Skocz do zawartości
rastablasta

!MATURA - PRZECIEKI

Rekomendowane odpowiedzi

z pola o ile wiem, nie ma punktowania żadnego.

 

pozdr

"Aby zdać maturę, musisz wykazać się:

- zrozumieniem tematu,

- znajomością i rozumieniem wybranych utworów literackich i innych tekstów kultury,

- umiejętnością odwoływania się do tekstów przy formułowaniu sądów,

- umiejętnością interpretowania utworów literackich,

- umiejętnością formułowania i uzasadniania opinii i sądów,

- odwoływaniem się do kontekstów kulturowych,

- umiejętnością ujmowania zadania w logiczny wywód,

- umiejętnością komponowania spójnej wypowiedzi,

- umiejętnościami stylistyczno - językowymi,

- zastosowaniem zasad gramatycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych." (źródło - matura.interia.pl)

 

Każdy z tych jest punktowany przez nauczyciela zgodnie z "kliszą" którą posiada za które z poszczególnych zagadnień ile może przyznać punktów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TEMATY MATURY 2004 POLSKI (pewniaki):

1. "Jestem za a nawet przeciw" - zinterpretuj słowa znanego Polaka Lecha Wałęsy w odniesieniu do znanych Ci utworów literackich.

2. Andrzej Lepper - romantyk czy pozytywista? Uzasadnij swój wybór z wykorzystaniem "Chłopów" Reymonta.

3. Pudzianowski- Herkules naszych czasów. Odnieś jego osiągniecia (dźwiganie ciężarówki na barana, podnoszenie walizek wypełnionych bardzo ciężką kupą, rzut fortepianem na odległość) do osiagniec mitycznego Herkulesa.

4. "Mydło lubi zabawę..." Twoje przemyślenia na temat

homoseksualizmu w literaturze polskiej i światowej.

5. " A ona na<span style="color:red;">[ciach!]</span>a tańczyła na stole a my na<span style="color:red;">[ciach!]</span>leni o żesz qrwa ja <span style="color:red;">[ciach!]</span>le" - wykorzystując ten znany cytat opisz bogactwo języka polskiego w całej swojej okazałości. Przedstaw także inne znane cytaty popierające tezę.

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MOJA SCIAGA

moze sie komus przyda

 

macie jakiegos stresa na kilkadziesiąd godzin przed egzaminkiem?

A jak bedziesz korzystal z tej sciagi? Bo ja mam podobna z tymi motywami tylko ze chyba nie wyjme takiego pliku sciag na lawke (posortowane alfabetycznie) i nie bede przegladal? ;p Trzeba chyba bedzie wyjsc do kibla i tam odpowiedni przygotowac material :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 45 posortowane alfabetycznie :) w marynarce dodatkowe 16 kieszonek bo tyle liter rozpoczynajacych motywy :) np motyw buntu 2 kieszonka od góry po lewej stronie 8) kurcze wczoraj od 12 do 20 powtórzyłem cały polski.. dzisiaj od 10 juz sie ucze tak do 16 powtórka epok(ksiazki, filozofie, zalozenia) a pozniej motywy do wieczora...jak wroce z polaka to sie bioli poucze ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MOJA SCIAGA

moze sie komus przyda

 

macie jakiegos stresa na kilkadziesiąd godzin przed egzaminkiem?

A jak bedziesz korzystal z tej sciagi? Bo ja mam podobna z tymi motywami tylko ze chyba nie wyjme takiego pliku sciag na lawke (posortowane alfabetycznie) i nie bede przegladal? ;p Trzeba chyba bedzie wyjsc do kibla i tam odpowiedni przygotowac material :)

mam spis tresci do sciag, kazda pasek ma swoj numerek

ogladam na spisie ktory numerek jest mi potrzebny,

i w kieszeni odliczam i wysiągam, zginam na maly format,

daje pod kartke albo pod reke i jechane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie jakis taki spis motywow i lektur ? (ja mam jedynie to co bylo na torrencie) Nie chodzi mi o cale wypracowania dla kazdego motywu tylko krotko napisane

motyw wsi:

Chlopi Reymont

Pan Tadeusz Slowacki

 

Dopisze sobie do tego bohaterow, krotko dla przypomnienia cos i wszystko sobie bede przypominal juz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie jakis taki spis motywow i lektur ? (ja mam jedynie to co bylo na torrencie) Nie chodzi mi o cale wypracowania dla kazdego motywu tylko krotko napisane

motyw wsi:

Chlopi Reymont

Pan Tadeusz Slowacki

 

Dopisze sobie do tego bohaterow, krotko dla przypomnienia cos i wszystko sobie bede przypominal juz.

:lol: :lol: 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Polskość i Europejskość w literarurze

Jakie lekturki ?

 

2. Tolerancja i wybaczenie w literaturze

Jakie lekturki ?

 

3. Udziwnienia w literaturze hehe lol

Jkaie lekturki ?

 

Macie jakies pomyslu ? BO ja sie zastanawiam :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wpadlem na kilka lekturek na 1 temat:

 

Nowy Testament i Jezus :> wybaczanie

 

Jacek Soplica :> wybaczanie

 

Mendel Gdański - wybaczanie i nietolerancja

 

cos o zydach w gettcie itp to rozpatrzenie tolerancji z dwoch stron :>

 

moze Giaur :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniuchajcie wokol "Pasji".

 

Generalnie nie polecam przezynac slowo w slowo ze sciagi - widac od razu, ze to nie wasze. Sporo nauczycieli puktuje na maturach MYSLENIE - ja jestem tego przykladem - nie majac pojecia o temacie ktory sobie wybralem (co decyduje o losie czlowieka ?) sciemnialem o Stroppie z rozmow z katem (jedyna lektura jaka przeczytalem ;) ) i o "Celi" z Jennifer Lopez (POWAZNIE! :mrgreen:). I dostalem 5 ;]

 

A o "Celi" dlatego, ze nie chcialo mi sie uczyc do matury i zamiast tego gapilem rozne filmy - m.in. ten ;] Tak dla odstresowania. Lepiej byc spokojnym i niekumatym, niz obrytym i osranym. Polski to jest wodolejstwo pospolite - zawsze sie cos zmysli ;]

 

Polamania pior maturzysci, pojutrze posmiejemy, ze jednak TO BYLA sciema :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...