Skocz do zawartości
Mr.Martin

Przegrzewajacy sie komp na P4 @ .....

Rekomendowane odpowiedzi

Podkrecam swego porcka P4 2.8Ghz na 3.6Ghz i wszytsko dziala super ( przechodzi wszytskie testy) gdy jedno ze skrzydel obudowy jest otwarte. Wywnioskowac mozna ze chyba cos sie przegrzewa ze przy zamknierej obudowie komputer staje sie niestabilny:(

KOmputer moj to tak jak pisalem Procek P4 2.8GHz HT podkrecony na 3.6GHz ktory chlodzony jest tym duzym miedzianym Zalmnanem (7000U) , w tylnej czesci obudowy znajduje sie wentylator ktory kreci sie s przedkoscia 2500obr/min ( obudowa to modecom), zasilacz to Chieftec z dwoma wentylatorami, plyta glowna to Abit to IC7 ( zmienilem tylko na niej wentyl na chipset - tzn dalej troche inny radiator (wiekszzy i standardowy wentylator 4x4x2 ktory sie kreci z predkoscia okolo 6000obr/s)

Wszystki styki radiatorow z chipsetami ( procesor , chipset) jest posmarowany pasta Silver5 ( ta najnowsza)

 

Powiedcie mi co moze jeszcze sie az tak przegrzewac ?

 

Zastanawial sie nad tym radiatorem z wentylem na chipsecie bo chociaz mocno sie kreci to i tak radiato sie jest goracy jak sie do niego dotknie)

 

Objawy niestabilnej pracy ti m.i.n : wyskawiwanie po jakims czasie bledu W prime95, czasami wyskakiwanie 3Dmarka01 , bardzo czesto wyskakiwanie i pjawiajace sie niebieskie tlow indowsa gdy wlaczy sie 3Dmarka2003

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...,a jakie temperatury masz na tym procku i chipsecie?

Pomyslales o chlodzeniu pamieci? Moze to przez nie?

Na pocka wedlug wskazan Abita max 67( wiec normalnie odejmuajac te 15C to wychodzi52C przy mac wygrzewaniu)

Na chipsecie nie jestem w stanie sprawdzic temp ale zalozozny radiator jest wiekszy od tego ktory byl wczesniej ( te slynne niebieskie plastkiowe ktore tak glodno burczaly i szybko padaly) , wentylator tez ma nadmuch na chipset 6000obr/min

Pamieci chodza w stosunku 4:5 wiec ich normalna czestotlowosc wynosi 204Mhz i wcale dotykajac palcem kosci ( uklady scalone) nie sa gorace

 

 

Na tranzystory mosfet pada lekkie cieplo z wentylatora , takze drugi wentyl z chiefteca je chlodzi wiec napeno to nie one sie przegrzewaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze - ze dosc czesto kecilem procki ale teraz glowa mala sie zornbila bo nie dam rady znalesc przyczyny

 

Blagam was o pomoc - moze ktos z was mial juz doczynienia z takim

 

stanem rzeczy

 

 

Mysle takze ze przy otwartej obudowie chodzil by nawet na 3.7Ghz - nie probowalem mocno testowac ale uruchamialem windowsa i trocszeczke testowalem ( ale zeby byc pewnym reki nie dam uciac)

 

 

I jeszcze dodam

 

Przy 3.4 i 3.5Ghz komputer pracuje stabilnie nawet przy zamknietej obudowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz dokladnie jakie masz tempy

Na pocka wedlug wskazan Abita max 67( wiec normalnie odejmuajac te 15C to wychodzi52C przy mac wygrzewaniu

bo to nie wiele mi mowi mozesz do tego wykorzystac aide, sandre, speedfan, cpucool, itd...

 

btw u mnie w kompie roznica temp miedzy zamknieta obudowa a otwarta to 5*C idle / stres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wszystkie śledzie zamykające nieużywane sloty wyjęte? A jest ich odpowiednio dużo?

Co z tego, że są wentylatory wyciągające powietrze z obudowy - jeżeli nie ma ono którędy napłynąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wszystkie śledzie zamykające nieużywane sloty wyjęte? A jest ich odpowiednio dużo?

Co z tego, że są wentylatory wyciągające powietrze z obudowy - jeżeli nie ma ono którędy napłynąć?

Sledzie sa pozamykane wszytskie wolne - powietrze wplywa do obudowy za pomoca otworow w boncznych scianach obudowy, tem obudowy wg skaznka abita to 34C przy zamknietych bokach

 

Oto link pokzaujacy boczne odziurki w obudowach modecom

http://www.modecom.pl/strona.php?169

 

Tak wieszkosc obudow modecoma ma iz z gory z i dolu po obu stronach sa dosc mocne otworki ktorymi dociera super powietrze do srodka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkrecam swego porcka P4 2.8Ghz na 3.6Ghz i wszytsko dziala super ( przechodzi wszytskie testy) gdy jedno ze skrzydel obudowy jest otwarte. Wywnioskowac mozna ze chyba cos sie przegrzewa ze przy zamknierej obudowie komputer staje sie niestabilny:(

KOmputer moj to tak jak pisalem Procek P4 2.8GHz HT podkrecony na 3.6GHz ktory chlodzony jest tym duzym miedzianym Zalmnanem (7000U) , w tylnej czesci obudowy znajduje sie wentylator ktory kreci sie s przedkoscia 2500obr/min ( obudowa to modecom), zasilacz to Chieftec z dwoma wentylatorami, plyta glowna to Abit to IC7 ( zmienilem tylko na niej wentyl na chipset - tzn dalej troche inny radiator (wiekszzy i standardowy wentylator 4x4x2 ktory sie kreci z predkoscia okolo 6000obr/s)

Wszystki styki radiatorow z chipsetami ( procesor , chipset) jest posmarowany pasta Silver5 ( ta najnowsza)

 

Powiedcie mi co moze jeszcze sie az tak przegrzewac ? 

 

Zastanawial sie nad tym radiatorem z wentylem na chipsecie bo chociaz mocno sie kreci to i tak radiato sie jest goracy jak sie do niego dotknie)

 

Objawy niestabilnej pracy ti m.i.n : wyskawiwanie po jakims czasie bledu W prime95, czasami wyskakiwanie 3Dmarka01 , bardzo czesto wyskakiwanie i pjawiajace sie niebieskie tlow indowsa gdy wlaczy sie 3Dmarka2003

a mnie tu smierdzi tym ze zalmanik sie dusi , jak kolega napisal ma wszystkie wentyle wyciagajace i zadnego wciagajacego ja bym tu szukal przyczyny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkrecam swego porcka P4 2.8Ghz na 3.6Ghz i wszytsko dziala super ( przechodzi wszytskie testy) gdy jedno ze skrzydel obudowy jest otwarte. Wywnioskowac mozna ze chyba cos sie przegrzewa ze przy zamknierej obudowie komputer staje sie niestabilny:(

KOmputer moj to tak jak pisalem Procek P4 2.8GHz HT podkrecony na 3.6GHz ktory chlodzony jest tym duzym miedzianym Zalmnanem (7000U) , w tylnej czesci obudowy znajduje sie wentylator ktory kreci sie s przedkoscia 2500obr/min ( obudowa to modecom), zasilacz to Chieftec z dwoma wentylatorami, plyta glowna to Abit to IC7 ( zmienilem tylko na niej wentyl na chipset - tzn dalej troche inny radiator (wiekszzy i standardowy wentylator 4x4x2 ktory sie kreci z predkoscia okolo 6000obr/s)

Wszystki styki radiatorow z chipsetami ( procesor , chipset) jest posmarowany pasta Silver5 ( ta najnowsza)

 

Powiedcie mi co moze jeszcze sie az tak przegrzewac ? 

 

Zastanawial sie nad tym radiatorem z wentylem na chipsecie bo chociaz mocno sie kreci to i tak radiato sie jest goracy jak sie do niego dotknie)

 

Objawy niestabilnej pracy ti m.i.n : wyskawiwanie po jakims czasie bledu W prime95, czasami wyskakiwanie 3Dmarka01 , bardzo czesto wyskakiwanie i pjawiajace sie niebieskie tlow indowsa gdy wlaczy sie 3Dmarka2003

a mnie tu smierdzi tym ze zalmanik sie dusi , jak kolega napisal ma wszystkie wentyle wyciagajace i zadnego wciagajacego ja bym tu szukal przyczyny

Zgpdze sie tutaj w 100% zenie ma wentyl wciagajacego-ale ozbacz jak zbudowane sa boczne scianki w obudowach modecom - one mjaja bardzo duzo dziur w dole i na gorze ( wprost na wentyl) wec zalaman ciahnie powietrze odrazupoprzez nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam plyte glowna Abit Ic7 - zamontowalem na nia ogromnego Zalmana 7000CU ( miedzienego) chcem teraz zmienic wentyl na chipsecie ale patrze ze te rozskatajace liski w tym duzym zalmanie beda mi przeszkadzaly.

Czy ktos u siebie ma owa plyte glowna , zamontowanego zalmana7000 i zalmana32j ( na chipset) bez jakich kolwiek ucinania, wyginania itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkrecam swego porcka P4 2.8Ghz na 3.6Ghz i wszytsko dziala super ( przechodzi wszytskie testy) gdy jedno ze skrzydel obudowy jest otwarte. Wywnioskowac mozna ze chyba cos sie przegrzewa ze przy zamknierej obudowie komputer staje sie niestabilny:(

KOmputer moj to tak jak pisalem Procek P4 2.8GHz HT podkrecony na 3.6GHz ktory chlodzony jest tym duzym miedzianym Zalmnanem (7000U) , w tylnej czesci obudowy znajduje sie wentylator ktory kreci sie s przedkoscia 2500obr/min ( obudowa to modecom), zasilacz to Chieftec z dwoma wentylatorami, plyta glowna to Abit to IC7 ( zmienilem tylko na niej wentyl na chipset - tzn dalej troche inny radiator (wiekszzy i standardowy wentylator 4x4x2 ktory sie kreci z predkoscia okolo 6000obr/s)

Wszystki styki radiatorow z chipsetami ( procesor , chipset) jest posmarowany pasta Silver5 ( ta najnowsza)

 

Powiedcie mi co moze jeszcze sie az tak przegrzewac ? 

 

Zastanawial sie nad tym radiatorem z wentylem na chipsecie bo chociaz mocno sie kreci to i tak radiato sie jest goracy jak sie do niego dotknie)

 

Objawy niestabilnej pracy ti m.i.n : wyskawiwanie po jakims czasie bledu W prime95, czasami wyskakiwanie 3Dmarka01 , bardzo czesto wyskakiwanie i pjawiajace sie niebieskie tlow indowsa gdy wlaczy sie 3Dmarka2003

a mnie tu smierdzi tym ze zalmanik sie dusi , jak kolega napisal ma wszystkie wentyle wyciagajace i zadnego wciagajacego ja bym tu szukal przyczyny

Zgpdze sie tutaj w 100% zenie ma wentyl wciagajacego-ale ozbacz jak zbudowane sa boczne scianki w obudowach modecom - one mjaja bardzo duzo dziur w dole i na gorze ( wprost na wentyl) wec zalaman ciahnie powietrze odrazupoprzez nie

i co z tego , jak on ma ciagnac skoro cale powietrze jest mu zabierane przez szefa i przez ten wyciagajacy , zrob tak ze przezuc ten wyciagajacy na przod i zrob z niego wciagajacy i sprawdz , masz 15 min roboty a moze sie uda :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkrecam swego porcka P4 2.8Ghz na 3.6Ghz i wszytsko dziala super ( przechodzi wszytskie testy) gdy jedno ze skrzydel obudowy jest otwarte. Wywnioskowac mozna ze chyba cos sie przegrzewa ze przy zamknierej obudowie komputer staje sie niestabilny:(

KOmputer moj to tak jak pisalem Procek P4 2.8GHz HT podkrecony na 3.6GHz ktory chlodzony jest tym duzym miedzianym Zalmnanem (7000U) , w tylnej czesci obudowy znajduje sie wentylator ktory kreci sie s przedkoscia 2500obr/min ( obudowa to modecom), zasilacz to Chieftec z dwoma wentylatorami, plyta glowna to Abit to IC7 ( zmienilem tylko na niej wentyl na chipset - tzn dalej troche inny radiator (wiekszzy i standardowy wentylator 4x4x2 ktory sie kreci z predkoscia okolo 6000obr/s)

Wszystki styki radiatorow z chipsetami ( procesor , chipset) jest posmarowany pasta Silver5 ( ta najnowsza)

 

Powiedcie mi co moze jeszcze sie az tak przegrzewac ? 

 

Zastanawial sie nad tym radiatorem z wentylem na chipsecie bo chociaz mocno sie kreci to i tak radiato sie jest goracy jak sie do niego dotknie)

 

Objawy niestabilnej pracy ti m.i.n : wyskawiwanie po jakims czasie bledu W prime95, czasami wyskakiwanie 3Dmarka01 , bardzo czesto wyskakiwanie i pjawiajace sie niebieskie tlow indowsa gdy wlaczy sie 3Dmarka2003

a mnie tu smierdzi tym ze zalmanik sie dusi , jak kolega napisal ma wszystkie wentyle wyciagajace i zadnego wciagajacego ja bym tu szukal przyczyny

Zgpdze sie tutaj w 100% zenie ma wentyl wciagajacego-ale ozbacz jak zbudowane sa boczne scianki w obudowach modecom - one mjaja bardzo duzo dziur w dole i na gorze ( wprost na wentyl) wec zalaman ciahnie powietrze odrazupoprzez nie

i co z tego , jak on ma ciagnac skoro cale powietrze jest mu zabierane przez szefa i przez ten wyciagajacy , zrob tak ze przezuc ten wyciagajacy na przod i zrob z niego wciagajacy i sprawdz , masz 15 min roboty a moze sie uda :wink:

No 30 minut i bo i kawke trzeba wypic ale bede sie przymierzal do tego

 

A tak propo to mam takiego Artic ktory ma czujnik i wlasnie wmontujego do przedu ( na sam dul ) aby wiewal powietrze do obudowy a tym samym chlodzil dysk HDD ktory jest na dole umocowany ( obroty od 1500-2500obr/min)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i zobaczysz ze to podziala i juz nie bedzie Ci sie wiedzal.

'wsadzilem z przedy wentyl tak jak propoponowales i nadal to samo

obudowa otwarta zero problemow - obudowa zamknieta w prime95 wywala bledy po 3 tescie

 

 

Czy takie efety moze dawac przegrzewajacy sie chipset plyty glownej bo jakis on dziny ( z dziwnego materialy wykonany - jakis dziwny alumunium) - na niego wsadzony wentyl 40x40 z predkoscia obrotowa 6000 , zastosowana pasta Silver5

 

 

Teraz jeszcze co do zaierania powietrza dla zalmana przez wentylator w obudowie z tylu - on kreci sie z predkoscia okolo 130obr/min ( artic) - zeby zabieral powietrze to by gwaltownie wzrastala temo procesora a roznica miedzy otwarta obudowa a zamknieta na procesorze to tylko kilka stopni

Wtylaczalem takze ten tylni wentyl aby nie zabieral powietrza dla zalmana - i to samo ?

 

Dla mnie stoi jedna mysl w glowie - przegrzewajacy sie chipset i875 ale przecierz na niektorych plytach chipset ten jest chlodzony pasywnie bez wentylatora a mnie przecierz pracuje wentyl z 6000obr/min

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz naszla mi mysl co do teori przeplywu powietrza w obudowie modecom gdzie zainstalowany jest tylko jeden wentylator stylu ktory wypycha

Skoro on wypycha powietrze gorace z obudowy wiec przez te otwory w bocznych sciankach musi automatycznie wplywac chlodne powietrze z pokoju ( jest zasycane ) wiec nie maz tazkiej potrzeby montowania z dolu-przodu wentylatora bo i tak wiecej powietrza zostanie zassana automatycznie przez te otwory w bocznych sciankach obudowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

załóz którykolwiek wentyl 80 byle jak, tak dla testu, zeby dmuchał na grafe

od spodu i od góry, albo tylko od strony gpu nawet jak masz inny wentylek na grafice

załóz go np z krótszego boku i zamknij bude,

ta grafa krecona jest czy nie?

 

poza tym sprawdz czy dobrze masz założony radiator na mostek (mostek ma jądro na wierzchu) wyszlifuj i wypoleruj spod radiatora na lustro,

zapodaj tam jak najmniej mozna pasty, tak zeby była tylko na miejscu styku i złóż od nowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz naszla mi mysl co do teori przeplywu powietrza w obudowie modecom gdzie zainstalowany jest tylko jeden wentylator stylu ktory wypycha

Skoro on wypycha powietrze gorace z obudowy wiec przez te otwory w bocznych sciankach musi automatycznie wplywac chlodne powietrze z pokoju ( jest zasycane ) wiec nie maz tazkiej potrzeby montowania z dolu-przodu wentylatora bo i tak wiecej powietrza zostanie zassana automatycznie przez te otwory w bocznych sciankach obudowy

co z tego ze zostanie zassane dziurkami jak poleci prosto najkrótszą

mozliwą drogą z dziurek do wentyla koło ścianek, a kalafior :lol:

czyli zalman dalej sie bedzie kisił w swoim sosie gorącym i do tego

jeszcze nagrzewał miejscowo wokoło inne elementy np grafe

najlepiej dac wiatrak tak zewby nadmuchiwał zewnętrzne powietrze

z pewnej odległości w strone zalmana i rozpraszał jeszcze bardziej to co

on wytworzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wentyl dfusi sie wtedy gdy temp procka jest duza - w moim przypadku temp jest nie duza - przy napieciu 1.8V i podkreceniu 2.8@3.6 temp na prosku w max obciazeniu jest oko50C przy zakmnietej obudowie

 

 

A tak propo napiecia to jakie max napiecie mozna dwawac dla tego typu procka - ja daje 1.8 i mam tem w stresie okolo 50C czy napiecie nie jest za duze?

 

 

Takze nie ma sensu dawac jakiegos specjalnego nawiewu na ten zalman poniewaz jest on ledwo cieply i nawet taka temp jaka panuje obok niego jest wstanie sie chlodzic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wentyl dfusi sie wtedy gdy temp procka jest duza - w moim przypadku temp jest nie duza - przy napieciu 1.8V i podkreceniu 2.8@3.6 temp na prosku w max obciazeniu jest oko50C przy zakmnietej obudowie

 

 

A tak propo napiecia to jakie max napiecie mozna dwawac dla tego typu procka - ja daje 1.8 i mam tem w stresie okolo 50C czy napiecie nie jest za duze?

 

 

Takze nie ma sensu dawac jakiegos specjalnego nawiewu na ten zalman poniewaz jest on ledwo cieply i nawet taka temp jaka panuje obok niego jest wstanie sie chlodzic

weż spróbuj wszystkiego co ci szkodzi, inaczej nie dojdziesz do

przyczyny takiego stanu rzeczy, a tak poza tym co z tego ze radiator jest

zimny, jak ja ukrece swojego procka tak, że mi trafo w zasiłce juz piszczy

to z chłodnicy od wc leci tyle ciepełka ze w zimie mogółoby sobie z 10 żuli na mrozie rece na nad tym grzac :lol:

wiesz jakbym czysto teortetycznie mówiąc zapodał chłodnice w środku

budy to by mi sie wszystko powiesiło po 10 minutach grania w cokolwiek,

 

cos mi sie zdaje ze to zalman i temperatura proca daje w dupe, abit ma poza tym slabe czujki temp. na plycie, moga zaniżać albo zawyżać temp,

nie jestes w stanie tegho stwierdzic, płyta płycie nierówna nawet ten

samo model

poza tym nikt nie jest jasnowidzem, pokombinuj sam może coś wykombinujesz,

teorie pozostają tylko teoriami w tym wypadku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam co z tymi temperaturami...Ja mam Celerona Tualatina 1200 @ 1576 ostatnio podkręciłem go na 12*134 podniosłem napięcie do 1.775-1,8 i temp na płycie Abit ST-6 wskazywała w stresie UWAGA 61st co wy na to...? średnio mam 52-56 full stable przy otwartej budzie. Wydaje mi sie że 50st to nie tak dużo - było by więcej gdybyśmy mieszkali w Afryce :wink: a co do napiecia to jedynie skrócisz żywotność procka - ale zanim sie zestarzeje będziesz jechał już na AMD 64 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mysle i mysle i wymyslilem ze chlodnego powietrza to on ma skad brac zas obudowa ma chyba problem z wypychaniem goracego powietrza

Zastanawiam sie nad ycieciem dziury na gorze obudowy i wlozenie tam jakiegos cichego wentyla na 7 lub 5V - powiedcie mi tylko jakich wymiarow najlepiej stosuje sie tam wentyle ? (80x80, 92x92,120x120). O ile to mozliwe to moze jakas znana firma , model itp - chcem aby cicho pracowal byl prawie nieslyszalny a zarazem dobrze wyciagal cieple

 

Takze takie rozwiazanie schlodzi troszeczke uklady zasilajace o ktorych mowil poprzednik - chociaz na te uklady skierowany jest drugi wentyl Chiefteca ktory wyciaga z nich gorace powietrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...