Skocz do zawartości
PL1992

Czy da się coś kupić i wymienić, żeby to jakoś działało?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Mam taki komputer:

- Płyta główna: Z690 Taichi Razer Edition

- Procesor: I7 14700k (+ ramka Termalright)

- RAM: Lexar ARES RGB DDR5 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30

- Chłodzenie: Corsair iCUE H100i Elite Capellix XT

- Obudowa: Corsair iCUE 4000X RGB (+ dodatkowy wentylator z tyłu)

- Karta graficzna: ASROCK Radeon RX 7900 XTX Taichi OC 24GB

- Zasilacz: MSI MPG A850G PCIE5 850W

- Monitor: MSI Optix MPG321QRF 175Hz

 

Można coś tutaj wymienić, żeby dało się jakoś używać tego komputera? Do czegoś innego niż przeglądanie internetu - żeby dało się w coś pograć.

Jak mam włączoną tylko przeglądarkę internetową, to też ciężko się przy nim siedzi. Co z tego, że wentylatory 0 rpm i powinno być cicho, jak komputer i tak jest bardzo głośny (pewnie pompa od chłodzenia - czy quiet, czy variable speed, to i tak jest głośno ).

Największy problem jest, jak się włączy jakąś grę - np. Age of Wonders 4, czyli gra, która nie ma jakichś bardzo wysokich wymagań. Użycie procesora i karty nie jest duże, ale temperatura rośnie do 100°C, wentylatory zaczynają mrugać na czerwono i komputer jest tak strasznie głośny, że nie da się grać. W ICUE są 2 temperatury od karty graficznej i ta jedna tam też rośnie do ponad 90°C.

Wcześniej używałem laptopów. Wszyscy zawsze pisali, że lepiej komputer stacjonarny, bo laptopy są głośne. Przy tym komputerze, to laptop jest 100 razy lepszy.

Chłodzenia nie wymienię, bo inne się nie zmieści + dodatkowo jest hub do podłączenia wentylatorów.

Procesor po UV miał mieć niższe temperatury.

Jakbym chciał zmienić na jakiegoś Ryzena, to musiałbym wymienić procesor, płytę, chłodzenie, obudowę, więc prawie wszystko. A i tak nie wiadomo, czy będzie działać.

Wcześniej włączałem program FurMark i nie było żadnych problemów. Temperatury też były o wiele niższe niż w grach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

46-48 idlle jest całkiem ok . ale pod obciążeniem jest gorąco ... 

sam mam w idle nawet więcej , ale w stresie mam do 87 na powietrzu>

fbb94b3176939c9bmed.jpg

mam w idle od 47 do 51 ...

Do 14700k to chłodzenie nie zachwyca .. 😞 ale po uv powinno jakoś kulać ...

 

Edytowane przez Gerg7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może był jeszcze trochę ciepły.

Teraz jak dopiero włączyłem komputer, to mam 41°C, ale wentylatory się nie kręcą, a czasami się kręcą, ale bardzo wolno.

Na chłodzeniu z opcją Extreme miałem 30-34°C.

Ale jak włączę grę, to robi się strasznie głośno i gorąco.

Teraz to nawet jak włączę program do testowania procesora, to od razu robi się ponad 90°C.

Wcześniej na quiet miałem z 30°C, a pod 100% obciążeniem 83°C (jak jeszcze nie miałem karty graficznej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie istnieje problem z chłodzeniem procesora. Trzeba sprawdzić dotykowo, czy radiator chłodzenia (chłodnica) jest gorąca podczas obciążenia procesora. Jak jest chłodna, a procesor łapie 100stC to musisz zdemontować chłodzenie i jeszcze raz przesmarować procesor i dokładnie zamontować chłodzenie. Może to też być wada pompki, która za wolno kręci i nie ma odpowiedniego przepływu cieczy w układzie AIO. Napisz nam co jest grane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłem to najlepiej, jak umiałem. Raczej nie zrobię tego lepiej. Mam idealnie nałożoną pastę (była od razu na chłodzeniu), więc pewnie będzie jeszcze gorzej.

No i przed włożeniem karty graficznej, temperatury nie były aż tak wysokie, a nic tam nie zmieniałem.

 

Jak go teraz odłączyłem, to w środku wszystko jest gorące. Wcześniej działały wentylatory, to było zimno.

Przewód, który jest podłączony od chłodzenia do huba od wentylatorów jest tak mocno włożony, że go nie wyjmę, więc nie spróbuję tej wymiany pasty. 

 

Jak trochę poruszałem chłodzenie, mam teraz zdjęty bok i przód obudowy, to w grze jest 70-80°C, więc trochę lepiej.

Ale to jest tylko z 30% użycia procesora. Wiedziałem, że procesor może być ciepły i nie jest to jakieś potrójne chłodzenie, ale myślałem, że przy tak niewielkim użyciu będzie to działać o wiele lepiej. Tyle czasu tracę przez ten komputer, że już mam go dosyć. Prawie wcale nie śpię. Nie wiem, czy nie sprzedać go na części i kupić jakiegoś dobrego laptopa. Będzie działał dużo lepiej i ciszej. A z tym to same problemy.

 

Złożona obudowa, wentylatory na 30% (i tak pompa jest głośniejsza, więc bez sensu to 0 rpm) i jest 38-42°C.

Przy laptopie 0 rpm to idealna cisza. Tutaj to tak przeszkadza, że najchętniej już bym go wyłączył.

Edytowane przez PL1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PL1992 napisał(a):

Założyłem to najlepiej, jak umiałem. Raczej nie zrobię tego lepiej. Mam idealnie nałożoną pastę (była od razu na chłodzeniu), więc pewnie będzie jeszcze gorzej.

No i przed włożeniem karty graficznej, temperatury nie były aż tak wysokie, a nic tam nie zmieniałem.

 

Jak go teraz odłączyłem, to w środku wszystko jest gorące. Wcześniej działały wentylatory, to było zimno.

Przewód, który jest podłączony od chłodzenia do huba od wentylatorów jest tak mocno włożony, że go nie wyjmę, więc nie spróbuję tej wymiany pasty. 

 

Jak trochę poruszałem chłodzenie, mam teraz zdjęty bok i przód obudowy, to w grze jest 70-80°C, więc trochę lepiej.

Ale to jest tylko z 30% użycia procesora. Wiedziałem, że procesor może być ciepły i nie jest to jakieś potrójne chłodzenie, ale myślałem, że przy tak niewielkim użyciu będzie to działać o wiele lepiej. Tyle czasu tracę przez ten komputer, że już mam go dosyć. Prawie wcale nie śpię. Nie wiem, czy nie sprzedać go na części i kupić jakiegoś dobrego laptopa. Będzie działał dużo lepiej i ciszej. A z tym to same problemy.

 

Złożona obudowa, wentylatory na 30% (i tak pompa jest głośniejsza, więc bez sensu to 0 rpm) i jest 38-42°C.

Przy laptopie 0 rpm to idealna cisza. Tutaj to tak przeszkadza, że najchętniej już bym go wyłączył.

Zerknąłem na temperatury na screenie,  faktycznie wiele wskazuje na chłodzenie CPU,  bo pozostałe komponenty są chłodne. Może masz możliwość podkręcenia wentylatorów obudowy do trochę wyższych wartości,  tak by pod kątem hałasu było ok? Np u mnie,  gdzie w obudowie są 4 wentylatory (oprócz aio), dodanie nawet 20% obrotów sporo zmienia. Nie znam tej twojej obudowy, ale może masz możliwość wepchnąć tam jeszcze jakieś wiatraki? Jeśli tak, to może trochę poprawić sytuację. Ewentualnie podniesienie obrotów istniejących i zobacz czy są prawidłowo zamontowane. Kieruj się schematem z załącznika. 

 

how-to-place-lc-06.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz włączyłem i są 33°C, a z włączonym na chwilę programem CINEBENCH urosło do 90°C.

Chłodzenie mam na górze (2 wentylatory), 3 z przodu i 1 z tyłu. Więcej się nie zmieści.

Wentylatory teraz mam zrobione, żeby trochę szybciej działały, bo i tak bardziej słychać to chłodzenie.

Tylko jak u mnie w mieszkaniu jest bardzo cicho, to ciężko tak siedzieć przy komputerze. Jest to jedyny dźwięk, który słychać. Jak w grze jest jakiś dźwięk, to by było ok, ale wtedy robi się gorąco i wentylatory kręcą się szybciej i głośniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośno jest, bo czujnik z procesora raportuje wysokie temperatury i bios podnosi rpm wentylatorów na chłodzeniu CPU. To normalna procedura i żeby sprzęt zaczął działać jak należy, musisz zająć się demontażem chłodzenia. Wyjąć całą płytę główna z komputera i na stole zdjąć chłodzenie. Napisałeś, że chłodzenie jest chłodne przy 100stC procesora, więc nie ma innej opcji, niż złe odprowadzanie ciepła z procesora do chłodzenia.

Albo jest zły montaż/słaba pasta, albo samo chłodzenie jest uszkodzone.

Druga sprawa, to obniżenie Vcore poprzez UV procesora.

https://www.purepc.pl/undervolting-procesora-intel-core-i7-14700k-poradnik-jak-zmniejszyc-pobor-energii-i-temperatury-bez-straty-wydajnosci

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywróciłem ustawienia w biosie (wcześniej miałem zrobione -0,080mV) i chciałem zmienić w programie Intel Extreme Tuning Utility.

Widziałem, że na jakimś filmie bardzo łatwo tam zmieniają, a u mnie da się tylko zwiększać napięcie. Najniższa wartość to 0 i można wybrać więcej. 

Na filmie 0 jest w połowie i można robić więcej albo mniej.

Chłodzenia na razie nie chciało mi się zdejmować.

 

Już da się zmniejszać (zmieniłem coś biosie).

Może to coś źle było ustawione? Teraz na chwilę włączyłem CINEBENCH i było tylko 67°C (tylko czasami na chwilę zrobiło się 85°C). 

I to przy wolnych ustawieniach wentylatorów.

Jeszcze będę sprawdzać, ale po co mi komputer, jak nie mogę go normalnie używać, tylko muszę sprawdzać temperatury...

Edytowane przez PL1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro przywrócenie domyślnych ustawień biosu rozwiązało problem to musiałeś mieć tam namieszane w profilach zasilania. 

Generalnie kupiłeś gorącego procka, gorącą grafikę i oczekujesz że będzie zimno - nie będzie. 

14th gen i7 boryka się z tymi samymi jajcami do i9 - na domyślnych ustawieniach wielu płyt głównych zdjęty jest kaganiec na zużycie mocy i jak tylko jakkolwiek obciążasz procesor, nawet włączając grę i kompilują się shadery, procesor spikuje ponad normę (dla i7 to chyba 240W intel ustawił domyślnie) i zaczyna się huragan i 100C. 

W takim układzie warto sprawdzić czy nie ma nowego UEFI do Twojej płyty, wgrać jeżeli jest i poszukać instrukcji jak ustawić w biosie domyślny profil zasilania dla CPU - wtedy faktycznie będzie i ciszej i chłodniej, ale też nieco mniej wydajnie. 

21 godzin temu, bartez2 napisał(a):

Sprawdź montaż chłodzenia. Nie jest możliwe żebyś miał 46-48 stopni w idlu

Jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy mieć minimalne obroty ustawione na pompie i wentylatorach i zostawić kompa na godzinę-dwie aż się ciecz w układzie zagrzeje porządnie. Ja mam na 5700x non stop między 40-50C w idle, ale za to w stresie rzadko kiedy dobija od 70C więc tak ma być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor normalnie z 1900 zł, a był za 1300 zł (nowy), to szkoda było nie brać.

Kartę graficzną też znalazłem 550 zł taniej.

Chłodzenie z 300 zł taniej.

Wszystkie części do komputera były nowe i z promocji.

O procesorze czytałem, że wystarczy zrobić UV i będzie działać dużo lepiej. A też nie planowałem, żeby działał ze 100% obciążeniem.

Karta graficzna 4000 zł, a 4080 super są po 5000 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja Ci nie wyliczam ile wydałeś, to nie moja sprawa 😄 tylko kupując pewien konkretny sprzęt powinieneś wiedzieć jakie są jego wady i zalety. Dla noobów są i3 i i5, i7 i i9 niestety wymagają już w dzisiejszych czasach gmerania w UEFI oraz mocniejszych układów chłodzenia. 

Podobnie jest zresztą u AMD, Ryzeny 5 i 7 pójdą na byle ziemniaku i podkręci je norka na speedzie, ale R9 i te z x3D w nazwie niestety potrzebują i mocniejszego chłodzenia i gmerania w ustawieniach żeby zbić trochę temperaturę.

Co nie zmienia faktu, że w Twoim wypadku głównym winowajcą jest intel x producent mobo - bo to tutaj pewnie jest problem. Proc boostuje ponad stan i gotuje się razem z całą okolicą.  Zwróć uwagę jakie gorące są odczyty wokół procka na jednym ze screenów - tam wszystko pod 100C podjeżdża.

A spróbować dokręcić blokopompkę też możesz - byc może nie jest dokręcona odpowiednio i przez to chłodzenie nie jest na tyle efektywne.

Edytowane przez Qrdello

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ważnym jest to, że autor odpowiadając na pytanie: czy chłodnica jest gorąca, gdy procesor osiąga 100stC odpisał, że jest tam chłodno. To wskazuje na złe odprowadzanie ciepła z procesora !!

UV jest półśrodkiem i nie naprawi problemu z temperaturą. Trzeba się zająć chłodzeniem. U mnie AIO przy 70stC jest gorące, a u autora chłodne przy 100stC.

Komputer jest świetnie dobrany, bardzo wydajny, ale coś przy montażu poszło nie tak. Kto montował Delid die Guard  (ramka na procesor) ?

Jest poprawnie zamontowana ? Chłodzenie dolega prawidłowo do IHS-a ? Pasta fabryczna, czyli na całym IHS więc tutaj nie może być winy, raczej coś z dociskiem skoro pompka pracuje poprawnie.

Znajdziesz powód, rozwiążesz problem i zapomnisz o temperaturach. Komputer będzie śmigać jak rakieta na tak wydajnych podzespołach. Głowa do góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może na stopie radiatora został ten plastik/naklejka chroniący przed zarysowaniem ? 😄 

Moja chłodnica też potrzebuje chwili żeby się nagrzać, ale zupełnie zimna nigdy nie jest - to fakt. Warto sprawdzić czy tam wszystko dobrze przylega.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starałem się to wszystko poskładać najlepiej, jak umiałem. Nie wyglądało, żeby coś było źle.

Może później spróbuję to jakoś rozkręcić.

Było 35°C. Na chwilę włączyłem grę i było tak do 75°C. Po wyłączeniu teraz spada (wolno). Było 47, a kilka minut później 42.

Tylko co bym nie zrobił, to chłodzenie pewnie i tak będzie głośne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PL1992 napisał:

Tylko co bym nie zrobił, to chłodzenie pewnie i tak będzie głośne.

Będzie cicho, jak chłodzenie procesora zacznie poprawnie odbierać ciepło, bo  jak pisałeś, chłodnica jest zimna, a procesor się gotuje. Trzeba to poprawić/naprawić.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Grizzly Kryonaut też wysokie temperatury. 

Teraz jeszcze bardzo głośno słychać zasilacz. Cewki? Cały czas to słychać...

 

grizzly.jpg

Teraz po włączeniu CINEBENCH od razu rośnie do 100°C.

Edytowane przez PL1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.45V Vcore ? !!

Limity mocy procesora nieograniczone w biosie ?

Co znaczy: Z Grizzly Kryonaut też wysokie temperatury ?

Zmieniłeś pastę, czyli ponowny montaż ?

Chłodnica z AIO nadal chłodna ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawione -0,080 V.

Podłączyłem od nowa chłodzenie i wymieniłem pastę na Grizzly.

Teraz zdjąłem obudowę, żeby zobaczyć, czy jest ciepły i przy 100% użyciu procesora przez jakiś czas było 92°C, później spadło do 65°C, później 67-70°C.

Czuć, że ta chłodnica i węże od AiO są trochę cieplejsze.

 

 

vv.jpg

Edytowane przez PL1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż proszę odczyty z tego samego obciążenia, które pokazałeś godzinę temu (tam package wynosiło 228 Wat) gdy ustawisz - 0.100V.

Odczyt 1.42V Vcore mówi, że procesor jest przevoltowany i to sporo, dla tego masz piekarnik. Trzeba ustawić najniższe stabilne napięcie dla procesora.

Jest to czasochłonne, ale dobrze ustawione UV potrafi zdziałać cuda pod warunkiem, że chłodzenie działa jak należy. Dalej jestem zmartwiony ledwo letnią chłodnicą przy gorącym rdzeniu.

BTW.. nawet na moim starym I7 8700 bez OC mam UV i zamiast fabrycznego 1.34V mam teraz 1.168 V  🙂

Krótki test z Aida:

https://ibb.co/3Tj4z6P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas włączam ten sam program i za każdym razem tak jest, że przez pierwsze sekundy rośnie do 90°C, a dopiero później spada.

Przy ustawieniu -0.1 program się wyłączał. Zrobiłem -0,095.

 

Jeszcze sprawdzałem grę i jak mam ustawione FPS tyle, co monitor albo więcej, to tak strasznie słychać zasilacz, że nie da się grać. Dopiero jak ustawię na połowę, czyli z 80 FPS, to tego nie słychać.

 

mm.jpg

 

Teraz jeszcze sprawdziłem -0,085V i też tak cały czas jest, że w pierwszych sekundach robi się wysokie napięcie i temperatury, a później spada.

Poczekałem do końca tego programu CINEBENCH i wyszło 28121 pkt, a jak sprawdzam w Internecie, to z takim procesorem inni mają ponad 36 tys pkt.

Edytowane przez PL1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem ustawienia z tego filmu: 

Spoiler

 

Co chwilę jakieś blue screeny i nic nie działa.

Później z tego filmu:

Spoiler

 

Tu ma ustawione Voltage Offset na -0,165V.

Ja musiałem zrobić -0,1V, żeby działało, ale temperaturę mam 100°C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Ustaw w biosie limity mocy według specyfikacji intela PL1 125W i PL2 253W . Sugerował bym wymianę chłodzenia chociaż na 280mm (zmieści się na górze).

https://www.overclock.net/threads/asrock-z690-or-z790-where-to-find-core-offset-voltages-in-bios-help.1806791/ przetłumacz sobie w translatorze google.

Edytowane przez ju-rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

tak patrzam i przyglądam się jak ten watek się rozwija...

Autor wątku ma chyba trochę nie właściwe podejście do tematu, wynikające np. z nie znajomości obecnie wypuszczanego sprzętu, albo zwyczajnie ignoruję rzeczywistość.

z jednej strony chce mnie max oferowana wydajność , ale tak aby temperatury były jak najniższe ... , pytanie w jaki sposób chciał by to pogodzić ? ( a czy AIO na pewno jest sprawne? )

pretensje i zażalenia proszę kierować do producenta procesora a nie do osób na forum ...

ps. jestem zwolennikiem prostych i skutecznych rozwiązań , dlaczego nikt do tej pory nie zaproponował aby np. CPU w biosie ustawić ręcznie dla wszystkich rdzeni i ich szybkość np. na 5200MHz i sprawdzić jakie są temperatury , za wysokie ? , to przyciąć jeszcze o 200MHz.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...