Skocz do zawartości
otreblla

PSU i RAM - Opinia i wyjaśnienia dot wybranego przezemnie zestawu na AM5 [edit: już kupione]

Rekomendowane odpowiedzi

Składam zestaw na AM5.

Mam następujące elementy (to znaczy już kupione, leżą i czekają na pozostałe klocki, albo jadą właśnie do mnie):

CPU: AMD Ryzen 5 7600

+cooler: Arctic Liquid Freezer III 240 Black

MOBO: ASRock B650M PRO RS WIFI

DYSK: Samsung M.2 SSD 980 PRO PCIE4.0

 

Brakuje mi: (tutaj prośba o wsparcie słowem)

GPU - szukam ciągle, celuję w coś nie gorszego niż 7800XT, nakręciłem się na 7900GRE, ale od jakiś 2 tygodni wymiotło go ze wszystkich sklepów.

Elementy poniżej kupuję dzisiaj/jutro, żeby już złożyć, GPU mogę na spokojnie.

PSU - kalkulator ze strony Be quiet! pokazuje że dla planowanego zestawu i powinno wystarczyć 750W (chociaż kalkulator sugeruje 850W - wydaje mi się za dużo)

waham się pomiędzy: be quiet! Pure Power 12 M 750W 80 Plus Gold ATX 3.0, albo MSI A750GL 750W 80 Plus Gold ATX 3.0.

Be quiet! wskazany jako sprawdzony sprzęt, ale MSI kusi akurat dobrą promocją na X-KOM. Tylko z kim nie gadam to nie ma zdania o MSI.

RAM - chcę wziąć Patriot 32GB (2x16GB) 6400MHz CL32 VIPER VENOM - tylko nie znam kwestii prędkości RAMek, specyfikacja procesora wskazuje obsługiwany ram 5200, polecane zestawy wskazują 6400. Nie doganiam myślami o co tutaj chodzi.

Całość ma być zamknięta w be quiet! Pure Base 500 bez okna, więc RGB i inne odpusty nie dość że i tak nie będą widoczne to w ogóle mnie nie kręcą.

 

 

Edytowane przez otreblla
zmiana tytułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, otreblla napisał:

 specyfikacja procesora wskazuje obsługiwany ram 5200, polecane zestawy wskazują 6400. Nie doganiam myślami o co tutaj chodzi.

Chodzi o to, że RAM @ 6400 MT/s dla Ryzen 7xxx to jest OC, ale wielu ludzi o tym nie wie, albo chciałoby nie wiedzieć. Maksymalna prędkość RAM dla Ryzen 7000 to 5200 MT/s, a ponadto standardowe napiecie dla DDR5 to 1,1V (wszystko co powyżej 1,1V dla DDR5 to wykręcone poza normę napięcia - też wielu ludzi o tym nie wie, albo udaje że nie wie).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, otreblla napisał(a):

Sprzęt złożony.

Wrzucam ostateczne zestawienie dla ewentualnych ciekawskich czytających.

obraz.png.864d4eb30a02e83db48cd3adfa3cfe74.png

 

Jak już będzie w komplecie, napisz jak się sprawuje zestaw. Zwłaszcza ciekawią mnie temperatury tego GPU:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wyłączeniu ledów na mobo i na GPU jest schludnie 🙂

Aio weszło na styk dosłownie 2-3 mm. Węze od Aio nie opierają się o GPU, mimo że na foto tak wygląda, jest ponad cm odstępu. Na razie szybka weryfikacja czy w ogóle działa, jak pokatuję w czymś konkretnym to dopiszę jeszcze. Do 50*C na GPU jest cisza, wentylatory na zero RPM. W 3dmark time spy wentyle rozkręcały się na 1000-1100 RPM. 

 

IMG_20240311_194432783.jpg

Edytowane przez otreblla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, otreblla napisał(a):

Po wyłączeniu ledów na mobo i na GPU jest schludnie 🙂

Aio weszło na styk dosłownie 2-3 mm. W3ze od Aio nie opierają się o GPU, mimo że na foto tak wygląda, jest ponad cm odstępu. Na razie szybka weryfikacja czy w ogóle działa, jak pokatuję w czymś konkretnym to dopiszę jeszcze. Do 50*C na GPU jest cisza, wentylatory na zero RPM. W 3dmark time spy wentyle rozkręcały się na 1000-1100 RPM. 

 

IMG_20240311_194432783.jpg

Całkiem spoko, surowizna, lubię takie zestawy 🙂 Miłego użytkowania!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dlaczego taka jest ocena CPU wg 3dmarka. Mój ryzen 5700x oceniany jest na 99xx punktów. Opcje są dwie, albo ten 3dmark test jest nic nie warty albo gdzieś jest bottleneck? Nie wiem, może mądrzejsi się wypowiedzą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Helpior napisał(a):

Dopytam ile dałeś za 7600?

7700 powoli traci swoją wartość tak samo jak 7800x3D i ten pierwszy byś już za 1250 dorwał 🙂

obraz.png.9a33d9b91b77541eaaec0c9533713805.png

Kompletne zestawienie cen w jakich nabyłem klocki.

Ryzen 7600 za 799 zł to dobra cena jak na 1 kwartał bieżącego roku. Niestety minęły już 2 tygodnie od odebrania przesyłki, więc nie będę go odsyłał. Budżet jaki sobie założyłem (ok 5 tys) został nieco przekroczony, więc z wymianą procesora życzyłbym sobie poczekać na kolejne generacje Ryzenów.

53 minuty temu, anemnon napisał(a):

Ciekawe dlaczego taka jest ocena CPU wg 3dmarka. Mój ryzen 5700x oceniany jest na 99xx punktów. Opcje są dwie, albo ten 3dmark test jest nic nie warty albo gdzieś jest bottleneck? Nie wiem, może mądrzejsi się wypowiedzą. 

No właśnie ciekawe. Wszystkie "marki" pokazują przewagę 7600 nad 5700x. Nie wykluczone że czegoś nie ustawiłem w biosie co ustawione być powinno przy tych procesorach - niestety nie będę kłamał, nie znam sztuczek obecnej generacji hardware'u. Przy LGA 775 coś jeszcze bym pamiętał, teraz wszedłem w nową epokę ze sporą przerwą w aktualizowaniu wiedzy praktycznej w tym zakresie.

Mile widziane wsparcie 🙂

Edytowane przez otreblla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie znam niestety żadnych sztuczek. Moje ustawienia biosu to defaut :) Pamięć pracuje chyba na 2666mhz, przynajmniej tak pokazuje któraś z apek. Muszę w wolnym czasie zerknąć co tam się przestawia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, otreblla napisał(a):

obraz.png.9a33d9b91b77541eaaec0c9533713805.png

Kompletne zestawienie cen w jakich nabyłem klocki.

Ryzen 7600 za 799 zł to dobra cena jak na 1 kwartał bieżącego roku. Niestety minęły już 2 tygodnie od odebrania przesyłki, więc nie będę go odsyłał. Budżet jaki sobie założyłem (ok 5 tys) został nieco przekroczony, więc z wymianą procesora życzyłbym sobie poczekać na kolejne generacje Ryzenów.

No właśnie ciekawe. Wszystkie "marki" pokazują przewagę 7600 nad 5700x. Nie wykluczone że czegoś nie ustawiłem w biosie co ustawione być powinno przy tych procesorach - niestety nie będę kłamał, nie znam sztuczek obecnej generacji hardware'u. Przy LGA 775 coś jeszcze bym pamiętał, teraz wszedłem w nową epokę ze sporą przerwą w aktualizowaniu wiedzy praktycznej w tym zakresie.

Mile widziane wsparcie 🙂

zacna cena :))
Zrób test 
Cinebench

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie miałem to pisać, zrób test Cinebench R23 i wrzuć screena z single Core i multi Core. Wszystko będzie jasne. Ja obstawiam że 3dmark pokazuje głupoty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, anemnon napisał(a):

No właśnie miałem to pisać, zrób test Cinebench R23 i wrzuć screena z single Core i multi Core. Wszystko będzie jasne. Ja obstawiam że 3dmark pokazuje głupoty.

Dokładnie :) 3d mark chyba nie lubi AMD i musi podboostować ego INTEL 😄

Czekamy na binebencha!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest ta kwestia bo też mam AMD i teoretycznie gorszy procesor ma wyższy wynik. Więc to nie kwestia producenta, raczej te testy 3dmarka są słabe. No cóż cinebench prawdę powie, czekamy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to 3dmark pokazuje głupoty po prostu. Multi Core mam na 5700x lekko wyższe co nie jest niczym dziwnym biorąc pod uwagę 2 rdzenie więcej. Natomiast single Core 5700x ma dużo gorzej, około 1400 jesli dobrze pamiętam. Jednym słowem jest git nie ma co szukać problemów, 3dmark jest od sprawdzania grafiki a nie procesora :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...