Skocz do zawartości
minkia

Overburning HDD (o ile?)

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuje badać to zanim za cokolwiek się zabierzecie:

 

http://www.allhardwarezone.com/modules.php...e&pid=14&page=1

 

Wydaje mi się, że problem polega na tym, że nie da sie wykonać tego z dyskami starszymi (<20GB). Z nowszymi powinno pójść łatwiej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekam na info, obserwuje... info nie wiedze

 

imo to nie ma prawa sie udac, niby gdzie te dane w nadmiarze mają lądowac, zwiekszanie gestosci ? niee. nie wykozystane miejsce na talerzach? niee. no to gdzie? jesli sprawa jest logiczne oszukiwanie dysku, wlasciwie win ze ma miejsce - to bedzie to kaszanabo dane niby nagrane beda zagrywane na inne, lub jak pisal eddy bedzie sie sypala tabl alokacji,

 

http://f.heh.pl/viewtopic.php?t=1656 tu eddy pisal wiecej, ale nic pozytywnego, na pewno bez testow, jest druga podstrona tego watku,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wykozystane miejsce na talerzach? niee.

A to czemu? Niewykorzystane miejsce na talerzach to pewnik. Pytanie tylko, czy da się je wykorzystać.

Powiedz mi, jak mogłyby powstać dyski, o pojemności 40 czy 120GB dla technologii 80GB/talerz?

Pytanie tylko, czy takie dyski mają tylko softwarowo zablokowany kawałek talerza (można mieć taką nadzieję, bo zmontowanie osobnej linii produkcyjnej może się okazać droższe, niż usunięcie małego co nieco z dysku, który ma mieć mniejszą pojemność).

Pytanie, po co sprzedawać mniejsze dyski - jeżeli sprzedaje się z zyskiem, to lepiej sprzedawać te "okrojone" i zarobić na nich parę groszy, niż nie sprzedawać i oddać teren konkurencji. Nie opłaca się też sprzedawać większych taniej - bo na czymś trzeba zarabiać na badania.

 

Reasumując - miejsce niewykorzystane na wielu dyskach jest. Tylko dziwi mnie, że też największe dyski dały się tak zmodować - gdyby to dotyczyło możliwości uzyskania połowy talerza na tych "niepełnych" talerzach byłoby to bardziej realistyczne.

Tak czy inaczej czekam ciągle na wyniki zabaw. Sam, niestety, nie mam gdzie upchnąć backupu obecnych dysków (a bez backupu nie odważę się na takie zabawy). Ale jest szansa, że niedługo będę składał komuś kompa - to przetestuję przed oddaniem ;)

 

BTW - jak sprawdzić wersję Ghosta i w którym NSW jest ta właściwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wawelski - bralem pod uwage to o czym piszesz, sprawa ma sie tak ze dodatkowe miejsce bywa wieksze niz std, 200 @ 510GB ??

 

choc patrzac na reszte wynikow....

 

popatrzymy ale imo to nie rokuje nadziei. nawet jesli zadziala - dyski maja wazniejsze parametry niz pojemnosc (przy zalozeniu ze mamy niezbedne minimum) - np niezawodnosc, a tu wyglada na to ze dane zanim np. eddy zrobi screena uciekają,,,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.samsung.com/Products/HardDiskDr...ities/hutil.htm

Tam jest napisane tak (o opcji Set Max Address w hutil'u):

 

Set Max Address

 

This screen shows how to use SET MAX ADDRESS. Default value of TARGET LBA or TARGET SIZE represents the current drive size. If you want to resize drive capacity, select TARGET LBA or TARGET SIZE and type the proper LBA or MB number that you want to change. After adjusting drive capacity, perform PROCESS by pressing Enter Key. 

Regarding MODE, you are presented to select either NON-VOLATILE, changed capacity is effective regardless of power off/on, or VOLATILE, changed capacity is effective as long as power on (i.e. after power off/on, drive capacity will be retrieved to original one).

If you want to recover to the original size of drive, perform RECOVER NATIVE SIZE by pressing Enter Key. DISPLAY CURRENT STATUS represents the current size of drive.

If you set 32GB Clip due to capacity limitation of system, remove the 32GB clip to adjust the LBA or SIZE.

After performing SET MAX ADDRESS user’s previous data will be corrupted. Therefore it takes into great consideration to back-up the data in advance. Samsung has no responsibility of lost data.

Ktoś ma ochote i czas sprawdzić czy da się tym zwiększyć rozmiar hdd? :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet jesli zadziala - dyski maja wazniejsze parametry niz pojemnosc (przy zalozeniu ze mamy niezbedne minimum) - np niezawodnosc, a tu wyglada na to ze dane zanim np. eddy zrobi screena uciekają,,,,

Inna sprawa, to ta, ze na drugim systemie w ogole nie bylo zadnej partycji, a moze to po prostu ten stary dysk swiruje. Jak znajde miejsce na swoje dane, to przetestuje na nowszym i 10x wiekszym :)

Chociaz sprawdzajac CRC plikow RAR, ktore wrzucalem, to niemal do calkowitego zapelnienia byly zgodne. Niektorzy z Heh'a tez zabrali sie za testy zacheceni przeze mnie - poczekajmy na ich relacje ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja swój dysk powiekszyłem w 3 dni później po pojawieniu sie na inquier tej informacji. Moje wrażenia sa takie ,że moja barracuda 3 20gb powiekszyła sie o 16,5gb ALEE danie na pierwszym bg sie czytały potem postanowiłem czy jak sie skasuje ta partycje która była wcześniej hidden to ona bedzie wciąz dostepna czy nie i niestety już niebyła i jak próbowałem ponownie niedało sie jej odzyskać (tej dużej) a 500mb to ja mam w... Morze kasowani MBR i ponowne nagrywanie coś da ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm dziwne prockiem to wsyzscy kreca bez obaw ale dysk to jakostak sie wszyscy cykaja czyzby nasze legalne dane były az tak cenne ??

pisałem raz napisze 2 raz czy dało by aby ta sprawa zajeła sie redakcja tweak i napisła pierwszy w polsce pozadny artykuł na temat podkrecania hdd??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm dziwne prockiem to wsyzscy kreca bez obaw ale dysk to jakostak sie wszyscy cykaja czyzby nasze legalne dane były az tak cenne ??

pisałem raz napisze 2 raz czy dało by aby ta sprawa zajeła sie redakcja tweak i napisła pierwszy w polsce pozadny artykuł na temat podkrecania hdd??

 

Zgadzam się z tobą w 100%. Redakcja tweaka powinna wsiąść się do roboty i napisać porządny artykuł na temat podkręcania hdd i sprawa by się szybko wyjaśniła jak to naprawdę jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PANOVIE!! To nie działa, ponieważ (o czym trąbią zagraniczne fora już od 2 tygodni) ta za przeproszeniem metoda polega jedynie na przypisaniu jednemu obszarowi dysku dwóch partycji. Jeżeli z dysku 80 GB zrobimy :lol: 160GB to zapisując 80GB na jednej partycji a następnie 80GB na drugiej, nadpiszemy dane na tej pierwszej i najpewniej zniszczą się też dane kopiowane. Tak więc temat można uznać niemal za zamknięty. "Niemal" bo nikt nie proobował jeszcze tego co napisałem w tym poście, a mianowicie zmiany w firmware dysku. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...

 

P.S.Zresztą ja mogę to zrobić, ale musicie złożyć się na hdd dla mnie w razie nieudanej operacji :lol: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwość powiększenia HDD. Na przykład przy pomocy Hitachi Feature Tool 1.92. Mój 30 GB ibmowski HDD miał w capacity trzy opcje

8 GB, 32 GB i 128 GB (WOW!!!!). 8O 

 

Poza tym można ręcznie wpisać wartość (chyba w zakresie 8-128GB). 

 

Jak upłynie mi trzy lata gwary oraz gdy kupię sobie drugi hdd, to wtedy spróbuję zrobić 128 GB, tak dla jaj, ciekawy jestem jak długo wytrzyma i się nie posypie. Na razie tylko wyciszyłem chrobotanie przy pomocy HFT 1.92.

Nie podniecałbym się tą bajką. Dysk ma pewien obszar niewidoczny (parę %) i logika dysku używa do podmiany w locie badsektorów. Jednak nie wiem, czy jest możliwość odblokowania dostępu do tego obszaru. A te wspaniałe wyniki można uzyskać jedynie kompresją w locie. a i to rzeczywisty zysk jest na poziomie około +100% pojemności dysku. a nie jak to jakiemuś naciągaczowi na allegro wyszło 150%. Wyjątek może stanowić duża liczba plików do kilkudziesięciu bajtów przy dużym klastrze. Proponuję nie podniecać się bo ręka potem może rozboleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubus "ti awek rezą" jak mawiają Rosjanie. Rzeczywiscie to tylko plotka

a ten HFT 1.92 suxx - wzbrania mi podania wartości większej niż 30 GB a wybranie z opcji 128 GB tez nie działa.

 

Także panowie i panie o over(clockingu- burningu) hdd możemy zapomnieć. No chyba że ktoś wrzuci twardziela do ogniska ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kończy mi się formatować (dałem pełny format) dodatkowe 36GB na 40GB (po formacie 38GB) Maxtorze.

Jak dotąd wszystko zgodnie z opisem i zero problemów. Mam już przygotowane sporo dużych plików z sumami kontrolnymi. Pokopiuję na obydwie partycje i sprawdzę, czy dane się nie rozjechały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sluchajcie. to proste bo to pewnie jest jak z kartami graficznymi albo prockami. produkuja dyski 120giga. a jak jakies im nie wychodza to potem blokuja czesc danych i sprzedaja jako 80 giga. to by bylo dla mnie logiczne. teraz jak w kartach mozna by bylo odblokowac te zablokowane 40giga na przyklad ale czy mamy pewnosc ze dane tam zawarte beda w 100% nienarazone na usterki i skasowanie?

p.s. przeczytalem wszystko co bylo na ten temat i juz wiem ze to lipa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porażka.

Pierwsza partycja ładnie się zapełniła (szybkość ok. 30MB/s). Za to kopiowanie na "dodatkową" partycję szło bardzo wolno (ok. 2MB/s) i do tego głowice biegały po całym dysku. Po przekopiowaniu jednego pliku 700MB sprawdziłem go - zgadzał się z sumą kontrolną. Za to na pierwszej partycji do wielu katalogów nie mogłem wejść i wiele plików nie zgadzało się już z sumami kontrolnymi.

 

Czyli metoda polega na rozwaleniu informacji o partycjach, tablicy alokacji i wolnym miejscu. W wyniku tego pliki są zapisywane w tym samym miejscu przy zapisie na różne partycje (czyli są nadpisywane - nie całe pliki, tylko pojedyncze sektory).

 

Kiszka na maxa - jak kogoś nie lubicie, to sprezentujcie mu tak spreparowany dysk (wygląda ładnie - 2x większy). Jednak dane idą się kochać w tempie proporcjonalnym do zapisywania na różnych partycjach.

 

Co ciekawe po skasowaniu partycji utworzonej przez ghosta i tej "dodatkowej" od razu znika nieprzydzielona przestrzeń i ta pierwsza partycja zajmuje cały dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zastanawiam sie czy niemożna zmienić biosu dysku?? Np. jeżeli widomo że w tej serii wyszedłe model wiekszy to czy nieudało by sie odblokować tego obszaru (jak potoczków w radkah 9500).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te owe 8MB o którcy autor tematu wspomnial w pierwszym poscie to beszczelna sztuczka Microsoftu to tam zapisywane sa informacje o rejestracji windozy tak by nie mozna było tego odczytać. lepiej zrobić partycje dobroą wesją partitionmagic niz windozo podczas instalacji.

 

 

P.S. a nie lepiej wze by to w systemie było widać pełne Gig bajty tj

3GB to 3079MB

10GB to 10249 MB

14GB to 14352MB

 

i czy na prawde ma siens takie pilnowanie sektorów

 

------------edit------------------

No te *MB to raczej takie doświadczenie niz sprawdzone informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te owe 8MB o którcy autor tematu wspomnial w pierwszym poscie to beszczelna sztuczka Microsoftu to tam zapisywane sa informacje o rejestracji windozy tak by nie mozna było tego odczytać. lepiej zrobić partycje dobroą wesją partitionmagic niz windozo podczas instalacji.

Taaa, gdzie to przeczytałeś?

 

Informacje o rejestracji nie są nigdzie ukrywane, nie wspominając juz o tym ze nie na kazdym dysku znika te 8MB. Akurat Wndows robi lepsze partycje od PM, chyba ze ktoś lubi gdy mu pózniej partycje znikają to polecam pm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...