Skocz do zawartości
TuWstawNick3000

Wymiana części w PC

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Do rzeczy - planuje upgrade mojego PCta

Obecnie w budzie z ważniejszych rzeczy siedzi:

Procesor - AMD Ryzen 7 2700X
Grafika - Zotac GeForce GTX1070 AMP Extreme 8GB GDDR5
Płyta główna - MSI B350 TOMAHAWK
RAM - Crucial 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15
Zasilacz Thermaltake - TR2 Bronze 500W

Plan to wymienić na:

Procesor - AMD Ryzen 7 5700X
Grafika - Radeon RX 7700 XT
Płyta - MSI PRO B550-A
+ Nowa obudowa i ewentualnie zasilacz

Pytanie pierwsze - czy powyższy plan zmian ma sens? Celuję finalnie w zestaw na trochę dłuższy czas (obecny wytrzymał 5 lat, odejmując procesor)

Pytanie drugie - raczej planowałbym wymianę części po kolei. Czy plan Obudowa > Płyta główna > GPU > CPU ma sens?

Zastosowanie - Gry + trochę zabawy w UE, może jakiś streaming.

 

Z góry dzięki za pomoc

Edytowane przez TuWstawNick3000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę chcesz zmieniać z jakiegoś konkretnego powodu? 

Jeszcze pamięci wypadałoby dołożyć (i nieco podkręcić, te Cruciale bo Ballistixy?) lub wziąć od razu 2x16GB, chociażby GoodRAM IRDM Pro 2x16GB.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie z uwagi na liczbę złącz i x2 złącze M2 - mam już jeden dysk pod M2, a że ma tylko 500GB, myślałem nad drugim.

Z drugiej strony doczytałem teraz B350 powinno obsługiwać Zen3 więc procesor powinien chodzić.

Pamięci to owszem Ballistixy - chodzą obecnie na 3200, taktowania 16-18-18-36. Wyżej niż 3200 nie chciały stabilnie odpalać, chyba że pobawić się z tym trochę bardziej, ale sam nie widziałem potrzeby wcześniej.

Teoretycznie zatem mógłbym dobrać nowe kości pod 32GB zamiast płyty głównej.

Ciężko mi określić co bardziej ciągnie teraz wydajność w dół, procek czy karta.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ta płyta wspiera wszystko na AM4.

Ballistixy w większości śmigają na 3733-3800 (i wyżej, ale to głównie na APU), kwestia ustawień i możliwości danego CPU. 

Pojemniejszy NVMe możesz włożyć zamiast obecnego, a ten obecny w tani adapter i w gniazdo PCIe (jedyny minus to ograniczenie max transferu do ~1600 MB/s ze względu na PCIe 2.0).

 

CPU czy GPU - ciężko powiedzieć co pierwsze - w większości przypadków w grach to już nawet Ryzen 3600 jest szybszy od 2700X (mimo że ma 2 rdzenie mniej). GTX1070 też już demonem wydajności nie jest... 😉 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jeśli zestaw ma być na dłużej i możesz sobie pozwolić na jednorazowy większy wydatek to AM5 ma jak najbardziej sens.

Podstawa AM5 cenowo to mniej więcej tak:

750 - Ryzen 7500F

700 - ASROCK B650M PG RIPTIDE

500 - Lexar Ares 2x16GB 6000 CL30

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, rzymo napisał:

Płytę chcesz zmieniać z jakiegoś konkretnego powodu? 

Jeszcze pamięci wypadałoby dołożyć (i nieco podkręcić, te Cruciale bo Ballistixy?) lub wziąć od razu 2x16GB, chociażby GoodRAM IRDM Pro 2x16GB.

 

 Znasz jakąs która wciągnie więcej jak 16GB? U mnie nawet 12GB nie chce przekroczyć w 1440p, testowane wiele tytułów. RDR2, RE4 Remake, DL 2 i wiele innych. Wyjątkiem może być MFS którego nie posiadam i się nie wypowiem a ponoć jest pamięciożerny.

Z GPU szedłbym w stronę NV, mniej prądożerne oraz jednak mniej problemowe.

 

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozmieniałem trochę teraz, i Cruciale ustawiły się na 3600Mhz i opóźnienia 18-20-20-38, więc całkiem ok. Szczerze mówiąc na ten moment RAM akurat wydaje się jeszcze ok, nigdy nie miałem problemów z jego ilością. Rozumiem że przy zmianie płyty i procka na AM5 raczej trzeba od razu brać do tego pamięć?

Teoretycznie zamiast RX 7700XT wchodziła by 3070 dobrze rozumiem?

Przy zmianie grafik+procka, czy pobór znacząco poszedłby w górę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z 3070 i 2700x twoj zestaw MAXymalnie opierdzieli 480w co prawda musial bys miec nie OCCt i furmarka odpalonego bo ciazko tak obciazyc kompa 😄 gdyby to byla 550 to na lozno 

obudowa ktora wybrales niech ma miejsce na kart jesli to np 3 wentylatory

 

Edytowane przez axsin302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie - RTX 3070 to karta wolniejsza od 7700XT.

 

8 godzin temu, B@nita napisał:

 Znasz jakąs która wciągnie więcej jak 16GB? U mnie nawet 12GB nie chce przekroczyć w 1440p, testowane wiele tytułów. RDR2, RE4 Remake, DL 2 i wiele innych. Wyjątkiem może być MFS którego nie posiadam i się nie wypowiem a ponoć jest pamięciożerny.


Jak na czas grania wyłączasz dosłownie wszystko poza grą to pewnie i starczy. Chociażby Wiesław next-gen - przy 2x8GB musiałem mieć włączony plik wymiany (>4 GB), inaczej wywalało z gry do pulpitu, z komunikatem systemowym o braku pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TuWstawNick3000 napisał:

Czy faktycznie 3070 jest aż o tyle lepsza od RX 7700 XT?


Zatem najlepiej byłoby zmienić Obudowę+Zasilacz+Karta, a potem zastanowić się czy wrzucać Zen3 czy przechodzić na Zen4 z nową płytą.

Chyba że coś źle myślę ;D 

Obudowę sam chcesz sobie wymienić, bo nie podałeś jaką masz, co jej dolega. Jeśli chodzi o karty to 7700xt jest lepszy ale ma gorszą kulturę pracy i woli więcej papu W. 

Zasilacz - 600w starczy ale jak jakiś bronze to weź sobie 650 

na obecną chwilę 16gb starcza na luźne gacie, Wiesiek jak Pan wyżej napisał jest zepsiuty ;/ i sam nie wie czego chce od kompa, Hogwart Legacy opierniczy nawet 18gb ( badziewie gra) 😄 Dlatego z tym dokładaniem bym się jeszcze wstrzymał. Na horyzoncie odchodzą gry na UnR5 i one RAM będą lubić .....

tak że polecam kupić kartę i zasilacz a na alledrogo albo XLO wystawić resztę sprzętu jak się uda to zmienić zestaw bo procek będzie dusił tą kartę ( cena twojego zestawu na cześci*** to koło 2000 + 2 monitory ) tak że śmiało zacznij od 3500zł nie wiem jak wygląda reszta, dyski, obudowa te monitory, czy masz jakiś papier na to ... . z czasem schodź z ceny, dozbierasz i zawitasz tu ponownie 😄 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, ogólnie chyba skłaniałbym się jednak po RX 7700 XT. W tym przypadku raczej chyba zasilacz 650w?

Jeśli o obudowę chodzi, to ma swoje lata już - dokładniej to ponad 6 😄 a model SilentiumPC Gladius M35W Pure Black. Problem w tym że część złącz na przednim panelu przestała działać, no i widać też upływ lat. Także szukałbym czegoś nowego, bez wodotrysków ale solidnego.

Ramu póki co nie będę dokładał. Wjedzie nowa karta to pomyślę czy wrzucać jeszcze Zen3 czy Zen4.

Pytanie  czy wspomniane procesory -  tzn Ryzen 7 5700X / Ryzen 7500F nie będą ograniczać GPU albo na odwrót?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TuWstawNick3000 napisał:

Hm, ogólnie chyba skłaniałbym się jednak po RX 7700 XT. W tym przypadku raczej chyba zasilacz 650w?

Pytanie  czy wspomniane procesory -  tzn Ryzen 7 5700X / Ryzen 7500F nie będą ograniczać GPU albo na odwrót?

1. 600w golda albo 650w bronzie nie ma co przepłacać, nawet 550 da rade ale jeśli jest to kwestia 50zł to raczej nikt nie płacze 

2. 7500f jest na am5, więc to zmiana całej platformy kolo 1900zł jak długo będzie wspierana platfiorma am5 ? pewnie jest 1-2 generacje ( we wcześniejszym poście poleciłem ci sprzedać stary komp, chciałeś też jeden monitor, im bardziej będziesz to odwlekał tym te części będą tańsze). 5700x 760zł nie będzie zły ale liczysz na 5 lat kolejnego użytkowania... 

znowu 5800x3D za 1350zł - jest lepszy od 7500f ale pozbawia cię potem rozbudowy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie Shappire i Asrock ustępują stawce, szczególnie tańsze wersję ale generalnie to loteria bo piszczące cewki zajdziesz w każdej, wybieraj 3 wetylatorowe konstrukcje 😛 zawsze coś więcej da

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, axsin302 napisał:

Teoretycznie Shappire

No chyba nie bardzo. O ile Pulse to wersja prawie referencyjna, o tyle Nitro to już bardzo dobra karta, to samo tyczy się AsRocka, 

3 godziny temu, TuWstawNick3000 napisał:

Są między nimi jakieś duże różnice?

Zależy na co patrzysz. Na pewno cena 😉 Wydajność chłodzenia, a co za tym idzie rozmiar i kultura pracy. OC bym nie brał pod uwagę bo na chwilę obecną to przerost formy nad treścią. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z podobnej strony, nie wiem czy będzie pomocne, ciężko jest to ustalić bo takie informacje są często usuwane, tak jak negatywne opinie o sklepach 😄 ja w shappire ( te lepsze zawsze wierzyłem ) hd 6850 / x390 / 5600 no teraz mam Nvidie 😛 

obraz_2023-12-07_221725280.png

Edytowane przez axsin302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aż poszedłem pogrzebać w garażu 😄 co prawda dwie po lewej nie są moje, a po prawej to tylko pudełko ale macałem takie karty znam bolączki 

chyba 6600 od Gigabyte Eagle zrobił na mnie wrażenie, na początku waga, straszliwie lekka karta a potem temperatury, również niskie 

karty.jpg

Edytowane przez axsin302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały poślizg był bo padła pralka, ale ogólnie na dniach powinienem zamawiać obudowę + chłodzenie, no i dlatego też od razu zasilacz żeby nie przekładać tego wszystkiego dwa razy. Karta będzie niedługo potem pewnie.

Jeśli chodzi o zasilacze to raczej nie jestem w temacie, ten co wybrałem to przypadkowy który znalazłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...