Skocz do zawartości
paprotek

cisza w kompie - sposoby, porady, itp...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

 

na poczatku chcialem powiedziec ze w moim kompie bardzo cenie cisze, ale troche go zmodernizowalem i teraz znowu jest troche glosniejszy wiec zastanawiam sie nad dalsza modyfikacja wyciszajaca. chcialem sie spytac czy ten test jest rzetelny, czy sirius chcial po prostu naklonic klientow do zakupu na "powazna" (porownojac do innych zestawow) sumke. jak ktos ma to niech sie wypowie. z gory dzieki za all odpowiedzi :) pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:!:

 

maty wygluszajace to tylko polsrodek jezeli chcesz sie ograniczyc tylko do nich :!:

 

najpierw trzeba zadbac o zlikwidowanie zrodel halasu - swiszczace lozyska HDD, wentylki w zasilaczu, na procku, na grafice, w obudowie ...

 

dodatkowo jak ktos wspomnial - maty powoduja wzrost temp. wewnatrz obudowy wiec w skrajnym przypadku moze byc na odwrot - bo bedziesz musial przyspieszyc wentylatory zeby temp. byla dobra i bedzie glosniej :P

 

wiec nie sluchaj lamek co to mowia ze obkleili bude od srodka i cisza jak makiem zasial bo po prostu klamia (i sami siebie oszukuja) - najpierw zlikwiduj zrodla halasu a potem (jak efekt bedzie niezadowalajacy) kombinuj dalej

 

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki benek :) wiem o tym :) mam zamiar mojego U6 zamienic na barakude, na ibm mnie nie stac :( wentylki to zmieniam (po swietach moze :) ) na te bedzie ich w sumie w budzie okolo 8 8O :) i prawdopodobnie all beda na 8-9V :) i to chyba juz all

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maty wygluszajace to tylko polsrodek jezeli chcesz sie ograniczyc tylko do nich 

 

najpierw trzeba zadbac o zlikwidowanie zrodel halasu - swiszczace lozyska HDD, wentylki w zasilaczu, na procku, na grafice, w obudowie ... 

 

dodatkowo jak ktos wspomnial - maty powoduja wzrost temp. wewnatrz obudowy wiec w skrajnym przypadku moze byc na odwrot - bo bedziesz musial przyspieszyc wentylatory zeby temp. byla dobra i bedzie glosniej 

 

wiec nie sluchaj lamek co to mowia ze obkleili bude od srodka i cisza jak makiem zasial bo po prostu klamia (i sami siebie oszukuja) - najpierw zlikwiduj zrodla halasu a potem (jak efekt bedzie niezadowalajacy) kombinuj dalej

Wiadomo, że same maty g. dają, ale w połączeniu z innymi zabiegami wyciszającymi można osiągnąć bardzo dobry efekt. Teraz wreszcie mogę słuchać muzy w nocy z dźwiękiem na minimum i komp mi nie zagłusza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że same maty  g. dają, ale w połączeniu z innymi zabiegami wyciszającymi można osiągnąć bardzo dobry efekt. Teraz wreszcie mogę słuchać muzy w nocy z dźwiękiem na minimum i komp mi nie zagłusza :)

no widzisz a ja mam to samo tyle ze bez mat - kiedys to przerabialem (steropiany, gabki, korki, gumy, maty bitumiczne i mixy w.w.) i olalem sprawe czytaj poszedlem po rozum do glowy :P

 

obecnie az 5 wentyli w kompie (az bo przez pewnien czas byly tylko 2)

- 1 wentyl w ultrcichym zasilaczu SeaSonic

- 1 wenyl na procku (T-bred @2000MHz) - obecnie CNPS7000A-AlCu skrecony na minimum

- 2 wentyle ANTEC na +5V z tylu budy pod zasilaczem - buda ANTEC (jak Chieftec)

- podstawowy HDD Samsung SV0602H (niestety H a nie N) zamkniety w pudelku na jedzenie i z lekim chlodzeniem (70mm wentyl od coolera CM DI4-7H53D-0L + rezystor 100 Ohm) :P

- grafika GF3 Ti450 Gainwarda z dzym radiatorem od PIV (w.w CM DI4-7H53D-0L) i bez wentyla

 

wentyle z tylu budy nie sa w firmowych ramkach a na "kolkach" z gabki - o jak tu

http://www.silentpcreview.com/files/images...e/foam_fans.jpg

http://www.silentpcreview.com/files/images...0decoupling.gif

super patent - mimo ze nie wywalalem tej kratki jak ten pacjent to i tak AirFlow jest dobry (bo duze otwory) a wentyli nie slychac z odleglosci 20cm

tylko zielona gabka mi troche zzolkla :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też walczę z chałasem (trochę to jeszcze potrwa, bo trzeba zmienic pewne "niereformowalne" komponenty). Maty z gąbki korka itp. sie nie sprawdzają (pochłaniają nie te cęstotliwości co trzeba no i obudowa musiałaby być szczelnie zamknięta zeby to przyniosło efekt. Polecam maty bitumiczne - twarde, stosowane do wyciszania samochodów. Te maty nie pochłaniają dżwięku tylko tłumią drgania obudowy (obudowa musi być z jak najbrubszej blachy - niekoniecznie droga). Kołeczki gumowe do mocowania wentylatorów też nie są drogie - nie zaszkodzi przy tym zastosować dobrych wiatraków (papst ;) ) i zadbać o niezaburzony przepływ powietrza (bedzie mniej szumu) - wentylator na radiatorze psuje tę koncepcję. :) - wszystko można kupić na Allegro lub w Komisie Interii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też walczę z chałasem (trochę to jeszcze potrwa, bo trzeba zmienic pewne "niereformowalne" komponenty). Maty z gąbki korka itp. sie nie sprawdzają (pochłaniają nie te cęstotliwości co trzeba no i obudowa musiałaby być szczelnie zamknięta zeby to przyniosło efekt. Polecam maty bitumiczne - twarde, stosowane do wyciszania samochodów. Te maty nie pochłaniają dżwięku tylko tłumią drgania obudowy (obudowa musi być z jak najbrubszej blachy - niekoniecznie droga). Kołeczki gumowe do mocowania wentylatorów też nie są drogie - nie zaszkodzi przy tym zastosować dobrych wiatraków (papst ;) ) i zadbać o niezaburzony przepływ powietrza (bedzie mniej szumu) - wentylator na radiatorze psuje tę koncepcję. :) - wszystko można kupić na Allegro lub w Komisie Interii

kupowanie wentyli papst'a nie wchodzi w gre :( tyle kasy to ja nie mam :( tc rulez

 

aha zapraszam na ten test

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie mam tyle kasy - dlatego mam Artctic Cooling na procesorze i prawdopodobnie bedę miał AC Fan w obudowie - i moze w zasilaczu... Choć przy odpowiednim łaczeniu szeregowym w pary mamy na wentylatorze po 6V i w zasadzie nawet tańsze wentylatory powinny byc ciche (mam jakiś no-name na łozyskach - z twardego i gładkiego plastiku - na naklejce certyfikat TUV) dałem mu rezystor 30om i kreci się 2000rpm i juz jest przyzwoicie cichy.

Z ArtcticCoolingiem walczę juz od jakieś czasu i czesto odpowiadam na posty dotyczące niewielkich jego przeróbek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie mam tyle kasy - dlatego mam Artctic Cooling na procesorze i prawdopodobnie bedę miał AC Fan w obudowie - i moze w zasilaczu... Choć przy odpowiednim łaczeniu szeregowym w pary mamy na wentylatorze po 6V i w zasadzie nawet tańsze wentylatory powinny byc ciche (mam jakiś no-name na łozyskach - z twardego i gładkiego plastiku - na naklejce certyfikat TUV) dałem mu rezystor 30om i kreci się 2000rpm i juz jest przyzwoicie cichy.

Z ArtcticCoolingiem walczę juz od jakieś czasu i czesto odpowiadam na posty dotyczące niewielkich jego przeróbek :)

przerobek :?: tzn... co tam w nim jeszcze zmieniac :?: pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W AC Fan to nie wiem co... ja bym moze termistor na dłuższym kablu założył żeby go gdzieś w okolice procesora mozna było wcisnąć... (jesli jest taki sam jak w ich coolerach to ten wentylator w ogóle nie powinien sie obracać ;) ) ale chyba nie jest bo podobno ma 1300rpm w 30C.

Przeróbki dotyczą coolerów AC (szlifowanie podstawy i wymiana termistora na mniejszy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłem Arctic Cooling arctic fan Pro TC na radiator od coolermaster x-dream (dostałem w prezencie sam radiator bez wentyla). Jadnak niezbyt chciał się kręcić - max co dało się uzyskać to 1800. Wywaliłem termistor (zwarcie kabelków do termistora) , dołożyłem regulacje płynną obrotów (fan mate) i mam cisze i wydajność - około 2300 -2400 obrotów. Max obrotów Arctic Cooling arctic fan Pro TC ma około 3000 - dokładnie nie wiem bo odczyty obrotów są niestabilne, skaczą o około 150 obrotów przy stałym napięciu i z obejściem termistora.

 

P.S.

Przed Arctic Cooling arctic fan Pro TC miałem założony wentyl Spire ClearBlue na ten sam radiator. Było troszeczke ciszej :!: ale o około 3-4 stopnie więcej niż na arcticu przy 2300 obr i nie było zapasu wydajności chłodzenia :( . (tzn 52 st. -Spire kontra 49 st. -Arctic, barton 2500+)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co juz usłyszałem od użytkowników to AC FAN nie nadaje się za bardzo do chłodzenia procesorów... jego zaletą jest cisza... oczywście wydajność uzyskuje sporą ale już kosztem ciszy. Poza tym opinie są takie że wentylatory AC szybko "łapią luzy" i robią się głośniejsze. Ja u siebie nie zaobserwowałem tego zjawiska - ale to całkiem być może jeśli będą musiały pracować na zwiększonych obrotach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w budzie mam maty wygluszajace,audiofilskie- ok 50PLN za 50cmX50cm wiec niedrogo. Efekt, w polaczeniu z WC, jest swietny. Jednak same maty nie sa w stanie wytlumic zadowalajaco (oczywiscie jak dla kogo- dla mnie nie ;) ) nawet wentyli na 7V. Po prostu one obcinaja wysokie dzwieki i ... tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wentyle z tylu budy nie sa w firmowych ramkach a na "kolkach" z gabki - o jak tu

http://www.silentpcreview.com/files/images...e/foam_fans.jpg

http://www.silentpcreview.com/files/images...0decoupling.gif

super patent - mimo ze nie wywalalem tej kratki jak ten pacjent to i tak AirFlow jest dobry (bo duze otwory) a wentyli nie slychac z odleglosci 20cm

tylko zielona gabka mi troche zzolkla :P

 

Pomysl swietny, ale jaka gabke najlepiej uzyc? Taka kąpielowa? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ja mam cos podobnego tylko ze nie z gabki ale z gumy :)

a dokladnie to tak wyglada : buda - kawalek gumy - wentyl ; i wszystko przykrecone normalnie

a co do tych mat wygluszajacych od siriusa, imho glupota jest wydawanie tyle kasy za to (czyste zdzierstwo), samemu za grosze mozna zrobic cos podonego wystarczy tylko troche poglowkowac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcialem sie spytac czy ten test jest rzetelny, czy sirius chcial po prostu naklonic klientow do zakupu na "powazna" (porownojac do innych zestawow) sumke. jak ktos ma to niech sie wypowie. z gory dzieki za all odpowiedzi :) pozdro

Paprotek, piszac ten test przekazalem to co faktycznie zaobserwowalem. Nikt z Sirius.pl nie proponowal mi "promowania na sile" danego produktu. Nawet jesli - nie zgodzilbym sie, gdyz to wykraczaloby poza moja etyke.

 

Odnosnie Twojego zapytania o maty - moje zdanie poznales po przeczytaniu porownania. Dodam, ze chlopaki piszac o kolkach gumowych czy gabce maja slusznosc, jesli stapamy po drodze ku maksymalnemu wyciszeniu.

 

Do zasilacza nie polecalbym Arctic Cooling Arctic Fan Pro TC, ze wzgledu na to, ze tam panuje wysoka temperatura i wiatrak nie jest juz cichy. Ja obecnie mam Papsta w zasilaczu Anteca. Chyba, ze zrobi sie tak jak napisal Conti: wywalic termistor i zapodac FanMate.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ja mam cos podobnego tylko ze nie z gabki ale z gumy :)

a dokladnie to tak wyglada :  buda - kawalek gumy - wentyl ; i wszystko przykrecone normalnie ...

widzisz problem w tym ze w ChenMingu (u mnie akurat by ANTEC) nie ma jak przykrecic - bo sa koszyczki na wentyle, a po za tym wlasnie chcialem wyeliminowac jakiekolwiek sztywen polaczenie miedzy blacha a wentylem (czyli wkrety/sruby)

 

Pomysl swietny, ale jaka gabke najlepiej uzyc? Taka kąpielowa? :)

ja uzylem bardzo gestej gabki kapielowej - zielonej - dlatego troche zolknie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...