Skocz do zawartości
Hammer

Nowości Kiedy nowy Nforce???

Rekomendowane odpowiedzi

AMD to doskonaly priducent i kazdy kto to zdanie neguje to poprostu ignorant. Co do tego nie mam watpliwosci. Gdyby nie K7 to dzis panowal by super P4 Willamette 2GHz za 5000PLN.

Socket oczywiscie nie umrze, nie bedzie tak, ze jutro AMD przestanie robic procki, sa i jeszcze dlugo beda wytwarzane (do konca tego roku, a pewnie jeszcze potem tez), ale ich procent bedzie coraz nizszy. Ale jak bylo ze SlotA? Wyszedl Thnderbird i Slot niemal z dnia na dzien stracil na znaczeniu.

O doświadczenia z produkcji poprzednich generacji, tak ewoluował Athlon początkowo produkowany w technologii 0.25un (Thunderbird) potem 0.18un (Palomino) dalej 0.13un (Thoroughbred/Barton) i dalej będzie Paris (0.13un) i Palermo (0.09un)

Thunderbird nie byl w 0,25 tylko w 0,18. W 0,25um byly pierwsze Athlony na SlotA, zreszta bardzo szybko, bo w ciagu pol roku zastapione przez K75 (czyli Athlona SlotA w 0,18um).

AMD musi przecież liczyć się z klientami, którzy zainwestowali w tą platformę

tak, musi, ale nie bedzie robic dla nic CPU wiecznie i juz wlasnie nadchodzi moment kiedy konczy sie ta czesc historii i zaczyna nowa 64bitowa. Dla AMD, podobnie jak Intela nie licza sie wcale mocno starzy klienci. Licza sie nowi, inwestujacy i kupujacy nowe, a nie stare. Tacy jak ty to margines wynku i nie oplaca sie dusic starych majtek. Licza sie klienci korporacyjni, duze firmy, kupujace setki tysiecy procesorow do nowych komputerow, a nowymi CPU a nie modernizujace stare. Gdyby Intel i AMD na to patrzyli to dawno by poszli z torbami. Byl o tym kiedys swietny artykul na THG opisujacy zakulisowe dzialania i wyjasniajacy czemu AMD jest ciagle w tyle. Licza sie dlugoterminowe kontrakty!

 

A co do historii z chipsetem 760/761 to problem tkwił w tym że AMD nie korzystało z mostka południowego - VIA. Producenci montowali mostek północny AMD, a południowy VIA co prowadziło do krzaków z licencją.

A dlaczego producenci nie stosowali mostka poludniowego AMD? Bo mial kupe budow i nie obslugiwal nowych standardow, AMD samo zalecalo stosowanie konstrukckji VIA! I o jakiej licencji mowisz? AMD NIGDY nie pobieralo od nikogo oplat licencyjnych. Dlatego wlasnie SiS, VIA, nVidia nie mialy problemow ze wspopraca z AMD bo ta nie wymagala zadnych licencji (w przeciwienstwie do Intela). Co wiecej EV6 nie nalezy nawet do AMD. Wszak to oni kupili szyne od Alphy!

może nie zauważyliście że widnieje tam napis "As market requires" czyli zgodnie z wymaganiami rynku. Osobiście pracuje w sklepie komputerowym 80-90% sprzedawanych zestawów jest oparta właśnie na procesorach AMD, tych "starych" 32bitowych. Czyli rynek jeszcze przez jakiś czas będzie wymagał procesorów 32bitowych (rodamapa obejmuje procesory do 2 kwartału 2005) więc nie ma o co się kłucić. A przy obecnych cenach AMD jest po prostu tańsze od Intela w komputerach typu Desktop i nie zawiesi produkcji i nie wycofa sięz socket A.

Oczywiscie ze nie? Czy ja to kiedys negowalem? Bedzie produkowany, ale coraz mniej ich bedzie. Wraz z nastaniem ery Parisa bedzie juz koniec i to tego pokroju CPU zapanuja po to by wyprzec dzisiejsze uklady. Chodzi wlasnie o to ze w segmencie niskim AMD nie ma nic nowego na razie do zaoferowania i tu ciagle siedzi K7, ale przeciez Paris to K8! Tak ciezko to zrozumiec? To uklad 32bitowy na gniazdo S754 na jadrze Hammera. Narazie 32bit panuje bo nowy socket nie upowszechnil sie jeszcze. JESZCZE. A nowe CPU maja wlasnie na celu upowszechnienie nowego gniazdaby wyprzec stare i by Hammer znalazl sie w kazdym segmencie rynku.

A tak apropo. Skoro wg Was te uklady maja byc na SocA to gdzie przepadl AthlonMP? Jest tylko Opteron. Przeciez Paris jest na SocA wiec czemu nie ma AthlonaMP nowego?

Chyba logiczne jest, ze jak powstaje nowe jadro, to tworzy sie w oparciu u nie uklady przeznaczone na rozne segmenty rynku. Tak bylo z Northwoodem (P4, Celeron, Xeon, P4EE), tak jest u AMD-A64, AFX, Opteron i nowy AthlonXP oparty o jadro K8. Przeciez gdyby bylo inaczej to AMD nie mialo by w najnizszym segmencie nic do zaoferowania a wydaje sie naturalnym, ze dazy sie do ujednolicenia linii produkcyjnych, i ujednolicenia podstawek. Przypomne rowniez, ze nikt nie robi juz chipow pod K7, wszystkie nowe konstrukcje przeznaczone sa dla K8.

http://www.theinquirer.net/?article=11769

http://www.pclab.pl/modules.php?op=modload...rticle&sid=7600

Ale co mi tam. Wmawiajcie sobie ze beda nowa jadra pod SocketA Tylko jak bedzicie zmieniali plyte by wsadzic sobie Parisa to przypomnijcie sobie ze juz dawno ktos wam o tym mowil.

 

A co do Prescotta i 64bitow. Skad wiesz ze ich tam nie ma? HT od zawsze bylo wP4, a dziala dopiero od nieco ponad roku. Kiedys sie smiano z P4 (w tym i ja! :). Teraz sie smieje z Prescotta (w tym i ja! :) ale mysle ze nie dalej jak w ciagu pol roku pokaze pelne swoje oblicze, bo jak narazie to dopiero wyglada na balon probny.

http://www.dzikie.net/?mode=1&cel=prescott

Poczytaj sobie. Przypomne ze Intel niedlugo (na IDF) przedstawi swoje stanowisko wobec 64bitow i zaprezentowac ma efekty pracy nad ta technologia. Zreszta 64bity to narazie mzonka, podobnie jak SSE3.

 

No i na koniec. Potwierdzenie z moich slow. Pytanie skierowane prosto do AMD Polska:

 

 

a ja mam pytanie z innej beczki. Bardzo prosze o informacje czym jest

zapowiadany na ten rok procesor na jadrze "Paris" (i dalej Palermo). Czy

jest to uklad przeznaczony na gniazdo Socket 754? Czy przewidywane sa

jakies nowe CPU na gniazdo SocketA?

 

Witam,

 

Paris to następca Athlona XP - obecnie dostępny model Athlon XP 3200+ to już

najwyższy model z tej rodziny. Ta seria procesorów przechodzi do gniazda

Socket 754. Pierwszy procesor z tej serii będzie wykonany w technologii

130nm SOI (Paris) , a w przyszłym roku te procesory będą produkowane w

technologii 90nm SOI (Palermo).

 

Pozdrawiam

 

Krzysztof Łuka

Field Applications Engineer

AMD Polish Office

 

 

I co macie jeszcze jakies watpliwosci? Mysle ze jesli macie ochote, to snujcie dalej teorie spiskowa, a wieczorem zapraszam do piwnicy i tam konstruujcie nastepne K7, bo AMD nie zamierza tego robic. Dokladajcie nowe warstwy, kolejne tranzystory, powiekszcie cache i produkujcie (jak juz kupicie linie do litorafii 0,065um).Tak jak mowilem-nastal czas K8! Umarl Athlon, niez zyje Athlon!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lancer cos sie tak rozpedzil

primo - przerobienie Bartona na 0.09um nie bedzie kosztowalo nic (oprocz matryc) bo AMD i tak wprowadza 0.09 dla A64 ,wiec Bartony moze klepac na boku dorabiajac w ten sposob na splacenie technologi 0.09 :D

secundo - jak niby skonczyl K6-2 i K6-III ,a no skonczyl na K6-2+ i K6-III+ w technologii 0.18um :P

a sA to nie ss7 ,dziesiejsze XP ida leb w leb z A64 i P4

K6 odstawalo od K7 ,hmm dwukrotnie (z moich testow )

wiec wroze dosc duzy popyt na Bartoniki 0.09um i sam na takiego sie nastawiam (ciekawe czy zaloza helm,bo jadro bedzie dosc male)

 

update:

K6-2+ byly przeznaczone na rynek notebookow ,pasowaly do ss7 normalnie

z Bartonem mozna zrobic to samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mozna liczyc na wynalazki tego typu - moze cos takiego bedzie dzialalo... Ostatnio dano plytom na KT133 taka przejsciowke i mozliwosc wsadzenia Bartona/Thortona + wlasna zmiana mnoznika i costam jeszcze  :twisted:

Nie wiem kto będzie chciał wkładać Bartona na KT133. U mnie chodził przez jakiś miesiąc T-bred na KT133 ale to tylko dlatego ze nie stac mnie bylo na kupno proca i plyty jednoczesnie. Nie rozumiem tylko po co piszesz o jakiś przejściówkach w tym topicu bo przeciez zrobienie przejsciowski Socket754->SocketA jest niemozliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lancer cos sie tak rozpedzil

primo - przerobienie Bartona na 0.09um nie bedzie kosztowalo nic (oprocz matryc) bo AMD i tak wprowadza 0.09 dla A64 ,wiec Bartony moze klepac na boku dorabiajac w ten sposob na splacenie technologi 0.09  :D 

Tak. Oczywiscie :evil: . Juz nie chce mi sie tlumaczyc bo sil szkoda. Poczytaj jeszcze raz to co pisalem wyzej.

Przerobienie nic nie bedzie kosztowalo. Buehehe. Powiem tyle g. prawda. Bez przeprojektowania ukladu nie da sie. To nie majtki ktore mozesz wykonac w mniejszym rozmiarze. Zreszta widac ze wiesz lepiej od AMD co ta firma ma zamiar robic.

 

secundo - jak niby skonczyl K6-2 i K6-III  ,a no skonczyl na K6-2+ i K6-III+  w technologii  0.18um :P

...i zaraz wycofany z produkcji, a obecne na rynku CPU byly rzadkie i drogie. K6-2+ w wiekszej ilosci pojawil sie tylko w wersji przenosnej.

 

a sA to nie ss7 ,dziesiejsze XP ida leb w leb z A64 i P4

tak, a w taktowaniu zegar w zegar owszem jest szybsze od P4, ale XP w/g oznaczenia quantispeed nie dorasta P4 czy A64.

 

 

K6 odstawalo od K7 ,hmm dwukrotnie (z moich testow )

wiec wroze dosc duzy popyt na Bartoniki 0.09um i sam na takiego sie nastawiam (ciekawe czy zaloza helm,bo jadro bedzie dosc male)

Kurna ale wy jestescie ignoranci. Samo AMD mowi ze nic takiego nie bedzie, a wy swoje... "a bo moze zrobia to bleble". A czekaj sobie. Wyslij mi kartke jak juz bedziesz mial :P :twisted: . Ja zamykam dyskusje na ten temat.

 

update:

K6-2+ byly przeznaczone na rynek notebookow ,pasowaly do ss7 normalnie z Bartonem mozna zrobic to samo

tak pasowaly ale nie wszedzie dzialaly bo jak moze pamietasz malo ktora plyta mogla dac napiecie ponizej 2V a tyle potrzebowal K6-2+ (98% mialo do 2,2V).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mozna liczyc na wynalazki tego typu - moze cos takiego bedzie dzialalo... Ostatnio dano plytom na KT133 taka przejsciowke i mozliwosc wsadzenia Bartona/Thortona + wlasna zmiana mnoznika i costam jeszcze  :twisted:

Przypomne ze nie na wszystkich plytach KT133/A dzialaly CPU 0,13um. A jak juz zadziala to nie masz mozliwosci bez dlubania (drut moda) ustawic odpowiedniego taktowania (o FSB wyzszym niz 100/133 zapomniec mozna). Zreszta bez sensu jest 2GHz CPU pracujacy na FSB 133 i do tego z SDRAMami. Na dodatek zakup przejsciowki jest tez glupi skoro kosztuje ona tyle co low-endowa plyta pod SocA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem przekonany że decyzje AMD zależą od przyszłej sytuacji na rynku

Jeśli AMD nie będzie mogło zaspokoić popytu na 64 bit to nie będzie

robić XP pod socketA. Jeśli pozostaną niewykorzystane moce produkcyjne

SOI to będą produkowane nowe procesory do socketA do czasu istnienia

popytu na takie. Analizując rynek trzeba dostrzec zwiększającą się

żywotność procesorów ze względu na wydajność przekraczającą wszelkie

popularne potrzeby już od kilku lat. Ta "żywotność" może wpłynąć na

spadek popytu na nowe platformy. Wymiana procesora jest tańsza i

mniej kłopotliwa niż zakup kompletu z nową płytą i pamięcią. Wiele zależy

od decyzji i sprawności Intela i Microsoft. Kiedy domowy Windows do 64

bit AMD ? Kiedy adekwatne 64 bit Intela ? Czy zgodne z AMD ?

Te pytania są jak dotąd bez odpowiedzi. Spekulacja co do rodzaju

ostatniej wersji procesora do socketA to loteria. Termin zaprzestania

produkcji procesorów do socketA to jeszcze większa loteria. Wątpię by

powstały znacząco nowocześniejsze modele płyt głownych do socketA

skoro powstało socket 754. Do nowej podstawki spodziewam się tanich

modeli procesorów z mniejszą pamięcią podręczną, 32 bitowych nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana procesora jest tańsza i 

mniej kłopotliwa niż zakup kompletu z nową płytą i pamięcią.

.

 

Procent sprzedawanych gotowych zestawow (czyli procesor+plyta+reszta) stanowi 94% sprzedawanych procesorow. Pozostaje ~6% sprzedazy samych CPU. Czy dla tak niklego procenta ktos z wielkich bedzie robil specjalnie nowe typy CPU? Te 94% to lukratywny rynek na ktore kieruje sie nowoczesne rozwiazania i do ktorych nie pcha sie odgrzewanych kotletow. W firmie majacej 1000 kompow 5 letnich nikt nie bedzie zmienial CPU itd. Rozpisuja przetarg i kupuja nowe komputery (u jednego z wielkich badz lokalnych producentow). Stare ida do sprzedazy gdzies do Azerbejdzanu czy do Polski. Intel i AMD walcza o rynek pierwotny, a nie wtoryny.

 

Spekulacja co do rodzaju 

ostatniej wersji procesora do socketA to loteria.

Masz jakies trudnosci ze zrozumieniem textu? AMD samo powiedzialo ze AXP3200+ to koniec (skoro nie wierzysz w pismakow z xbitsow). Dalej juz tylko migracja do s754. Jakich ci jeszcze argumenow trzeba skoro logika zawodzi?

 

Jeśli pozostaną niewykorzystane moce produkcyjne 

SOI to będą produkowane nowe procesory do socketA do czasu istnienia 

popytu na takie.

.

 

SOI mialo byc w bartonie ale koszta wdrozenia i efekt okazal sie tak mizerny i drogi ze zrezygnowano z tego kierujac sily na K8. Narazie AMD ma powazniejsze zadania niz myslec o przeszlosci. Pracuja nad K9, cala rodzina K8 i wdrozeniem 0,09um. Samo tak sie wypowiedzialo i zakonczylo sprawe K7. Narazie AMD nie mysli nawet o niewykozystanych mocach bo ich brakuje na bierzaca produkcje, a rynek chce wiecej. W najblizszych miesiacach zostanie wdrozone kilka nowych typow CPU i do tego czesc linii bedzie musiala byc zamknieta z powodu przesiadki na 0,09um. Gdzie ma sie wiec podziac biedny K7 ktorego wy za wszelka cene chce pobudzic do kolejnego zycia, ktore nie ma sensu na wielkim rynku IT. Poznajcie troche mechanizmy dzialania i polityke firm IT a zrozumiecie ze pobozne prosby takich jak wy nie maja znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ostatnia refleksja jaka mi przychodzi do glowy. Gdyby AMD chcialo cos zrobic z SocA-jakis kolejny uklad, to musi zaczac prace juz teraz. Za 3 miesiace bedzie juz za pozno, bo biarac pod uwage klopoty jakie moga sie pojawic, glupia z pozoru zmiana moze przeciagnac czas opracowania. W najlepszym wypdku bedzie to pol roku (od chwili opracowania do wdrozenia). Wiec "nowy" CPU wejdzie na rynek pod koniec roku. Ale wtedy A64 bedzie juz w calej palecie dostepny i stanowil ogromna wiekszosc sumarycznej produkcji. Wydaje sie to watpliwe bo po co inwestowac kasiore i inzynierow w cos na co nie bedzie juz duzo popytu (jesli juz ma sie kasiore) jak trzeba pracowac nad nowym. Dolozenie glupiego 256kb cache do T-breda i zrobienie z niego Bartona (lacznie ze zmiana linii do nowego floorplanu) zajelo rok! Wiec nie jest to takie proste jak sie Wam wydaje. Intel przerabiajac P6 (czyli Tulipan) z 0,18 na 0,13 um pracowal tez prawie rok nad tym. Pomyslcie wiec troche i nie chlapcie "ze to prawie nic nie kosztuje"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się wypowiadał na temat możliwości linni produkcyjnych i innych bredni bo nie ma sensu. AMD powiedziało CO zrobi i JAK zrobi i myślę że raczej nas w ch*** nie robi! Tyle. Szkoda socketA ale tak miało być, i tak się dość ładnie trzymał jak na podstawkę i mógłby się może potrzymać jako tako jeszcze troche ale tak NIE BĘDZIE. Amen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mozna liczyc na wynalazki tego typu - moze cos takiego bedzie dzialalo... Ostatnio dano plytom na KT133 taka przejsciowke i mozliwosc wsadzenia Bartona/Thortona + wlasna zmiana mnoznika i costam jeszcze  :twisted:

Przypomne ze nie na wszystkich plytach KT133/A dzialaly CPU 0,13um. A jak juz zadziala to nie masz mozliwosci bez dlubania (drut moda) ustawic odpowiedniego taktowania (o FSB wyzszym niz 100/133 zapomniec mozna). Zreszta bez sensu jest 2GHz CPU pracujacy na FSB 133 i do tego z SDRAMami. Na dodatek zakup przejsciowki jest tez glupi skoro kosztuje ona tyle co low-endowa plyta pod SocA.

A jednak jest zapotrzebowanie na tego typu przejsciowki - skoro je robia... chyba, ze to tylko na pokaz i topi sie w tym interesie ciezkie pieniadze :roll:

Przyklad KT133/A i Bartona mial dac tylko obraz tego, ze mozna wrzucic najnowszego procka na pierwsze plyty, ktore byly dedykowane ich poprzednikom - zgadzam sie, ze CPU 2GHz i FSB=133 + SDRAMy to bezsens, ale w przypadku chocby nForce2 (i jego DUZE mozliwosci OC) i DDR400 (i w gore) jest wieksza szansa na "zgranie" ewentualnych nowych CPU z obecnymi plytami dzieki takim wynalazkom... Jesli tylko bedzie zapotrzebowanie to IMHO ktos predzej 3 pozniej zrobi takie cos (choc to tylko nisza rynkowa) a ludzie beda to kupowali

 

Ten wynalazek, o ktorym pisalem wyzej to dokladnie to - moze dawac podstawy do chocby kapki optymizmu w tym wzgledzie na przyszlosc :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana procesora jest tańsza i 

mniej kłopotliwa niż zakup kompletu z nową płytą i pamięcią.

.

 

Procent sprzedawanych gotowych zestawow (czyli procesor+plyta+reszta) stanowi 94% sprzedawanych procesorow. Pozostaje ~6% sprzedazy samych CPU. Czy dla tak niklego procenta ktos z wielkich bedzie robil specjalnie nowe typy CPU? Te 94% to lukratywny rynek na ktore kieruje sie nowoczesne rozwiazania i do ktorych nie pcha sie odgrzewanych kotletow. W firmie majacej 1000 kompow 5 letnich nikt nie bedzie zmienial CPU itd. Rozpisuja przetarg i kupuja nowe komputery (u jednego z wielkich badz lokalnych producentow). Stare ida do sprzedazy gdzies do Azerbejdzanu czy do Polski. Intel i AMD walcza o rynek pierwotny, a nie wtoryny.

 

Spekulacja co do rodzaju 

ostatniej wersji procesora do socketA to loteria.

Masz jakies trudnosci ze zrozumieniem textu? AMD samo powiedzialo ze AXP3200+ to koniec (skoro nie wierzysz w pismakow z xbitsow). Dalej juz tylko migracja do s754. Jakich ci jeszcze argumenow trzeba skoro logika zawodzi?

 

Jeśli pozostaną niewykorzystane moce produkcyjne 

SOI to będą produkowane nowe procesory do socketA do czasu istnienia 

popytu na takie.

.

 

SOI mialo byc w bartonie ale koszta wdrozenia i efekt okazal sie tak mizerny i drogi ze zrezygnowano z tego kierujac sily na K8. Narazie AMD ma powazniejsze zadania niz myslec o przeszlosci. Pracuja nad K9, cala rodzina K8 i wdrozeniem 0,09um. Samo tak sie wypowiedzialo i zakonczylo sprawe K7. Narazie AMD nie mysli nawet o niewykozystanych mocach bo ich brakuje na bierzaca produkcje, a rynek chce wiecej. W najblizszych miesiacach zostanie wdrozone kilka nowych typow CPU i do tego czesc linii bedzie musiala byc zamknieta z powodu przesiadki na 0,09um. Gdzie ma sie wiec podziac biedny K7 ktorego wy za wszelka cene chce pobudzic do kolejnego zycia, ktore nie ma sensu na wielkim rynku IT. Poznajcie troche mechanizmy dzialania i polityke firm IT a zrozumiecie ze pobozne prosby takich jak wy nie maja znaczenia.

Błędnie oceniasz moje pobozne prośby :D

Liczę po cichu na tak oszałamiający sukces Athlona 64 (i Opterona)

że produkcja nowych modeli XP do socketA będzie pozbawiona sęsu.

Jednak jestem realistą i biorę pod uwagę inne scenariusze.

Co do oficjalnego stanowiska AMD w sprawie finalnej wersji procesora

do socketA potrzebna jest decyzja zarządu AMD nie odpowiedź

Biura Sprzedaży w Głogowie.

AMD nie publikuje precyzyjnej informacji w tej sprawie bo potrzebuje

pozostawić sobie swobodę manewru zależnie od reakcji rynku.

W razie potrzeby wyprodukuje procesor niezależnie od dzisiejszego

stanowiska Biura Sprzedaży w Głogowie.

Co do tych 94% kontra 6% to po pierwsze ciągle się zmienia na rzecz tej

mniejsze licby, po drugie obejmuje Intela co zasłania realia AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oficjalnego stanowiska AMD w sprawie finalnej wersji procesora 

do socketA potrzebna jest decyzja zarządu AMD nie odpowiedź 

Biura Sprzedaży w Głogowie.

Przeciez jest to przedstawicielstwo na kraj AMD, a nie firma handlowa. Co ci chodzi po glowie? Otrzymuja dokumenty dotyczace caloksztaltu produkcji, planow, specyfikacji itp. Czesc z tego dostaje tez prasa (w tym i ja, ale to w zaleznosci od stopnia poufnosci) i maja wglad w sprawy o ktorych nie mamy pojecia nawet, a tyczace sie calej korporacji. Stanowisko krajowych przedstawicielstw jest stanowiskiem oficjalnym AMD, a nie mrzonkami kilku gosci majacych luzne zwiazki z firma matka, a popijajacych kawe i pobierajacych kase za pierdzenie w stolek.

 

Co do tych 94% kontra 6% to po pierwsze ciągle się zmienia na rzecz tej 

mniejsze licby po drugie obejmuje Intela co zasłania realia AMD.

heh. zapeweniam cie, ze AMD bardzo by chcialo by bylo inaczej bo rynek OEM jest bardziej stabilny i dochodowy. Podaje dane sumaryczne dane, nie wiem jak to wyglada w kwestii podzialu AMD/Intel. Napewno u AMD wiekszy procent idzie na rzecz end-userow niz klientow korporacyjnych, ale strategicznym celem jest zmiana tych proporcji i zawiazanie dlugoterminowych umow (czemu Dell nie robi kompow na CPU AMD?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku AMD jest to znacznie więcej niż 6%

W przypadku Intela desktop też.

Na zasobniejszych rynkach niż polski znaczną część sprzedaży

stanowią laptopy na Intelu. Wprzypadku komputera przenośnego wymiana

procesora to margines bez znaczenia.

Istotnym czynnikiem ekonomicznym mogącym wpłynąć na produkcję

do socket A jest niedostateczna podaż płyt z socket 754. Chciałem

kupić takiego Asusa i nie dostałem jak dotąd w Warszawie.

Płyt do socket A nie brakuje (nawet jest zbyt wiele)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, zgadzam sie tu z toba. Ale sprawa tak wyglada wyglada z Polska. Same CPU A64 jak na nasza kieszen sa drogie wiec nie oplaca sie sprowadzac plyty na s754. Po to powstaja nowe CPU, by zapelnic kazdy segment rynku i wtedy plyt bedzie jak rzeka. Nie ma sie jednak i tak czemu dziwic. Podobne byly poczastki SlotA, SocketA, czy nawet P4 (drogi proc+drogie pamieci+droga plyta)

 

W przypadku AMD jest to znacznie więcej niż 6% 

W przypadku Intela desktop też. 

Jesli chodzi o AMD to mysle ze jest to z 15%, u Intela mysle ze mniej nawet. Moze to byc okolo 5%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał poczekać. PIV nie mogę kupić bo z najbardziej wymagającą

aplikacją jaką użytkuję pIV 2,8 (taki najszybszy testowałem) działa

wolniej niż moje stare celeron tualatin 1200 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 100% zgadzam się z Lancerem. Na socket A napewno nic się już nie pojawi. Słyszeliście o prawach de Morgana(nie pamietam jak sie to pisalo).

1. co około 18 miesiecy szybkość procesorów się podwaja.

2. wprowadzenie nowych procesów technologiczmych jest coraz drozsze i moze sie tak kiedys zdazyc że rozwój procesorów się zatrzyma bo wprowadzenie nowszych technologi bedzie mozliwe ale nie oplacalne.  

W dodatku wszystkie urządzenia, które teraz służą do produkcji procesorow 0.13um beda bezuzyteczne przy przejsciu na 0.065um

Megabyte, prawo Mograna mówi że wydajność procesorów co roku zwiększa się o 1,8 raza, ale fachowiec z Intela nie uwzględnił w obliczeniach postępu technologiccznego, w rzeczywistości jest większa niż 1,8. Pozdroofka :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 100% zgadzam się z Lancerem. Na socket A napewno nic się już nie pojawi. Słyszeliście o prawach de Morgana(nie pamietam jak sie to pisalo).

1. co około 18 miesiecy szybkość procesorów się podwaja.

2. wprowadzenie nowych procesów technologiczmych jest coraz drozsze i moze sie tak kiedys zdazyc że rozwój procesorów się zatrzyma bo wprowadzenie nowszych technologi bedzie mozliwe ale nie oplacalne.

W dodatku wszystkie urządzenia, które teraz służą do produkcji procesorow 0.13um beda bezuzyteczne przy przejsciu na 0.065um

Megabyte, prawo Mograna

:idea: 8O :idea: :roll: 8O :idea: :? Prawo Moora :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 100% zgadzam się z Lancerem. Na socket A napewno nic się już nie pojawi. Słyszeliście o prawach de Morgana(nie pamietam jak sie to pisalo).

1. co około 18 miesiecy szybkość procesorów się podwaja.

2. wprowadzenie nowych procesów technologiczmych jest coraz drozsze i moze sie tak kiedys zdazyc że rozwój procesorów się zatrzyma bo wprowadzenie nowszych technologi bedzie mozliwe ale nie oplacalne.

W dodatku wszystkie urządzenia, które teraz służą do produkcji procesorow 0.13um beda bezuzyteczne przy przejsciu na 0.065um

Megabyte, prawo Mograna

:idea: 8O :idea: :roll: 8O :idea: :? Prawo Moora :wink:

Ups jasne że Moora :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

update: 

K6-2+ byly przeznaczone na rynek notebookow ,pasowaly do ss7 normalnie z Bartonem mozna zrobic to samo

tak pasowaly ale nie wszedzie dzialaly bo jak moze pamietasz malo ktora plyta mogla dac napiecie ponizej 2V a tyle potrzebowal K6-2+ (98% mialo do 2,2V).

tez mi argument

wtedy przerobic plyte na 2v to pestka byla ,a teraz prawie kazda plyta sA ma automatyczne wykrywanie proca w zakresie 1.1v - 1.85v

wlasnie wieksza tolerancyjnosc plyt przemawia za Bartonem 0.09um ,taki procesor wystarczy wlozyc w gniazdo i bedzie chodzil dobrze chocby i napieciem 1.3v mialby byc zasilany

jezeli bedzie zbyt to AMD bardziej by sie oplacalo produkowac procesor w 0.09um niz w 0.13um bo bedzie wiekszy uzysk i nie trzeba utrzymywac starej linii produkcyjnej rownolegle do nowej

Jakie argumenty przedstawiles? Zadne

K6-2+ tez nie bylo na zadnej mapie rozwoju ,wyszlo zapotrzebowanie to uruchomili produkcje

Przeciwskazan technologicznych nie ma ,zanim A64 osiagnie cene 350pln tez troche minie ,zobaczymy jak AMD zapcha ta dziore

Ja mowie "moze" dla Athlona XP 0.09um (najpewniej Barton)

Ty mowisz "nie"

tylko ty mozesz sie mylic :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mi argument

wtedy przerobic plyte na 2v to pestka byla ,a teraz prawie kazda plyta sA ma automatyczne wykrywanie proca w zakresie 1.1v - 1.85v wlasnie wieksza tolerancyjnosc plyt przemawia za Bartonem 0.09um ,taki procesor wystarczy wlozyc w gniazdo i bedzie chodzil dobrze chocby i napieciem 1.3v mialby byc zasilany

No to faktycznie twoj argument jest jeszcze lepszy. Kazdy wiec bierze lutownice w reke i przerabia sobie plyte. Behehe.

Napiece zasilajace CPU to nie wszystko. Sa jeszcze inny parametry warunkujace prace procesora-poziom napiec sygnalowych, I/O i wiele innych jak chocby problem ekranowania sygnalow (mn dlatego CPU maja coraz wiecej wyprowadzen).

 

 

jezeli bedzie zbyt to AMD bardziej by sie oplacalo produkowac procesor w 0.09um niz w 0.13um bo bedzie wiekszy uzysk i nie trzeba utrzymywac starej linii produkcyjnej rownolegle do nowej

Kuzwa kolejny raz pisze ze trzeba do nowego wymiaru przprojektowac uklad i go wdrozyc. To sa ogromen koszty i to nie tylko na poziomie samego CPU ale i przygotowania linii nie mowiac o przjsciu na sam nizszy wymiar. Koszt wytworzenia Bartona i Parisa w 0,09 beda podobne wiec co sie bardziej oplaca utrzymywac nowe i wydajne jadro z nowoczesnymi rozwiazaniami czy tez stare i coraz bardziej odstjace mozliwosciami od konkurencji?

 

Jakie argumenty przedstawiles? Zadne

twoje sa faktycznie logiczne i zgodne wieloletnimi trendami rynku IT. gratuluje.

K6-2+ tez nie bylo na zadnej mapie rozwoju ,wyszlo zapotrzebowanie to uruchomili produkcje.

Jak nie bylo? Na wiele miesiecy przed premiera byla nagonka na K6-2+. Mial byc tani, dobrze sie krecic i wydajonsc mial miec na poziomie K6 III. Na rynek jednak AMD wypuscilo tak mala ilosc CPU ze byla niezla walka o nie (chocby kolega Zgred), a samo olalo to i skupilo sie na K7. To bylo jeszcze za czasow bardzo dobrej witryny amd.iq.pl ktora szeroko to wszystko komentowala. Podobniez porzucono SlotA wypuszczajac sladowa ilosc Thunderbirdow SlotA robiac juz wzystko na SocA.

Procesory umieszcza sie na roadmap dlugo przed premiera (Barton pojawil sie juz jak Palomino sie rodzilo) bo producenci nie robia niespodzianek ktore niczemu to nie sluza a dzialajac wrecz przeciwnie. Przesylaja za wczasu przewidywane wymagania i specyfikacje ukladow by wszyscy mogli sie przygotowac. Czy znasz jakis przyklad takiej niespodziewajki? Ot siup i nagle jest procesor ktore nigdy mialo nie byc? Wszak przygotowanie trawa wiele miesiecy (tak jak mowilem Barton niemal rok!) wiec po co mieli by to ukrywac? Wiele juz przedstwilem kryteriow dlaczego nie bedzie nic nowego, ale skoro to nie trafia to trudno. Mi to wisi tak szczerze czy bedzie czy nie. Wierzcie i czekajcie. Powodzenia. Ja presiadam sie na K8 bo o K7 nie mysle juz od roku.

 

Przeciwskazan technologicznych nie ma ,zanim A64 osiagnie cene 350pln tez troche minie ,zobaczymy jak AMD zapcha ta dziore.

No kurna przeciez tym wlasnie bedzie Paris czyli nastepny AthlonXP tyle ze na gniazdo s754. Procesor dla mas. Caly czas o tym pisze od kilku postow i w kolko to powtarzam. Ciezka jest sztuka dedukcji....

 

 

Ja mowie "moze" dla Athlona XP 0.09um (najpewniej Barton)

Ty mowisz "nie"

tylko ty mozesz sie mylic :P

tak, bardzo ogolna interpretacja. :lol:

 

Niniejszym koncze ze swej strony ta jalowo dyskusje ktora do niczego nie prowadzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kurna przeciez tym wlasnie bedzie Paris czyli nastepny AthlonXP tyle ze na gniazdo s754. Procesor dla mas. Caly czas o tym pisze od kilku postow i w kolko to powtarzam. Ciezka jest sztuka dedukcji.... 

I tu jest coś dziwnego i nielogicznego bo przerobienie procesora 64 bit

na 32 bit jest bardzo kosztowne i nieefektywne.

Zdecydowanie tańsze i efektywniejsze jest zmniejszenie pamięci podręcznej. Stąd wnioskuję: jesli Paris jest do s754 to będzie 64 bit

tylko ze zmniejszoną pamięcią podręczną i bardziej adekwatna nazwa

od AthlonXP to Duron-64

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam ze swojej strony to ze też jestem zadania ze AMD nie wypuści juz procków na sA bo teraz nadeszła era k8 i AMD tak posprzata rynek aby to one były w każdym segmencie i na nowych podsawkach z których bedzie sie starało korzystać jak najdłużej

socet A - nic nie moze trwać wiecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli bedzie zbyt to AMD bardziej by sie oplacalo produkowac procesor w 0.09um niz w 0.13um bo bedzie wiekszy uzysk i nie trzeba utrzymywac starej linii produkcyjnej rownolegle do nowej

ale nie bedzie; aby przestawic produkcje na 0.09um musieli by opracowac cala nowa linie, postawic nowa fabryke, skonstruowac nowe maszyny; to sa miliardy dolarow; jedyne na co mozna liczyc to na procesory VIA... zreszta moj barton teraz chodzi na 2420mhz wiec sadze ze do konca roku mi wystarczy; potem bede myslal nad zmiana;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

No kurna przeciez tym wlasnie bedzie Paris czyli nastepny AthlonXP tyle ze na gniazdo s754. Procesor dla mas. Caly czas o tym pisze od kilku postow i w kolko to powtarzam. Ciezka jest sztuka dedukcji.... 

I tu jest coś dziwnego i nielogicznego bo przerobienie procesora 64 bit

na 32 bit jest bardzo kosztowne i nieefektywne.

Zdecydowanie tańsze i efektywniejsze jest zmniejszenie pamięci podręcznej. Stąd wnioskuję: jesli Paris jest do s754 to będzie 64 bit

tylko ze zmniejszoną pamięcią podręczną i bardziej adekwatna nazwa

od AthlonXP to Duron-64

Tak, tez tak uwazam, bo to dziwne tak promowac 64bity a tu nic. Mysle ze beda tam te 64bity, ale w polaczeniu z 256kb cache. Mozliwe jednak, ze te procki beda mialy 64bity, ale zablokowane beda odpowiadajace za to rejestry, choc z trzeciej strony moze AMD juz od poczatku przewidzialo mozliwosc poprostu wywalenia odpowiednich rejestrow? Reszta architektury nie bedzie juz jednak sie roznic od K8. Choc to sie dopiero okaze...

Co do nazwy. Hmmm mozliwe, ale Duron na zachodzie kojazy sie z niska wydajnoscia (wiem wiem, ze szybszy i zdecydowanie tanszy od Celafona, ale oceniam rynki zachodnie). Zauwazcie ze AMD nie wprowadzilo Durona na Tbredzie do sprzedazy na zachodzie wlasnie z tego powodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VIA właśnie zapowiedziała wprowadzenie do produkcji KT880.

Producenci MB (ASUS, EPOX, GIGABYTE, MSI) zapowiedzieli płyty z tym chipsetem.

Chipset obsługuje AXP, czyli Socket A.

Czy VIA zdecydowała by się na wypuszczenie chipsetu pod podstawkę, która miała by pożyć jeszcze parę miechów? Nie sądzę.

Z tąd też wniosek że Socket A będzie zył jeszcze jakieś 2 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa że do V- VI coś wyjdzie ciekawego

 

Zastanawiam się nad zmianą sprzętu na bart 2500 i na NF7-S (AN7), nie spieszy mi się tak bardzo - wstrzymać się troche  :?:

Właściwie to pewność że wyjdzie coś nowego pod K7 tyle że VIA KT880

z podanej specyfikacji do 8 GB RAM czyli będzie dwurdzeniowy Athlon XP

do socketA.

Podaję linki bo brzmi to nader fantastycznie:

http://www.via.com.tw/en/k7-series/kt880.jsp

http://www.via.com.tw/en/Digital%20Library...040212KT800.jsp

:o 8O :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 100% zgadzam się z Lancerem. Na socket A napewno nic się już nie pojawi. Słyszeliście o prawach de Morgana(nie pamietam jak sie to pisalo).

1. co około 18 miesiecy szybkość procesorów się podwaja.

2. wprowadzenie nowych procesów technologiczmych jest coraz drozsze i moze sie tak kiedys zdazyc że rozwój procesorów się zatrzyma bo wprowadzenie nowszych technologi bedzie mozliwe ale nie oplacalne.

W dodatku wszystkie urządzenia, które teraz służą do produkcji procesorow 0.13um beda bezuzyteczne przy przejsciu na 0.065um

Megabyte, prawo Mograna

:idea: 8O :idea: :roll: 8O :idea: :? Prawo Moora :wink:

:D To qrde przez te studia. Tyle tych praw jest że się później myli. :D

 

a Socket7 zyje do dzis :D

:D Prawda! Mój drugi komp ma właśnie płyte główną na s7. Do gniazda mam wsadzonego P200MMX. Korzystam z tego kompa do dziś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...