więcej wiem jak wydajnościowo stoją ale gubię się w porównaniu poboru energii z przy cenach prądu w następnych latach chciałbym coś energooszczędnego.
i3 najmniej pobiera ale tylko 4 rdzenie , ryzeny mają wysokie idle niektórzy piszą nawet o 30-40w , a i5 niby więcej pobiera przy obciążeniu. Ryzeny maja eco mode w intelu można power limit ustawić ale na ile to oszczędza watów ? Generalnie testy jakie znajduje podają idle i stress a jak to się ma do typowego używania internet/gry ?

Generalnie komputer chodzi u mnie cały dzień , youtube zamiast telewizora , przeglądanie neta i gry. Chce się przesiąść z obecnego antyka core duo 7500 i radeon 6670 korzystając relatywnie niskich cen , black week i kursu dolara.

Edytowane przez Mosles

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

TY tak na poważnie z tym zużyciem energii i kosztami w ciągu roku ?  

różnica po miedzy AMD i Intelem dla takich procesorów to będzie może kilkanaście PLN.,  wiec bardziej interesowało by mnie ogólna wydajność platformy, kultura pracy , responsywność systemu na obydwu platformach, oraz jeśli uwzględniać się będzie też taki parametr , to możliwości upgrade sprzętu o nowszy procesor na danej platformie.

Core Duo 7500 , no to i tak długo wysiedziałeś na tym CPU   XD

Radeon 6670 zakładam 1GB ramu, to już trochę zabytkowa karta, bo oficjalnie nie posiada wsparcia dla biosu /UEFI , trzeba by szukać zmodyfikowanych biosów, wiec na nowej płycej głównej po włączeniu zasilania, na monitorze można zobaczyć ino czorny ekran XD      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok , może faktycznie trochę się uczepiłem tych kilku watów . To może inaczej 

i512400f z Gigabyte B760M DS3H DDR4 czy

r5 5600  z Gigabyte B550 GAMING X V2

Generalnie wygląda że płyty pod i5 są droższe, upgrade nie planuje a karte graficzna rx 6600 więc zależy mi na pci4 spowodu połowy linii pci ( przy większym użyciu vram różnica z pci3 się pojawia)  , Mam już używane chodzenie ferra 5 więc temp powinny być ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, robertsup napisał:

ja bym unikał jednak gigabyte za duza loteria

dołozyłbym jednak do 5700 przy amd no i oczywiscie ram minimum 16gb a najlepiej 32 - niby przesada do biurowca ale pózniej bedzie mozna odsprzedac 

16 gb jeszcze nie widziałem by gdzieś łykło w jakiejś grze  na 1440p, chyba tylko nieliczne wezmą więcej (MFS)  o ile w ogóle a co dopiero biurowiec.

Miałem dwie Gigabyte z intelem swego czasu choc wyższe modele i zero problemów. Chyba powielasz sieciowy mit. Paść czy robić fochy może każda bez względu na producenta, loteria. No chyba, że masz jakieś wiarygodne statystyki potwierdzające twoja teorie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2023 o 14:51, B@nita napisał:

16 gb jeszcze nie widziałem by gdzieś łykło w jakiejś grze  na 1440p, chyba tylko nieliczne wezmą więcej (MFS)  o ile w ogóle a co dopiero biurowiec.

Miałem dwie Gigabyte z intelem swego czasu choc wyższe modele i zero problemów. Chyba powielasz sieciowy mit. Paść czy robić fochy może każda bez względu na producenta, loteria. No chyba, że masz jakieś wiarygodne statystyki potwierdzające twoja teorie.

każdy ma inne doświadczenia mi dwie gpu od gigabyte się przegrzewały kupiłem asusa i spokój był a mobo padło po pół roku i to zabierając ze sobą cpu wiec...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, robertsup napisał:

każdy ma inne doświadczenia mi dwie gpu od gigabyte się przegrzewały kupiłem asusa i spokój był a mobo padło po pół roku i to zabierając ze sobą cpu wiec...

No ale jaki Gigabyte i jaki Asus? Co ci się przegrzewało? Sekcja zasilania? Jak się  kupuje mobo z dolnej półki bez chłodzenia na tym elemencie i wsadza mocne cpu to tak będzie. Producent nie ma żadnego znaczenia. Wszystko kosztuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2023 o 12:50, B@nita napisał:

No ale jaki Gigabyte i jaki Asus? Co ci się przegrzewało? Sekcja zasilania? Jak się  kupuje mobo z dolnej półki bez chłodzenia na tym elemencie i wsadza mocne cpu to tak będzie. Producent nie ma żadnego znaczenia. Wszystko kosztuje.

na mobo od początku mostek północny miał od właczenia 90 stopni i nic nie pomagało w końcu mocowanie radiatora na nim się stopiło radiator odpadł robiąc potężne spięcie reszta wiadoma i to było mobo ze średniej półki ale od tego czasu unikam tej firmy i jakoś akurat mobo nie padło żadne

a co do gpu to były modele z chłodzeniem pasywnym ale w budzie full tower pełnej wiatraczków wiec tak samo jakby normalna buda z normalna kartą (buda to chieftec bravo wiec naprawde spory kloc

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej! 👋 fajne zestawienie procesorów pod rx6600. 👍

zaczynając od ryzenów: r5 3600 i r5 5600 są na prawdę solidne, ale faktycznie mogą mieć wyższy pobór energii w idle, zwłaszcza r5 3600. eco mode może trochę pomóc, ale to zależy od tego, jak bardzo chcesz ograniczyć wydajność. 🤔

przechodząc do inteli: ustawienie limitu mocy w intelu może oszczędzić trochę energii, ale nie oczekuj cudów. W i3 12100f te 4 rdzenie mogą być ograniczeniem w przyszłości. na twoim miejscu patrzyłbym na i5 12400f.

co do testów, to faktycznie większość pokazuje tylko idle i max obciążenie, a typowe użytkowanie jest gdzieś po środku. ale patrząc na twoje potrzeby, i5 wydaje się być najlepszym kompromisem między wydajnością a oszczędnością energii. 💡

moze też skorzystaj z tej porownywarki: https://www.cpubenchmark.net/singleCompare.php?fbclid=IwAR2WRJL_l6ikDqwyGoTvzHE_W2zb_XpEuiJk3XbtieV8T-2RUOh3pcIknlU mozesz porownac 5 procesorów na raz.

powodzenia w poszukiwaniu, daj znać, na co się zdecydujesz. 👍💻

Edytowane przez michal222
znalazłem pomocny link do porówywarki procesorów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...