Skocz do zawartości
Krizz8

wysoki HOT SPOT

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Krizz8 napisał:

Cześć Panowie, pełen sukces!!!

rozebrałem jeszcze raz waterblok i faktycznie nakładanie pasty w postaci groszka to błąd ( zdjęcie).

Wyczyściłem, nałożyłem Grizzly Kryonaut packą na całość, oderwałem zbędne termopady, które powodowały dystans miedzy prockiem a blokiem i DZIAŁA!!!

Hot spot w stresie nie przekracza 99 stopni, a przy normalnym graniu stabilizuje się na poziomie 80stopni

Temeratury spadły i róznica między GPU a Hot Spotem jest mniejsza.

Reasumując bardzo wszystkim dziękuję za pomoc, jesteście nieocenieni.

Pozdrawiam i do przeczytania przy następnym problemie 😁

obraz_2024-02-28_185012688.png

Nałożyłeś pastę jak na IHS (heat spreader) od CPU - tam to ma pewne uzasadnienie, bo rdzeń zawsze jest mniejszy i na środku.
Ja nigdy nie patrzę na te głupkowate rady typu, zrób gluta, 5 glutów lub krzyżyk - to jest głupie bo zawsze może się coś nie rozprowadzić.
Od 25 lat równo rozprowadzam (małą warstwę) pasty na cały IHS i zawsze miałem dobre temperatury, na GPU nie masz wyboru i TRZEBA całego posmarować 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie te "głupkowate rady" ... "głupkowatego Noctua" (bo oni radzą na np. LGA1700 5 "glutów") świetnie są sprawdzają i po przyciśnięciu mam pastę równo na całym IHS.

Moim zdaniem nie ważne jak nakładasz pastę na IHS CPU - ważne, by ostatecznie była równo rozłożona na całej powierzchni. Jak ktoś potrafi to zrobić "glutem" ... dobra jego. A jak ktoś musi rozsmarowywać, bo nie potrafi "glutem" ... też dobra jego.

Tutaj przykład fatalnie nałożonej pasty (powtórzę: metoda nieważna ... ważny jest efekt) - aż dziw, że rdzeń się nie przypalił ... może dzisiaj lepsze są zabezpieczenia:

obraz_2024-02-28_185012688.png

 

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety moja radośc była przedwczesna. Po kilkunastu testach w wymagających grach i benchmarkach hot spot jest nadal na poziomie 104stopni.

To troche przerażające bo boję się że uwalę kartę.

Temperatura GPU w stresie stabilizuje się w okolicach 85stopni.

Oglądałem kilka filmów na yt i temperatury powinny oscylować około 50-60 stopni na hot spocie.

Wszystko wskazuje na to że blok nie styka dobrze z GPU

Macie jeszcze jakies pomysły co tu moze być przyczyną?

Zbyt grube termopady?

Edit.

Ok. Przesmarowalem jeszcze raz GPU, ale ewidentnie styka dobrze, widać po paście. Dodałem trrmopady na pamięciach bo po lupa nie stykały. Zwiększyłem prędkość wentylatorów do 1300 i temperatury spadły. Hot spot na 86 GPU na 73. Tylko teraz te wentylatory słychać a idea była cichego kompa. 

Dodam jeszcze że blackplate jest cieplusi. 

Myślicie ze ten waterblok jest dupny? Bo ja już nie wiem gdzie szukać przyczyny

Edytowane przez Krizz8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krizz8 napisał:

Oglądałem kilka filmów na yt i temperatury powinny oscylować około 50-60 stopni na hot spocie.

Wydaje mi się, że to nadal za dużo...

image.png.593f1988a3cb1c7d45c27bb5677a686b.png

Oglądam YouTube w 4K z włączoną funkcją Super Resolution - Quality 4 (w panelu NVIDIA) i hotspot nie przekracz u mnie 40'C.

Spróbuj to jeszcze raz zamontować bez termopadów na VRAM - dla szybkiego testu.
Temperatura GPU hotspot szybko osiąga swoją maksymalną wartość, u mnie wystarczy 35 sekund by osiągnęło 91'C w teście AIDA64.
Jeżeli bez termopadów na VRAM temperatura GPU spadnie, znaczy to, że masz za grube.

I staraj się to testować w AIDA64 (Stress GPU) - wtedy będziesz wiedział jaka będzie możliwie najgorsza temperatura, bo w grach będzie dużo niższa.

Update...
Przyjrzałem się jeszcze raz zdjęciu i myślę, że docisk na GPU jest zdecydowanie za mały.
Nie ma możliwości by przy odpowiednim docisku, na środku pozostawała taka duża ilość pasty,
dodatkowo taka ilość spokojnie powinna się "wylać" na boki rdzenia.


I nie ma tu znaczenia, że to zdjęcie z pierwszego zamontowania z punktową aplikacją - w takiej ilości pasta powinna się wylać na brzegi.

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodnica chłodzenia jest gorąca ?

Przy takich temperaturach powinna parzyć dosłownie.

Jak parzy, to blok odbiera poprawnie ciepło, ale pompka może za wolno kręcić i jest za słaby przepływ cieczy w układzie.

Masz tam regulacje obrotów pompki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie powiem że chłodnica jest letnia. Owszem jest ciepła.

Pompka to Alphacool Eisbecher Aurora D5 Acetal/Glas - 250mm INCL VPP Apex D5

Podpięta pod CPU fan, włączona w biosie na full. Pokazuje 4500RPM

Dodam że mój loop wygląda tak:

Rezerwuar - chłodnica - GPU-CPU-chłodnica - i wraca do rezerwuar

Zaznaczę przy tym że procek Ryzen7 5800x nie przekracza 70 stopni

Zauważyłem też pod lupą że te elementy nie dotykają w ogóle waterbloka. 

Za drugim razem dodałem tam termopady, ale nic to nie zmieniło

obraz_2024-02-29_153029390.png

Za to na oryginalnej chińskiej stronie Bykski jest taki rysunek

Myślicie że to bład w druku czy tam po prawej nie ma być termopada?

Już żałuje zakupu tego gówna

obraz_2024-02-29_153627143.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to płyn do płukania układu z cieczy chłodzącej ?

Ja bym to zalał borygiem albo petrygiem.

U siebie w AIO mam petrygo i sprawdza się wzorowo.

https://allegro.pl/oferta/koncentrat-plynu-do-chlodnic-petrygo-q-new-1l-12285020527

EDIT: na tym drugim rysunku ma być termopad.

To są mosfety sekcji zasilania GPU.

 

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borygo/petrygo jest stosowane w samochodach, a tam jest każdy metal i guma.

Te płyny pracują w extremalnych warunkach, a i tak spełniają swoje zadanie.

Ja nie wlewam do układów LC komputera nic innego poza borygo/petrygo 🙂

Można to zalać dla próby, jak się nic nie zmieni, to masz pewność co do obecnego płynu, że jest OK.

EDIT: jeszcze jedno... czy GPU od strony PCB parzy w palce ?

Jak parzy, a blok jest ledwo ciepły, to występuje problem odprowadzania ciepła z rdzenia do bloku i tu trzeba szukać rozwiązania.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znów rozebrałem blok. Wszystko wygląda bardzo dobrze, nie mam się do czego przyczepić.

Zalałem borygo, może minimalne 5 stopni

Backplate jest ciepły, nawet bardzo ciepły ale nie parzy.

Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5stC mniej na borygo ?

Poczytałem odnośnie HS i 3090/3090ti często przekraczają 100stC.

Te karty chyba tak już mają.

Jak wszystko jest dobrze poskładane, to nie wiem co jeszcze można zrobić.

Na wcześniejszym chłodzeniu tez HS był wysoki ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś ci nie idzie. Na takim chłodzeniu powinno być z 50 stopni na gpu

A twoje zdjęcia gluta o ile to nie złudzenie optyczne to wygląda jakbyś miał za grube termopady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sie dziwie ze sie pchałeś w to?kupa kasy a wolniejsze jak 4080s.3,5 slota 5nm jest ciche np vertp abo asus tuf

co do termopadow to maja być na wszystkich vram i vrm gpu i vram.

Tu skreć blok i szczelinomierz bo ,moga być różne a tak bedziesz wydawać kase i w śmieci

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz dokładnie model ale tutaj masz manual od alphacoola i tam masz opisane jakie powinny być termopady i jakie.

https://download.alphacool.com/legacy/manual/13042_Alphacool_Eisblock_Aurora_GPX-N_Acryl_Active_Backplate_3080-3090_Gaming-Eagle_Manual.pdf

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2024 o 13:18, karro napisał:

blok ale i rtx.Generalnie to trzeba mierzyc bo inaczej moga być koszta.

Do 370 wat to sie kupuje paste i termopady z najwyzszej półki

Gdybym zakładał blok wodny na GPU, to zabezpieczyłbym wszystkie rezystory dookoła GPU (lakierem lub jakąś folią) i postamarował GPU ciekłym metalem.
Trzeba tylko pamiętać, by blok od chłodzenia był niklowany inaczej ciekły metal wejdzie w reakcję (niby zje) miedź.
Blok z czystej miedzi zmieni kolor na srebrny w miejscu styku z galium, ale osobiście nie zaobserowałem żadnych dodatkowych skutków ubocznych, wydajość pozostaje taka sama.

 

Update:
Po minimalnym podbicu zegara GPU z +160MHz na +170MHz i 5 godzinach mielenia filmu 4K w DaVinci Resolve, mam maksymalne temperatury 64'C na GPU i 89'C Hot Spot.
Czyli mniej niż w samym teście stabilnoścu AIDA64 po niecałej minucie i najważniejsze, że wszystko jest stabilne 🙂

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam do Was po kilku dniach testów. W sobotę rozebrałem sprzęt po raz kolejny. Usunąłem zbędne termopady, nałożyłem nowe 1,8mm. Nowa pasta na GPU, podkładki pod śrubki tak aby maksymalnie docisnąć pcb iiii jest lepiej. w stresie temp na hot spocie 87-90 stopni. Po tylu testach uznałem to za akceptowalne. 

Dziś odpalam test 105 stopni na hot spocie. Ręce mi opadły.

nie mam zielonego pojęcia gdzie szukać problemu.

Obstawiam blok wodny że jest dupny, krzywy czy już nie wiem jaki. Mój to Bykski 

Czy możecie polecić jakiegoś innego producenta bloków który będzie pasował do mojej karty?

Jest dość nietypowa. RTX3090ti Aorus Waterforce 24GBPCB.thumb.jpg.1ef9064a2361f891598b30d14d9a4ed8.jpg

Edytowane przez Krizz8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi być niecałkowity docisk rdzenia do stopki bloku, inaczej tego nie widzę.

ALE... pokopałem sobie z ciekawości w necie i trafiłem na taki wynalazek:

https://www.amazon.com/CORSAIR-iCUE-Hybrid-Water-Block/dp/B0CDHF2NVY

Olałbym to, ale DeBauer prawie się zapowietrzył, jak przetestował to coś u siebie i zobaczcie na wyniki po poprawnym montażu - i tutaj do kolegi informacja co do hotspot, gdzie za pierwszym razem DeBauer miał nie do końca poprawny docisk na GPU i hotspot pomimo temperatury rdzenia 36stC wynosił ponad 100stC.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=CORSAIR+iCUE+Link+XG3+RGB+Hybrid+GPU+Water+Block+-+Hybrid+Custom+Cooling#fpstate=ive&ip=1&vld=cid:1a439537,vid:aBcfIcXCBdg,st:0

To jest uniwersalny blok na GPU, który opatula też pamięci, ale nie opatula sekcji zasilania.

O dziwo mosfet Vgpu nie odparowały, a jedynie doszły do 70 paru stC !!

Niewiarygodne, aż kusi, żeby to kupić i zastosować na próbę 😋

Nie wiem do końca, jak to traktować 🤔

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już sam nie wiem.

 Na chłopski rozum sprawa jest prosta, nie ma styku miedzy blokiem a gpu ale wierzcie mi że nie ma możliwości żebym coś zawalił. Nie 7 razy.

A co myślicie nad takim pomysłem.

Gdybym spiłował troszkę te wystające śruby?

Czy to by nie spowodowało lepsze przytulenie procka do bloka?

bykski.thumb.jpg.0513287e9b28ca45ae045b8abf58c312.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na próbę zamontuj chłodzenie bez termopadów na pamięci i uruchom delikatny test graficzny np. SG:

https://images.nvidia.com/geforce-com/international/reflections-demo/Reflections_Demo.zip

Uruchom te demko i obserwuj temperatury i pokaz najlepiej co tam się dzieje w GPU-Z "sensors"

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...