Skocz do zawartości
radek_marko

Eksperyment COPAL

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka.

A czy ktoś używa środka sprzedawanego w MCS o nazwie ALGOL. W moim układzie (X3M, Abadon NB, Pawnee, niezatapialny Atman 306, rezerwuar z pleksi w miejski cd-rom, nagrzewnica super wpłukana z Łady) po około 3-4 tygodniach pracy z wodą demineralizowaną pojawił się syf. Woda jest żółto - brunatna, i na króćcach widać brązowy osad. W układzie krąży ok. 1,75 L płynu, a ALGOL wlałem na 15L cieczy. Co może być przyczyną zmętnienia - zbrunatnienia wody???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem te wszystkie posty (ufff) i na początku chciałem kupić ten COPAL. Jednak w miarę czytania chęci mi odeszły. Jak na razie od miesiąca jadę na borygo zmieszanym w stosunku 1:2 z wodą destylowaną i nie ma żadnych żyjątek. Wcześniej jechałem tylko na samej destylowanej i po 2 tygodniach miałem już zoo. A co sądzicie żeby dolać tam setkę ? Z niczym nie będzie to reagowalo?- głównie chodzi mi o borygo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zrobić mieszankę bezpieczną:

 

*destylowana 2razy, przegotowana H2O

*copal przeciwko korozji

* na gdzyby - silny środek grzybobójczy, oprysk sadowniczy (np. discus, score, merpan, kaptan)

 

merpan

syllit

score

 

*na bakterie - antybiotyk (np.duomox)

 

Zastanawiam się czy taka kombinacja w pełni uniemożliwi rozwój innych żyjątek np. glonów, czy lepiej dodać czegoś jeszcze??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio tak miałem, i po pół roku, jednak coś się zadomowiło.

 

Pozatym zwracam też uwagę na przewodnictwo elektryczne roztworu.

Im mniejsze stęrzenie soli w wodzie destylowanej, tym mniejsze przewodnictwo,

co zarazem daje mniejszą szansę na zniszczenie sprzętu podczas wycieku.

Płyn do chłodnic podejrzewan że jest wspaniałym przewodnikiem.

Antybiotyku wsypuję szczyptę, fungicydu 2, 3 krople, więc myślę że niewielkie ilości niezmienią znacządo izolacyjnego harakteru wody destylowanej (ewentualnie dejonizowanej).

 

Ciekawi mnie tylko czy całego planu, niezniszczy copal...

Jeśli ktoś ma możliwość zbadania konduktometrem roztworu copalu, to był bym wdzięczny.

Edytowane przez SuperRzeźniK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, ja używam płynu antyglonowego Waterdos SIM 28 (mniej wiecej taka nazwa) kupiłem go w www.cpc.pl i nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Proszę o komentarz. Narezie tydzien mam WC i niema kolorowych ludzików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak prześledziłem ten wątek i zauważyłem sporo pomysłów, otóż też mam jeden jak narazie działający.

 

Znajomy który lubi eksperymentować wymieszał wodę destylowaną z RANDAP'em (środek to wypalania chwastów działkowych i niedziałkowych) jak narazie woda od 2 miesięcy koloru nie zmienila, zyjątek teraz raczej nie ma

 

zestaw prawie w calości wykonany z miedzi oprócz węzy i pompki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne rzeczy tu Panowie wypisują :D

Mam WC od ponad roku a w nim Copal i żadnych ufoludków czy białych nalotów. W układzie są miedziano-mosiężna chłodnica, miedziane bloki, pompka od C.O. z aluminium i żeliwa no i węże ;).

Miałem biały nalot po pierwszym napełnieniu układu po jakiś 2-3 miesiącach, podejrzewam że coś było w wężach, jakiś środek zabezpieczający albo coś, ale wymieniłem węże, wyczyściłem układ, wymieniłem wodę i od roku spokój.

Edytowane przez Outlander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co tak mieszasz. Wystarczy że zmieszasz czysta wodę z jakimś płynem do chłodnic i za cholerę nic ci się nie zalęgnie.

nie jest tak rozowo jak piszesz

3 miechy temu rozrobilem 1,5l roztworu 50-50%

ok 0,7l weszla do ukladu, reszta zostala w plastikowej(czystej, zamknietej) butelce

 

o ile w ukladzie nic nie ma (ciemno w kompie) to w butelce od ch.... glonow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem z zawodu chemikiem wiec dodam cos od siebie:

 

1. metale tworzą ze soba mikroogniwa, tzn: że na styku np. Cu i Al zachodzi reakcja i metal niszczeje - z tad te osady (tak samo tworzy sie rdza..tylko ze z Fe).....najlepiej nie laczyc ze soba elementow z roznych metali... i unikac stopow metali -bo te koroduja najszybciej (nie ktore wyjatki wrecz odwrotnie..sa specjalnie dobrane aby nie korodowaly)

 

2. Al,Pb,Sn tworza roztwory alkaliczne (np. z woda)-zgestnienie roztworu -inaczej gluty :)

 

3. od sredniowiecza znane sa bakteriobujcze wlasciwosci Srebra ...mozna by cos z tym pokombinowac ;)

 

4. przedewszytkim r-r nie powinien przewodzic nawet najmniejszego pradu

 

zamierzam zlozyc WC wiec za jakis czas cos pokombinuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ciekawe, bo jakoś moje WC jest cały czas wystawione na światło i przedtem borygo, a teraz niebieski płyn z TESCO przeciwdziałają rozwojowi tych żyjątek. A ta samą ciecz mam już od wiosny i dalej jest w dobrej kondycji.

 

Jedyna wada to matowienie węży po użyciu tej mieszanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie, czy borygo jest przewodnikiem elektrycznym prownywalnym z wodą? Mam nadzieje ze nie, ałe jakos nikt nic na ten temat nie napisał. Czy borygo gorzej przwodzi elktrycznosć?

Edytowane przez Miazga82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda jako H2O jest izolatorem!! już pisałem o tym!!

Kranówa ze zdysocjonowanymi milionami świństw jest dobrym przewodnikiem, ale czysta H2O prawie wcale nie przewodzi!!

Borygo przewodzi bardzo dobrze, dlatego (jak już pisałem) nie jest najlepszą substancją w ukłądzie w wypadku wylewu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...