Skocz do zawartości
yaki

dysk twardy szaleje...a może to zasilacz ? problem....

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Mam problem z dziwnym zachowaniem dysku twardego (Maxtor 120 GB ata133). Po odpaleniu windowsa i krótkiej pracy (jak pracuje dłużej to już pracuje;-) coś stuknie w dysku twardym i windows się zawiesza, nie można nic odpalić i konieczny jest reset. Po restarcie bios wykrywa dysk jako np. YOBRLEW, albo Maxtor 111,,,,,1111 lub cokolwiek nie związanego z jego faktyczną nazwą. Po resecie biosu albo zmianie zworki na np slave wykrywa dobrze ale przewaznie windows jest do formatu...Przy okazji znikaja partycje albo katalogi z rożnych partycji.

 

Nie jest to wina płyty głównej bo wcześniej mialem płyte SONO VK2208 i działo sie to samo....

 

konfiguracja:

zasilacz JNC 300W

soltek 75-kav

duron 800

nagrywarka 24x

karta graficzna 8 MB

 

Wiec chyba nie jest to za wiele jak na zasilacz 300 w ?

 

Aha, mam 2 systemy (XP i 98) te zwiechy wystepowaly tylko na XP...ale przewaznie siedze w XP wiec moze tylko dlatego...Nie dzieje sie to czesto...Mniej wiecej raz na tydzien...Jeszcze jedno...

 

Kto mi doradzi co sie dzieje z moim kompem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się myle ale podejrzewam uszkodzenie dysku.

 

Przetestuj dysk czy systemowo jest z nim wszystko dobrze. Ale sam mówisz o stukaniu w dysku i koniecznych resetach wiec moge poradzic ci jedno. Przegraj wazne dla ciebie pliki do jakiegos kumpla lub na plytki i gazem do serwisu bo podejrzewam ze gwara jeszcze obowiazuje. W pozniejszej eksploatacji moze sie okazac ze juz jest po dysku i po danych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się myle ale podejrzewam uszkodzenie dysku.  

 

Ale sam mówisz o stukaniu w dysku i koniecznych resetach wiec moge poradzic ci jedno.

Stuknie mi tylko w momencie zwiechy. Jest to raczej takie "pierdnięcie". Dysk przechodzi wszystkie testy idealnie. SMART, scandisk,transfery wszystko super...A na dysk nie mam gwarancji bo kupilem go od goscia z Allegro który ma teraz ma konto zawieszone ;-). Ale byl nowy nie rozpakowany a te objawy zaczely sie ok. 3 miesiace po kupnie dysku.

Sprubuje zmienic zasilacz moze ma jakies wachniecia napiecia ?

Dzieki za szybki odzew....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymien zasilke i sprawdz jak sie bedzie zachowywal.

Ale wahania napiecia nie moga powodowac zlego wykrywania dysku w biosie, co do tracenia partycji to nie wiem ale błąd tu stoi po stronie dysku. Moze spie**olil sie bios maxtora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To 'pierdnięcie' to ponowne rozruch dysku - wygląda jakby na moment tracił zasilanie. I nie musi być to koniecznie związane z zasilaczem. J/W - sprawdź u kogoś na innym komputerze (zasilaczu), ale najpierw zmień taśmę od dysku i zobacz wtedy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem kiedys identyczne obiawy z moim poprzednim maxtorkiem. dysk wylaczal sie i musial sie ponownie rozkrecac. czasami windows sie wieszal, czasami nie. na dysku zrobily sie badbloki, wiec nie jest to dobre rozwiazanie na dluzsza mete ;)

po wymianie zasilacza problemy zniknely. pozniej wymienilem dysk :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie. Uszkodziłem już ze 3 dyski. Też mam dwa systemy 98 SE i WinXP na NTSF. Też myślałem, że to może wina 2 systemów na różnym Facie, temperatura, bios itp. Wychodzi jednak na to iż to wina zasilania. Mam UPS-a ale częściowo pomagała zmiana wtyczki zasilajacej. Ciężko stwierdzić bo zjawisko następowało w dużych odstępach a jak już to raz za razem a międzyczasie występowały w/w zmiany biosu itp. Stawiam jednak na zasilanie. Po uruchomieniu UPS-a to komp chwyta na parę sekund i gaśnie, trzeba nacisnąć power na obudowie. Ten myk wystąpił po założeniu dodatkowego wentyla w obudowie. Lecz nadal tak się dzieje nawet po wypięcu wentyla. Zawsze siadała mi partycja D, raz oberwała C.

Muszę zmodzić nowy zasilacz bo mam dość padających dysków a może się to zakończyć totalną destrukcją kompa. Nie da się jednak wykluczyć przetworników na płycie. W twoim przypadku może to być wina samego dysku mi pierwszy z tej passy wogóle na dzieńdobry odmówił współpracy. Sprawa przegwizdana bo serwis też ci tego raczej niewyjaśni a jeszcze zwalą na ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po uruchomieniu UPS-a to komp chwyta na parę sekund i gaśnie, trzeba nacisnąć power na obudowie. Ten myk wystąpił po założeniu dodatkowego wentyla w obudowie.

raczje nie. w niktorych biosach mozna zmienic wlasnie zeby byl taki test zasilania po podlaczeniu do pradu. to normalne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znow mialem pada. Partycja c stala sie hidden i przy okazji uszkodzilo sie sporo plikow i kolejna reinstalka...

Moze jest to wazne...Zainstalowalem program active smart i wyskakują mi jakieś błędy przy jednej opcji.Czasami na początku startu windy, czasami trochę póżniej.Często jest to zwiazane już z e zwisem kompa ale nie zawsze...

oto niektóre logi :

 

05 April 2004 23:00:06 :: INFO

SMART monitoring started - Maxtor 6Y120L0 [Y3L1SFYE]

 

05 April 2004 23:43:18 :: ALERT

[Maxtor 6Y120L0, S/N:Y3L1SFYE] - SMART attribute changed:

Attribute : C7 - Ultra ATA CRC Error Rate

Last checked value : 1

New value : 35

 

05 April 2004 23:50:37 :: ALERT

[Maxtor 6Y120L0, S/N:Y3L1SFYE] - SMART attribute changed:

Attribute : C7 - Ultra ATA CRC Error Rate

Last checked value : 35

New value : 26

 

05 April 2004 23:51:52 :: ALERT

[Maxtor 6Y120L0, S/N:Y3L1SFYE] - SMART attribute changed:

Attribute : C7 - Ultra ATA CRC Error Rate

Last checked value : 35

New value : 28

 

05 April 2004 23:57:06 :: ALERT

[Maxtor 6Y120L0, S/N:Y3L1SFYE] - SMART attribute changed:

Attribute : C7 - Ultra ATA CRC Error Rate

Last checked value : 28

New value : 1

 

Czy ktoś wie co one oznaczają ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po uruchomieniu UPS-a to komp chwyta na parę sekund i gaśnie, trzeba nacisnąć power na obudowie. Ten myk wystąpił po założeniu dodatkowego wentyla w obudowie.

raczje nie. w niktorych biosach mozna zmienic wlasnie zeby byl taki test zasilania po podlaczeniu do pradu. to normalne :)

Ciekawe. Mam przedostatni bios. Sprawdzę ale czekam na dysk i muszę kupić nowy zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja radzę sprawdzić na innej taśmie, u kumpla występowały podobne

problemy, po zmianie "szmaty" jak ręką odjął ;P

 

Pozdro.

Jednak stawiałbym na inne przyczyny. U siebie też wymieniłem taśmę i niby pomogło lecz z czasem objawy powróciły. Starej taśmy niesprawdzałem dogłębnie bałem się o inne /obce/ dyski jednak w godzinie "W" wpiąłem ponownie i było jeszcze gorzej. Jeżeli podpinacie często inne dyski i kolesie nie obchodzą się z tasiemkami "z wielką troską" to drucik może ulec nadłamaniu i czasem łapie czasem nie. Lepiej wymienić, taniej niż zasilacz 8O.

Jak pisałem wyżej w moim przypadku w krótkim czasie zachodziło wiele zmian /upgrade-y biosu płyty, tasiemka, 2 systemy FAT i NTSF, wymiana pamieci i procka/ trudno wskazać przyczynę. Empirycznie wyszło na zasilanie kwestia tylko czy sama wtyczka do dysku czy elektronika w zasilaczu. Może i płyta z czasem poleci /nadwyrężona elektronika, sprzęt ma 2-3 lat/. Moja rada wymień taśmę, dobrze dociśnij, wepnij inną wtyczkę zasilajacą. A i jeszcze jedno, prawie 100% nie, Win 98 lubi podobno dyski/partycje o poj. 40 może do 80 GB. Nie wiem jaki podział zastosowałeś u siebie. NIe stawiaj przypadkiem że to wina Maxtora mi poleciały też inne firmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To 'pierdnięcie' to ponowne rozruch dysku - wygląda jakby na moment tracił zasilanie. I nie musi być to koniecznie związane z zasilaczem. J/W - sprawdź u kogoś na innym komputerze (zasilaczu), ale najpierw zmień taśmę od dysku i zobacz wtedy.

I to będzie to. Na moich dyskach były to stuki a na kumpli /podpinanych u mnie/ jakby brak jednej fazy/spadek napięcia jakby hamulce blokowały. Zacznij od kabelków, wyłącz narazie oszczędzanie energii w biosie i windzie.

Ktoś doradzał nowszy bios. Nie zaszkodzi /pod warunkiem , że umiesz Jednak co do odczytów powszechne opinie mówią iż odczyty z płyty można sobie wsadzić a w tym wypadku dogłębnie zawsze można potraktować je poglądowo. A dam sobie urwać że jak będziesz siedział i wgapiał się w odczyty z biosu czy spod windy za pomoca jakiegoś softu /speedfan, aida, sisoftsandra itp. to bydle będzie działać a zaczniesz coś robić i zacznie się technoparada. A może FSB masz przekręcone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znow mialem pada. Partycja c stala sie hidden i przy okazji uszkodzilo sie sporo plikow i kolejna reinstalka...

Moze jest to wazne...Zainstalowalem program active smart i wyskakują mi jakieś błędy przy jednej opcji.oto niektóre logi :

 

05 April 2004  23:00:06 :: INFO

SMART monitoring started - Maxtor 6Y120L0 [Y3L1SFYE]

 

05 April 2004  23:43:18 :: ALERT

[Maxtor 6Y120L0, S/N:Y3L1SFYE] - SMART attribute changed: 

Attribute : C7 - Ultra ATA CRC Error Rate

Last checked value : 1

New value : 35

 

05 April 2004  23:50:37 :: ALERT

[Maxtor 6Y120L0, S/N:Y3L1SFYE] - SMART attribute changed: 

Attribute : C7 - Ultra ATA CRC Error Rate

Last checked value : 35

New value : 26

 

05 April 2004  23:51:52 :: ALERT

[Maxtor 6Y120L0, S/N:Y3L1SFYE] - SMART attribute changed: 

Attribute : C7 - Ultra ATA CRC Error Rate

Last checked value : 35

New value : 28

 

05 April 2004  23:57:06 :: ALERT

[Maxtor 6Y120L0, S/N:Y3L1SFYE] - SMART attribute changed: 

Attribute : C7 - Ultra ATA CRC Error Rate

Last checked value : 28

New value : 1

 

Czy ktoś wie co one oznaczają ?

Jak na moje oko to Ultra ATA CRC error to jest błąd związany z kablem ATA. Może jednak wymiana kabelka pomoże :idea: (włącz SpeedFana i pokaż zakładkę SMART)

 

Miałem coś podobnego raz, dysk od tak sobie zmienił nazwę na Maxtr zamiast Maxtor i rozmiar w biosie z 39GB na 8GB. MBR/bootsektor wszystko poznikało a na partycji C: z katalogami Windows; Program Files i większością innych trzeba było się pożegnać :cry: bo same krzaczki w środku były. I tu mam pytanie - jak to możliwe że jakiś chwilowy błąd jest w stanie tyle zepsuć :?: 8O (i do tego wybiórczo, bo akurat na jednej partycji ?) (dopiero po wypięciu i ponownym wpięciu dysk stał się normalnie widoczny)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...