Skocz do zawartości
Bronson

Problem z RTX 3090 Palit Game Rock

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, ustawiłem wszystko na GEN3 i jest poprawa nieznaczna... to znaczy - wentyle od gpu wyją ciut mniej, w AC Odyssey jest już 50 klatek ale w benchmarku jak puszczę - to wykres jest strasznie pocięty - liczba klatek wacha się od 170 do 24, w Cyberpunku też postęp - są już 22 klatki... dodatkowo zrobiłem tak jak doradzaliście - a więc każde gniazdo gpu jest podpięte osobnym przewodem - mimo to - tak jak podejrzewałem nie zrobiło to różnicy. Przetestuję kartę na innej platformie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafa ci sie przgrzewa.Wymiana pasty na gelidgc lub termall grizly a najlepiej na TPM

Mimo wszystko poobserwuj sobie wentylatory czy działaja 3 cały czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Obsceniczny napisał(a):

Ten dysk nie "kradnie" czasem przepustowości z PCI? Screen z GPU-Z zdaje się wskazywać na jakiś problem z liniami PCI-E.

5950X ma 24 linie PCI-e nawet jak dysk bierze 4 to i tak karta ma dostępne x16, na screenie jest PCI-e 2.0 x16 czyli OK bo karta zrzuca taktowania i przepustowość bez obciążenia aż do PCI-e 1.1 x16. Wydaje mi się że problemem jest wyschnięta pasta na rdzeniu karty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Obsceniczny napisał(a):

Ten dysk nie "kradnie" czasem przepustowości z PCI? Screen z GPU-Z zdaje się wskazywać na jakiś problem z liniami PCI-E.

Nastepny,to normalne dzilanie grafy w spoczynku.Tak na nvisdii jest z 20 lat.Tu wyszło 2.0 bo widocznie nie zdarzyła przejść na 1.1 w czasie robienia screnna

56 minut temu, Funky_Panda napisał(a):

Wydaje mi się że problemem jest wyschnięta pasta na rdzeniu karty

a mi sie wydaje ze juz jej tam po prostu nie ma

2 godziny temu, Bronson napisał(a):

zrobiłem już taki log wczoraj 
https://we.tl/t-ZSbps7g3m7

btw,to grafa z 2 reki?była kkedys rozbierana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Bronson napisał(a):

Ja to trochę napiszę tak łopatologicznie, karta ma 3 gniazda zasilania. Zasilacz ma również 3 gniazda oznaczone jako pci-e, mam 3 kable do tych gniazd, każdy kabel posiada u swego zakończenia 2 takie same wtyczki. Aktualnie 2 gniazda w karcie są zasilane poprzez 1 kabel, a 3 gniazdo poprzez 2 kabel ( w starym zasilaczu tylko taka opcja była i trybiło). Jutro sprawdzę czy podpięcie każdego gniazda z osobna coś zmieni. 

Co do sterowników to 1.5h temu zainstalowałem najnowsze ze strony NVIDIA - jest sens w kółko te same stery przeinstalowywać? Za każdym razem idzie czysta instalacja...

Akurat sprawa kabli jest dość istotna, i zależna od zasilacza. Jeśli karta jest ograniczana, często zależne jest to od niedostatecznej mocy/napięcia dostarczanych od zasilacza - specyfikacja zasilacza, jakość kabli też ma znaczenie, bo nie wiemy czy producent zastosował kable 16AWG czy 18AWG. Dobrze jednak, że możemy odfajkować tą kwestię. 

Jeżeli o nadpisywanie sterowników chodzi, po zainstalowaniu sterownika odpalasz menadżer urządzeń, sprawdzasz kartę graficzną, wersję sterownika, następnie po kałowym incydencie (black screen), ponownym uruchomieniu porównujesz wersje sterownika z tą, którą odczytałeś wcześniej tą samą metodą (najprościej zrobić screena przy pierwszym sprawdzeniu - po reinstalce sterownika). 

Ale z tego loga rzeczywiście wychodzi, że hotspot osiąga 106.0 stopni, jednak patrząc na zegar rdzenia, obok temperatur hotspot, nie dochodzi do pełnego taktowania jeszcze przed throtlingiem (dławieniem wydajności spowodowanym przegrzewaniem). 

Jak karta jest po gwarancji, to pozostaje ostrożność, dobra jakościowo pasta i teraz albo termopady zostawiasz (czego nie polecam) albo wymieniasz, ALBO kupujesz sobie pojemniczek UPSIREN U6 PRO (albo strzykawkę) i dajesz zamiast termopadów. Jeśli wykonasz operację prawidłowo, wyeliminujesz hotspota, jeśli będzie gorzej trzeba będzie poprawić - z tą pastą termoprzewodzącą ( w tym wypadku upsiren) możesz ją użyć ponownie - jest elastyczna i nadaje się do ponownego użytku - mniej stresu przy ponownym rozkręcaniu niż przy termopadach (które mogą się odkształcić a przy ponownym rozebraniu karty jeden ci zjedzie i nie ułożysz go jak był wcześniej i będzie słaby kontakt z chłodzeniem). Jak nie robiłeś tego wcześniej możesz też zostawić termopady, ale trzeba liczyć się z tym, że przy rozkręceniu mogą się rozwarstwić, postrzępić i warto mieć plan B. 

Tu zanim zaczniesz o tym myśleć możesz sobie zobaczyć jak wygląda taki proces :


Sprawdzić w innym kompie nie zaszkodzi, bo mimo wszystko wydaje mi się że jest coś jeszcze poza throtlingiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2024 o 17:25, karro napisał(a):

No przecież widać że że się przegrzewa o czym chcesz dyskutować. Typowe objawy wentylator na maksa

Wentylator ma maksa to nie tylko objaw przegrzewania. W zależności od wersji (MSI, Gigabyte, ASUS, itp), od vBIOS, obroty wentylatorów karty graficznej uzależnione są od :
- Temperatury Hotspot rdzenia
- Temperatury Hotspot pamięci
- POBORU ENERGII*

* Przy tym trzecim warunku, w zależności od w/w potrafi to być 100W, lub 85W lub inne wartości. Ustawienie zero RPM wtedy przestaje działać. 

Więc o przegrzewaniu uświadomił nas dopiero log.

Edytowane przez vlad_8011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, panowie jestem w trakcie testów, mam u siebie 3070. I wentylatory nie wyją, ale ACO na tych samych ustawieniach co 3090 daje ok 47 klatek, Cyberpunk to samo 20 klatek... To trochę tak dla mnie jakby coś było zblokowane bo spodziewałem się nieco wyższych wyników... 

Jadę teraz przetestować 3090 na platformie kuzyna i dam znać jutro co jest nie tak... 

Może problem jest z tym dyskiem na PCI 4.0, kurde sam już nie wiem, porobiłem też logi w gpuz i afternurner ale nie mam teraz czasu ich wrzucić 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Bronson napisał(a):

Ok, panowie jestem w trakcie testów, mam u siebie 3070. I wentylatory nie wyją, ale ACO na tych samych ustawieniach co 3090 daje ok 47 klatek, Cyberpunk to samo 20 klatek... To trochę tak dla mnie jakby coś było zblokowane bo spodziewałem się nieco wyższych wyników... 

Jadę teraz przetestować 3090 na platformie kuzyna i dam znać jutro co jest nie tak... 

Może problem jest z tym dyskiem na PCI 4.0, kurde sam już nie wiem, porobiłem też logi w gpuz i afternurner ale nie mam teraz czasu ich wrzucić 

Tak jak pisałem, będzie coś poza przegrzewaniem, ale spokojnie, potestuj sobie, będziem działać. 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_20240209_225231.jpg

IMG_20240209_225457.jpg

IMG_20240209_225651.jpg

IMG_20240209_225907.jpg

IMG_20240209_230629.jpg

IMG_20240209_230822.jpg

IMG_20240209_231012.jpg

Karta wyje, ewidentnie jest coś nie tak, co więcej rtx 3070 w tych samych testach osiąga praktycznie te same albo i lepsze wyniki... Moja 3090 posiada 2 biosy, przestawiłem z trybu performance na silent i też to żadnej różnicy nie zrobiło 

Platforma na której testowałem tę kartę , ryzen 3600xt, mobo MSI gaming plus max b450 (pci-e 3.0 x16), 32 GB ram

Edytowane przez Bronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, vlad_8011 napisał:

Ale karro zadał tutaj też dobre pytanie - czy to jest karta z drugiej ręki? Pisałeś że na tej karcie było kopane - czy bios nie został zmodyfikowany?

Tak karta jest z 2 ręki zakupiona od osoby która bardzo dobrze znam. Kartę użytkowałem przez ostatnie 7 miesięcy. Karta nie służyła do kopania krypto , wczoraj odkryłem że karta posiada wbudowany przełącznik biosu - tryb performance i silent - myślałem że to może mieć jeszcze coś wspólnego, ale nie widzę żadnej różnicy pomiędzy jednym a drugim. Porobię jeszcze testy u siebie, ale mam wrażenie że na platformie kuzyna karta mimo wszystko znacznie lepiej wypada niż u mnie. 

Jeśli będzie taka potrzeba to zakupie nową kartę, tylko nie chciałbym znaleźć się w takiej sytuacji, że przy nowej karcie też będą problemy bo to nie była karta, albo nie tylko karta. Te 3090 zamierzam oddać na serwis bo po obejrzeniu filmu instruktażowego powyżej, jestem wręcz przerażony tą procedurą - to nie jest wymiana pasty na procku, bądź wymiana pasty na GTX 8800 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Bronson napisał(a):

Tak karta jest z 2 ręki zakupiona od osoby która bardzo dobrze znam. Kartę użytkowałem przez ostatnie 7 miesięcy. Karta nie służyła do kopania krypto , wczoraj odkryłem że karta posiada wbudowany przełącznik biosu - tryb performance i silent - myślałem że to może mieć jeszcze coś wspólnego, ale nie widzę żadnej różnicy pomiędzy jednym a drugim. Porobię jeszcze testy u siebie, ale mam wrażenie że na platformie kuzyna karta mimo wszystko znacznie lepiej wypada niż u mnie. 

Jeśli będzie taka potrzeba to zakupie nową kartę, tylko nie chciałbym znaleźć się w takiej sytuacji, że przy nowej karcie też będą problemy bo to nie była karta, albo nie tylko karta. Te 3090 zamierzam oddać na serwis bo po obejrzeniu filmu instruktażowego powyżej, jestem wręcz przerażony tą procedurą - to nie jest wymiana pasty na procku, bądź wymiana pasty na GTX 8800 

 

Więcej drobnych śrubek, kabelki od wentyli po drodze, wiem że dałbyś radę, ale rozumiem, nie każdy lubi własny sprzęt narażać.

 

PS sory, z tym kopaniem, wątek pomyliłem.

Edytowane przez vlad_8011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...