Skocz do zawartości
Gość

bloczki by chip

Rekomendowane odpowiedzi

Mimo szczerych chęci wyjaśnienia sprawy testu i procedury, wciąż pojawiają się pytania i zarzuty pod adresem testu wentylatorów ...

a ja nadal czekam na wyjasnienia dotyczace rozbieznosci wynikow osiagnietych na coolerach

- SPIRE FalconRock II

i

- Speeze RaptorCool I

bo jak pisalem to jest ten sam cooler tylko pod inna marka sprzedawany - czyzby nie dalo sie przeprowadzic testow w stalych/powtarzalnych warunakch dla wszystkich coolerow :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje zajrzec na strone nr 33 Chip-a (dolna czesc strony) - to wyjasni dlaczego zestaw C_C dostal wyroznienie ... smutne to , ale wszystko mozna kupic...

 

inni wytworcy krajowi bloczkow pewno nie zostali nawet poproszeni o przyslanie swoich produktow do testu - i wyniki sa jakie sa - totalny brak rzetelnosci.

 

co do temperatury procka - ja uzywam zewnetrzengo czujnika przyklejonego od spodu procesora - cienkie przewody sa wyprowadzone pomiedzy nozkami procesora, w wyzlobieniu socketa. drugi czujnik mam przyklejony od spodu radiatora (lub bloczku) w poblizu rdzenia. odczyt temperatur na panelach hardano i aerogate. rodzaj plyty i wersja biosu nie maja wtedy zadnego znaczenia przy odczycie temperatur.

 

arthx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pomiarów stosowaliśmy fonometr, było on umieszczany w odległości około 1 metra od źródła dźwięku (wentylatora). Pomiar odbywał się zamkniętym pomieszczeniu (nie było one specjalnie wyciszone – poziom tła wynosił 31-33 dbA). 

Generalnie wyniki tego pomiaru pokazują jak dalekie od prawdy są często deklarowane przez producentów parametry natężenia dźwięku.

Generalnie to wyniki tego testu pokazuja chyba, ze nikt z was nie ma bladego pojecia o metrologii, jak mozna robic pomiary przy poziomie tla wiekszym od wartosci uzyskiwanych przez wiele wentylatorow

(z reguly wersje 'silent' emituja wlasnie <30dB czyli w waszych warunkach nie byloby slychac czy taki wentyl w ogole jest wlaczony czy nie!!! :D

na szczescie w sieci jest dostepnych wiele niezaleznych testow i producenci musza sie z nimi liczyc wiec dla mnie bardziej wiarygodne pozostaja ich dane niz wyniki waszych testow

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ postów pojawiło się sporo, pozwolę sobie jeszcze raz spokojnie podsumować. Oczywiście odpowiem tylko na sensowne pytania i zarzuty, bo rozumiem, że tak jak nas, Was również interesują głównie konkrety.

 

Po pierwsze część nazwana przez nas Bloki wodne.

Rzeczywiście powinna się ona nazywać test gotowych zestawów, a nie bloków wodnych ? jest to nasze niedopatrzenie, ale przyświecała nam idea sprawdzenia tylko elementów gotowych w zestawach.

 

W jednym z postów pojawił się zarzut, że

 

"odczyty temperatur podczas testowania "pewnego zestawu " nie mogą być wymiernikiem jego wydajności. 5 litrów wody zawartej w zbiorniku ma duża pojemność cieplną. W ciągu 7 minut (zbiornik nie zmagazynuje maksymalnej ilości energii) temperatura nie ustabilizuje się na jednolitym poziomie."

 

To prawda - testy bloków trwały o wiele dłużej. Temperatury po 7 minutach - w zależności od rozwiązania - wynosiły 38-50 stopni, zaś np. po 30 minutach 39-53 stopni. Uznaliśmy że dla porównania z wentylatorami, podamy wartości po 7 minutach. Mogliśmy podać również np. te po 30 minutach - jak widać informacji nigdy za wiele. Następnym razem postaramy się pokazać jak najwięcej danych i wyników z każdego etapu pomiarów. W każdym razie po 30 minutach temperatura była już stabilna.

 

Poza tym, może nie zostało to wcześniej powiedziane ? pomiar rozpoczynaliśmy nie od momentu włączenia komputera, lecz od ustabilizowania się temperatury CPU działającego w trybie Idle.

 

Tak jak już Krzysiek napisał, interesowały nas tu gotowe rozwiązania. Przytaczane przez Was "zestawy" np. ze strony MCS powstają ze skompletowania podzespołów. I tak MCS1 odróżnia od MCS0 tylko chłodnica, zaś MCS2 od MCS1 tylko pompa... itd. Uznaliśmy że to nie są gotowe zestawy, tylko zestawy składane pod konkretne wymagania czy zamówienie z elementarnych komponentów. Jak widać popełniliśmy błąd w założeniu, bo pominęliśmy tańsze i polskie rozwiązania. Postaramy się to jak najszybciej nadrobić.

 

Duża ilość uwag dotyczy wysokiej temperatury procesora.

Nie licząc pomiarów wykonanych laserowym pirometrem, pozostałe odczyty pochodziły z płyty głównej. Te, w zależności od modelu, a nawet jak ktoś już tu zauważył, również wersji BIOS-u podawać mogą wartości różniące się nawet o 10-20 stopni.

Po Waszych uwagach sprawdziliśmy jeszcze raz przykładowy zestaw z wentylatorem CoolerMaster Aero 7+ (niestety już na układzie Athlon 1800+ bo nie dysponujemy chwilowo Athlonem Palomino 2000+). Pomiary uzyskane podczas testów to odpowiednio 58 i 64 stopnie dla stanu początkowego i końcowego po 7 minutach przy pełnym obciążeniu.

Pomiary uzyskane obecnie to odpowiednio 54 i 62 stopnie, jednak płyta nie była wewnątrz obudowy, więc i powietrze otoczenia wentylatora miało niższą temperaturę.

Te same pomiary na innej płycie głównej dały wyniki odpowiednio 45 i 54 stopnie (więc jak widać rozbieżność wyniosła 8-9 stopni, co daje różnicę ponad ok. 15-20%. Taka rozbieżność sprawia, że zamiast 80 stopni, na innej płycie odczytalibyśmy np. wartość ok. 65 stopni. Jak widać, w zależności od płyty głównej wyniki mogą być różne, co jednak nie oznacza, że rezultaty przez nas uzyskane są złe. Pokazują one nadal różnice w wydajności poszczególnych coolerów i nadal pozwalają na wybór najlepszego z nich.

 

Różnicę między temperaturą radiatora a procesora sprawdziliśmy jeszcze raz - jest taka jak podaliśmy (oczywiście uwzględniając pomiar z innej płyty głównej jak wspomniałem na początku) maks. temp. procka jest niższa, więc i różnica jest mniejsza, bo temperatura radiatora nie zależy od tego co pokazuje płyta.

 

Ważna jest również nie tylko płyta, ale i obudowa (w tym zasilacz i ewentualne dodatkowe wentylatory) jak i całe wyposażenie komputera, gdyż wszystkie elementy wpływają na zwiększenie temperatury wewnątrz obudowy. Nasz 420W zasilacz grzeje się dość mocno, w obudowie zainstalowany był ponadto dysk 7200 rpm (czyli grzeje się bardziej niż 5400 rpm). Oczywiście ważna jest również ilość elementów dodatkowych, bo każdy układ wydziela ciepło, pogarszając warunki pracy wentylatora - ale co ja Wam będę pisał... - to przecież doskonale wiecie.

 

Odnośnie pasty - zgadzam się, że mogliśmy użyć pasty zarówno tej dołączonej, jak i innej o lepszych parametrach, ale za to jednakowej dla wszystkich zestawów. W naszych pomiarach różnica dla past o różnym składzie wyniosła 2-3 stopnie. Takie podejście wymusił ograniczony czas na przeprowadzenie testu. Następnym razem dołożymy również taki pomiar. Nie mogę się jednak zgodzić z zastrzeżeniem, że

"niepoprawnie rozłożona pasta (nadmiar), oraz nieuwzględnienie faktu , ze należy poczekać min 12 godzin po zamontowaniu zestawu dla osiągnięcia jak najlepszych wyników".

Przed testem wykonywaliśmy wiele pomiarów wstępnych i temperatura - w zależności od warunków ? ustalała się z reguły po 5-7 minutach od pełnego obciążenia. Komputer przy pełnym obciążeniu zostawiony na noc dał rano takie same wyniki jak po 7 minutach ? stąd pomiar w takim przedziale czasowym.

 

Kolejne uwagi dotyczą głośności. Możecie mi wierzyć, że to co podają producenci to pobożna lista życzeń, a nie rzeczywiste dane. Sprawdźcie gdziekolwiek. Co zaś do metodologii pomiaru - fonometr jest urządzeniem kierunkowym, zatem nie zbiera tła. Szum tła podaliśmy tylko jako punkt odniesienia. Poza tym pomiar był wykonywany, gdy wentylator był zainstalowany w obudowie, gdzie dźwięk rozchodzi się inaczej niż na otwartej przestrzeni. Stąd niektóre pomiary, szczególnie wykonywane w wyizolowanym środowisku np. w otoczeniu materiałów wygłuszających, zaniżają rzeczywistą wartość hałasu.

 

Kolejna uwaga: Speeze RaptorCool I Spire FalconRock II - te produkty mają inną konstrukcję (choć podobną). Stąd rozbieżności. Wentylator o ile pamiętam jest ten sam.

 

Odnośnie reklam i artykułów sponsorowanych. Reklamami zajmuje się dział reklam, który nie ma nic wspólnego z redakcją, a tym bardziej wydzielonym z jej struktur labem. Ja dowiaduję się o tym jakie są reklamy wtedy kiedy i Wy - jak gazeta trafia do kiosku. Artykułów sponsorowanych nigdy u nas nie było i jak na razie nie ma. Nie ma też planów by się pojawiły, ale wg zasady "nigdy nie mów nigdy" jeśli się kiedykolwiek pojawią, będzie to wyraźnie zaznaczone.

 

Do błędów zawsze się przyznajemy. Kwestia ich umieszczenia w gazecie to już tylko sprawa organizacyjna. Tak czy inaczej nie kryjemy, jeśli popełnimy błąd ? jesteśmy tylko ludźmi, więc i nam się zdarza.

 

Idąc dalej - czy CHIP jest gazetą dla mas? Przy średniej sprzedaży 80 tys./miesiąc można powiedzieć, że jesteśmy gazetą dla mas. Musicie jednak pamiętać, że o ile Wy interesujecie się konkretnym tematem, o tyle przeciętny czytelnik prasy komputerowej wcale nie musi wiedzieć, jak zbudowane jest i jak działa np. chłodzenie wodne. Powoli będziemy zmieniać jednak artykuły i w testach znajdzie się m.in. więcej informacji dla bardziej zaawansowanych czytelników.

 

Przy okazji - dioda termiczna wbudowana w Athlona nie mierzy temperatury - jej jedyne zadanie to reakcja na ustaloną temperaturę i ochrona układu przed przegrzaniem.

 

Gratuluję właścicielowi Athlona 1700+ który napisał

"Mój komp przy temperaturze 55 stopni odmawia posłuszeństwa (działa sobie wolniej)"

- dla Twojej wiadomości - Athlony nie mają takiej funkcji jak Pentium 4 - więc po przegrzaniu komputer się zawiesi bądź wyłączy.

 

A teraz na zakończenie.

 

Pisząc

"Następnym razem wolałbym, aby testy przeprowadzać w bardziej NORMALNY sposób"

musicie wiedzieć, że macie na to wpływ.

Tak samo na artykuły - pojawiła się wypowiedź:

"już od kilku miechów dają takie beznadziejne arty o sprzęcie..."

 

Nie robimy tej gazety dla siebie, tylko dla Czytelników, a więc i dla Was. Jeśli macie pomysły - najlepiej konkretne i merytoryczne - na poprawę testów, artykułów bądź ich zawartość czy tematykę, chętnie skorzystamy z Waszych uwag. Nie boimy się konstruktywnej krytyki, jeśli tylko ma merytoryczne podstawy. Dla zainteresowanych podaję swojego maila.

 

Pozdro,

 

Robert Dec

dec@chip.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po Waszych uwagach sprawdziliśmy jeszcze raz przykładowy zestaw z wentylatorem CoolerMaster Aero 7+ (niestety już na układzie Athlon 1800+ bo nie dysponujemy chwilowo Athlonem Palomino 2000+). Pomiary uzyskane podczas testów to odpowiednio 58 i 64 stopnie dla stanu początkowego i końcowego po 7 minutach przy pełnym obciążeniu. 

Pomiary uzyskane obecnie to odpowiednio 54 i 62 stopnie, jednak płyta nie była wewnątrz obudowy, więc i powietrze otoczenia wentylatora miało niższą temperaturę. 

Te same pomiary na innej płycie głównej dały wyniki odpowiednio 45 i 54 stopnie (więc jak widać rozbieżność wyniosła 8-9 stopni, co daje różnicę ponad ok. 15-20%. Taka rozbieżność sprawia, że zamiast 80 stopni, na innej płycie odczytalibyśmy np. wartość ok. 65 stopni. Jak widać, w zależności od płyty głównej wyniki mogą być różne, co jednak nie oznacza, że rezultaty przez nas uzyskane są złe. Pokazują one nadal różnice w wydajności poszczególnych coolerów i nadal pozwalają na wybór najlepszego z nich.

cieszy ze przyznajecie sie do bledow !

 

ale ja nadal nie wiem jak wy to robicie ze nie krcony proc, nie w stresie ma 45 stopni na areo 7+ za ponad 150 zeta i to jeszcze nie w obudowie (pewno nadal w klimatyzowanym pomieszczeniu :? ) ... :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Odnośnie pasty - zgadzam się, że mogliśmy użyć pasty zarówno tej dołączonej, jak i innej o lepszych parametrach, ale za to jednakowej dla wszystkich zestawów. W naszych pomiarach różnica dla past o różnym składzie wyniosła 2-3 stopnie. Takie podejście wymusił ograniczony czas na przeprowadzenie testu. Następnym razem dołożymy również taki pomiar(...)

a co to wy jestescie Komputer Swiat ze czas jest wazniejszy od tresci :?: :?

 

(...)Do błędów zawsze się przyznajemy. Kwestia ich umieszczenia w gazecie to już tylko sprawa organizacyjna. Tak czy inaczej nie kryjemy, jeśli popełnimy błąd ? jesteśmy tylko ludźmi, więc i nam się zdarza(...)

jakby na to niepatrzec jestescie dosyc popularnym pismem komputerowym i to co napiszecie jednak idzie w polske.....

 

(...)Idąc dalej - czy CHIP jest gazetą dla mas? Przy średniej sprzedaży 80 tys./miesiąc można powiedzieć, że jesteśmy gazetą dla mas. Musicie jednak pamiętać, że o ile Wy interesujecie się konkretnym tematem, o tyle przeciętny czytelnik prasy komputerowej wcale nie musi wiedzieć, jak zbudowane jest i jak działa np. chłodzenie wodne. Powoli będziemy zmieniać jednak artykuły i w testach znajdzie się m.in. więcej informacji dla bardziej zaawansowanych czytelników(...)

ale mozna na to popatrzec z takiej perspektywy ze jakis tam czytelnik pod wplywem jakiegos artykulu zainteresuje sie tematem i dojdzie do wniosku ze "w chipie <span style="color:red;">[ciach!]</span>ly pisali" i z was zrezygnuje... :?

 

(...)

Pisząc

"Następnym razem wolałbym, aby testy przeprowadzać w bardziej NORMALNY sposób"

musicie wiedzieć, że macie na to wpływ.

Tak samo na artykuły - pojawiła się wypowiedź:

"już od kilku miechów dają takie beznadziejne arty o sprzęcie..."

 

Nie robimy tej gazety dla siebie, tylko dla Czytelników, a więc i dla Was. Jeśli macie pomysły - najlepiej konkretne i merytoryczne - na poprawę testów, artykułów bądź ich zawartość czy tematykę, chętnie skorzystamy z Waszych uwag. Nie boimy się konstruktywnej krytyki, jeśli tylko ma merytoryczne podstawy. Dla zainteresowanych podaję swojego maila.

(...)

no to licze na trzymanie poziomu i czeste wizyty na forach w celu weryfikacji jakosci pisma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z niecierpliwoscia czekamy wiec na test bloczkow by mcs, copperfield, republika itp. :)

Mysle, ze CHIP ma mozliwosc stworzenia odpowiednich warunkow aby takowe porownanie przeprowadzic.

Podaje link do tematu gdzie znajduja sie wytyczne (bardzo rygorystyczne) napisane przez Witchhuntera (prosze szukac dlugiego posta Popixsa): http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=41810

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak se to czytalem i czytalem doszedlem do wniosku ze mam jakies cooler tytanium slaby jak nie wiem co ale temp jest nawet oki max mialem tylko 65 stopniu(stres) w dni upalne jak dochodzilo do 30 stopni wiec tak se wynioskowalem ze nie oplaca mi sie kupowac cos leprzego jak mam tak kolo 55 stopni jak jest temp za dworze normalna (chlodniej niz 30stopni)

Ale cos nie rozumiem moze malo sie znam ale co jak inna plyta

to inaczej pokazuje temp czyli jak jedna ma 80 to 2 tylk0 60

Hmmmmm ciekawe jak dlamnie

 

Ps. Mam 2000+ Palamino i jestem szczesliwy ze mam tak niska temp 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że ktoś z chipa odezwał się na forum było dla mnie zaskoczeniem, ale przyznanie się do błędu (chociaż częściowo) to już dla mnie szok, chyba zmienię zdanie co do tego pisma, jeśli zmieni się też poziom artykułów, to może nawet zacznę go znowu kupować (a przestałem jakieś 1,5 roku temu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że ktoś z chipa odezwał się na forum było dla mnie zaskoczeniem, ale przyznanie się do błędu (chociaż częściowo) to już dla mnie szok, chyba zmienię zdanie co do tego pisma, jeśli zmieni się też poziom artykułów, to może nawet zacznę go znowu kupować (a przestałem jakieś 1,5 roku temu)

Dlaczego ?

Tak przeciez powinno byc, jezeli pismu faktyznie zalezy na opini czytelnikow i na dobrym poziomie.

Widac z tego ze w CHIPowej redakcji pracuja ludzie ktorym na tym zalezy.

Mimo to i tak efekty testow i tlumaczenia redaktorow nie do konca rozwialy moje watpliwosci, ale coz ..............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po Waszych uwagach sprawdziliśmy jeszcze raz przykładowy zestaw z wentylatorem CoolerMaster Aero 7+ (niestety już na układzie Athlon 1800+ bo nie dysponujemy chwilowo Athlonem Palomino 2000+). Pomiary uzyskane podczas testów to odpowiednio 58 i 64 stopnie dla stanu początkowego i końcowego po 7 minutach przy pełnym obciążeniu. 

Pomiary uzyskane obecnie to odpowiednio 54 i 62 stopnie, jednak płyta nie była wewnątrz obudowy, więc i powietrze otoczenia wentylatora miało niższą temperaturę. 

Te same pomiary na innej płycie głównej dały wyniki odpowiednio 45 i 54 stopnie (więc jak widać rozbieżność wyniosła 8-9 stopni, co daje różnicę ponad ok. 15-20%. Taka rozbieżność sprawia, że zamiast 80 stopni, na innej płycie odczytalibyśmy np. wartość ok. 65 stopni. Jak widać, w zależności od płyty głównej wyniki mogą być różne, co jednak nie oznacza, że rezultaty przez nas uzyskane są złe. Pokazują one nadal różnice w wydajności poszczególnych coolerów i nadal pozwalają na wybór najlepszego z nich.

Jezeli dysponowali panowie podczas testow laserowym pirometrem to miedzy procesorem a radiatorem jest niewielka przerwa. Promien tego urzadzenia jest chyba na tyle cienki ze dostal by sie w ta szczeline dzieki czemu mozna by uzyskac dokladna temperature procesora i wprowadzac poprawke do wynikow ktore podaje plyta.

Do tak powaznego testu mozna tez wykozystac drugi termometr (np. samochodowy z cienkim termistorem) ktory mozna umiescic obok jadra procesora.

Tak jak już Krzysiek napisał, interesowały nas tu gotowe rozwiązania. Przytaczane przez Was "zestawy" np. ze strony MCS powstają ze skompletowania podzespołów. I tak MCS1 odróżnia od MCS0 tylko chłodnica, zaś MCS2 od MCS1 tylko pompa... itd. Uznaliśmy że to nie są gotowe zestawy, tylko zestawy składane pod konkretne wymagania czy zamówienie z elementarnych komponentów. Jak widać popełniliśmy błąd w założeniu, bo pominęliśmy tańsze i polskie rozwiązania. Postaramy się to jak najszybciej nadrobić.

A zestaw CPC 12db od 16db tez odroznia tylko pompka ;) Rowniez ta firma oferuje oddzielne komponenty do chlodzenia wodnego.

Twierdzenie ze to nie jest gotowy zestaw jest bledne, nie twierdze przy tym ze macie testowac wszystkie mozliwe zestawy z jednej firmy, w zupelnosci wystarczy jeden. MCS oraz Republika napewno z mila checia przeslaly by swoje zestawy do testow.

 

A tak offtopic to gratulacje za wyjasnienie wszystkich spraw i napisanie tego ze nieboicie sie krytyki tak jak niektore firmy (nie bede wymieniac ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję właścicielowi Athlona 1700+ który napisał 

"Mój komp przy temperaturze 55 stopni odmawia posłuszeństwa (działa sobie wolniej)" 

- dla Twojej wiadomości - Athlony nie mają takiej funkcji jak Pentium 4 - więc po przegrzaniu komputer się zawiesi bądź wyłączy.

No właśnie, kolega z forum troszkę się pomylił i napisał bzdure- albo pisał to rano jak wstał z bed albo była późna noc albo miał zwidy :D Inaczej niepotrafie tego sobie wytłumaczyc :wink: :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi zrozumieć , że róznorodnosć zestawów moze stawiac bariere nie do przejscia.

Jak mi wiadomo firma C** oferuje 6 zestawów chłodzenia wodnego. Różni je wydajnosć oraz wyposażenie. Produkt tejze firmy znalazł się w waszym teście.

Firma MCS ma w swojej ofercie 11 zestawów.

Funkcjonowanie obu firm przebiega wedle podobnych zasad.

Czy wiekszy wybór stanowił problem ?

:evil:

Nie chciałbym wynośić z tego testu przykrych wniosków ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas nie włączałem się w wątek, bo nie czytałem waszego artykułu.

Jednak patrząc w cytaty innych użytkownikó forum, na pewno nie zgadzam się z pełną krytyką. Np. za świetny pomysł uważam włąsny pomiar hałasu z bliższej odległości aniżeli chwalą się producenci.

 

Z jedną sprawą nie mogę się jednak zgodzić:

 

Przy okazji - dioda termiczna wbudowana w Athlona nie mierzy temperatury - jej jedyne zadanie to reakcja na ustaloną temperaturę i ochrona układu przed przegrzaniem.

To NIE jest prawda. Nie wiem skąd macie takie dane, ale bardzo prosiłbym o źródło takiego stwierdzenia. Jeszcze raz powtarzam to nie jest prawda. Dioda ta służy zarówno dla zabezpieczenia jak i odczytu temperatury. Co zresztą jest logiczne, gdyby nie umiała odczytać temperatury zabezpieczenie by nie działało.

 

Nieprawdą jest też stwierdzenie, że dioda ta reaguje na jakąś temperaturę i zabezpiecza Athlony XP. Dioda sama w sobie nie spełnia żadnej podanej przez ciebie funkcji - tym zajmuje się dopiero dodatkowy specjalizowany układ umieszczony na płycie głównej. Inaczej dioda taka jest bezużyteczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestawy Chłodzenia wodnego są tworzone 'pod konsumenta' . Produkty MCS właśnie kompletowane są w celu dostosowania swojej oferty do kupujacego. Różnorodnosc oferty nie jest więc wadą , tylko zaletą.

 

W teście zostały porownane na jednej linii produkty należace do "wagi koguciej' i "wagi cięzkiej".Nie jest to rzetelne podejście do problemu. Firma C** posiada w swojej ofercie zestawy z chłodnicą. Z pewnością mogłyby to zaprezentować pełne mozliwosci .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My turn ;]

 

Układy wykonane w technologii 0,13 mikrona charakteryzują się znacznie niższą temperaturą pracy niż te starsze, wykonane w wymiarze 0,18.

Liczac stosunek powierzchni do ilosci wydzielanego ciepla szybko dochodzimy do wniosku ze Palomino sa "najchlodniejsze", dalej bedzie Thunderbird, potem Barton i najgoretszy bedzie Thoroughbred. Radiaton nie tylko musi byc w stanie oddac taka ilosc ciepla ale i skutecznie odebrac ja z tej powierzchni

 

Do testów używaliśmy w przypadku wentylatorów pod AMD – Athlona XP 2000+. Bardzo ważne – bazującego na jądrze Palamino 0,18 mikrona. Jest to CPU który idealnie spełniał rolę grzałki. Z powodu jego awarii do testów chłodzenia wodnego musieliśmy zastosować innego Athlona – 1800+ jednak wykonany był w tym samym wymiarze technologicznym – 0,18 mikrona

Skoro do testow byly uzyte 2 rozne procesory (taktowania) to czytelnik nie jest w stanie porownac z soba chlodzenia woda i powietrzem

 

Przy otwartej obudowie wysoki radiator procesora z pewnością miał lepszy dostęp do chłodniejszego powietrza niż czujnik ukryty w zakamarkach płyty głównej.

Ważna jest również nie tylko płyta, ale i obudowa (w tym zasilacz i ewentualne dodatkowe wentylatory) jak i całe wyposażenie komputera, gdyż wszystkie elementy wpływają na zwiększenie temperatury wewnątrz obudowy. Nasz 420W zasilacz grzeje się dość mocno, w obudowie zainstalowany był ponadto dysk 7200 rpm (czyli grzeje się bardziej niż 5400 rpm).

jedno zwalcza drogie, pozatym jak mozna w takim razie porownac radiatory skoro 1 zasysa cieple powietrze z komputera a 2 z chlodnego pomieszenia

 

Ponadto- czy wasz zasilacz wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>e powietrze do obudowy zeby to moglo sprawiac roznice ? Zapewne ma on kontrole obrotow i gdy "mocno sie grzeje" to zwieksza te obroty przetlaczajac wiecej powietrza i pomagajac w chlodzeniu

 

Ponadto sprawdziliśmy jak pasty z domieszkami srebra i miedzi, wpływają na poprawienie chłodzenia. Niestety różnice z tych pomiarów wynosiły 0–2 stopnie C.

Roznice temp. miedzy "silikonowa h" a dobra pasta termoprzewodzaca jak np. AS3 albo Ceramique znacznie przekraczaja 2C

 

Gęstość w temp. 20 C 1,47 g/cm^3

Temperatura zapłonu 350 stopni C

Temperatura krzepnięcia -50 stopni C

Współczynnik refrakcji 1,405

Ciepło właściwe w temp 50 C 0,35

Stała dielektryczna 2,74

Wytrzymałość elektryczna 14 kV/mm

(dane wg. Instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego)

Wszystko fajnie ale chyba nie dopatrzylem sie wspolczynnika przewodnosci cieplnej

 

Te same pomiary na innej płycie głównej dały wyniki odpowiednio 45 i 54 stopnie (więc jak widać rozbieżność wyniosła 8-9 stopni, co daje różnicę ponad ok. 15-20%. Taka rozbieżność sprawia, że zamiast 80 stopni, na innej płycie odczytalibyśmy np. wartość ok. 65 stopni. Jak widać, w zależności od płyty głównej wyniki mogą być różne, co jednak nie oznacza, że rezultaty przez nas uzyskane są złe. Pokazują one nadal różnice w wydajności poszczególnych coolerów i nadal pozwalają na wybór najlepszego z nich.

W takim razie trzeba bylo uzyc np. referencyjnej plyty siemensa (odczytuje temp. bezposrednio z diody procesora) lub tez z abita KD7 (rozumiem plyte siemensa- slaba dostepnosc ale abita KD7 mozna kupic / wypozyczyc bez najmniejszych problemow)

 

 

Niestety różnice z tych pomiarów wynosiły 0–2 stopnie C.

 

W naszych pomiarach różnica dla past o różnym składzie wyniosła 2-3 stopnie.

Hmm, wy napewno mowicie o tym samym tescie ?

 

Do błędów zawsze się przyznajemy. Kwestia ich umieszczenia w gazecie to już tylko sprawa organizacyjna. Tak czy inaczej nie kryjemy, jeśli popełnimy błąd ? jesteśmy tylko ludźmi, więc i nam się zdarza.

I bardzo sie z tego ciesze

 

Przy okazji - dioda termiczna wbudowana w Athlona nie mierzy temperatury - jej jedyne zadanie to reakcja na ustaloną temperaturę i ochrona układu przed przegrzaniem.

Proponuje panu dokladniej czytac specyfikacje na stronie AMD

 

Gratuluję właścicielowi Athlona 1700+ który napisał

"Mój komp przy temperaturze 55 stopni odmawia posłuszeństwa (działa sobie wolniej)"

- dla Twojej wiadomości - Athlony nie mają takiej funkcji jak Pentium 4 - więc po przegrzaniu komputer się zawiesi bądź wyłączy.

Napisal ze to nie jego komputer to po pierwsze. Po drogie- testowaliscie plyty na nForce jak np. Abit NF7S czy Epox 8RDA3+, 8RDA (nie bede mowil o innych gdyz z nimi nie mialem stycznosci) maja funkcje jak thermal throttling ?

 

Nie cytowalem innych fragemntow ktore uzytkownicy zdazyli juz wypomniec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

 

Kolejna uwaga: Speeze RaptorCool I  Spire FalconRock II - te produkty mają inną konstrukcję (choć podobną). Stąd rozbieżności. Wentylator o ile pamiętam jest ten sam. 

 

...

firma Speeze robi sobie jajka :( do tej pory coolery o nazwie Raptor Cool I mialy radiator i zapinke identyczne jak w Spire Falcon Rock II - 4 scianki pod skosem i zapinka z jednej strony z 3 oczkami a z drugiej strony z 1 oczkiem (przynajmniej te coolery ktorych dystrybutorem byl Discotech)

 

natomiast teraz zauwazylem ze te same coolery Raptor Cool I maja inny radiator (2 scianki radiatora prostopadle do podstawy) i zapinka z obu stron z 3 oczkami

 

o ile moje spstrzezenia sa trafne to musze stwierdzic ze to bardzo nieuczciwe ze strony Speeze

 

a to 2 testy nowych = gorszych coolerkow

http://www.radiativenz.com/reviews/speezer...ol/index3.shtml

http://www.legitreviews.com/Reviews/raptor1_1.shtml

 

rozumiem ze taki cooler trafil do redakcji CHIP'a :?:

niestety radiator jak pisalem jest inny niz w "starych" Raptor Cool I - stwierdzam to z pelna swiadomoscia bo w jednym z moich kompow siedzi ten "stary" model (klon Spire FalconRock II)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Gratuluję właścicielowi Athlona 1700+ który napisał 

"Mój komp przy temperaturze 55 stopni odmawia posłuszeństwa (działa sobie wolniej)" 

- dla Twojej wiadomości - Athlony nie mają takiej funkcji jak Pentium 4 - więc po przegrzaniu komputer się zawiesi bądź wyłączy.

A ja gratuluje Chip'owi redaktora !!!

Ta informacje, ze "Athlony nie mają takiej funkcji jak Pentium 4" wsadz na polke z napisem "TEORIA"

W praktyce to wyglada tak, ze jak mi sie kiedys zatarl cooler chlodzacy cpu to przy 65st. nie dosc, ze winda wyraznie zwolnila to mp3'ki z winampa lecialy jak z zepsutego gramofonu - baaardzo wooolno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że ktoś z chipa odezwał się na forum było dla mnie zaskoczeniem, ale przyznanie się do błędu (chociaż częściowo) to już dla mnie szok, chyba zmienię zdanie co do tego pisma, jeśli zmieni się też poziom artykułów, to może nawet zacznę go znowu kupować (a przestałem jakieś 1,5 roku temu)

, jezeli pismu faktyznie zalezy na opini czytelnikow i na dobrym poziomie.

.Mimo to i tak efekty testow i tlumaczenia redaktorow nie do konca rozwialy moje watpliwosci, ale coz ..............

jeżeli zależy na opini to nie powinni dopuścic do druku tego śmiesznego testu samym tytułem się ośmieszyli, a i moich wątpliwości to oni nie rozwieją . tym artykułem pokazali całkowity brak profesionalizmu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co pan powie o tekscie w ktorym napisaliscie ze najlepsze płyty do podkrecania to MSI KT3 JAK WIADMOMO TYLKO +0.1v NA VCORE I NP. GIGABYTE 7VAXP TYLKO +10% NA VCORE .Poprostu LOL .Przed pisaniem takich bzdur prosze duzo poczytac chocby na naszym forum (są tutaj bardzo wibytni ludzie) .

Ps każdy wie ze do eXtremalnego podkrecania (mowie o AMD) to tylko płyty na nForce2 .Nie bede sie rozpisywał bo jest mnostwo testow płyt głownych na tym czipsecie ale jesli chodzi o wyskoie fsb no i tani cene to Soltek FRN2 .Jesli od bardzo dobre podkrecanie całosci i stabilnosc to Abit NF7 (S) lub Epox 8RDa3+ .Jest tez wiele innych ale to duzo pisania .Na przyszłosc prosze duzo czytac na tweaku i na np www.tomshardware.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Gratuluję właścicielowi Athlona 1700+ który napisał 

"Mój komp przy temperaturze 55 stopni odmawia posłuszeństwa (działa sobie wolniej)" 

- dla Twojej wiadomości - Athlony nie mają takiej funkcji jak Pentium 4 - więc po przegrzaniu komputer się zawiesi bądź wyłączy.

A ja gratuluje Chip'owi redaktora !!!

Ta informacje, ze "Athlony nie mają takiej funkcji jak Pentium 4" wsadz na polke z napisem "TEORIA"

W praktyce to wyglada tak, ze jak mi sie kiedys zatarl cooler chlodzacy cpu to przy 65st. nie dosc, ze winda wyraznie zwolnila to mp3'ki z winampa lecialy jak z zepsutego gramofonu - baaardzo wooolno.

a skad oni to maja wiedziec jak dla nich to pewnie "normalna" temperatura :lol:

 

moze wkleimy panu z Chip'a pare screenow gdzie komp w stresie nie osiaga 60C to uwiezy ze mozna jednak poprawnie zalozyc wentylatorek ... i to nie wentyl za 150 a za 50 zl 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę, na początek dzięki za kolejne uwagi.

Oto zatem kilka dodatkowych odpowiedzi.

 

Jeszcze raz dla pewności - dlaczego temperatury były u nas w teście wyższe, niż zazwyczaj w praktyce? Jak napisałem winę ponosi płyta, której wskazania były zawyżone. Oznacza to że procesor miał niższą temperaturę. Zebrane wyniki nie przeszkodziły jednak w sklasyfikowaniu wentylatorów, bo wszystkie wentylatory przetestowane zostały na jednej platformie.

 

Czas nie jest ważniejszy od treści i czasem jeśli test tego wymaga, przesuwamy go do następnego numeru. Niestety ów czas sprawia czasem, że nie jesteśmy w stanie przetestować, pokazać czy napisać wszystkiego co byśmy chcieli. Staramy się zawsze wybrać to co najważniejsze - jak widać w przypadku wentylatorów nie zupełnie się nam udało i zabrakło niektórych pomiarów czy sprzętów (np. bloków wodnych) w testach.

 

Odwiedzamy fora dyskusyjne właśnie po to, by zweryfikować nasze artykuły. Ba, czasem nawet prosimy o pomoc, ale z przykrością stwierdzam, że zwykle kończy się ona na niczym. Jak widać w tym przypadku mogliśmy liczyć na Waszą pomoc i sugestie - następnym razem nie zmarnujemy tej szansy.

 

Pirometr nie pozwala - niestety - na pomiar w niewielkiej przerwie między rdzeniem a radiatorem. Po pierwsze nawet z bliskiej odległości urządzenie zbiera informację z większego obszaru niż promień lasera, po drugie w zamontowanej w obudowie płycie - chociażby ze względu na wielkość samego urządzenia - jest to niemożliwe.

 

Różne procesory w testach chłodzenia wodnego i wentylatorów - jak napisaliśmy, nie było to naszym celem, niestety Athlon Palomino 2000+ nie jest dostępny od ręki, więc zdecydowaliśmy się przetestować na 1800+ o czym wyraźnie napisaliśmy. Skupiliśmy się na wybraniu procesora pod kątem dobrej "grzałki". Jak widać zemściło się to na nas, bo procesor się ukruszył i po 2 blokach wodnych ich testy musieliśmy zacząć od nowa, na innym układzie - to też dla nas nauczka na przyszłość żeby wybierać bardziej dostępne rozwiązania.

 

No i na koniec raz jeszcze o diodzie termicznej w procesorach Athlon. Niestety - nie mierzy ona temperatury. Do zabezpieczenia procesora nie jest to potrzebne - wystarczy że po przekroczeniu pewnej ustalonej wartości dioda wyłączy procesor.

Po drugie - niestety - aby ta dioda zadziałała płyta główna musi obsługiwać tą funkcję (stare płyty nie mają tego zabezpieczenia). Jeśli nie wierzysz - sprawdź. Ściągnij radiator i zobaczysz co się stanie.

Mówiąc że dioda ta nie działa jak w Pentium 4 miałem na myśli fakt, iż na Athlonie po zdjęciu radiatora, system w najlepszym przypadku zawiesi się a układ - jeśli zadziała dioda, zostanie unieruchomiony (komputer może się wyłączyć), zaś jeśli nie zadziała - spali się.

Na Pentium 4 po zdjęciu radiatora procesor przełączy się na niższy zegar i rzeczywiście zwolni. Ale co ja będę dużo skoro już o tym wszyscy pisali...

Jest nawet film na TomsHardware pokazujący jak to działa w praktyce - polecam również dalszą historię tego wątku na stronie poniżej - są tam wyjaśnienia co i jak...

 

http://www.pl.tomshardware.com/cpu/2001091...e_toms_hardware

 

I z ostatniej chwili ?

?Ciekawe co pan powie o tekscie w ktorym napisaliscie ze najlepsze płyty do podkrecania to MSI KT3 JAK WIADMOMO TYLKO +0.1v NA VCORE I NP. GIGABYTE 7VAXP TYLKO +10% NA VCORE?

 

W artykule autor podał 10 najczęściej wybieranych płyt do overclockingu (na podstawie www.overclockers.com). Poza tym nie napisał ? o ile pamiętam - ze to są najlepsze tylko najczęściej wybierane modele.

 

 

PS. Z niektórych wypowiedzi nadal mam wrażenie, że odbieracie nas jakbyśmy chcieli z Wami walczyć - tak czy inaczej nie jest to naszym celem.

 

Robert Dec

CHIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie moze bedzie miedzy tweakiem a chipem wspołpraca .Chętnie pomożemy (przynajmniej ja ) .Jeśli pan i koledzy z tweaka sie zgodza to możemy wspołpracować .Zapewniam ze gdy wyrazi pan cheć wspołpracy z twakaiem nakłady pana gazety wzrosna a i bedzie pan miał bardzo wiarygodne żrodło .Bo przeciez ludzie kupujacy ta gazete byly by szczesliwi gdy sprzet poradzony przez gazete sprawdził sie w rzeczywistości.CO pan o tym mysli ??.Lisek ,Macro co wy na to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Pentium 4 po zdjęciu radiatora procesor przełączy się na niższy zegar i rzeczywiście zwolni.

Niestety nie moge sie z tym zgodzic - jest to zalezne od plyty glownej. Ostatnio mialem okazje sprawdzic zachowanie po zatrzymaniu sie wentylatora na radiatorze (zakurzyl sie ;) na PIV C 2,4 GHz na plycie Intel ServerBoard na chipsecie i875. Otoz po osiagnieciu temp. 90 stopni celcjusza plyta poprostu odciela zasilanie. Spowolnienia taktu procesora nie zauwazylem. Czyzby rowniez kwestia plyty glownej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę, na początek dzięki za kolejne uwagi. 

Oto zatem kilka dodatkowych odpowiedzi.

 

Jeszcze raz dla pewności - dlaczego temperatury były u nas w teście wyższe, niż zazwyczaj w praktyce? Jak napisałem winę ponosi płyta, której wskazania były zawyżone. Oznacza to że procesor miał niższą temperaturę. Zebrane wyniki nie przeszkodziły jednak w sklasyfikowaniu wentylatorów, bo wszystkie wentylatory przetestowane zostały na jednej platformie.

Robert Dec

CHIP

A to nie wydawało wam sie dziwne że na ac takiej klasy temp są tak wyskie no nie mówcie mi że u siebie w domqu tez macie po 65c i dlatego wydawało sie wam to normalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Propozycja współpracy - chętnie. Maila znacie, myślę że to nie wątek na forum.

 

Dioda na P4 zawsze działa, bo to funkcja procesora, a nie płyty. W podanym przypadku myślę że zasilanie odcięła płyta i nie zdążyłeś zauważyć spowolnienia. Generalnie podany opis dotyczy ogółu - w szczególnych przypadkach zawsze mogą się zdarzyć inne rzeczy.

 

RD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

współraca tylko na lepsze może wyjść dla obu stron bo wszyscy sie mogą czegoś dowiedzieć.

I przynajmniej ludzie po przeczytaniu takiej gazetki nie pobiegną do sklepu po aero7+ myśląc że maja wiatrak za 30 zł i u nich jest pewnie z 90 bo już widziałem takiego pacjęta przyszedł do sklepu z chipem i powiedzial że chce chce wiatrak bo ma jakiś za 30 a w tej gazecie przeczytał ze takie wiatraki za 150 mają takie temp to przestraszony wyłaczył kompa i przyszedł po wiatrak ale na szczescie troche go uświadomilśmy w tym wszyskim to troszke skumał ale i tak kupil cnp7000a no ale dzieki wam przynajniej sklepy troche zarobią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę, na początek dzięki za kolejne uwagi. 

Oto zatem kilka dodatkowych odpowiedzi.

 

Jeszcze raz dla pewności - dlaczego temperatury były u nas w teście wyższe, niż zazwyczaj w praktyce? Jak napisałem winę ponosi płyta, której wskazania były zawyżone. Oznacza to że procesor miał niższą temperaturę. Zebrane wyniki nie przeszkodziły jednak w sklasyfikowaniu wentylatorów, bo wszystkie wentylatory przetestowane zostały na jednej platformie.

Na przyszlos uzyjcie abita kd7 lub zamowcie z internetu odpowiedni kontroler max 6655 (kto moze niech poda nazwe bo nie pamietam dokladnie) i podlaczcie go do SMbus'a - powstanie wtedy przyzowita platfrorma testowa

 

Różne procesory w testach chłodzenia wodnego i wentylatorów - jak napisaliśmy, nie było to naszym celem, niestety Athlon Palomino 2000+ nie jest dostępny od ręki, więc zdecydowaliśmy się przetestować na 1800+ o czym wyraźnie napisaliśmy. Skupiliśmy się na wybraniu procesora pod kątem dobrej "grzałki". Jak widać zemściło się to na nas, bo procesor się ukruszył i po 2 blokach wodnych ich testy musieliśmy zacząć od nowa, na innym układzie - to też dla nas nauczka na przyszłość żeby wybierać bardziej dostępne rozwiązania.

Nawet stare athlony 1800+ z gorszych "serii" chodzily na 1.66ghz wiec w czym problem bylo zmienienie mnoznika zeby chodzil na 1.66 zamiast 1.53ghz ?

 

 

No i na koniec raz jeszcze o diodzie termicznej w procesorach Athlon. Niestety - nie mierzy ona temperatury. Do zabezpieczenia procesora nie jest to potrzebne - wystarczy że po przekroczeniu pewnej ustalonej wartości dioda wyłączy procesor.

Tak, tak dokladnie jest w pentiumach 2-4, istnieja 2 systemy kontroli, 1 to uklad analogowy znajdujacy sie w rdzeniu procesora ktory po przekroczeiu 135C wewnatrz rdzenia odcina zasilanie (analogowy poniewaz czas probkowania jest wrecz nieistniejacy) oraz 2 uklad ktory mierzy temp. procesora i wg. tego ukladu jest kontrolowane detaktowanie procesora (a raczej przycinanie sygnalow z szyny fsb; naturlanie prcoesry wczesniejsze niz P4 nie posiadaly ukladu zmniejszajacego "taktowanie")

 

Dioda w athlonach (jak sama nazwa wskazuje- dioda) posiada wyprowadzenia na nuzkach athlona (prosze spojzec do specyfikacji athlonow) dzieki czemu odczyty mozna pobierac nawet jesli procesor nie jest wlozony do socketa

 

zdjecie z artykolu ktory za chwile podam:

 

Dołączona grafika

 

 

Musi pan chyba odswierzyc swoja wiedze o athlonach xp i systemach zabezpieczen w p4

 

Po drugie - niestety - aby ta dioda zadziałała płyta główna musi obsługiwać tą funkcję (stare płyty nie mają tego zabezpieczenia).

Jak najbardziej sie z panem zgadzam, plyta musi posiadac odpowiedni "scalak", jednakze producenci (nie wiadomo dlaczego ?) nie stosuja tego, czyzby czysty marketing bral gore nad zdrowym rozsadkiem?

 

 

Jeśli nie wierzysz - sprawdź. Ściągnij radiator i zobaczysz co się stanie.

Na plycie bez odpowiedniego kontrolera w przeciagu 2-3s (normlane taktowanie) osiagnie 200C, nastapi uszkodzenie struktowry i przez to uszkodzenie cala moc z zasilacza zostanie "wpompowana" w rdzen, ponadto napiecie IO z zasilacza zostanie zwarte oraz nastapia roznego rodzaju przepiecia na chipsecie0 w najlepszym wypadku zwarcia na szynie 3.3V zasilacza zgasza zasilacz nim spali sie wszystko

 

W zabezpieczonej plycie po prostu zgasnie komputer

 

Mówiąc że dioda ta nie działa jak w Pentium 4 miałem na myśli fakt, iż na Athlonie po zdjęciu radiatora, system w najlepszym przypadku zawiesi się a układ - jeśli zadziała dioda, zostanie unieruchomiony (komputer może się wyłączyć), zaś jeśli nie zadziała - spali się.

Jak wyzej, myli sie pan, plyta bez odpowiedniego mikrokontrolera bedzie wciaz dostarczala moc do procesora i wszystko splonie

 

Na Pentium 4 po zdjęciu radiatora procesor przełączy się na niższy zegar i rzeczywiście zwolni. Ale co ja będę dużo skoro już o tym wszyscy pisali...

To nie jest przelaczanie sie a "negowanie czesci sygnalow na szynie fsb", ciezej mi wymyslec ladniejszy polski zwrot w tej chwili, przez to ze czesc sygnalow jest niegrzecznie mowiac "olewana" procesor TRACI cykle zamiast przelaczac sie na inne taktowanie.

 

 

Jest nawet film na TomsHardware pokazujący jak to działa w praktyce - polecam również dalszą historię tego wątku na stronie poniżej - są tam wyjaśnienia co i jak...

Czy naprawde nie ma pan dosc zdrowego rozsadku zeby zobaczyc ze cos na tym filmie jest nie tak? Przepraszam ale nie wierze w to ze P4 2ghz na rdzeniu williamette (ok. 70W wydzielania ciepla- uogolnijmy) ma temp. 39C po samym zdjeciu radiatora ? Gdzie moment na rozgrzanie sie ? Ten film w momencie pokazania P4 to najzwyklejsza sciema, prosze sie przyjzec, przeanalizujmy to:

 

-zalozmy ze temp. w laboratorium THG wynosi 10C ("napewno" biedacy nie fake'owali), to mogloby usprawiedliwic tak niska temp. IHS'a zaraz po zdjeciu radiatora

 

-wg. moich testow plytka tych rozmiarow przy obciazeniu 70W co ~1s zwieksza temp. ok 10C (nawet jakby 5C przybierala co jest niemozliwe), moment pokazywania quake'a trwa pare sekund, co sie dzieje dokladniej:

-procesor pracuje poprawnie do ok. 70-85C (roznie reaguja takie pentiumy, prosze poczytac archiwa zagranicznych forow dyskusyjnych)

-po przekroczeniu temp. krytycznej procesor zwalnia o ok. 1/4 by po ok. 10C zwolnic do 50% normy

-temp. wzrasta nadal by procesor "odrzucal" coraz wiecej cykli magistrali by przy 135C zgasnac

 

Prosze mi powiedziec jakim cudem na filmie z THG prcoesor utrzymuje temp. 39C ? Magia ? A moze chlodza go laserem ? Niech pan nie wierzy we wszystko co serwisy pokazuja panu, najlepiej samemu wszystko sprawdzac.

Jezeli posiada pan plyte intela (referencyjna) a napewno macie w laboratoriach to prosze samemu zrobic taki test- zpaewniam pana ze procesor rozgrzeje sie w pare - parenascie sekund (kiedy bardziej sie rozgrzeje wydziela mniej ciepla) do temp. krytycznej i zgasnie

 

 

W artykule autor podał 10 najczęściej wybieranych płyt do overclockingu (na podstawie www.overclockers.com). Poza tym nie napisał ? o ile pamiętam - ze to są najlepsze tylko najczęściej wybierane modele.

Mozna swobodnie podaz z pamieci kilka NAJLEPSZYCH mozna bylo wspomnhiec o nich) a nie "ekonomicznych" (kolejnosc przypadkowa):

 

-Abit NF7S (rozne rewizje)

-Epox 8rda (rozne rewizje)

-epox 8rda3+(rozne rewizje)

-epox 8rda+(rozne rewizje)

-soltek (nie pamietam dokladnej nazwy, nie bijcie, ta plyta osiaga fenomenalne magistrale)

 

Powyzsza lista to wlasne doswiadczenia + wiedza ludzi z roznych rup dyskusyjnych

 

 

PS. Z niektórych wypowiedzi nadal mam wrażenie, że odbieracie nas jakbyśmy chcieli z Wami walczyć - tak czy inaczej nie jest to naszym celem.

Nie, nie chcemy walczyc ale jezeli widac oczywiste bledy to chcelibysmy je skorygowac

 

Tutaj linki do artykolow o ktorych wpominalem:

 

http://www.procooling.com/articles/html/am...esting_cali.php

 

http://www.procooling.com/articles/html/re...thermal_dio.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważna jest również nie tylko płyta, ale i obudowa (w tym zasilacz i ewentualne dodatkowe wentylatory) jak i całe wyposażenie komputera, gdyż wszystkie elementy wpływają na zwiększenie temperatury wewnątrz obudowy. Nasz 420W zasilacz grzeje się dość mocno, w obudowie zainstalowany był ponadto dysk 7200 rpm (czyli grzeje się bardziej niż 5400 rpm). Oczywiście ważna jest również ilość elementów dodatkowych, bo każdy układ wydziela ciepło, pogarszając warunki pracy wentylatora - ale co ja Wam będę pisał... - to przecież doskonale wiecie.

Jak by obudowa byłą zamknieta to sie zgodzę że by było georncej ale przecież buda była otwarta :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...