Skocz do zawartości
Jose Morales

MSI PRO Z790-P WiFi - wolniejsza DDR5

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry
Pytanie na pewno dla wielu śmieszne, ale może jakaś dobra dusza zechce pomóc🙂
Właśnie zmontowałem komputer:
Płyta - MSI PRO Z790-P WiFi
Procesor - Intel® Core™ i5-14600K
Pamięć - CORSAIR VENGEANCE DDR5 32GB (2x16GB) DDR5 6400MHz C36
Wszystko pięknie działa, ale zarówno bios, jak i różne programy w Windows 11 pokazują że zamontowane są ramy 5400 CL40. Domyślam się, że muszę coś przestawić w biosie, ale nie mam pojęcia co 😉 ani od czego zacząć.
Nie mam zamiaru nic podkręcać, po prostu chcę, żeby RAM działał tak, jak zapłaciłem, czyli 6400 CL36.
Jest jakiś samarytanin który poprowadzi za rękę laika? 🙂 Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, karro napisał:

Wlasz xmp w biosie

Włączyłem XMP i komputer nie zabotował, tylko wyświetlił jakiś komunikat o pamięci (nie zdążyłem przeczytać) i od razu wszedł z powrotem do biosu. Rozumiem, że trzeba przestawić coś jeszcze? Da się tak po kolei napisać noobowi co ma kliknąć? 🤕

Edytowane przez Jose Morales

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

to jest tak jak misiaczek czy raczej "gołowąs" typu "karro" ma średnio pojęcie o sprzęcie , ale za bardzo chętnie się udziela, ale wiedzy praktycznej BRAK... 

po za tym masz dziwne oczekiwania , zapłaciłem -wymagam,  hmmm człowieku z skąd ty się urwałeś ? lub gdzie byłeś przez ostatnie kilka lat ? 

obecnie to nie jest że tak wystarczy poskładać klocki lego, włączam power i banan na twarzy, tylko trzeba się tematem zainteresować, co się kupuje i co z tym zrobić, lub zaprosić kogoś kto jest obeznany z tematem, jak to poustawiać , a no aby to jeszcze pracowało stabilnie xD  

obecnie profile XMP czy AMD EXPO nie działają stabilnie jak pozostawi się wszystko na Auto,   czyli szybkość pamięci ustawia się ręcznie, do takiej wartości przy której będą jeszcze pracować stabilnie ile to będzie na twoim zestawie to ?  , trzeba bedzie sprawdzić empirycznie, pamięci DDR5 powinny wystartować domyślnie na 4800MHz. 

czy pamięci są obsadzone w gniazdach na płycie głównej w bankach A2 - B2 ?   

czy jest wgrany najnowszy bios ?

7E06vAB  2024-01-22  9.43 MB

https://pl.msi.com/Motherboard/PRO-Z790-P-WIFI/support

ustawienie w biosie 

OC - Explore Mode - Expert 

Dram setting 

XMP - Enabled 

Dram Reference Clock - Auto 

CPU IMC : DRAM Clock - (1/2 :1 Gear2 )

Dram Frequency - ja bym zaczął od 5600MHz  i tak jak pozwala podziałka aż do 6400MHz 

zobacz czy płyta z automatu stawi napięcia dla pamięci  

Dram Voltage -  1.4v  

Dram VDDQ Voltage - 1.4v 

napisz czy uzyskałeś pozytywny efekt.  

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że wyczules ,ze jestem znacznie wyżej od ciebie to mnie atakujesz.typowe n forum IT. I skąd ty się urwałeś i byłeś przez ostatnie lata  ,świat od wielu lat zmierza do plug and Play więc nie jest tak jak mówisz i ten temat tego nie zmienia 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Mr.T... napisał:

(...) napisz czy uzyskałeś pozytywny efekt.  

Dziękuję za poradę. Odpowiadam po kolei:
- U mnie, po złożeniu komputera pamięci wystartowały z zegarem 5400MHz
- Tak. Pamięci są w slotach A2B2.
- Tak. Najnowszy bios wgrany od razu przy pierwszym uruchomieniu.

- Po zastosowaniu ustawień które mi podałeś płyta nie zmieniła automatycznie napięć na 1.4V i komputer nie wstał.
- Ręcznie ustawiłem napięcia na 1.4V i komputer wstaje do 6200MHz. Na 6400MHz już nie.
- Moja płyta w ustawieniach częstotliwości pamięci (lista rozwijalna) w ogóle nie oferuje częstotliwości 6400/CL36, a jedynie 6400/CL40. Tak ma być, czy ja ciągle czegoś nie wiem? 😉

Muszę teraz znaleźć jakiś program do potestowania stabilności, bo polecanego przez Ciebie często MSI Afterburner jakoś nie mogę ogarnąć (słabo u mnie z angielskim).

Czy jeszcze jakieś ustawienia mogłyby mi pozwolić osiągnąć te obiecane przez producenta 6400MHz/CL36? Nie, żeby mi jakoś specjalnie zależało na tych 200, ale wolniejsze pamięci mogłem kupić sporo taniej 😉

W każdym razie dziękuję za odpowiedź na mój problem. Pozdrawiam. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jose Morales napisał:

Dziękuję za poradę. Odpowiadam po kolei:
- U mnie, po złożeniu komputera pamięci wystartowały z zegarem 5400MHz
- Tak. Pamięci są w slotach A2B2.
- Tak. Najnowszy bios wgrany od razu przy pierwszym uruchomieniu.

- Po zastosowaniu ustawień które mi podałeś płyta nie zmieniła automatycznie napięć na 1.4V i komputer nie wstał.
- Ręcznie ustawiłem napięcia na 1.4V i komputer wstaje do 6200MHz. Na 6400MHz już nie.
- Moja płyta w ustawieniach częstotliwości pamięci (lista rozwijalna) w ogóle nie oferuje częstotliwości 6400/CL36, a jedynie 6400/CL40. Tak ma być, czy ja ciągle czegoś nie wiem? 😉

Muszę teraz znaleźć jakiś program do potestowania stabilności, bo polecanego przez Ciebie często MSI Afterburner jakoś nie mogę ogarnąć (słabo u mnie z angielskim).

Czy jeszcze jakieś ustawienia mogłyby mi pozwolić osiągnąć te obiecane przez producenta 6400MHz/CL36? Nie, żeby mi jakoś specjalnie zależało na tych 200, ale wolniejsze pamięci mogłem kupić sporo taniej 😉

W każdym razie dziękuję za odpowiedź na mój problem. Pozdrawiam. 
 

dlatego pisałem ze nie zawsze uda się osiągnąć np. 6400Mhz jest to uzależnione przynajmniej od trzech czynników , zintegrowany kontroler pamięci ram w CPU , jak płyta główna poprowadzi pamięci , oraz samych modułów pamięci , oczywiście ze 6400Mhz jest powiedzmy w zasięgu tylko pytanie czy warto poświęcać xxx czasu np. wykorzystując nastawy ręczne timingów pamięci za pomocą kalkulatorów które można znaleźć na Internetach, a i tak pamięci mogą nie pracować stabilnie xD

 MSI Afterburner ,  jak ustawić filmik jest omawiany przez polskiego youtubera , to w czym problem ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jose Morales napisał(a):

Dziękuję za poradę. Odpowiadam po kolei:
- U mnie, po złożeniu komputera pamięci wystartowały z zegarem 5400MHz
- Tak. Pamięci są w slotach A2B2.
- Tak. Najnowszy bios wgrany od razu przy pierwszym uruchomieniu.

- Po zastosowaniu ustawień które mi podałeś płyta nie zmieniła automatycznie napięć na 1.4V i komputer nie wstał.
- Ręcznie ustawiłem napięcia na 1.4V i komputer wstaje do 6200MHz. Na 6400MHz już nie.
- Moja płyta w ustawieniach częstotliwości pamięci (lista rozwijalna) w ogóle nie oferuje częstotliwości 6400/CL36, a jedynie 6400/CL40. Tak ma być, czy ja ciągle czegoś nie wiem? 😉

Muszę teraz znaleźć jakiś program do potestowania stabilności, bo polecanego przez Ciebie często MSI Afterburner jakoś nie mogę ogarnąć (słabo u mnie z angielskim).

Czy jeszcze jakieś ustawienia mogłyby mi pozwolić osiągnąć te obiecane przez producenta 6400MHz/CL36? Nie, żeby mi jakoś specjalnie zależało na tych 200, ale wolniejsze pamięci mogłem kupić sporo taniej 😉

W każdym razie dziękuję za odpowiedź na mój problem. Pozdrawiam. 
 

Możesz podbić nieco napięcia kontrolera ram SA/ IO voltage,sprawdź też jak zareaguje na dzielniki 133mhz

MSI afrerburner nie sprawdza stabilności. Monitoruje. Sprawdź occt. Masz tam 4 moduły. Cpu,ram,GPU ,psu

Edytowane przez karro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, karro napisał:

Możesz podbić nieco napięcia kontrolera ram SA/ IO voltage,sprawdź też jak zareaguje na dzielniki 133mhz

MSI afrerburner nie sprawdza stabilności. Monitoruje. Sprawdź occt. Masz tam 4 moduły. Cpu,ram,GPU ,psu

Cześć
Przy ustawieniu dzielnika 133MHz komputer nie wstaje w ogóle. Zostanę już chyba przy tej prędkości 6200 skoro wszystko stabilnie działa. Dziękuję Wam za porady, ale chciałbym jeszcze dopytać o procesor:
Ten i5 1400K ma bazową częstotliwość 3500GHz i 5300GHz w trybie turbo. Tyle, że u mnie cały czas chodzi na 5300GHz tak przynajmniej pokazują CPU-Z i Core Temp. Windowsowy menedżer zadań pokazuje za to od 4500GHz bez obciążenia i do max 4700GHz w stresie (kiedy włączę w CPU-Z "Stress CPU"). Rozumiem, że to taka uroda któregoś z tych programów, tylko którego? W biosie nic nie ruszałem z ustawieniami procesora. Jak mogę sprawdzić stan faktyczny, i zrobić, żeby było 3500 normalnie, a 5300 tylko pod obciążeniem?
Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z założenia powinien nie wstawać ale skoro ci robi takie problemy to warto sprawdzić. Masz procesor k ale kontroler słabszy. Ewentualnie w przyszłości może się jednak pojawić bios który może sprawić że będzie lepiej prowadzić ram

Sprawdź sobie ile mają all P core na 14600k. Jeśli nie trzyma MHz moze power limit skrecony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Jose Morales napisał:

Jak mogę sprawdzić stan faktyczny, i zrobić, żeby było 3500 normalnie, a 5300 tylko pod obciążeniem?

to tak nie pójdzie ze przestawisz jedna opcje w biosie i już xD  

 system win - profil zasilania - plan zasilania- zrównoważony. 

na początek ustaw w biosie - 

CPU Cooler Tuning - [Water Cooler (PL...]

menedżer zadań - powinien pokazywać - szybkość podstawowa 3500Mhz 

tak aby wszystkie rdzenie pracowały pod obciążeniem np. 5300Mhz to trzeba by podać wszystkie opcje w biosie pod OC , instrukcje bez problemu znajdziesz na YT 

a co z temperaturami ?,  posiadasz wydajny zestaw chłodzący ? 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie Noctua NH-D15. Core Temp jeszcze nie pokazał mi temperatury wyższej niż 80 stopni, a w spoczynku +/- 30. Rozumiem, że mam ustawić w biosie [Water Cooler] mimo, że mam chłodzenie powietrzne? Wcześniej przestawiłem tę opcję na [Tower Air...]

Ps Nie chodzi mi o to, żeby wszystkie rdzenie pracowały na 5300, raczej martwi mnie ta dolna wartość. Menedżer pokazuje podstawowe taktowanie na 3500, ale current, nawet kiedy powyłączam dosłownie wszystko co się da, nie spada poniżej 4500. Może to normalne, nie wiem.


Ps2 MSI Afterburner jednak nie mogę używać, ponieważ Riva Tuner powoduje konflikty z aplikacjami, które są mi niezbędne do pracy.

Edytowane przez Jose Morales

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Water masz 4095w czyli unlok mocy. Jedyne zabezpieczenie zostaje temperatura . Na tower na gdzalce intelowskiej teoretycznie może nie starczyć ale to w ultra ciężkim obciazeniu. Tak jak mówiłem sprawdź sobie tabelkę all core P i sprawdź czy trzyma MHz np obciążając occt cpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2024 o 16:04, Jose Morales napisał:

Nie mam zamiaru nic podkręcać, po prostu chcę, żeby RAM działał tak, jak zapłaciłem, czyli 6400 CL36.

Jedno wyklucza drugie. Max szybkość pamięci bez OC to 5600 MT/s w tym modelu procesora, a profile XMP to profile OC.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...