Skocz do zawartości
dr_Misiek

Asus z790 + 4x16GB 7200 nie dziala

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam problem z ustawieniem pamięci Viper 4x16GB na płycie ASUS Z790 Tuf GAMING.

Pamięci oferują 3 szybkości zdefiniowane w XMP (6800-7000-7200) w konfiguracji 4x16GB komputer nie uruchamia się na żadnej z nich, w duecie idą wszystkie.

Ustawienie na auto 4x16GB działa ale pamięci pracują na 4100 MHz CL40, a nie do końca o to chodzi 😜

Jakieś pomysły co ona rzeczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem rozwiązanie Twojego problemu, poczytaj:

https://rog-forum.asus.com/t5/intel-700-600-series/z790-hero-with-xmp-7200-fails/m-p/938598#M15595

Sprawdź AI Tweaker Menu w BIOS-ie i ustaw Tweak Mode 2 (zakładka DRAM Timing page. W wątku wyżej masz też wartości napięć (Memory Controller Voltage, CPU System Agent Voltage, VDD & VDDQ) jakie stosował ktoś z podobnym problemem. Spróbuj i daj znać jak poszło. Powodzenia

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie udało mi się zmusić wszystkich 4 kości do wspólnej pracy szybciej niż 5400. Trochę to dla mnie dziwne zachowanie ponieważ w parach po dwie kości bez problemu pracują na7200 od tak po prostu po uruchomieniu profilu XMP. Zastanawiam się jeszcze czy może to być podstawą do reklamacji płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Misiek

Jaki procesor?

1 godzinę temu, dr_Misiek napisał:

Nie udało mi się zmusić wszystkich 4 kości do wspólnej pracy szybciej niż 5400. Trochę to dla mnie dziwne zachowanie ponieważ w parach po dwie kości bez problemu pracują na7200

Dwie kostki wyżej się podkręcą niż 4. To normalne, a nie "dziwne". Tym samym kupowanie 4-ch kostek po 16GB DDR5 do OC RAM, to beznadziejny pomysł.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Kyle napisał:

@Misiek

Jaki procesor?

Dwie kostki wyżej się podkręcą niż 4. To normalne, a nie "dziwne". Tym samym kupowanie 4-ch kostek po 16GB DDR5 do OC RAM, to beznadziejny pomysł.

Pamięci nie są podkrecane do 7200 tylko one mają taką nominalna prędkość. Tzn że zostały kupione jako 7200MHz. Kupiłem dwa komplety (2x16GB + 2x16GB) dokładnie takich samych modeli. Jak puszczam dwie sztuki kości (nawet zmieszane z różnych pudełek) to bez problemu działają z XMP@7200 i to jest normalne zachowanie. Takiego samego każdy by oczekiwał po dołożeniu kolejnych dwóch szt a tu taka niemiła niespodzianka.

 

Procesor: i7-13600k

Edytowane przez dr_Misiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specyfikacja twojej płyty głównej: 

 

"4 x DIMM, Max. 192GB, DDR5 7200(OC)/7000(OC)/6800(OC)/6600(OC)/6400(OC)/ 6200(OC)/ 6000(OC)/ 5800(OC)/ 5600/ 5400/ 5200/ 5000/ 4800 Non-ECC, Un-buffered Memory"

Widzisz przy prędkościach powyżej 5600 taki subtelny dopisek OC, a jeszcze gdzie w QVL Memory masz obiecane wsparcie dla czterech banków pamięci przy prędkości 7200, bo ja widzę dwa. Kup najlepiej 2x24 7000 i jeszcze się pomódl aby IMC procesora dało radę to obsłużyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, ju-rek napisał:

Specyfikacja twojej płyty głównej: 

 

"4 x DIMM, Max. 192GB, DDR5 7200(OC)/7000(OC)/6800(OC)/6600(OC)/6400(OC)/ 6200(OC)/ 6000(OC)/ 5800(OC)/ 5600/ 5400/ 5200/ 5000/ 4800 Non-ECC, Un-buffered Memory"

Widzisz przy prędkościach powyżej 5600 taki subtelny dopisek OC, a jeszcze gdzie w QVL Memory masz obiecane wsparcie dla czterech banków pamięci przy prędkości 7200, bo ja widzę dwa. Kup najlepiej 2x24 7000 i jeszcze się pomódl aby IMC procesora dało radę to obsłużyć.

Czyli płyta za słaba żeby od tak ruszyły na pełnej prędkości, albo i moje umiejętności OC do tego zbyt markę żeby to ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://docs.google.com/spreadsheets/u/0/d/1TfGAex1K0_Af9idWtcgic1-IMY1D8fWn3IudKAZo43c/htmlview

Masz tutaj interaktywny kalkulator predokosci pamieci dla Intela i amd jak i ustawianie jej optymalnie. 

To, że nie pójdzie 7200 na określonych timingach, nie oznacza, że nie pójdzie w ogole. Bo najczęściej płyty gł. mają qvl czyli producent sprawdził pamięc na danej płycie czy działa. Masz ustawienia minimum, optimum, safe. Jeżeli pamiec nie jest qvl to wtedy szukasz czasów safe, i sprawdzasz czy działa prawidłowo. W zakładkach u góry możesz sprawdzić tam jest opis, zen timings itp itd

Edytowane przez maxmaster027

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dr_Misiek napisał(a):

Trochę to dla mnie dziwne zachowanie ponieważ w parach po dwie kości bez problemu pracują na7200

nic w tym dziwnego

4 kości w g1 beda ok jeśli chodzi o dokarmienie cpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dr_Misiek napisał:

Procesor: i7-13600k

No to wszystko powyżej DDR5 5600 to jest OC (dla dwóch kostek). Przy 4 kostkach te częstotliwości są znacznie niższe (~4000 MT/s? - i to co ponad, to OC)

49 minut temu, dr_Misiek napisał:

Czyli to normalne że dwie kości działają na nominalnych wartościach ustawionych w XMP a cztery już nie?

XMP to jest OC - czasem zadziała, a czasem nie i nie musi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dr_Misiek napisał:

Czyli to normalne że dwie kości działają na nominalnych wartościach ustawionych w XMP a cztery już nie?

Tak dokładnie tak. 

https://www.asus.com/support?id=1156

 

Wejdź wybierz swoją płytę i zobaczysz sam jakie są maksymalne taktowania dla 4x16 zależnie od producenta pamięci. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Nigdy nie miałem problemów z ramem aż do teraz.  W wolnych chwilach będę próbował manualne ustawiać może coś z tego wyjdzie a może nie, czas pokaże. Zawsze mogę wyjąć jedną parę albo zmienić wszystkie na jakiś zestaw w dwóch kościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to ostatnie bym polecał, bo jw. profile XMP czy jak zwał tak zwał to już O/C i tak naprawdę zależnie od CPU maksymalne realne taktowanie bez OC jest wyraźnie niższe. Więc skoro mamy dwukanałowy kontroler to nikt Ci nie zagwarantuje że taki CPU bez obniżenia taktowania łyknie 2x2, a najczęściej nie łyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.05.2024 o 07:51, dr_Misiek napisał:

Nigdy nie miałem problemów z ramem aż do teraz.

DDR5 są specyficzne, na DDR3/DDR4 problemy były mniej uciążliwe, na DDR5 4 kości działają jakby w 8 kanałach więc kontroler nie daje rady, szczególnie, że w Intelu jest to tylko rozwinięcie kontrolera DDR4. Czy to Intel czy AMD 4 kości zazwyczaj działają 5600MT/s, max 6000 MT/s w zależności od jakości procka i możliwości płyty. Jak używasz PCta do grania to wymiana na 2x32GB załatwi problem, do pracy 5600 MT/s będzie ok, nie zauważysz jakichś kosmicznych różnic (nie na tyle żeby kombinować z wymianą RAMu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przykładzie specyfikacji MSI MPG Z790 CARBON MAX WIFI II można prześledzić jak zachowuje się zestaw w sytuacji od 2 kości RAM single rank, po 4 kości dual rank.

4x DDR5 UDIMM, Maximum Memory Capacity 256GB
Memory Support 7800+(OC)/ 7600(OC)/ 7400(OC)/ 7200(OC)/ 7000(OC)/ 6800(OC)/ 6600(OC)/ 6400(OC)/ 6200(OC)/ 6000(OC)/ 5800(OC)/ 5600(JEDEC)/ 5400(JEDEC)/ 5200(JEDEC)/ 5000(JEDEC)/ 4800(JEDEC) MHz
Max. overclocking frequency:
• 1DPC 1R Max speed up to 7800+ MHz   (2 kości single rank)
• 1DPC 2R Max speed up to 6600+ MHz  (2 kości dual rank)
• 2DPC 1R Max speed up to 6400+ MHz  (4 kości single rank)
• 2DPC 2R Max speed up to 5600+ MHz  (4 kości dual rank).

4 kości RAMu obok siebie powodują zwiększenie temperatury ich pracy w stosunku do 2 kości (na płycie z 4 bankami pamięci), co ramo w sobie jest czynnikiem wpływającym na stabilność ich pracy.

 

Edytowane przez epoxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...