Skocz do zawartości
tw_psycho

Cichy komputer do media center i serwera

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Szukam komputera, do kilku nieco specyficznych zastosowań. Przede wszystkim myślę, żeby zastąpić Raspberry PI 4 w roli media center (kodi) oraz magazynu danych (dysk 18TB). Ponadto chciałbym nim zastąpić VPS na Ubuntu z rShiny, RStudio i stroną internetową na Wordpressie (chyba w tym wszystkim Wordpress jest najbardziej wymagający). Co więcej dosyć często będę go używał do zgrywania filmów z płyt BR lub (rzadziej) DVD, a następnie ich rippowania przy pomocy Handbraka - dlatego warto, żeby miał jakąś kartę graficzną.  Jak już będzie karta graficzna, to mogę go wykorzystać do gier, ale to zupełnie poboczny cel - może kiedyś coś, ale niekoniecznie. 

W sumie to szukam czegoś:

1. Cichego i możliwie energooszczędnego- zwłaszcza jak nie jest obciążone. Przy większej wydajności jestem w stanie zaakceptować trochę hałasu, jeżeli potrwa krócej. Ale na dobrą sprawę najlepiej jak będzie bezgłośne lub bardzo ciche nawet kosztem wydajności. Będzie w pomieszczeniu, w którym pracuję i odpoczywam, więc doinwestuję w chłodzenie. 
2. Mam napęd BR na USB (ale chętnie go wyciągnę i zamontuję z obudowie) oraz dysk talerzowy HDD, który najlepiej też powinien wejść do obudowy (ale nie jest to konieczne). 
3. Możliwie kompaktowego. 
4. Najlepiej wystarczająco wydajnego, żeby przy rippowaniu oglądać filmy bez zacięć. 

Myślałem nawet o chłodzeniu wodnym, ale to chyba byłby przerost formy nad treścią i znacząco zwiększał rozmiar zestawu. Nie wiem ile powinienem przeznaczyć na taki zestaw, może na początku roboczo przyjmijmy, że górna granica to 5k brutto (chociaż subiektywnie wydaje mi się to dość sporo jak na niezbyt duże oczekiwania... no ale inflacja, te sprawy... 🙂). Potrzebuję zestawu płyta + procesor + pamięć + karta graficzna + zasilacz + obudowa. Mam dysk SSD 500GB na system. 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc - nawet niepełną, częściową lub innej niż oczekuję 🙂

Pozdrawiam
Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, pozwolę sobie doprecyzować, a właściwie zmienić. Trochę doczytałem - okazuje się że encoding h265 wspomagany sprzętowo przez GPU jest szybki, ale kosztem jakości i objętości i że ogólnie rzecz biorąc to lepiej z niego nie korzystać. 

W związku z tym zmodyfikuję i uproszczę co mi jest potrzebne:

1. Jeżeli chodzi o obudowy z zatokami na napęd optyczny to jest bida z nędzą. Wybiorę później sobie z tego co jest i mi się podoba i co będzie dobre do danego zestawu. 
2. Nie potrzebuję oddzielnej karty graficznej. Potrzebuję mocnego procesora - dużo rdzeni, dużo wątków. Najlepiej w dobrym stosunku cena/jakość (wydajność) i o małym zużyciu energii w idle. Nie pogardzę czymś co się nadaje do OC. Z tego co widzę np. tutaj to lepiej radzą sobie AMD. 
3. Płyta główna 
3. Szybka pamięć 32GB
4. Bardzo cichy zasilacz, który to uciągnie.
5. Wydajne i ciche chłodzenie. Naprawdę jestem w stanie do tego dopłacić. Myślę o chłodzeniu wodnym - albo AIO albo samodzielnym zestawie - w zależności co polecacie. 

Mam nadzieję, że tak mi będzie łatwiej coś zasugerować 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2024 o 20:48, tw_psycho napisał:

górna granica to 5k brutto

https://www.morele.net/inventory/info/426ac9a8/
ew Ryzen 9 7950X, ale obudowa i co tam chcesz będzie ponad budżet.

Lub jak chcesz się pobawić:

Intel Core i7-13700K + Asus PRIME Z790-P WIFI

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2024 o 20:48, tw_psycho napisał:

Myślałem nawet o chłodzeniu wodnym, ale to chyba byłby przerost formy nad treścią i znacząco zwiększał rozmiar zestawu.

Owszem, ale przy takich procesorach, niezależnie czy AMD czy Intel bardzo mocno się grzeją. I tak wypadałoby je zoptymalizować ręcznie żeby było znośnie, dlatego takie AIO 360 lub 420 jak najbardziej bym upakował. Kwestia obudowy. Jak 420 będzie za duże, to nawet Arctic Liquid Freezer III 360 Black bym tutaj wrzucił.

 

16 godzin temu, tw_psycho napisał:

1. Jeżeli chodzi o obudowy z zatokami na napęd optyczny to jest bida z nędzą. Wybiorę później sobie z tego co jest i mi się podoba i co będzie dobre do danego zestawu. 

Nie wiem czy taką znajdziesz, już chyba lepiej na USB 😉

16 godzin temu, tw_psycho napisał:

2. Nie potrzebuję oddzielnej karty graficznej. Potrzebuję mocnego procesora - dużo rdzeni, dużo wątków. Najlepiej w dobrym stosunku cena/jakość (wydajność) i o małym zużyciu energii w idle. Nie pogardzę czymś co się nadaje do OC. Z tego co widzę np. tutaj to lepiej radzą sobie AMD. 

W Idle AMD i Intel są porównywalne jeśli chodzi o pobór mocy. Karta graficzna w obu jest zintegrowana. OC nie chcesz robić, raczej w drugą stronę, UV, te kilka % lepsza wydajność nie jest warta 2x większego poboru prądu.

 

W dniu 24.02.2024 o 20:48, tw_psycho napisał:

2. Mam napęd BR na USB (ale chętnie go wyciągnę i zamontuję z obudowie) oraz dysk talerzowy HDD, który najlepiej też powinien wejść do obudowy (ale nie jest to konieczne). 

HDD nie chcesz mieć, chyba że potrzebujesz bardzo dużo przestrzeni dyskowej, wtedy też nie chcesz mieć, bardziej patrzyłbym w stronę NASa 😉

W dniu 24.02.2024 o 20:48, tw_psycho napisał:

Mam dysk SSD 500GB na system. 

Jaki to dysk?

W dniu 24.02.2024 o 20:48, tw_psycho napisał:

3. Możliwie kompaktowego. 

Można spróbować obudowę typu Jonsbo D31 STD, tylko wtedy płytę trzeba wybrać mniejszą.

17 godzin temu, tw_psycho napisał:

4. Bardzo cichy zasilacz, który to uciągnie.

Jeżeli to ma działać 24/7 to bardziej skupiłbym się na wydajności prądowej zasilacza, każdy z certyfikatem Platinum będzie bezgłośny, bo zestaw nie pobierze więcej niż 300W.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Bonusso3 napisał:

Owszem, ale przy takich procesorach, niezależnie czy AMD czy Intel bardzo mocno się grzeją. I tak wypadałoby je zoptymalizować ręcznie żeby było znośnie, dlatego takie AIO 360 lub 420 jak najbardziej bym upakował. Kwestia obudowy. Jak 420 będzie za duże, to nawet Arctic Liquid Freezer III 360 Black bym tutaj wrzucił.

 

Nie wiem czy taką znajdziesz, już chyba lepiej na USB 😉

W Idle AMD i Intel są porównywalne jeśli chodzi o pobór mocy. Karta graficzna w obu jest zintegrowana. OC nie chcesz robić, raczej w drugą stronę, UV, te kilka % lepsza wydajność nie jest warta 2x większego poboru prądu.

 

HDD nie chcesz mieć, chyba że potrzebujesz bardzo dużo przestrzeni dyskowej, wtedy też nie chcesz mieć, bardziej patrzyłbym w stronę NASa 😉

Jaki to dysk?

Można spróbować obudowę typu Jonsbo D31 STD, tylko wtedy płytę trzeba wybrać mniejszą.

Jeżeli to ma działać 24/7 to bardziej skupiłbym się na wydajności prądowej zasilacza, każdy z certyfikatem Platinum będzie bezgłośny, bo zestaw nie pobierze więcej niż 300W.

Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂

Co do dysku, to image.png.2e333f6cf9f6c05bf09b760734fb78af.png, wyniki myślę ma wystarczające

image.png.724c877872a3f9ad2debb6e0090f95bb.png

1. Co do obudowy, to coś tam jest, ale wybór rzeczywiście mały. Może rzeczywiście lepiej zostać na USB, chociaż mam alergię do dodatkowych kabli 😛

2. Rzeczywiście jak doczytałem to można dużo ugrać temperatur i oszczędności energii korzystając z trybu eko. Pewnie pójdę w tę stronę. A jak da się jeszcze tak skonfigurować, żeby się mocno w idle undervoltował i ograniczał taktowanie i ilość rdzeni, to w ogóle byłoby super. 

3. HDD już mam, 17TB. Formalnie przez USB, ale zamknięty w jednej obudowie z Raspberry PI. Chętnie go wrzucę do obudowy. 

4. Ten z koszyka akurat ma Gold - te z Platinium to jednak są wyraźnie droższe - być może dlatego, że trudno znaleźć coś poniżej 650W, co w moim przypadku jest dużym overkillem. Najtańszy jaki znalazłem to Zasilacz Corsair HX Series 850 W - za 499zł powystawowy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...