Skocz do zawartości
Scoobany

Zestaw pod 7800X3D

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Zmieniam platformę pod Ryzena 7800X3D i w zasadzie potrzebuję dobrać pod to RAM i płytę główną. 

Propozycja dla płyty głównej to ASRock B650E PG RIPTIDE WIFI aktualnie na promce na morelach za 939 zł,

a RAM GoodRam IRDM, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32 lub Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32 

Jakieś opinie i propozycje? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 950 masz MSI MAG B650 TOMAHAWK, moim zdaniem lepsza płyta. Zastanów się czy na prawdę potrzebujesz PCIe 5.0, bo skądś cena Asrocka wynika 😉 

RAM to wedle uznania, jeden świeci (jako tako), drugi nie, wydajnościowo to samo więc wedle uznania. A jakie chłodzenie?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znając życie nic z tego nie wyjdzie, jak uważasz że potrzebujesz to możesz brać Asrocka, aczkolwiek osobiście nie polecam, sporo osób narzeka na te płyty, są/były problemy z RAMem i jakość BIOSów też mocno przeciętna. Płyt B650E jest jak na lekarstwo. Może pomyśl nad X670E w takim wypadku, dopłata to 300zł, a masz dodatkowo więcej linii PCIe, więc nawet dyski w przyszłości możesz dorzucić. Ja nie lubię zgadywać co będzie w przyszłości, najprawdopodobniej przeskok między PCIe 4 a 5 będzie tak znikomy na początku że będzie to bez znaczenia, tak samo jak teraz, karty ze średniej półki tracą 3-5% na PCIe 3.0 więc czy jest sens? No nie wiem. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady kolego. Za twoją radą zrezygnuję z tego AsRocka i postawię MAG X670E TOMAHAWK WIFI. Z jakimiś tam kuponami rzeczywiście wychodzi mi 300 zł, więc jak mówisz na kolejne dyski M2 w przyszłości będzie jak ulał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję od niedawna zestaw 7800x3D na płycie MSI MAG B650 TOMAHAWK z pamięciami Lexara 6400. Działą bardzo dobrze. Z rzeczy, które warto zrobić na samym początku:

- aktualizacja BIOSu

- zabawa w optymalizację: PBO (-20 powinno wejść bezprobelmowo) i napięcia VSOC (u mnie płyta dawała z automatu 1.3V; zszedłem manualnie do 1.25)

- ustawienie pamięci (moje Lexary nie mają profilu EXPO; wypróbowałem MemoryTryIt! i bez problemu ustawiło pamięci na 6000; wyżej na razie nie próbowałem)

- Właczenie Memory Context Restore i Power Down ==> przyśpieszenie czasu bootowania (obecnie nie widzę żadnej różnicy z poprzednim komputerem, w którym siedział 9900k).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 ASRock w domu na B650M i z żadnym nie ma problemów. Czas bootowania w porównaniu do Asusa to przepaść na korzyść ASRock. Młodemu sprawiłem HDV/M2 z Ryzen 7500F, a sobie RS Pro i 7800X3D. W obu przypadkach profile expo działają od kopa. Wcześniej nie lubiłem tego producenta jak miałem problemy na intelu. Tutaj wszystko pięknie śmiga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 hours ago, saalataa said:

Ja mam 2 ASRock w domu na B650M i z żadnym nie ma problemów. Czas bootowania w porównaniu do Asusa to przepaść na korzyść ASRock. Młodemu sprawiłem HDV/M2 z Ryzen 7500F, a sobie RS Pro i 7800X3D. W obu przypadkach profile expo działają od kopa. Wcześniej nie lubiłem tego producenta jak miałem problemy na intelu. Tutaj wszystko pięknie śmiga.

Śmigam na X670E-F/7700X i nie mam najmniejszych problemów z bootowaniem systemu jeżeli chodzi o czas 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...