Skocz do zawartości
zuli007

Shoud czy jak sie to tam pisze...

Rekomendowane odpowiedzi

only ver1 . zresztą wystarczy jeden wiatrak bo moze sie robic efekt poduszki powietrznej

jaki Ty madry jestes ;] widc, ze uczysz sie od najlepszych :)

 

ja mam takiego shrouda jak ver1 ale z 1 wentylem.

www.oc-progz.prv.pl/fotko

Adresik nie działa... albo działa tak wolno, że wywala time outa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ma ktoś pomysł na zrobienie shrouda na 2 wiatraczki 120mm do kadeta? Ta część na górze i na dole gdzie są te żeberka (nie pamiętam jak się nazywają, ale napewno nie są to finy) ma wymiary 18x19cm. Ze zbiorniczkami 18x21,5cm. Z kroćcami 18x25cm :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

only ver1 . zresztą wystarczy jeden wiatrak bo moze sie robic efekt poduszki powietrznej

jaki Ty madry jestes ;] widc, ze uczysz sie od najlepszych :)

 

ja mam takiego shrouda jak ver1 ale z 1 wentylem.

www.oc-progz.prv.pl/fotko

Adresik nie działa... albo działa tak wolno, że wywala time outa.

u mnie popierdziela jak glupi ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może mi ktoś powiedzieć ile cm od powierzchni nagrzenicy powinien być wiatrak w shroudzie? Zrobiłem se shruda wiatraki mam 2cm od powierzchni i kurde mam głośniej niż bez shruda. Nie wiem przez co, nic nie drga, chyba powietrze się za mocno zasysa no ale jak zmniejsze obroty to wydajność spada.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może mi ktoś powiedzieć ile cm od powierzchni nagrzenicy powinien być wiatrak w shroudzie? Zrobiłem se shruda wiatraki mam 2cm od powierzchni i kurde mam głośniej niż bez shruda. Nie wiem przez co, nic nie drga, chyba powietrze się za mocno zasysa no ale jak zmniejsze obroty to wydajność spada.

pozdrawiam

juz o tym wczesniej wspominalem , minimum 3 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jesli chodzi o prawa fizyki to jest tak:

-wentylatory wieja na radiatory procka dlatego ze powietrze rozpędzajac sie traci swa energie cieplna kosztem predkosci. Łatwo to zauważyć dmuchając na dłoń (rozpędzone powietrze jest zimne) a chuchajac na dłoń (mniejsza prędkość) zauważymy że powietrze jest ciepłe a przecie pochodzi z tej samej paszczy :). proste jak budowa cepa...

 

Wydaje mi się najlepiej jest umiescić wiatraki NAWIEWAJACE pod chłodnicą wtedy przy wykorzystaniu tych samych wiatraków korzystamy z tego że powietrze nawiewajace (zimniejsze) chłodzi chłodnice, a po ogrzaniu powietrze cieplejsze ucieka do góry a i tak jest rozpędzone przez wentyle wiejące z dołu....

 

To oczywiście zda egzamin jesli chłodnica jest na zawnatrz kompa

 

 

 

 

 

^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ <--- ciepłe i tak ulotni sie do góry

poza tym jest rozpędzone przez

|"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""| wentyle z dołu

| CHŁODNICA |

|,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,|

 

^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ <-- rozpędzone (chłodniejsze) powietrze

[ WENTYL 1 ] [ WENTYL 2 ] chłodzi i powoduje obieg powietrza

 

 

 

 

przepraszam ze te schematy ale kiepsko u mnie z rysowaniem :)

mam nadzieje ze coś z tego widać...

 

 

to jest chyba optymalne rozwiazanie jesli chodzi o ilosć użytych wentyli do ilosci oddanego ciepła .... ze strony praktycznej to bywa różnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja zrobiłem tak, tylko mi powiedzcie, czy taka budowa zapewni dobrą wydajność

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

tylko zauważyłem, że gdy położę rękę na grille to powietrze tak mjakby odbijało się od powierzchni chłodnicy i uderza spowrotem w moją rękę, a to chyba dlatego, że w mojej nagrzewce skrzydełka są ułożone bliziutko siebie

 

sorki, ale przez jakiś czas nie będzie tych dwóch zdjęć, bo wpisałem je na wyrost, a kochany Lycos postanowił za h..a nie wpuścić mnie na własne konto, cały czas jakiś error wyskakuje, takich administratowó to poprostu powinni kastrować, bo ineego wyjścia nie widzę, za takie lamerstwo w adminowaniu poważnego serwisu

może i ten Lycos jest szybki, jeśli chodzi o zdjęcia, ale pod kątem budowy strony i zarządzania nią jest całkowcie zjeb...y, nie mogę się zalogować przez totalcommander'a tak jak to robię na inne ftpeki, coockiesy an stonce Lycosa nie zapisują się, tzn. choć nie wiem ile razy wpisywałbym hasło a windows zapisywałby je, to i tak za każdym odświeżeniem strony muszę je wpisać od nowa - to jest pojeb...e!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja proponuje odwrocic wiatraki - po co walczyc z ruchem konwekcyjnym ogrzanego powietrza - albo dac dhroud od dolu.

 

dodatko - wiatraki powinny byc odsuniete o jakies 3cm od powierzchni clodnicy - czyli na twoim pierwszym rysynku - wiatraki powinny byc mocowane na zewnatrz shrodua, a nie wewnatrz

 

arthx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak - poprawi to wydajnosc.

chlodzona bedzie cala powierzcnia chlodnicy a nie tylko obszary pod lopatkami wiatrakow

takie mocowanie jak zrobiles - ze wiatraki leza na chlodnicy mija sie wogole z celem budowanai shrouda.

 

shroud jest wlasnie po to, zeby odsunac wiatraki od chlodnicy - zapewnia to bardziej rownomierne owiewanie calej powierzni chlodnicy

gdy wiatraki leza na chlodnicy - sa miejsca "martwe", bez przewiewu - pod srodkiem wiatraka i poza wiatrakiem. owiewany jest tylko pierscieniowaty obszar pod lopatkami wiatraka

 

arthx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czytam, jakie shroudy wszyscy macie i podbudowałem się, bo chyba nie mam najgorszego ;)

Co prawda jest on zbudowany z kartonu, jednak wszystko dobrze uszczelnione i nie ma żadnych wibracji...

Mam 2 wentyle Panaflo 120x120mm, chodzą bez problemu na 5V (wogole ich nie słychać) ale ja wole dawać 7V - wtedy słychać niewielki szum... jednego mam na dole, drugiego na górze, chyba jest to najwydajniejsze rozwiązanie ;)

niestety nie mogę powiedzieć, jak wydajne, bo nadal czekam na pompkę :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...