Skocz do zawartości
Asaris

Dwu częściowy upgrade jednostki[5000 + 2500].

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Padł mi monitor, szukając czegoś nowego wyszło, że wypada zrobić upgrade również jednostki. Postanowiłem to podzielić na dwa etapy, ze względu na finanse, mianowicie: teraz kupić kartę graficzną, zasilacz, obudowę oraz monitor, a pod koniec roku lub na początku przyszłego dokupić procesor, ram oraz płytę główną.

 

Aktualny sprzęt to:

i5 9600kf @4,8ghz + Thermalright Macho Rev. C,

rx 5700xt red devil,

16gb ddr4 3400mhz cl15,  

MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC, 

Fractal Design Meshify C TG +4x arctic p14 + 1x arctic p12, 

ADATA XPG SX8200 PRO 512GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe, 

Seasonic FOCUS Plus Gold 650 (SSR-650FX).

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zdecydowałem się na:

Palit GeForce RTX 4070 Ti GamingPro 12GB - 3199zł lub Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Windforce OC 12GB i wtedy bez obudowy - z tym, że nie wiem która lepiej temperaturowo itp.

SeaSonic FOCUS GX-850 850W - 618zł

be quiet! Shadow Base 800 DX - 685zł

iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle - 1579zł

Razem: 6081zł / 5396zł.

 

Jest to nieco powyżej przewidzianego budżetu[5000zł], jednak zrobiłem rekonesans i za swój zasilacz, obudowę oraz kartę graficzne myślę, uda się wydusić te 900/1000zł.

 

Następnie pod koniec roku lub początek przyszłego roku wymienić płytę, procesor oraz pamięć ram.

Chłodzenie procesora oraz dysk myślę, że śmiało mogę zostawić, gdyż będą użyteczne teraz i później.

 

Jeśli chodzi o konkrety dalszej modernizacji to myślałem nad:

AMD Ryzen 5 7600 - na chwilę obecną 854zł lub z dopiskiem "x" za 940zł.

Asus TUF GAMING B650-PLUS - na chwilę obecną 899zł,

Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 - na chwilę obecną 525zł.

Razem: 2278zł / 2364zł.

Wiadomo, że ceny mogą się zmienić lub może wyjść coś nowego, ale zakładam [2500zł].

 

Bardzo proszę o opinię czy taki połączenie ma rację bytu w 3440x1440.

Dodam tylko, że o ile nie jestem fanboyem jakiejś marki to karta graficzna tylko i wyłącznie od nvidii. Miałem 2 radeony i choćby były 2x wydajniejsze to nigdy więcej.

Zdaje sobie sprawę z bottlenecka do czasu wymiany pozostałych komponentów, jednak jakoś się przebujam.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 4K na parę lat chcesz kartę z tylko 12GB Vram ?

Słabo to wygląda.

Przemyśl kartę 4070 TiS z 16GB Vram i 256bit szyną pamięci Vram.

Do 4K będzie o wiele lepszą opcją.

Czyli, gdyby na teraz zrobić upgrade części graficznej, to miło by się połączył monitor, który wybrałeś + 4070 TiS za 3750zł

https://www.x-kom.pl/p/1210189-karta-graficzna-nvidia-inno3d-geforce-rtx-4070-ti-super-twin-x2-16gb-gddr6x.html

Karta niepozornie wygląda, ale ma porządne chłodzenie i zawsze można urwać 50-70 Wat po UV bez straty wydajności.

Testy chwalą tę kartę w tej rewizji (są lepsze, ale drogie)

https://www.tweaktown.com/reviews/10653/inno3d-geforce-rtx-4070-ti-super-twin-x2/index.html

Zasilacz masz mocny w złocie, be problemów uciągnie na teraz zestaw.

W późniejszym czasie, gdy będzie taka potrzeba można zmienić na silniejszy.

 

EDIT: czy BQ 500DX Black będzie za mała ?

Jest piękna i przewiewna, tylko nie wiem, czy Tobie pasuje.

No i kosztuje 400zł a nie 700 :)

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Hmm może i Ti to za mało na dłuższy czas. Nie mniej nie zależy mi na graniu przez 4 lata na uber. A różnica w cenie jest jednak spora, a patrząc na testy czy porównania to różnica przeważnie maksymalnie do 10 klatek. Obudowa to nie mus, aktualna mieści karty do 315 mm, wymagana byłaby tylko przy Palicie. natomiast już przy Gigabyte czy twojej propozycji nie, więc jeśli karta zmieści się do aktualnej to nie widzę sensu jej zmiany - zwłaszcza, ze jest doinwestowana w 5 arcticów 🙂 .

Mam lekkie obawy do tej "pomniejszonej wersji" karty, nie mniej jednak patrząc na to, że 3 wentylatorowe trzeba dorzucić z 500zł to bym się wahał.

Ogólnie mam spory dylemat. Jeśli mój zasilacz pociągnie twoją propozycję, to wychodziłoby to najoptymalniej - najmocniejszy sprzęt małe zmiany.

Natomiast, patrząc, że różnica w klatkach miedzy TI a TI Super to max 10, a mój research i ten np. Palit grzeje się mniej o jakieś 15-20 stopni, ale wymaga wymiany zasilacza(ta nowa wtyczka) oraz obudowy to nie wiem. Jeśli chodzi o BQ 500DX Black to też spoko propozycja no i tańsza. 

 

Fajnie byłoby o odpowiedź do dalszej dyskusji, bo chciałbym dzisiaj składać zamówienie, póki dobre ceny  😛

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o różnice teraz. Wydając tyle kasy za kartę dostajesz dalej wersję z 12gb vram, który chcąc grać w wyższych rozdziałkach skończy się szybciej. Super ma 16gb, to już jednak jest jakaś tam wartość na, powiedzmy 2-3 lata, dopóki nie będzie nowych konsol - pod które de facto pisze się dzisiaj gry.

Co do reszty, 7600 to spoko procesor, ale pod kątem wydajności to wcale nie taka wysoka półka. Dopiero modele 7800 i 7900 pokazują pazur w porównaniu z topkami poprzednij gen (5800x3d np.). Więc na dzisiaj go rozważasz, ale za rok pewnie lepszym wyborem będzie 8th gen od AMD. 

Edytowane przez Qrdello

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu stałem przed wyborem kupna nowej karty w rozsądnych pieniądzach i na celowniku był GTX 1060.

I teraz miałem zagwózdkę, bo są dwie wersje 3 i 6 GB.

Obie karty praktycznie tej samej wydajności, a wtedy nie było gier pod 6GB.

Wybrałem wersję 6GB i dobrze zrobiłem.

Nawet teraz mogę zagrać w 1080p z nisko-średnimi suwakami i widzę, jak Vram dobija pod korek.

Wersja 3GB już nie da rady, a nie minęło znowu ileś tam lat od jej wydania.

 

Brałbym 4070 TiS i monitor.

Zasilacz 650Wat w złocie uciągnie ten zestaw bez problemów.

W przyszłym roku nowe procesory, więc wybór większy.

Na już możesz mieć komfort do 4K na ile pozwoli obecny procesor.

No i przesiadka z rx 5700 - przepaść.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, to teraz inna sprawa, musze iść do piwnicy odkopać pudełko w którym pozostałe kable 8 pin.

A druga sprawa, czy warto dopłacać do innej wersji - cichszej i chłodniejszej? Oraz czy wtedy też ten zasilacz wystarczy? Jeśli warto dorzucić z 300-400 to również proszę o takową propozycję - najlepiej na konkurencyjnej stronie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy warto dopłacać, ale jak kto chce:

https://www.x-kom.pl/p/1211359-karta-graficzna-nvidia-asus-geforce-rtx-4070-ti-super-tuf-gaming-16gb-gddr6x.html

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=4070+ti+super+test#fpstate=ive&vld=cid:08ed9f3c,vid:tXT8LHLdAdA,st:0

Każda karta może przejść UV dla tego nie widzę sensu w dopłacaniu do bardziej wypasionego modelu.

Ja u siebie na 3060ti po UV zjechałem z 200Wat do 150Wat tracąc około 2 fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki za poradę!

Wezmę chyba tego TUF jednak + monitor, a procesor, płytę oraz ram pewnie się odezwę jak będę już wymieniał.

I te 650W na pewno wystarczy mi do tego zestawu? i5 mam po OC. A test który podesłałeś, pokazuje, że karta potrafi wciągnąć w okolicy 450W, na innych testach ok. 350W, a jeszcze w innych 285W.

A jeszcze ostatnie pytanie, warto dokupić kabel 12vhpwr(70zł)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDP 285 Wat max, więc żadne 450 Wat.

Nie czytaj jakichś wypocin, tylko patrz na techniczne właściwości karty.

Po UV w Afterburnerze będzie o 50-70 Wat mniej i chłodniej.

Popatrz na porównanie tej samej karty przed UV i po UV:

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&sca_esv=4311176b70626813&q=RTX+4070+Ti+Super+undervolting&sa=X&ved=2ahUKEwj0lNuhgbGFAxVsFBAIHWWfDNUQ1QJ6BAhSEAE&biw=1472&bih=679&dpr=2.61#fpstate=ive&vld=cid:3ec5b17c,vid:6PkyEBBV7Q4,st:0

 

EDIT: przejściówka 12pin będzie dołączona do karty, ale jak chcesz, to można kupić osobno.

 

 

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zmieniłem lekko plany.

Monitor zakupiłem Dell DELL G2724D.

Natomiast kartę z twojego polecenia INNO3D GeForce RTX 4070 Ti Super Twin X2.

Dobrałem również oryginalny przewód KABEL SEASONIC 16-PIN GEN 5 12VHPWR.

W piątek przyjdzie, zamontuję i dam znać jak to hula 🫡🫡🫡

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem ciekawy.

Obraz będzie żyleta w dodatku HDR i wysokie odświeżanie.

W 2K będzie cacy, ale procesor nie wydoli takiego wysokiego fps.

Zagraj w coś nowego w 4K, masz tam 16GB Vram, karta dość mocna powinna sobie poradzić w np. HFW, która wygląda rewelacyjnie.

No i pamiętaj o UV karty, ale to po testach na fabrycznych ustawieniach, żebyś miał punkt odniesienia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porobię jakieś testy na serii i po uv w 2k. I napewno dam znać.

No z procesorem, ramem i płytą muszę odczekać trochę, jakoś się przemęczę te pół roku może 9msc.

 

Ten 34” akurat był na miejscu na ekspozycji w mediaexpert u mnie oraz ten Dell 27” to sobie porównałem, bo mi podłączyli oba na testy. Jednak matryca ips to matryca ips. No i ten Dell na żywo wymiata…

Co do 4K,  no mogę coś odpalić, ale czy to nie będzie miało jakiegoś „zgrzytu”, że monitor obsługuje 1440p??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie żadnego zgrzytu.

W sterowniku Nvidii ustawisz DSR  i skalowanie obrazu oraz w systemie rozdzielczość na 2160p i to wszystko.

Będziesz mógł grać w 4K lub 2K itp.

https://ibb.co/LthSKc6
https://ibb.co/BVYZfVW
https://ibb.co/xJJjL1p

 

EDIT: aha... i nie zapomnij ustawić rozdzielczości, pełnych wartości sterownika i odpowiedniego  do monitora odświeżania.

https://ibb.co/Tr3dhPk

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Sprzęt zakupiony, na razie tylko odpaliłem 3dmarka testowo, bo musze wszystko dopiąć, a undervolting myślę na dniach strzelę.

Generalnie wszystko śmiga, aż miło. No i przede wszystkim cisza względem tego truchła od amd...

3dmark_rtx.png

35b4bc38-34af-4ef2-9a5d-3a15d50327e0.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2024 o 21:41, Asaris napisał:

A test który podesłałeś, pokazuje, że karta potrafi wciągnąć w okolicy 450W,

Niektórzy testujący wprowadzają w błąd, podając energię pociągniętą z gniazdka w ścianie (np. PurePC). Także na takie testy bym nawet nie patrzył.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.04.2024 o 21:28, Kyle napisał(a):

Niektórzy testujący wprowadzają w błąd, podając energię pociągniętą z gniazdka w ścianie (np. PurePC). Także na takie testy bym nawet nie patrzył.

Ototo, ludzie nie patrzą lub, co gorsza, nie czytają dokładnie tabelek - ale są tez takie niechlubne wyjątki na PPC gdzie niepodawana jest w tabelce metodologia testu i nagle okazuje się, ze 2060 super żłopie 400W :E 

@Asaris kurde, ale masz wąskie gardło 😕 W tym samym teście na konfiguracji nr 1 mam prawie 14k punktów a 4070ti jest o dobre 40% szybszy od gołego 3070 więc tutaj powinieneś na lekko podjezdzać pod 20k pkt lub nawet więcej. Zresztą procek ma 5719, to wynik niewiele większy od mojego i7 4790 😕 dopiero jak wymienisz te bidne 6 gołych jajek zobaczysz różnice 🙂 monitor sztos.

image.thumb.png.78ec84d086caf1ee96200196f43a0483.png

Tutaj masz wyniki na mega niskim napięciu procka - 1.19v. Jak mu dam więcej papu to spokojnie 14k przebija. Karta +90/300 rdzeń/mem

Edytowane przez Qrdello

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Cóż krótka recka po paru dniach.

1 primo: jak się okazało w singleplayerach nie czuć bootlenecka, natomiast w multi typu Battlefield już tak.

2 primo: do przyszłych kupujących / upgradeujacych zestawy - 16gb RAMu do 1440p to mało 😂 musiałem domówić używane 16gb do quadchannel, bo trzeba było w wielu nowych tytułach rezygnować z RT oraz zjeżdżać z ustawień bo kończył się RAM.

 

3 primo: karta po uv na 2600mhz przy 0,9v oraz pamięci +250mhz. Jest wydajnej i cicho. Karta nawet przy kilkugodzinnym graniu nie przekracza 55 stopni(hot spot 60) gdzie wentylatory na karcie włączają się dopiero przy 45 stopniach i do 60 stopni nie wkręcają się powyżej 30%. Być może to zasługa dławienia przez procesor niemniej no jest ekstra.

4 primo: upgrade Procka jak najszybciej bo niektóre mapy np w Battlefield 5 są nie grywalne przez suttering 😅.


 

przy okazji zastanawiam się czy nie zrobić szybciej upgrade skoro i tak już mam 32gb RAMu…

kupić 5 5700x3d i jakiegoś mobasa. To koszt jakichś 1400-1500zl

Chyba tyle.

pozdrawiam

Edytowane przez Asaris
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli idziesz w podzespoły na lata, to kupno AM4 dzisiaj mija się z celem, tym bardziej że kupiłeś karciochę o sporej wydajności. AM5 i niestety ddr5. Niepotrzebnie inwestowałeś w ekstra ram, zresztą quad channel w intelu nie działa tak sprawnie jak dual channel. Sprzedając tego podzesoły które masz kupno AM5 - to jest bardzo dobrego mobo, nawet B650, procka na dzisiaj (7500-7600) i ramu 2x16gb:

image.thumb.png.2e6920384dde50de12026b0b164584a4.png

image.thumb.png.6f1a2f93d44ca9a164419e6a1d8da891.png

image.thumb.png.e407f96c2a2c75d08a686019fe19d59f.png

Całość masz za ca 2200, a swoje podzespoły powinieneś koło tysiaka pogonić. Więc dopłaty masz 1200. Jak popytasz tutaj użytkownika @X-KOM o jakieś promo, to pewnie i taniej kupisz taki config a przyrost będzie zauważalny, to raz, dwa na taką podstawkę wrzucisz bez problemów procek AM5 x3D, który znów da Ci kolejny skok wydajności.

Jak ktoś ma dzisiaj niezłą lub bdb podstawkę na AM4 to taki upgrade to raptem 10-15% przyrostu, więc się zbytnio nie opłaca, ale u Ciebie to będzie pewnie z 40-50% różnicy w wydajności i karta dostanie skrzydeł.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...