Skocz do zawartości
Neo_x

Jaki linux dobry na poczatek? :)

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka.. powiedzcie jakiego linuxa polecacie do zabawy na poczatek :) zeby sie troche z nim "obeznac" :) 

thx :)

pozdro :)

Jak dla mnie to całkiem niezłym sposobem na zaczęcie przygody z Pingwinem jest sposób, który mi się "przytrafił":

Zainstaluj Mandrake, Red Hata albo coś innego bardzo klikalnego, poklikaj w tym miesiąc, dwa, trzy, dużo czytaj w Internecie a potem przejdź na coś bardziej hardcore'owego.. Slackware (duużoo mnie nauczył, bo nie ma w nim nic automagicznego) albo PLD (z którego teraz klikam i przy którym pozostanę..).

 

Ogólnie, jak już się oswoisz z Linuksem to zacznij sprawdzać inne distro... w końcu sam coś wybierzesz dla siebie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o co to to to nie. nie moge sie zgodzic ze w slacku nie ma nic automatycznego a xf86config? tylko wpisujesz a "plik sam sie robi" :)

oj widzie ze kolega chyba nie konfigurowal radonow, tak zeby akceleracja sprzetowa dzialala. ponadto trzeba troche poczytac jesli ma sie troszke niestandardowy monitor :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jeśli bym was zapytał ,o jakiś dopracowany software

do dzielenia łącza ,blokowania p2p i dynamicznego przydzielania transferów , i do tego żeby ten progsik posiadał interfejs graficzny

 

Jest coś takiego ???

Wraz z kolegą z sieci pragniemy postawić server na linuxie

a jako że jesteśmy przyzwyczajeni od lat do środowiska Windows

to chcieli byśmy dystrybucję linkuksa posiadającą ładny interfejs graficzny/Desktop + oprogramowanie do dzielenia ,

a w szczególności dynamicznego przydzielania transferów.

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

środowiskiem graficzym jest Twoja wyobraźnia.

 

soft do tego typu rzeczy jest za dobry żeby go psuć robiąc z niego klon windowsa :)

 

nie masz pojęcia jakie możliwości daje program obsługiwany w trybie tekstowym ;)

 

ogólnie to co Ci potrzebne to kernel 2.4, iptables z patchami np. ipt_p2p lub ipt_ipp2p, do przycinania łącza rozwiązania typu sharperd albo konfiguracja u źródła czyli CBQ/HTB.

 

No, teraz już znasz magiczne słówka, pozostaje Ci szuuukaaaać i czyyytaaaać dużo. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wielgachne zytek za szybką podpowiedź

zytek Czy najnowszy Debian 3.xx podoła

myślę że tak bo polecało mi go kilka osób ? do tego mogę miećna jutro najnowszego Knopixa ,

jedyny problem że mam sieciówke z chipsetu NVidi :

NVIDIA nForce MCP Networking Controller
i poprzednia wersja Knopixa nie potrafiła jej rozpoznać

 

ale

środowiskiem graficzym jest Twoja wyobraźnia

soft do tego typu rzeczy jest za dobry żeby go psuć robiąc z niego klon windowsa  

To mnie troche dobiło ,panowie mamy 21 wiek ,procesory ponad 2 GHz 250-512 MB ramu to standard ,jak długo można utożsamiać zaawansowane programy pod linuxa z trybem tekstowym ??? czyżby to jakaś niemoc brak umiejętnosci aby zrobić do progsa interfejsik graficzny ;) ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie po prostu sa takie polecenia w konsoli ktore sie x window nie snily :lol: Nawet jak siedzisz w jakims desktopie to ma sie odpalonego shella , ulatwia robote . A pozatym duzo desktopow jest dziurawych , zamulaja , i kradna pamiec niesamowicie . Oczywiscie mowie tu o kombajnach gnome i kde bo taki np icewm jest przyjemniejszy w tych sprawach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli bez wklepywania i zapamiętywania ogromnej ilosci poleceń

sienie obejdzie przy tych sprawach sieciowych i dzeleniu łącza

kapa

 

jakoś nie chce mi sie uczyć

 

to chyba pozostane przy Winroute i Bandwidth Controller

kulawy soft ale prosty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą obsługa konsoli linuksowej jest łatwiejsza od DOS'a.

dokladnie, kolega napisal ze musi zapamietywac "ogroman ilosc polecen", co mija sie z prawda. wystarczy ze bedzie pamietal 2/3 pierwsze litery tychze polecen i nauczyl sie uzywania klawisza tab :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wielgachne zytek za szybką podpowiedź

zytek   Czy  najnowszy  Debian 3.xx  podoła

myślę że tak  bo  polecało mi go kilka  osób ? do tego mogę miećna jutro  najnowszego  Knopixa  , 

Nie używałem.. jeśli to ma być serwer to chyba lepszy debian..

 

jedyny problem że mam  sieciówke z  chipsetu  NVidi :

NVIDIA nForce MCP Networking Controller
  i  poprzednia wersja  Knopixa  nie potrafiła  jej rozpoznać

Też mam taką. Trzeba ściągnąć ze strony nvidii sterowniki i skompilować. Potem ładujesz moduł nvnet i już Ci działa sieciówka.

 

Nota bene w PLD Linux którego używam jest pakiet z tym sterownikiem (kto go zrobił? no kto? :>) i jest to tylko jeden powód dla którego bym Ci PLD polecał. Drugi to lista mailingowa pld-users-pld@pld-linux.org na której ktoś Ci pomoże z początkami w byciu "31337 adminem" ;-)

 

ale

środowiskiem graficzym jest Twoja wyobraźnia

soft do tego typu rzeczy jest za dobry żeby go psuć robiąc z niego klon windowsa  

To mnie troche dobiło  ,panowie  mamy  21 wiek ,procesory ponad 2 GHz  250-512 MB ramu  to standard  ,jak  długo można utożsamiać  zaawansowane programy pod linuxa  z  trybem  tekstowym ??? czyżby to jakaś niemoc  brak umiejętnosci aby zrobić do progsa  interfejsik graficzny  ;) ????

21 wiek nie oznacza, że firewalla konfiguruje się w 3D.. Rozumiem co masz na myśli, ale po prostu musisz zapoznać się z systemem, tego typu narzędziami i wtedy zrozumiesz dlaczego jest tak a nie inaczej.

 

Są jakieś nakładaki graficzne na te rzeczy.. ale.. jeśli będziesz potrzebował pomocy z iptables to na listę nie napiszesz "klikam tu i tu i nie działa" ale napiszesz "zrobiłem iptables -t mangle -A FORWARD -m p2p -j CONNMARK i nie działa!!" albo coś w tym stylu... Pozatym Ci co są na tyle zaznajomieni z tym softem, aby mogli pisać do nich nakładki graficzne, rozumieją dlaczego pisanie takich nakładek mija się z celem.. ;-)

To taka moja mała _prywatna_ opinia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam za pomoc ,pomału mnie przekonujecie

a raczej zmusza mnie do zmiany systemu na serverze

niedopracowany soft pod Windows :(

Nie jestem jakimśtam Lamerem , peceta uzywam do wielu zastosowań ,i to od prawie 7 lat :)

Tylko ,wiecie ,dzis zapracowany człowiek ,znający dość dobrze środowisko windows ,nie ma czasu ani chęci na wkuwanie

starożytnej tekstówki ,widziałem zaawansowane programy

pod Unixa (chyba nie mam pewności czy to był Unix )

programy które obsługują ruch w sieci polpak/TPSA

w jednym okienku gosć za pomocą mych mógł

ograniczać transfer ,zmieniać priorytet dla poszczególnych zakresów IP i jeszcze mnóstwo innych opcji ,wszystko to widziałem na instruktażowej ( chyba )kasecie VHS u kolegi pracującego w TPSA ,niestety ów kolega jest zwykłym monterem i więcej mi nie potrafił pomóc :(

 

Ponawiam pytanie : Czy znacie jakiś program z interfejsem graficznym pod Linuksa mogący zarządzać transferami w sieci LAN , każdy kto ma peceta i doczynienia z siecią zna pewnie program Anasil 2.2 ,jak by to owego programu zaimplementować dynamiczny podział transferów ,firewalla

to być może Anasil byłby najlepszym programem ogólno sieciowym na świecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze kolega upraty :)

gdybys chociaz sprawdzil czy nie ma linkow na stronie iptables?

tutaj sa linki ktore cie zainteresuja

 

kiedys probowalem sie bawic knetfilterem, ale jednak konfigurowanie iptables nie jest trudne.

 

tutaj sa linki do howtos, przeczytaj Packet Filtering HOWTO, oraz NAT HOWTO. w razie potrzeb reszte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki maly OT: niedawno znalazlem i zainstalowalem sobie to cudenko. jak twierdzi autor:

Now this cursor alone is a

reason to install linux! ;)

w pelnie go popieram i polecam wszystkim lubiacym pingwinki :D

Skads znam tego pingwina ;] Wracajac do tematu - nie bede oryginalny i tez polece slackware, tylko w wersji 9.x. Z osemka nie mam dobrych wspomnien ;/ Czerwonego kapturka, mandarynek i tego typu bzdet NIE POLECAM. Jak powiedzial kiedys marco: Zainstaluj system, a nie zabawke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, znowu rozmawiamy o dwoch roznych rzeczach: Linuks na dobry poczatek i Linuks najlepszy do konkretnych zastosowan. Dlaczego niby Mandrake czy RedHat ma byc zly na poczatek? Jesli ktos instaluje kolejny system dla szpanu, zeby sie pochwalic kolegom, to przeciez nie ma znaczenia, co zainstaluje - i tak tego nie pozna, bo nie o to mu chodzilo. Dla jednych klody pod nogi na poczatek pod postacia konfiguracji Slackware beda zniechecajace, dla innych bedzie to wyzwanie. Dlaczego jednoznacznie wskazujecie na jedna droge, skoro jest ich kilka? Im wiecej sie zobaczy na poczatku, tym wiecej sie da z tego nauczyc i tym latwiej wskazac dystrybucje, ktora bedzie najbardziej odpowiadac preferencjom. Troche paradoksalne ale prawdziwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek Mandrake[zaczynałem na nim] i ew. Knoppix lub RedHat.

Z takich lepsiejszych(czyt. musisz już się troche więcej znać żeby znośnie pracować) to polecam Slackware'a[teraz na nim siedze] i Debiana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...