Skocz do zawartości
pio2009

stary procesor + nowa karta ale którą wybrać ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 12 letniego kompa z flakami jak poniżej:

Asus P8Z77-VPRO (Socket 1155),

i5(3570),

Corsair TX650V2,

Corsair DDR3(2x8GB)(1866MHz),

GTX670 Gigabyte 2GBOC,

Karta graficzna już nie daje rady nawet uruchomić niektórych gier jak np. far cry 6  w związku z czym postanowiłem kupić nowego kompa lub zmienić kartę graficzną na nowszą.

Jakbym miał kupić nowego kompa to tylko topowego a to wymaga wydania sporej kasy i nie jest to nawet jakiś problem bo jako stary 45 letni bezdzietny kawaler nie mam żadnych większych zobowiązań czy kredytów.

Problemem jest motywacja a dokładnie brak pewności że będę dużo grał bo z wiekiem gry zaczęły mnie trochę nudzić i obawiam się że skoro tak długo wytrzymałem z takim kompem to że dawny entuzjazm do grania już nie powróci. Możliwe jednak że gdy kupię nowy topowy sprzęt to ponownie odkryje spora radość z grania ale na początek postanowiłem dla testu kupić nową kartę graficzną i zobaczyć jak to będzie z moim zaangażowaniem.

I tu pojawia się problem jaką kartę wpakować do mojego staruszka czyli i5 - 3570 żeby bottleneck zbytnio nie przeszkadzał.

Wiem że ciężko coś dobrać bo ten procesor ma tylko 4 rdzenie i 4 wątki i w sumie już gtx 670 jest dla niego wymagający.

Najpierw chciałem kupić Gtx 1050 ti bo ma 4 gb i niski pobór prądu 75 w ale po analizie wydajności wychodzi na to że ma zbliżoną do podkręconego gtx 670 tak więc zmiana nie ma sensu.

Następnym wyborem miał być Gtx 1650 bo mimo że też 4gb i 75 w to już zauważalnie szybszy chociaż bez szału.

Jako że różnica w cenie między gtx 1650 a rtx 3050 z 6gb jest znikoma bo coś 150 zł to zacząłem sie zastanawiać czy nie wziąć 3050.

I tu nastapiła reakcja łańcuchowa bo wersja rtx 3050 z 8 gb jest zaledwie o 100 zł droższa od tej z 6gb a wyraźnie bardziej wydajna.

Czyli za ok 1000 zł miałbym całkiem wydajną kartę graficzną gdyby nie ten cholerny bottleneck.

Zgodnie z tym co podaje https://pc-builds.com/   bottleneck dla i5- 3570  przy wymienionych kartach graficznych byłby wysoki i nawet kupno za ok 300 zł procka i7- 3770 niewiele da.

Gram w 1920x1080 na 46 calowym TV  tak więc tylko tą rozdzielczość rozpatruje.

 Pc builds podaje że akceptowalny bottleneck jest do 5 % a przy tych kartach jest taki :

Gtx 1050ti  4gb – 11 %   przy 3770  - 1,8 %

Gtx 1650   4gb – 22 %      przy 3770  - 14 %  

Rtx 3050   6gb – 35 %       przy 3770  -   28 %

Rtx 3050  8gb– 42 %            przy 3770  - 36 % 

Rtx 4060  8 gb  - 55 %        przy 3770  - 50 %        PORÓWNAWCZO  

 

Jak widać nawet najsłabsza 1050ti  ma bottleneck 11 % a przecież jest niewiele szybsza od gtx 670. Najchętniej bym kupił rtx 3050 ale 35 i 42 % to chyba dużo za dużo.

W związku z tymi wynikami nie wiem czy jest sens brać jakąkolwiek kartę ? 

a może 5 % podane przez pc builds jest przesadzone ?

Jaki mniej więcej waszym zdaniem bottleneck jest do zaakceptowania by dało się normalnie grać ? mam na myśli singla bo w multi nigdy nie gram.

Z góry dzięki za pomoc bo jak nic nie wykombinuje to czeka mnie spory wydatek na nowego kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

fajnie że zrobiłeś wdepną analize, ale  

pierwsze założenie , nowe gry na PC nie są już tak wciągające jak kiedyś, trzeba pograć i się wciągnąć, a nie ze gra Ciebie wciąga xD 

nie patrz tylko na porównania % , bo to nie tedy droga , wymiana i5 na i7, da bardzo dużo, bo te dodatkowe watki to jest spora różnica.

połączenie np. i7 3770 czy i7 3770K + skalpowanie ( fakt dodatkowy koszt) i nimi OC , i do tego zacząć od GTX 1650 Super , to już będzie spora różnica w graniu, czy zakup nowszej  np. RTX 3050 i dostęp do "polepszaczy" np. technologia rozmazywania obrazu dlss xD          

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Nic osobistego, sam mam tyle lat co Ty, ale czy nie szkoda Ci życia na gry?
Tzn. coś tam można zagrać na odstresowanie (ale tu można wybrać gry które nie wymagają mocy), wówczas odpada Ci konieczność nowszego GPU?
Tzn. 2 w największym skrócie: zdiagnozowałeś problem, ale rozwiązaniem nie jest granie na lepszym sprzęcie 😉 
Co do siedzenia w tym wieku w grach: nie lepiej kompa wykorzystać np. do zgrania starych rodzinnych kaset VHS/zeskanować rodzinne zdjęcia itp?

Wówczas przyda Ci się inny sprzęt.. dysk/nas

Zmień proca, dołóż ramu, dokup dyski/peryferia, wyczyść/wycisz kompa (pobawisz się nieco w składanie jak za starych dobrych czasów) ale w gry nie idź!


Pozdrawiam!
Gurney

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem 3770 od 2013roku z Radeonem 7750, GTX 950, 1060, 1070 i RTX 2060 12GB powiem tak, podkręcisz procesor (zwykły na 4.1GHz na wszystkich rdzenia a wersje K na jakieś 4.5GHz) i będzie działać, taki 3050 będzie OK. Proponuje iść w RTX to zawsze możesz ratować się DLSS jak nie będzie coś dobrze chodzić. Ja grałem w 1440p i było OK ale licz się z niskimi wartościami 1% low a zwłaszcza 0.1% low, spróbuj podkręcić ram na 2133MHz to powinno pomoc. Te spadki są dość irytujące podczas gry ale da się z tym żyć. Osobiście rozważałbym tylko używkę GPU jeśli nie planujesz zmiany platformy przez jakiś czas. Niestety czas Ivy Bridge dobiega końca proponowałbym rozważyć kupno używanego zestawu taki i5 8600 (bez K) z 16GB ddr4 i jakimś GTX 1060 widziałem za około 800zł. Poszukaj czegoś lokalnie i zmień platformę tak będzie moim zdaniem najrozsądniej jeśli chodzi o stosunek wydajność/kasa. Jak masz jakieś pytania jak działa zestaw 3770 + GTX albo RTX to pisz. Zestaw zmieniałem niedawno to jeszcze pamiętam jak to chodziło 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Mam 47 lat i gram od 1985 ;). Na chwilę obecną posiadam i7 3770 bez OC obsadzonego na biurowej płycie, 16 GB RAM, ssd sata i rtx 3060.. będę zmieniał płytę, procka itd, karta zostaje. Na chwilę obecną taka gierka jak np Days Gone śmiga jak tralala w 60 kl/s. Na 46 calach tv 60 Hz sharpa AQOUS QUATRON wygląda bardzo ładnie i gameplay wciąga, polecam... The lust of Us 1 w 1080 w high z RT bez rozmydlaczy ma spadki do 20 fps i nie ma takiej imersji .. za to np resident evil 4 remaster działa jak złoto, to samo takie gry jak gta v, farcry 5, czy nawet red dead redemption 2.... kwestia oczywiście ustawień, ale zazwyczaj na high. Także jeśli kupisz rtx 3060 to pograsz i będziesz miał kartę pod upgrade sprzętu, jeśli poczujesz bluesa;).. potem zmiana np jakąś i3 12 generacji i w cyberpunka też da radę popykać.  Pozdrawiam. Ps. Gry też mnie jakoś już nie kręcą tak jak kiedyś, ale wieczorami w weekendy, 20240321_174959.thumb.jpg.43d0c7004a7e3517057ddda0d1f9a797.jpgjak już dzieciaki i żona zajmują się swoimi sprawami to pod piwko lubię w coś zagrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gerg7 napisał(a):

Jaką masz plytę główną ?

Może wrzuć 3770K podkręć i kup np:

palit-geforce-rtx-3060-dual-oc-12gb-gddr6 za 1249,-

 

Ale to przy DDR3 2400MHz co robi ogromną różnicę i zauważ że film nie pokazuję wartości 1% i 0.1% low. Jeśli @pio2009 ma ograniczony budżet to można jeszcze posiedzieć na tej platformie ale wymiana całej platformy będzie (moim zdaniem) najrozsądniejsza. W filmie który podlinkowałeś w cyberpunku wprawdzie użycie GPU wynosi 99% a procesora od 55 do 85% ale przy 25FPS (wiadomo że ustawienia ultra z RTX to nie jest mądre przy 3060 ale mimo wszystko...) 😕 

Na ebay znalazłem koledze ostatnio i7 5820K, 32GB RAM (4x8GB quad channel 2666MHz co jest mniej więcej na równo z DDR5 4800MHz) w fajnej budzie (Fractal) z grafiką na sztukę (GTX 750Ti) i małym chyba 256GB dyskiem ssd SATA i jakimś 1TB hdd za 205GBP czyli 1030zł . Przesiadał się z starego AMD A8 i integry wrzucił używkę RTX 3050 8GB i nie wierzy jak teraz komp chodzi. Wiem Polska to nie Anglia cenowo ale jak się poszuka to są fajne zestawy w dobrych cenach tylko trzeba szukać lokalnie i sprawdzić sprzęt. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to co masz sprzedał i jeżeli nie jesteś pewien czy chcesz iść w gry to kup używany zestaw w okolicy ale najpierw sprawdź go na miejscu!!! Taki za 1-1,5k np. https://www.olx.pl/d/oferta/zestaw-pc-ryzen-5-gtx1660ti-16gb-ddr4-obudowa-stan-idealny-CID99-IDZgEgL.html albo coś z 10400f albo podobnym.

Ja nie kawaler, jest żona i 2 dzieci ale wieczorami znajduję tą godzinkę czy 3 hehe aby pograć. No nie zawsze jest czas i mam taką jakąś dziwną satysfakcję jak sam złożę PC, jest cicho, wydajnie i jeszcze coś z poboru W obetnę.

A jak ktoś tam piszę że nie szkoda czasu na gry... nawet tego nie komentuje albo: CZASY SIĘ ZMIENIŁY! Ja nie oglądam TV, czasem coś z żona na Netflixie... Także dla mnie gry > telewizja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...