Skocz do zawartości
Crazy_Ivan

Radiatory na pamięci (grafika) czy jest sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się czy założenie miedzianych radiatorów na ram mojej grafy pozwoli mi lepiej je podkręcić :roll: Karta to Prolink Geforce2 MX 200 domyślnie taktowana 175/143 chodzi na 200/185 i właśnie te 185 to wartość graniczna dla pamięci powyżej już pojawiają się artefakty w 3D. Pytanie brzmi czy założenie rzeczonych radiatorów pomoże uzyskać coś około ~200Mhz? Czy jest sens takiej operacji i czy nie będzie to tylko sztuka dla sztuki?

 

Mam upatrzone radiatory ThermalTake A1414 (na ram systemowy i grafy) czy są ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Geforce2 MX 200 ... czy nie będzie to tylko sztuka dla sztuki?...

wlasnie bedzie :P bo waskim gardelkiem nie jest taktowanie pamieci tylko szerokosc magistrali ktora ta pamiec komunikuje sie z GPU :!:

 

ja na Twoim miejscu kase zainwestowalbym inaczej (zeby zwiekszyc osiagi w grafice 3D) - a mianowicie w wymiane tej karty na jakiegos GF2 MX 400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na gf2? przeciez moze kupic sobie jakiegos radka 9200 i spoko.

za 250 zl moze sie znajdzie. nie mam sensu zakladanie radiatorow na sdramy. masz artefakty bo niskie napiecie na pamieciach jest i to szczyt ich mozliwosci, no :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że magistrala 64bitowa jest głównym spowalniaczem to wiem ale właśnie zwiekszając taktowanie ramu, zwięksam jego przepustowość jest to jedyny sposób by na tej karcie jako tako zwiekszyć wydajność.

 

Dlatego interesuje mnie czy te radiatory coś dadzą czy nic (jeśli ktoś ma doświadczenia z SDRAM).

 

PS. Nad nową grafą zastanawiam się od dłużego czasu :P tylko nie mogę się zdecydować :wink: a MX400 hmmm... czemu nie jak by się trafił dobry tanio... Ale tak poza wszystkim mam satysfakcję z twekowania takiego sprzętu :wink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na gf2? przeciez moze kupic sobie jakiegos radka 9200 i spoko...

jasne gdzie daja takie w cenie GF2 MX400 :P

 

...za 250 zl moze sie znajdzie...

wiesz w ten sposob to moznaby poradzic zeby sobie kupil np R9600 bo moze znajdzie za jakies 400zl :P

mi chodzilo o to ze zamiast ladowac te 50zl w radiatory lepiej zmienic grafike na silniejsza (ogolnie) bo przy super szczesciu mozna na GF2 GTS, a chyba ze Ty masz na zbyciu ze 100zl i dasz je zeby Crazy_Ivan mogl wymienic GF2MX200 na tego R9200 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dołozyć te 50zł i kupić jakiegoś pełnego gf2 niż pakowac się w radiatory , wiem ze niewiele na tym zyskasz mimo że jeszcze troche podciągniesz zegar pamieci to i tak wydajnosć będzie ciągle mała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam te radiatory tzn heatsink na VGA i heatspreader na DDR/SDR. Na GeForce4MX440SE 128bit noname ze standardowego 333 bez radiatorow szlo na 400-410. Po dolozeniu radiatorow i zmianie wiatraka na CrystalOrba TT szly na ponad 480. Tylko wydaje me sie ze wplyw mialo na to powietrze z wentylatora, bo chyab ono wywiewalo to zo odprowadzily radiatory. Sprzedalem go kumplowi on dolozyl inne radiatory (wiatrak tez mu opchnalem bo na GF4TI4800SE nie wchodzil). On wyciska z tych pamieci ponad 500 MHz ! Wynik w 3DM jaki uzyskal (ten wlasnie dziforsik + AXP 1800+ @11.5x155 + 256 SDRAM + ASROCK K7VT2) to 6400. A standardowo bez krecenia dawal rade raptem 4500. A co do Heatspreadera na RAM to zostawilem sobie (heatsink zresztatez jak juz mowilem). Ciezko powiedziec czy cos daje bo mam gwaracje na ramach i nie przykleilem go na tasme, jest przyczepiony na drut. Cieply jest. Ramy[ w podpisie ] maksymalnie chodza 161 MHz (testowane u w/w kupla, bo na moim willym to nie ma co testowac fsb), pewnie poszly by wiecej ale ten ASrock. Tylko nie wiem czy chodza z tego powodu ze sa wmiare chlodne czy dlatego ze to jedna z lepszych serii KVR [gdzies z tylu wisi topic o tych infineonach @200 i pracujacyh w dualu].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że magistrala 64bitowa jest głównym spowalniaczem to wiem ale właśnie zwiekszając taktowanie ramu, zwięksam jego przepustowość jest to jedyny sposób by na tej karcie jako tako zwiekszyć wydajność.

 

Dlatego interesuje mnie czy te radiatory coś dadzą czy nic (jeśli ktoś ma doświadczenia z SDRAM).

 

PS. Nad nową grafą zastanawiam się od dłużego czasu :P tylko nie mogę się zdecydować :wink: a MX400 hmmm... czemu nie jak by się trafił dobry tanio... Ale tak poza wszystkim mam satysfakcję z twekowania takiego sprzętu :wink: .

Crazy_Ivan, u mnie na MX400 szajsungi 6ns szły z 167MHz na około 182MHz.

Po założeniu potężnych radiatorów na pamięci (połowa radiatora z durna 800 z każdej strony) poszły na 210MHz. Żadnego podnoszenia napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrzucanie kasy to na pewno to nie będzie. Po założeniu ich może podkręcisz je jeszcze o jakieś 10 mhz i to będzie wszystko. Moim zdaniem lepiej będzie jak zainwestujesz jakiegoś hociaż geforce2 pełnego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:P

 

caly problem przypomina troche dylemat czy kupic chlodzenie WC do Palomino 1800+ i go katowac, oczywiscie mozna tylko za taka sama kase mozna go wymienic na Bartona 2500+, lub dylemat typu czy opalca sie zakladac CristalOrba na TNT2 M64 - mozna tylko za cene tego coolera mozna wymienic cala grafike na TNT2 ULTRA itd

 

Crazy_Ivan co Tobie dadza te dodatkowe MHz - nawet jak podkrecisz o 30MHz to dzieki magistrali 64bit to tak jakbys podkrecil o 15MHz - polowa "hipotetycznego" wzrostu wydajnosci idzie w gwizdek :P

 

ale zrobisz jak zechcesz :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO jak kupisz radiatorki to forsa nie pójdzie się rypać, bo przydadzą się na póżniej. Ale czy w przypadku tej karty warto kupować radiatorki. Lepiej jak radzą przedmówcy dołożyć trochę i choćby takiego Radka 9100. Zresztą jak nie zrobisz i tak źle nie wyjdziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy założenie miedzianych radiatorów na ram mojej grafy pozwoli mi lepiej je podkręcić :roll: Karta to Prolink Geforce2 MX 200 domyślnie taktowana 175/143 chodzi na 200/185 i właśnie te 185 to wartość graniczna dla pamięci powyżej już pojawiają się artefakty w 3D. Pytanie brzmi czy założenie rzeczonych radiatorów pomoże uzyskać coś około ~200Mhz? Czy jest sens takiej operacji i czy nie będzie to tylko sztuka dla sztuki?

 

Mam upatrzone radiatory ThermalTake A1414 (na ram systemowy i grafy) czy są ok?

Reaczej tego nie rób ja mam Tornado GeForca2 MX 400 64MB 64bit i maks jego taktowania z zalożonym radiatorem na pamieci(bo są jedna kolo drugiej)

to 175/166@230/185Mhz. Dalej już nie idzie.

Raczej bym wolał kupic jakąś nową karte :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że moje 185 (stabilne bez artefaktów) to już niezły wynik. Co do radiatorów to kupie tylko wtedy jak znajdzę jakieś taniutko albo sam przerobię (z czegoś co się nada :wink: ).

 

BTW. skopek jakie masz wyniki w 3dsmarkach, pytam dla porównania (grafa też 64bit)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tanim zakupem by było kupienie i pocięcie jakiegoś radiatora np. z slota i wówczas koszt takiego rozwiązania to ok. 10 pln.

Ale jednak bym obstawiał kupo 2ti/gts przy dołożeniu ok. 50 pln do tego co masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tanim zakupem by było kupienie i pocięcie jakiegoś radiatora np. z slota i wówczas koszt takiego rozwiązania to ok. 10 pln.  

Ale jednak bym  obstawiał kupo 2ti/gts przy dołożeniu ok. 50 pln do tego co masz.

Wybiorę się na giełdę w weekend zobaczę co jest ciekawego. A nad takim 2ti/pro/gts właśnie się zastanawiałem, ew. coś z dx8 np. r9000 lub gf3 (ale to drożej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupujesz takie dlue radiatroy speeze

koisz je

na srodek dajesz paste

po bokach taiego gotowego wycietego radiatorka

dajesz blone termoprzewodzaca ...

i takie cudo przyklejasz

wczoraj takie cos robilem

i jestem w fazie testow ....

ale 210 <albo wiecej>na ramach zamkne ....

a moje ramy default byli 144 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój aktualny, nowy wihajstre na gpu(założe w poniwedzialek) :wink:

Dołączona grafikaDołączona grafika

Na memorki tez cos założe ino musze dorwac cosik konkretnego, bo dociac trza będzie dokładnie bo dużo jest na tej karcie dinksów kole memorków, więc założenie jednego wilkiego odpada 8)

Dołączona grafika

:wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem podobny dylemat, ale znalazłem jakiś stary radiator który po pocięciu na dwie częsci pasowałidealnie na 2 kostki. Karta to jakieś sparkle GF2 MX400 64 bit, pamięci z 167 szły na 222 z radiatorami i wentylem 8cm od dołu, później musiałem zdjąć wentyla, to szły na 210 [radiatorki od ramów nagrzewały się od radiatora na rdzeniu] następnie dorwałem coolera od GF 3 [asus v8200] i musialem zdjąć radiatorki od ramu [o przelutowaniu kondensatorow na drugą stronę nie wspomnę] i założyłem spowrotem tego wentyla, wynik był taki że RAMy dalej szły na 222 ale z tym wentylem od spodu. Ivan więc sprawdź najpierw jak będzie z jakimś wentylem od spodu, wydaje mi się że radiatory są zbędne jeżeli coś wieje na RAMy, przecież one nie grzeją sie do 50 stopni, a więc nie potrzebują tego "bufora/u" jakim są radiatory. Ot moje zdanie. Moje pamiątki to jakieś lajtowe V-Daty. POZDRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MARIOSKARPA, jaki problem przelutować je na drugą stronę, kondziorki nie są lutowane powierzchniowo, tylko ją dziurki w karcie, ja u siebie przelutowałem 3 , bo nie chciałem ciąć wentyla od GF3. jakoś się trzymają, hehe lutowłem bez uziemienia i wogóle żadnych zabezpieczeń. Ale działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaro87 pomysł z przeniesieniem kondziorków na drugą strone jest ciekawy, ale niewspomniałem że memorki są również po drogiej stronie więc wsumie wiele to niezmieni :roll:

Zastanawiam sie czy niekupić przypadkiem radiatorków na ramy i pociąć je bo ich wilekośc jest zblizona do memorków na grafie :wink: i potem połączyć spinkami dolne z górnymi :wink:

Dolne memorki grafy będą chłodzone w pewnym stopniu przez wiatrak na grafce, a górne przez powietrze wylatujace z wihajstra z proca.

Mam zamiar przenieś standardowy wiatrak grafki na mobo :wink: bo pasuje idealnie więc on też bedzie nawiewał na gpu od gury w pewnym stopniu :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zonk jak masz memorki z dwóch stron, ja mam 64 bitówke więc mam tylko 4 kostki od dołu. Jak masz zdolności w lutowaniu to kup te pare kondziorków o tej samej pojemności i zamień je ale nie odcinając nóżek, poten ładnie je zaizoluj i wyprowadź na kant karty [tam gdzie nie bedzie radiatora] ale moim zdaniem jest to zbędne, i za duże ryzyko. Spinkami próbowałem u siebie ale nie zdało egzaminu bo często sprawdzam czy są ciepłe i zawsze je przesuwałem palcem, i przykleiłem na silikon sanitarny, zawsze można odkleić, zdrapać a ciepło przewodzi w miarę. Chcesz powiedzieć że grafa nie bedzie miała wentyla? wtedy może być cieniutko z podkręcaniem. Fakt jeżeli masz ramy na górze to mogą się tak przydać radiatorki jeżeli na dole bedzie jakiś mały wentyl to też ale jak na dole bedzie jakiś 8cm czy większy to raczej obędzie się i bez. Ale jak masz dostęp do jakiegoś starego czy taniego to przytnij i zakładaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niop 80 i większy odpada bo miejsca mam niedużo(karta muzyki i sieciówka)

Założe jakies radiatorki na memorki :wink: , dotnie sie tu i ówdzie i powinno byc git :wink:

Grafa bedzie miała ten wentylek z celka 600 Titana(fotka kilka postów wyżej) :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...