Skocz do zawartości
Bronson

Problem z RTX 3090 Palit Game Rock

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam taki problem z którym nie mogę sobie poradzić, do zeszłego tygodnia działałem na konfiguracji

CPU :Ryzem 5950X
MOBO: MSI X470 Gaming Plus
RAM: Kingstone HyperX Predator DDR4 3000MHz 4x16GB
GPU: Palit 3090 GAMEROCK
HDD: M.2 Adata SP900 256GB (system) + inne dyski które raczej nie maja tu znaczenia
Zasilanie:  Be quiet! Pure Power 10 700W
wszystko pracowało na Windowsie 11 (10 aktualizowanej do 11) i nie miałem ze sprzętem najmniejszego problemu. Coś mnie podkusiło by wymienić płytę główną na taka która to by obsługiwała gniazdo GPU na PCI 4.0 i postanowiłem dokonać modyfikacji - zakupiłem nowa płytę główną, + dysk m.2 + zasilacz Obecna konfiguracja z której aktualnie piszę wygląda tak:

CPU :Ryzem 5950X
MOBO: ASRock X570 Pro4
RAM: Kingstone HyperX Predator DDR4 3000MHz 4x16GB
GPU: Palit 3090 GAMEROCK
HDD: M.2 Lexar NM710 1TB PCIe Gen 4x4 (system) + inne dyski które raczej nie maja tu znaczenia
Zasilanie:  Chieftec Polaris PRO 1300W


Zainstalowałem, czystą 11 i teoretycznie wszystko jest ok... aż do jednego momentu - podczas zabawy z stawianiem całego środowiska na nowo i instalowaniem już oprogramowania w Windows min. przeglądarek, po zaimportowaniu zakładek - zacząłem je sobie przeglądać - a trochę się tego z ostatnich 6 lat nazbierało (nie sprawdzałem czy i jak chodzą gry), w pewnym momencie przy próbie dostania się na jakiś adres z zakładki - karta graficzna zaczęła wyć - wentylatory skoczyły na 80-90% swojej prędkości i co raz bardziej się rozkręcały - generalnie jakbym załączył odkurzacz, po 2 min ekran monitora zgasł i dokonać musiałem resetu. Komp wstał niby wszystko się odpaliło, ale po zalogowaniu do Windowsa po ok 5-10s - nawet nic nie uruchamiałem karta zaczynała robic to co poprzednio opisałem a więc wchodzić obrotami wentylatorów na maksa i po ok 2 min czarny ekran i tak za każdym resetem. Nie potrafiłem sobie z tym poradzić więc po 5-6 takich resetach jakie musiałem zrobić postanowiłem raz jeszcze przeinstalować system. Sformatowałem dysk i na nowo postawiłem czystą 11, system się zainstalował i objaw przestał się pojawiać. Po instalowałem co trzeba i doszedłem do etapu gdzie chciałem odpalić gierkę - w tym celu zainstalowałem AC Odyssey - po jej uruchomieniu gdy tylko załadowało się menu - wiatraki znów na wysokie obroty - mimo to po czasie nie następował już zanik obrazu, ale ku mojemu zdziwieniu gra po odpaleniu testu ledwo osiągała 30 FPS - gdzie na poprzedniej konfiguracji osiągałem spokojne płynne 60 i karta pracowała względnie cicho... Następnie do testów zainstalowałem Cyberpunka - na poprzedniej konfiguracji nawet z włączonym RT osiągałem ponad 70 FPS, tu w chwili obecnej w teście - ledwo 14... 
Niestety pomimo zmiany konfiguracji - zamiast lepiej - zrobiło się niegrywalnie i nie potrafię sobie z tym poradzić... Karta przechodzi testy w FurMark. Oczywiście po wyłączeniu gry wentylatory się uspakajają, a temperatura podczas włączenia gry osiąga 64 stopnie na rdzeniu... Ja już któryś dzień próbuję coś z tym fantem zrobić - ale niestety nie jestem zbyt biegły - dlatego zdecydowałem napisać się tutaj z prośbą o pomoc  - może wspólnie znajdziemy jakieś rozwiązanie...

Edytowane przez Bronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa jest płyta główna, dysk na którym znajduje się system i zasilacz - zresztą opisałem i wymieniłem to na początku posta - to tyle jeśli chodzi o Hardware, w przypadku Software - to nowy jest całkowicie system - pobrany obraz ze strony Microsoftu. Różnica taka - że  w poprzedniej konfiguracji sprzętu - system postawiłem w 2018 roku W10, następnie dokonałem uaktualnienia systemu do 11. Nie wiem jak często wprowadzały się u mnie aktualizacje Windowsa , w każdym razie ba poprzedniej konfiguracji Hardware - miałem zainstalowane Nvidia Expierience - więc sterowniki z każda ich publikacją były instalowane aktualne - jeśli chodzi o grafikę i problemu nie było. Co do Software zapewne różnica będzie tez w sterownikach do MOBO. Co więcej - czytałem tutaj na jednym z wątków - że cos gdzieś ze sterownikami Nvidi może być nie tak - w chwili obecnej skorzystałem z wersji 536.99 i różnica jest o 10 fps na plus... ale nadal jest nieporównywalnie gorzej niż przed wymiana sprzętu 

Edytowane przez Bronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda OK.

Teraz uruchom GPU-Z druga zakładka i pozostaw włączone, niech monitoruje.

Uruchom grę i popykaj z 5 minut.

Wyjdź z gry i zrób fotkę z GPU-Z i pokaż na forum.

EDIT: pokaż całą zakładkę "sensors" żeby było widać napięcia i odczyt z procesora.

 

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, karro napisał:

Sprawdz na innym zasiaczu

przepiąłem na poprzedni zasilacz - bez różnicy objaw występuje nadal ten sam, więc wiem że na pewno nie jest to kwestia zasilacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

pomijam kwestie czy karta graficzna jest sprawna czy nie ale,

dlaczego GPU-Z pokazuje gotowość do pracy PCIe x16 4.0 a fizycznie karta pracuje na PCIe x16 ale 2.0 

czy coś blokuje port ? 

może trzeba by zajrzeć do biosu i ręcznie ustawić tryb pracy  

zakładka Advanced - AMD PBS 

PCIe x16 Bus Interface - Auto ?  , czy można przestawić na np. GEN 4 ?

Chipset Bus Interface - Auto ? , i tez czy można przestawić na GEN 4 ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mr.T... napisał:

Witam

pomijam kwestie czy karta graficzna jest sprawna czy nie ale,

dlaczego GPU-Z pokazuje gotowość do pracy PCIe x16 4.0 a fizycznie karta pracuje na PCIe x16 ale 2.0 

czy coś blokuje port ? 

może trzeba by zajrzeć do biosu i ręcznie ustawić tryb pracy  

zakładka Advanced - AMD PBS 

PCIe x16 Bus Interface - Auto ?  , czy można przestawić na np. GEN 4 ?

Chipset Bus Interface - Auto ? , i tez czy można przestawić na GEN 4 ? 

Tak było ustawione na auto i w oby dwu przypadkach przestawiłem na GEN4 i w niczym to nie pomogło - brak jakiegokolwiek rezultatu poza tym, że w GPU-Z faktycznie w spoczynku pokazuje tę drugą wartość 16 1,1 a podczas pracy zmienia sie na 16 4.0

Czy tu też powinienem zmienić na 4x4 czy zostawić jako auto?

17073316469334023500270591037395.jpg

17073316881127287817664169376737.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu nie gra. Popatrzyłem na odczyty z GPU-Z po 5 minutach gry i nie wydaje mi się żeby karta osiągała wysokie taktowania. Zrzuty które dałeś niestety nie pokazują jakie było taktowanie pod obciążeniem ale “wróżąc” z tego co jest wydaje mi się że karta ma niskie taktowanie stąd niska temp. GPU a hot spot ma 72st po wyłączeniu gry, to dużo u mnie w ciągu max minuty spada do 60st. Wydaje mi się że problemem może być temperatura. Żeby to sprawdzić odpal grę w okienku i małej rozdzielczości np. 720p żebyś obok miał otwartą zakładkę sensors w GPU-Z (chyba że masz 2 monitor to tam wyrzuć gpuz) i zrób zrzut ekranu podczas gry. Wydaje mi się że karta wymaga wymiany pasty może podczas przekładania sucha, spękana pasta gdzieś odpadła i teraz masz temp. Hot spot ponad 100st i stąd takie jaja. Niestety bez screena “w trakcie” gry to takie moje wróżenie. Sprawdzić nie zaszkodzi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Bronson napisał(a):

z OCCT zrobiłem screeny i zastanawia mnie czy podczas testów karta nie powinna wyższych zegarów wrzucić? 

OCCT-2427-081707.png

obraz_2024-02-07_202004080.png

Karta powinna mieć dużo wyższe zegary  i pobór prądu. 181W to pod obciążeniem bierze mój RTX 2060,  zegar rdzenia zamiast 630MHz powinien być gdzieś w okolicach 1900MHz z groszami do 2000MHz zależnie od chłodzenia/modelu. Jeśli karta przy taktowaniu 630MHz ma 64 stopnie to zdecydowanie karta do sprawdzenia. Pasta+termopady ale zanim pomyślisz o rozkręceniu karty spróbuj zainstalować starsze sterowniki starsze niż ver 537.13 i zobacz co się będzie działo (nie sądzę że to pomoże ale warto sprawdzić bo to kilka minut roboty). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki do Karty i starsze i najnowsze były - są aktualnie zainstalowane. Sterowniki do chipsetu też są zainstalowane - pobrałem wszystko ze strony producenta płyty głównej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Bronson napisał(a):

Sterowniki do Karty i starsze i najnowsze były - są aktualnie zainstalowane. Sterowniki do chipsetu też są zainstalowane - pobrałem wszystko ze strony producenta płyty głównej. 

Dobrze.  EDIT: Teraz wychwyciłem - Sterownik do chipsetu pobierz ze strony AMD
https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/x570

Sprawdź czy twój BIOS jest aktualny. Sprawdź też czy RAM jaki posiadasz, znajduje się na tej liście :
https://www.asrock.com/mb/AMD/X570 Pro4/index.asp#MemoryVM  (chyba nie)

Wyłącz w BIOSie XMP od pamięci oraz wszelkie opcje auto OC. 

Ale najpierw, jak odpalisz system, odpal podgląd zdarzeń i pokaż błąd krytyczny (screen). I Ten Geforce Experience - masz go?

Edytowane przez vlad_8011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, vlad_8011 napisał:

Dobrze.  EDIT: Teraz wychwyciłem - Sterownik do chipsetu pobierz ze strony AMD
https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/x570

Sprawdź czy twój BIOS jest aktualny. Sprawdź też czy RAM jaki posiadasz, znajduje się na tej liście :
https://www.asrock.com/mb/AMD/X570 Pro4/index.asp#MemoryVM  (chyba nie)

Wyłącz w BIOSie XMP od pamięci oraz wszelkie opcje auto OC. 

Ale najpierw, jak odpalisz system, odpal podgląd zdarzeń i pokaż błąd krytyczny (screen). I Ten Geforce Experience - masz go?

Ok - pobrałem te sterowniki z linku jaki zapodałeś i instaluję.

Bios aktualizowałem do najnowszej wersji - ze strony producenta

Ram sprawdziłem pudełko od Ramu i to co jest na liście i:
DDR4 HyperX 3000 3000 16GB HX430C15PB3K4/64 DS 2/4
taka pozycja po wpisaniu tego nr z opakowania HX430C15PB3K4/64 - jest w wykazie
XMP - zaraz wyłączę - wyłączone - brak jakiejkolwiek zmiany
GF Experience - nie posiadam zainstalowane
W podglądzie zdarzeń czego dokładnie mam zrobić screena? 

Edytowane przez Bronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Bronson napisał(a):

Ok - pobrałem te sterowniki z linku jaki zapodałeś i instaluję.

Bios aktualizowałem do najnowszej wersji - ze strony producenta

Ram sprawdziłem pudełko od Ramu i to co jest na liście i:
DDR4 HyperX 3000 3000 16GB HX430C15PB3K4/64 DS 2/4
taka pozycja po wpisaniu tego nr z opakowania HX430C15PB3K4/64 - jest w wykazie
XMP - zaraz wyłączę - wyłączone - brak jakiejkolwiek zmiany
GF Experience - nie posiadam zainstalowane
W podglądzie zdarzeń czego dokładnie mam zrobić screena? 

Błędów krytycznych w zakładce system (po lewej). 

 

Mam jeszcze 4 pomysły (ale screen tych błędów krytycznych też się przyda):

- windows 11 nadpisuje ci sterownik graficzny (znany problem win11, pasuje do objawów)

- nieprawidłowe podpięcie wtyczek zasilania pod GPU (powinno się używać tyle osobnych kabli ile masz gniazd zasilających na karcie) 

- coś dobitnie blokuje kartę. Może to być również wadliwa płyta główna lub brudny slot PCIE. Ciekaw jestem czy PCIE w trybie gen 3 nie chodziłby lepiej, można to sprawdzić, nic to nie kosztuje, a jeśli tak będzie, to rozlozylbym wszystko, łącznie z prockiem, przedmuchal socket procka, slot pcie. Jeśli to nie pomoże to reklamacja płyty. Jest też opcja że coś w obrębie systemu robi zamieszanie - jakieś programy pokroju MSI Center (podobne)? Coś do RGB? Jakieś oprogramowanie gamingowe?

 

Wyższe temperatury na hotspocie względem samej temperatury rdzenia wynikają zapewne z "wypompowania" pasty termo przewodzącej. Karta ma już pewnie z 2-3 lata.

 

 

Edytowane przez vlad_8011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, leven napisał:

Przydałby się odczyt z OSD z programu AF w czasie rzeczywistym.

Tam będzie widać jak sobie to odpowiednio ustawisz obciążenia CPU, GPU, RAM, itd.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=afterburner+osd+pordnik#ip=1

jutro już się tym pobawię na dziś wymiękam 

 

34 minuty temu, vlad_8011 napisał:

Błędów krytycznych w zakładce system (po lewej). 

 

Mam jeszcze 4 pomysły (ale screen tych błędów krytycznych też się przyda):

- windows 11 nadpisuje ci sterownik graficzny (znany problem win11, pasuje do objawów)

- nieprawidłowe podpięcie wtyczek zasilania pod GPU (powinno się używać tyle osobnych kabli ile masz gniazd zasilających na karcie) 

- coś dobitnie blokuje kartę. Może to być również wadliwa płyta główna lub brudny slot PCIE. Ciekaw jestem czy PCIE w trybie gen 3 nie chodziłby lepiej, można to sprawdzić, nic to nie kosztuje, a jeśli tak będzie, to rozlozylbym wszystko, łącznie z prockiem, przedmuchal socket procka, slot pcie. Jeśli to nie pomoże to reklamacja płyty. Jest też opcja że coś w obrębie systemu robi zamieszanie - jakieś programy pokroju MSI Center (podobne)? Coś do RGB? Jakieś oprogramowanie gamingowe?

 

Wyższe temperatury na hotspocie względem samej temperatury rdzenia wynikają zapewne z "wypompowania" pasty termo przewodzącej. Karta ma już pewnie z 2-3 lata.

 

 

ok przejrzę i wstawię screeny

- co do nadpisywania sterownika - jak to sprawdzić jak naprawić?

- co do wtyków - obecny zasilacz przewiduje 3 osobne wtyczki (ja korzystam z 2 - 2 gniazda są zasilane 1 kablem) i dodatkowo zasilacz jest wyposażony w przewód do tego złącza HWr12 czy jak to tam szło. Aczkolwiek sądzę że mimo to nie tu leży przyczyna - gdyż w poprzedniej konfiguracji - stary zasilacz dysponował tylko 2 wtyczkami zasilającymi kartę i wszystko śmigało aż miło. Mimo to sprawdzę i ten trop.

- posprawdzam sloty PCIe , jak pisałem system jest względnie czysty. W poprzedniej konfiguracji posiadałem MSI Center i działało - w tej opcji nie instalowałem bo i do czego? Z RGB tylko karta jest wyposażona - zainstalowałem Thunder Master - oprogramowanie do karty - by to RGB móc dzięki temu wyłączyć, ale od razu odpowiem że bez tego oprogramowania dzieje się to samo.

Ogólnie zamierzam jutro kartę wymontować i jeśli się uda dogadać z kuzynem to wybiorę się do niego i sprawdzę na jego platformie... Jeśli karta będzie się u niego zachowywać tak samo to znaczy że wina leży po stronie karty (byłaby szkoda bo niedawno gwarancja się skończyła),a jeśli u niego będzie śmigać to winy bym upatrywał w mobo i pozostałej reszcie... 

Mam jeszcze wyjście awaryjne ale cholernie nie chce mi się, jednak... mam starą konfigurację z dyskiem i nietkniętym starym systemem jak i ustawieniami, musiałbym tylko wszystko wymontować i zamontować stare mobo... no nic odezwę się jak coś więcej porobię i ustalę 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, karro napisał:

Masz 3 wtyczki wpięte w GPU? Spróbuj jeszcze raz nowe stery ,z czystą instalacja 

Ja to trochę napiszę tak łopatologicznie, karta ma 3 gniazda zasilania. Zasilacz ma również 3 gniazda oznaczone jako pci-e, mam 3 kable do tych gniazd, każdy kabel posiada u swego zakończenia 2 takie same wtyczki. Aktualnie 2 gniazda w karcie są zasilane poprzez 1 kabel, a 3 gniazdo poprzez 2 kabel ( w starym zasilaczu tylko taka opcja była i trybiło). Jutro sprawdzę czy podpięcie każdego gniazda z osobna coś zmieni. 

Co do sterowników to 1.5h temu zainstalowałem najnowsze ze strony NVIDIA - jest sens w kółko te same stery przeinstalowywać? Za każdym razem idzie czysta instalacja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...