Skocz do zawartości
Hammer Fate

[ok. 10k PLN] Zestaw do gier pod 1440p i do multimediów

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! 

Planuję zakup nowego kompa za ok. 10k zł (budżet na cały hardware, już z obudową). Zależy mi na sprzęcie, który będzie na lata, a w przyszłości upgrade będzie polegał na wymianie procka, dołożeniu RAMu czy wymianie grafiki. Na PurePC w zestawach do 10k w Intelu są w zestawach i5, jednak boję się, że 6 rdzeni P może niedługo być zbyt małą liczbą. Dlatego teraz zastanawiam się, czy lepiej:

- dopłacić od razu do i7,

- kupić i5 z mocną płytą i ewentualnie kiedyś w przyszłości kupić używaną i7 czy nawet i9 (tak zrobiłem w swoim dotychczasowym kompie z i5 4670k, który po latach zmieniłem na używane i7 4790k),

- czy jednak lepiej wejść na AM5 i teraz kupić R 7800X3D.

Skłaniam się bardziej ku Ryzenowi z uwagi na możliwość kupowania później nowych procków pod AM5.

 

Wybór Ryzena z kolei  skutkuje dwoma dylematami: 

- czy chłodzić go powietrzem (jak jest w zestawach do 10k na PurePC) czy jednak lepiej wodą (Artctic Liquid Freezer II 280 lub Arctic Liquid Freezer II 360),

- czy kupić płytę na chipsecie B650 czy jednak lepiej B650E, bo w przyszłości karty pewnie będą na PCI 5.0.

 

Oszczędności na chłodzeniu i płycie pozwalałyby chyba myśleć o RTX 4080 / 4080 S w ramach budżetu...

 

Na teraz, przed debiutem RTX 4080S, myślę o takim zestawie:

- Płyta główna Asus ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI (1 255,99 zł),

- Procesor AMD Ryzen 7 7800X3D, 4.2 GHz, 96 MB, BOX (1 799 zł),

- Płyta główna Asus ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI (1 255,99 zł),

- Pamięć Patriot Viper Venom, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32 (493,08 zł),

- Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti SUPER Gaming OC 16GB GDDR6X (4 352,87 zł),

- Zasilacz MSI MAG A750GL PCIE5 750W (436,66 zł),

- Obudowa Endorfy Arx 700 Air (519 zł).

 

Przy wyborze chłodzenia, GPU i obudowy, oprócz wymogów przyszłej rozbudowy i grania pod 1440p, kierowałem się także tym, aby zestaw był chłodny i cichy.

 

Będę wdzięczny za uwagi w sprawie moich wątpliwości i odniesienia się do poszczególnych składowych zestawu. Z góry dziękuję za każdy głos, zarówno pozytywny jak i negatywny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ok. Zmiany - pamięci z EXPO, SSD zapomniałeś.

https://www.morele.net/inventory/info/2db305b1/

24 minuty temu, Hammer Fate napisał:

- czy chłodzić go powietrzem (jak jest w zestawach do 10k na PurePC) czy jednak lepiej wodą (Artctic Liquid Freezer II 280 lub Arctic Liquid Freezer II 360),

Wodą, Ryzeny 7000 się mocno grzeją, nie pobierają dużo prądu, ale gorąco != cicho. Taki Artctic Liquid Freezer II załatwia sprawę a też nie kosztuje jakieś szalone pieniądze.

25 minut temu, Hammer Fate napisał:

- czy kupić płytę na chipsecie B650 czy jednak lepiej B650E, bo w przyszłości karty pewnie będą na PCI 5.0.

Różnica to 200-300zł, zależy od Ciebie, może się przydać ale nie musi.

26 minut temu, Hammer Fate napisał:

- kupić i5 z mocną płytą i ewentualnie kiedyś w przyszłości kupić używaną i7 czy nawet i9 (tak zrobiłem w swoim dotychczasowym kompie z i5 4670k, który po latach zmieniłem na używane i7 4790k),

Kup już docelowy procesor, procki Intela trzymają cenę, bardziej będzie się opłacało zmienić płytę+CPU niż sam CPU. W AMD ten problem odpada bo AM5 jeszcze przynajmniej 2 generacje przyjmie, więc zawsze można zmienić procesor na nowszą generację.

28 minut temu, Hammer Fate napisał:

- czy jednak lepiej wejść na AM5 i teraz kupić R 7800X3D.

Jak do grania to AMD, jak do pracy Intel.

29 minut temu, Hammer Fate napisał:

Oszczędności na chłodzeniu i płycie pozwalałyby chyba myśleć o RTX 4080 / 4080 S w ramach budżetu...

RTX 4080 S ma być w cenie 5000zł + podatek od nowości to przynajmniej 500zł. Musiałbyś wziąć płytę B650 ~900zł i najlepiej poszukać tańszego sklepu to może by się udało. Osobiście bym dopłacił te 800zł do np takiego Palita 😉 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bonusso3 napisał:

Wygląda ok. Zmiany - pamięci z EXPO, SSD zapomniałeś.

Tak, tak, SSD to proponowany przez PurePc Dysk SSD Lexar NM790 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe.

A o co chodzi ze "Zmiany - pamięci z EXPO", bo chyba tu się za mało dokształciłem? Pamięci wziąłem też z propozycji PurePc.. 

Edytowane przez Hammer Fate

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EXPO to standard AMD dla RAMu, pamięci powinny działać out-of-box. Intel ma XMP, powinno zadziałać też z XMP ale EXPO jest zoptymalizowane pod AMD. Różnica w cenie znikoma.

Weź pod uwagę że zestawy PPC są skupione na max wydajności w grach, nie zawsze jest to najlepsza opcja. 

Edytowane przez Bonusso3
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz grać w 1440p i nic wyżej, to może lepiej zbudować solidniejszą bazę, a wziąć tańsze GPU? Ja tak właśnie planuję zrobić. Bazę już mam, teraz na spokojnie poczekam sobie na GPU za rozsądne pieniądze czyli imho do 3,5k. Wtedy stosunek jakości grania w 1440p do ceny wydaje mi się najbardziej optymalny. Na dzień dzisiejszy to byłby pewnie rx7900xt lub 4070 super. No ale nadal czekam na premiery, które wkrótce i potem zobaczę 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już tak czekałem na premiery kart Super 🙂 Pewnie, jeśli teraz bym nie kupił, to czekałbym na serię 5000. O ile w prockach jestem otwarty na producenta, to kartę chcę mieć Zielonych

 

Ostatecznie, dzięki poradzie @Bonusso3, wziąłem pamięci z profilem EXPO, ale nie GoodRam, tylko Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30. I jeśli chodzi o chłodzenie, to zamiast Artctic Liquid Freezer II wziąłem  Endorfy Navis F360 bo wygenerował mi się przy zamówieniu kod promocyjny na obudowę i chłodzenie Endorfy dający na te elementy -23%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hammer Fate napisał(a):

Już tak czekałem na premiery kart Super 🙂 Pewnie, jeśli teraz bym nie kupił, to czekałbym na serię 5000. O ile w prockach jestem otwarty na producenta, to kartę chcę mieć Zielonych

 

Ostatecznie, dzięki poradzie @Bonusso3, wziąłem pamięci z profilem EXPO, ale nie GoodRam, tylko Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30. I jeśli chodzi o chłodzenie, to zamiast Artctic Liquid Freezer II wziąłem  Endorfy Navis F360 bo wygenerował mi się przy zamówieniu kod promocyjny na obudowę i chłodzenie Endorfy dający na te elementy -23%.

Popularne chłodzenie, u mnie śmiga elegancko na ryzenie 7800x3d, będzie pan zadowolony;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Hammer Fate napisał:

Ostatecznie, dzięki poradzie @Bonusso3, wziąłem pamięci z profilem EXPO, ale nie GoodRam, tylko Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30.

Tylko że ja dałem 6400 CL32, powinny być na Hynix A-die. Taka różnica 😉 Lexary 6400 CL32 też powinny być na tych kościach. Może nic, a czasem się przyda. PS. Na tych samych kościach da się zrobić bez problemu 6400 CL32 lub 6800 CL34.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bonusso3 napisał:

Tylko że ja dałem 6400 CL32, powinny być na Hynix A-die. Taka różnica 😉 Lexary 6400 CL32 też powinny być na tych kościach. Może nic, a czasem się przyda. PS. Na tych samych kościach da się zrobić bez problemu 6400 CL32 lub 6800 CL34.

Ty znów do mnie piszesz niezrozumiale 😂 Co to jest Hynix A-die? 🥴Czy te Lexary (one są 6000 CL30; nie znalazłem 6400 CL32 z EXPO) Twoim zdaniem są dobre, czy nie? W ocenach były chwalone, a w sekcji Pytań i odpowiedzi nawet wprost polecane do Ryzenów serii 7 (https://www.morele.net/pamiec-lexar-ares-rgb-ddr5-32-gb-6000mhz-cl30-ld5bu016g-r6000gdla-13118358/?sekcja=tech-all).

Płyta Asus ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI, wedle specyfikacji, obsługuje maksymalnie częstotliwość 6400 MHz.

Edytowane przez Hammer Fate

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hammer Fate napisał:

Płyta Asus ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI, wedle specyfikacji, obsługuje maksymalnie częstotliwość 6400 MHz.

A według niespecyfikacji 7200 😉 

 

Godzinę temu, Hammer Fate napisał:

Ty znów do mnie piszesz niezrozumiale 😂 Co to jest Hynix A-die? 🥴Czy te Lexary (one są 6000 CL30; nie znalazłem 6400 CL32 z EXPO) Twoim zdaniem są dobre, czy nie? W ocenach były chwalone, a w sekcji Pytań i odpowiedzi nawet wprost polecane do Ryzenów serii 7 (https://www.morele.net/pamiec-lexar-ares-rgb-ddr5-32-gb-6000mhz-cl30-ld5bu016g-r6000gdla-13118358/?sekcja=tech-all).

Po prostu są na lepszych kościach. Jak masz 6400 CL32 w podobnej cenie do 6000 CL30 to wieź te pierwsze. Lexary polecają bo są najtańsze i działają, a to że Lexar 6400 nie ma EXPO to fakt, ale ich profil XMP działa na AMD bez problemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Bonusso3 napisał:

A według niespecyfikacji 7200 😉 

 

Po prostu są na lepszych kościach. Jak masz 6400 CL32 w podobnej cenie do 6000 CL30 to wieź te pierwsze. Lexary polecają bo są najtańsze i działają, a to że Lexar 6400 nie ma EXPO to fakt, ale ich profil XMP działa na AMD bez problemu. 

Ech, złożyłem już zamówienie, więc po herbacie. Ale generalnie mały był wybór pamięci 6400 CL32 z profilem AMD EXPO. Dzięki za wszelkie uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[edit:] Zestaw jeszcze jest w realizacji w Morelach. Zastanawiam się, czy nie dorzucić 6 stów (ból) do Gigabyte 4080S Windforce. Widzę, że cena +13%, a wydajność +20%, ale z drugiej strony na 2K przy włączeniu RT trzeba i tak odpalać wspomagacze, a przy wspomagaczach 4070 TI S daje radę w każdym tytule. Jest jeszcze Gigabyte 4080S Windforce V2 (4.099 zł), ale nie potrafię wyczaić czym się różni od tego modelu bez V2.

Zastanawiam się, na ile ciche i wydajne jest chłodzenie modelu Windforce, bo zwykła 4080 była na tyle niepopularna, że nie mogę w sieci znaleźć więcej niż kilku ocen...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4080 Super mogę polecić tą , którą kupiłem , jest dosyć cicha i nie nagrzewa się mocno , - nie liczę OC

P.S. Na 60% power limitu tj. P < 200 [W] mam ponad 23k w TimeSpy ... normalnie na 100% ma power limit 320 [W] i robi ok 28600.

Windforce i Windforce V2 chyba różniły się ilością ciepłowodów ... 😛 o 1 szt.

 

Edytowane przez Gerg7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gerg7 napisał:

4080 Super mogę polecić tą , którą kupiłem , jest dosyć cicha i nie nagrzewa się mocno , - nie liczę OC

P.S. Na 60% power limitu tj. P < 200 [W] mam ponad 23k w TimeSpy ... normalnie na 100% ma power limit 320 [W] i robi ok 28600.

Windforce i Windforce V2 chyba różniły się ilością ciepłowodów ... 😛 o 1 szt.

 

Tak, na stronie Gigabyte porównując wszystkie informacje dostrzegłem tę różnicę w ciepłowodach. 🙂

Gigabyte 4080S to już zdecydowanie poza budżetem: +1k pln na samą kartę, a i zalecają do niej zasiłkę 850W, a nie 750W.

Ostatecznie postanowiłem nic nie zmieniać, Tak jak napisałem, z testów wynika, że obecnie w 1440p 4070 TiS pozwala bez RT we wszystko pograć na suwakach na maksa w prawo, a po odpaleniu RT, a już szczególnie PT, nawet na 4080S trzeba odpalić wspomagacze. Z kolei 4070 TiS ze wspomagaczami sobie wszystkim też dzielnie radzi; i w sumie dla tych wspomagaczy kupuje się RTXy, a nie Radeony, które wychodzą taniej w czystej rasteryzacji. Dodatkowo karta Gigabyte 4070 TiS Gaming OC powinna mieć (wedle informacji ze strony Gigabyte, bo na Morelach nic o tym nie piszą) 4 lata gwarancji po zarejestrowaniu na stronie producenta. Ponieważ swego czasu mi padła GTX 780 od Gigabyte, to taki dodatkowy rok gwarancji jest interesujący. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacza nie musisz mieć 850 [W] , karta bierze 320 [W] , mniej niż niektóre modele 3080, a tam zalecali 750 [W], tylko to musi być solidne 750 [W] ;).

Niektórzy podpinali pod markowe zasilacze 550 [W] RTX 3080 , choć to już uważam za lekka przesadę -na dłuższy czas ..

Dużo zależy też od reszty podzespołów. Podepnę za chwilę miernik pod mój PC i odpowiem ile Wacików i kiedy zjada , z ciekawości 🙂

W spoczynku mój PC bierze ok . 80 [W] , obciążając samo CPU Cinebench R23 ok 162 [W] , 3DMark Time Spy Extreme ( grafa standardowe 100% TDP 320 [W] ) - 410 - 420 [W], odpalając Cyberpunka bez limitu fps - wychodzi : też ok . 410 [W] , Hogwart - do ok. 350 [W]

więc te 850 jest sporo nad stan ( chyba dla posiadaczy mocno kręconych CPU intela )

Edytowane przez Gerg7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...