Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

a ten kompresor na gorze to do oprozniania???

odpowiem za berkuta :D Bero ma na 2 stopniu 2 kompresory w celu zwiekszenia mocy jeden to chyba danfoss 10ccm3 a drugi to bydle od

klimy

berkut mam takie pyatnko co do kaskady...

ile to cholerstwo zre pradu???

duzo :D ale statystycznie obliczyc sie nie da bo moc kompresora nie wpelni = mocy pobieranej przez niego :/ ale tu juz bero niech sie wypowie

 

a tak sie teraz przyjzalem i mam pytanie :

berkut po co ci szczoteczka do zebow przy kaskadzie ?? :?

zgaduje do sprawdzania przecieków mydlinami?. Co do kaskady bera to dziala jak narazie z tego co wiem narazie na Duble R22 i cisnie -60C , R23 bedzie montowany na dniach i temp ~ -90 , -100C.

 

berkut popraw jak cos pomylilem :D mam nadzieje ze zaoszczedziłem ci pisania :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tonic

jakie bardzo duzo?? gdzies ty takie rzeczy znalazl?? zurzycie pradu porownywalne z kompresorem starszym, no moze troszke wiecej;).......

W książce dla majsterkowiczów, miedzy kompresorem sprężarkowym a

absorcyjnym jest duża różnica w poborze prądu

 

jest tylko problemik kolejny ze wzgledu na ulozenie konstrukcji trzeba zastosowac medium przenoszace cieplo z procka do czesci chlodniczej.... bo procek w budzie 30 cm nad podloga a czesc chlodna na wysokosci 1,3M ;( i raczej tego niebede zmienial;) myslalem nad wydajnym blokiem na ciecz( moze glicerynka ??) i porzadny wymiennik ciepla na czesci chlodniczej... w ukladzie pompka akwarystyczna ( pytanie czy pojedzie na glicerynie przy temperatuze -40C) albo jakis wyższy alkochol moze heksanol?? albo heptanol?? te by mialy zblizona gestosc do wody........ moze ktos poradzi??

Pompki teoretycznie poniżej -40 stopni zaczynają się pękać, a co do

chłodziwa to berkut proponował mieszaninę glikolu i etanolu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roznica pomiedzy kompresorem a adsorbcyjnym zalezy w duzej mieze od zastosowanego środka chlodzacego( zazwyczaj woda amoniakalna +NH3(gazowy)+H2) rezygnujac z H2O mozna uzskac lepsze sprawnosci ale dokladniej trzeba dobrac punkt pracy takiego ukladu zmienic cisnienia w nim panujace oraz mozna gaz zmienic na szlachetny( dobze by bylo xenon wpakowac w uklad) z pobieznych obliczen wynika ze by schlodzic procka wydzielajacego 110W (temp pracy liczona -40C) potrzeba 150-200W dostarczyc do ukladu grzaleczka(oczywiscie niepracujaca ciagle tylko regulowana niewiem czy to zda egzamin zwlaszcza ze pompka w dupe dostanie bo musi przy -40 pracowac;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompka wytrzyma spokojnie przy -40C.. dopiero ponizej pojawiaja sie problmy...

 

Nie wiem szczerze mowiac jak dziala te chlodzenie do konca ale nie wierze w to ze takie temp. beda...

 

Kaskada... chyba zarznlem wtryskiwywacz ale musze to jeszcze sprawdzic.... + przecieka gdzies ale to standart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ufff przebrnalem przez te 100 stron, zajelo mi to ponad tydzien czasu ale sie oplacalo, ale teraz jak zwykle kilka pytan :twisted: :

 

1)

Prosze w miare mozliwosci o zamieszczenie zdjec badz projektow parownikow albo nawet stworzenia oddzielnego topicu i tam zrobienie galerii FC (bradzo duzo osob pousuwlo z serwerow swoje zdjecia i teraz pozostaly same czerwone kwadraty :( )

 

2)

duzo osob pytalo ale nikt nie dal konkretnej odpowiedzi co rodzaju sprezarki jakiej kupic, wiem ze wazniejsza jest pojemnosc skokowa niz moc ale chcialbym zeby ktos napisal pare przykladow sprezarek ktore beda ok (sam bede chcial kupic jakas mala zeby moc zintegrowac to wszystko jak Dioda, tak wiec bardziej zalezy mi na ciszy niz na wydajnosc choc zdalo by sie osiagnac te -30C na parwoniku)

 

sprezarki moze na przykladzie tego sklepu

SKLEP

 

3)

czy dno parownika musi miec okreslona grubosc np 3mm?

 

4)

czy jesli zastosuje AZR to moge wtedy uzyc dwolnej dlugosci i srednicy kapilary, jesli nie to jakie wymiary wchodza w rachube przy zastosowaniu AZR?

 

5)

W sklpeie chlodniczym powidzieli mi ze jak zastosuje freon r134a to bede mogl zrezygnowac z wentylatora na skraplaczu bo ten gaz jes "bardziej lotny" niz r22

 

6)

jakies srednicy wew ma byc rurka ssaca wychadzaca z parwonika 6-10mm? chcialbym zastosowac jaka elastyczna rurke by moc umiescic parownik prostopadle

 

7)

filtr ma byc umieszczony pionowo czy poziomo, czy wazna jest jego wielkosc? jesli tak to jakie wymiary sa najlepsze?

 

 

jeszcze raz prosze o stworzenie galerii z opisem zastosowanego sprzetu ale zeby zdjecia byly aktywne na dluzej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rosio

1. wazne jest aby parownik mial stosunkowo duza powierzchnie parowania ,wlot na srodku ,male kanaliki i pare pięter.

 

2. Danfoos , moc wg. uznania

 

3. Im mniejsza grubosc tym lepiej

 

4. nie wiem ,AZR w jednostopniowym układzie gdzie parownik chłodzi bezposrednio proca nie jest najlepszym pomyslem. Lepiej kapliare 2.2m 0.7mm ID

 

5. r134a owszem lepiej sie skrapla ,ale imo jakis przebieg musi byc. Pamietaj im lepsza temp skraplania tym lepsze tempratury na parowniku (szczegolnie w full load)

 

6. Nie ma reguly wszystko da sie wykalibrowac! , rurka ssaca dostosuje sie do odpowiedniej ilosci gazu w ukladzie i cisnien do czego prowadzi kalibracja

 

7. Nie wielkosc filtr a pojemnosc imo. najlepiej o jak najwieszej pojemnosci (na dluzej starczy) filtr powinien byc vectral'nie (nie wiem jak jest po polsku) kapliara w dół.

 

Z wlasnych doswiadczen wiem ze wydajny skraplacz jest bardzo wazny! wiec wez jak najwiekszy (no ale bez przesady :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. wazne jest aby parownik mial stosunkowo duza powierzchnie parowania ,wlot na srodku ,male kanaliki i pare pięter. 

Wielopietrowosc to przezytek podobnie jak bloki ala cpc

 

Calosc musi byc tak skonstruowana by plynny, wrzacy gaz znajdowal sie przy rdzeniu procka i odbieral cieplo bezposrednio od miedzi znajdujacej sie nad nim

 

3. Im mniejsza grubosc tym lepiej

Musi byc gruby w miare poniewaz trzeba sie ubezpieczyc na to ze wrzacy gaz moze byc "zdmuchniety" z miedzi, z 1mm dnem odrazu sie rozgrzeje

 

Pamietaj takze ze musi byc sztywny by sie nie wygiol. 3mm to rozsadna grubosc, przyczym wole uzywac grubsze poniewaz temp. sa stabilniejsze

 

5) niech nie pierdziela - i tak bedziesz musial uzyc wentylator wiec co ci szkodzi - bedzie 20C mniej...

 

6. Nie ma reguly wszystko da sie wykalibrowac! , rurka ssaca dostosuje sie do odpowiedniej ilosci gazu w ukladzie i cisnien do czego prowadzi kalibracja

uklad trzeba zaprojektowac wpierw, miec zalozenia konstrukcyjne, potem dopiero do tego sie kalibruje

 

7. Nie wielkosc filtr a pojemnosc imo. najlepiej o jak najwieszej pojemnosci (na dluzej starczy) filtr powinien byc vectral'nie (nie wiem jak jest po polsku) kapliara w dół. 

Liczy sie wklad, moze byc granulat badz tez wklad kompresowany, najlepsze sa te z wkladem, ALCO

 

Heh, angielskiego nie znasz a uzywasz terminy z niego bo polskich slow brakuje, rotflmao... Filtr powinien byc pionowo, wlotem u gory, wylotem u dolu

 

Do uklad tak malego jak twoj (jesli to jest DD), z pompa prozniowa dobra mozesz spokojnie uzyc filtr olowkowy, z granulatem

 

Skraplacz jest wazny ale nie w takim stopniu jak kompresor i parownik- jesli bedzie spelnial pewne minimalne wymagania wszystko bedzie ok (temp. skraplania <40C)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh' date=' angielskiego nie znasz a uzywasz terminy z niego bo polskich slow brakuje, rotflmao... [/quote']

no... nie moge zapamietac nigdy jak jest pionowo a jak jest poziomo (ten jezyk jest glupi...) a po angielsku to wiem ze Horizontal będzie "-" bo mi sie kojarzy z horyzontem :D a vertical "l" bo mi sie nie kojarzy z horzontem :D

 

proste nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow dzieki ze mnie nie zbesztaliscie a rzeczowo odpowiedzieliscie :)

 

ale jeszcze nie wiem jaka powinna byc srednica wew rurki ssacej idacej od parownika i czy ona ma byc wpuszczona w glab parownika czy ma byc na rowni z 'wieczkiem' zamykajacym parownik i to samo z kapilara, na ile ona ma byc wpuszczona w glab parownika a raczej na jakiej wysoosci od dna parownika ma sie ona zajmowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

berkut nie kazdemu sie chce dobierac eksperymentalnie :D tracac kilogramy gazu ,czasu i lutujac to po 8 tysiecy razy... Gdzies widzialem kalkulator na dlugosc kapliary autorstwa francuskiego ,oraz arkusze exelowskie do obliczania!. Moze ktos by poszukał? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na ile ona ma byc wpuszczona w glab parownika a raczej na jakiej wysoosci od dna parownika ma sie ona zajmowac?

Kapilara musi byc dobrana eksperymentalnie

Czytaj ze zrozumieniem - miejsce rowniez... Patrz, a ja mialem chec i ochote lutowac setki razy, tracic kilogramy gazu itd. a jakos nikt mi tego nie zrefunduje... a inni nie moga poeksperymentowac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

berkut nie kazdemu sie chce dobierac eksperymentalnie :D tracac kilogramy gazu ,czasu i lutujac to po 8 tysiecy razy... Gdzies widzialem kalkulator na dlugosc kapliary autorstwa francuskiego ,oraz arkusze exelowskie do obliczania!. Moze ktos by poszukał? :D

 

to jest chyba najwiekszy lol jaki byU na tym topicu :lol: jak Ci sie nie chce to nie zabieraj sie za to; sam sobie poszukaj dlaczego ktos ma szukac za Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

berkut nie kazdemu sie chce dobierac eksperymentalnie :D tracac kilogramy gazu ,czasu i lutujac to po 8 tysiecy razy... Gdzies widzialem kalkulator na dlugosc kapliary autorstwa francuskiego ,oraz arkusze exelowskie do obliczania!. Moze ktos by poszukał? :D

 

to jest chyba najwiekszy lol jaki byU na tym topicu :lol: jak Ci sie nie chce to nie zabieraj sie za to; sam sobie poszukaj dlaczego ktos ma szukac za Ciebie

sam jestes lol ! jezeli jestes przeciwko wzajemnej pomocy to po co w ogóle to forum? ,po co ten topic? po co religie?... A wybieranie kapliary na długość jest bardzo prymitywne... widze ze wszyscy graja tak jak im berkut zagra! ,jak berkut stoi na poziomie wybierania kapliary eksperymentalnie to wszyscy tak mają robić LOL. są wzory i programy duzo mniej prymitywne niż ten sposób...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze dla ciebie np. Gary Lloyd takze jest jaskiniowcem ?

 

Jakos perfekcji nie widzialem w twoim ukladzie, nawet nie zblizasz sie do wartosci podawanych w specyfikacjach kompresorow, u mnie jakos sie udaje.

 

Kazdy uklad jest inny, inne sa temp. w ktorych pracuje itd. Trzeba dobierac dlugosc kapilary eksperymentalnie by wycisnac z ukladu tyle ile sie da

 

Ja nie uzywam na codzien kapilar, eksperymentuje z innymi technikami, wtrysk, przerabianie dyszy od TZR'ow na AZR'y itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie nie klodzcie sie :?

 

wiem ze niektorzy moga byc urazeni ze coraz wiecej osob probuje skladac swoje FC i co za tym idzie chlodzenie freonem staje sie mniej eksluzywne wchodzac w warstwe plebsu, ale sami jestescie sobie winni (bylo nie wyciagac tego na swiatlo dzienne)

 

ale skoro juz sie to stalo to mozecie podac te parametry ktore sa najbardziej uniwersalne by tylk udalo sie zlozyc komus FC a potem jesli chce osiagnac jak najlepsze wyniki to niech kombinuje ze skracenie kaiplar itd

 

takze pomagajcie jak najbardziej mozecie by innym oszczedzic trudu i podniesc bezpieczenstwo przy skladnia FC :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze dla ciebie np. Gary Lloyd takze jest jaskiniowcem ?

 

Jakos perfekcji nie widzialem w twoim ukladzie, nawet nie zblizasz sie do wartosci podawanych w specyfikacjach kompresorow, u mnie jakos sie udaje.

 

Kazdy uklad jest inny, inne sa temp. w ktorych pracuje itd. Trzeba dobierac dlugosc kapilary eksperymentalnie by wycisnac z ukladu tyle ile sie da

 

Ja nie uzywam na codzien kapilar, eksperymentuje z innymi technikami, wtrysk, przerabianie dyszy od TZR'ow na AZR'y itd...

1. nie

 

2. a ty w ogóle wiesz jaki ja mam kompresor 8O 8O ? prosze cie mędrco z kosmosu błagam powiedz jaki mam kompresor ! nigdy go nie widziałeś ,a wiesz lepiej odemnie (ja dokladnie nie wiem) ciekawe... Mój układ był na tyle prefekcyjny żeby podeptać ci pięty i pokiereszować szyki

 

3. zgodze sie ale przy jednostopniowym ukladzie przy takich mocach jakich my uzywamy ,wybieranie eksperymentalne w porównaniu do wybierania obliczeniowego jest moim zdaniem przerostem formy nad treścią... jezeli ktos lubi tracić kilogramy gazu ,oraz czasu i nerwów dla ułamków stopnia to prosze bardzo... ale moim zdaniem jest to chore

 

Piszesz każdy układ jest inny!. TAK ZGADZAM SIE MASZ CAŁKOWITĄ RACJE!!! tylko jak widać nie wszyscy się do tego stosują... Wszyscy wzorują sie na tobie co powiesz jest tu uwazane za najwieksza racje i wszyscy to lansują. Ale koledzy KAŻDY UKŁAD JEST INNY! tak więc to co stosuje berkut do swojego uklładu nie jest zawsze złotym środkiem do waszych! tak więc troche kreatywności!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak śledze ten temat i widze że on poprostu wygasa. Zaczynają sie kłucić o byle kijek, a przecież nie o to tu chodzi. Jeleń piszesz że wszyscy sie wzorują sie na berkucie, a moje pytanie jest - a na kim mają sie wzorować? Gość osiągną -80 stopni, i z pewnością jest o pare myśli dalej niż ktokolwiek z tego forum. Aha i jeszcze jedno; on zaczął tę bajke na tweak pierwszy więc wie (chyba?)najwięcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie nie klodzcie sie :? 

 

wiem ze niektorzy moga byc urazeni ze coraz wiecej osob probuje skladac swoje FC i co za tym idzie chlodzenie freonem staje sie mniej eksluzywne wchodzac w warstwe plebsu, ale sami jestescie sobie winni (bylo nie wyciagac tego na swiatlo dzienne)

 

ale skoro juz sie to stalo to mozecie podac te parametry ktore sa najbardziej uniwersalne by tylk udalo sie zlozyc komus FC a potem jesli chce osiagnac jak najlepsze wyniki to niech kombinuje ze skracenie kaiplar itd

 

takze pomagajcie jak najbardziej mozecie by innym oszczedzic trudu i podniesc bezpieczenstwo przy skladnia FC :)

nie chodzi o eksluzywnosc... kazdy moze sobie zlozyc FC! tylko niech składa swój włąsny układ nie kopiuje! tworzy własne pomysły. To jest słuszne! bo wtedy polski skill chłodzenia freonem rośnie! i o to nam chyba chodzi nie? ,a nie zby kazdy miał taki sam ukjład nie mając o nim zielonego pojęcia :D. Co do uniwersali to : kapliara 2.2m 0.7mm ,ogólnie dostępna jest 1mm ja uzylem jakies 2.9m i było ok. Rosio wykaz sie :D i poszukaj po necie jakiś wzorów na dlugosc kapliar? ,to sie przyda nam wszytskim i tobie!. Skraplacz jak najwydajniejszy juz ci pisałem reszte.

W sumie najlepszy sposobem było by kupienie gotowego klimatyzatora! (tam masz wszytsko dobrane przez fachowców) i przerobienie strony niskiego ciśnienia na przystosowaną do chłodzenia komputera. Jezeli ci zalezy na łatwości ,oszczedzisz sobie problemów z przeciekami kompatybilnoscią kompresora do skraplacza itp itd problemami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

widze ze wszyscy graja tak jak im berkut zagra!

Z tym to sie zgodze.

co do kapilar to prosze http://www.xtremesystems.org/forums/showth...?threadid=29694

Moze mi sie jeszcze uda skombinowac jakis program do obliczania kapilary u zaprzyjaznionego sprzedawcy w skelepie z chlodnictwem.

styraj wzory program moge napisać na szybko taki prosty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak śledze ten temat i widze że on poprostu wygasa. Zaczynają sie kłucić o byle kijek, a przecież nie o to tu chodzi.  Jeleń piszesz że wszyscy sie wzorują sie na berkucie, a moje pytanie jest - a na kim mają sie wzorować? Gość osiągną -80 stopni, i z pewnością jest o pare myśli dalej niż ktokolwiek z tego forum. Aha i jeszcze jedno; on zaczął tę bajke na tweak pierwszy więc wie (chyba?)najwięcej

no wlasnie...! o to chodzi aby sie nie wzorować! na nim tylko robić swoje! zdobywać własne doświadczenia pozniej sie nimi dzielić itp itd... Poprostu jezeli kazdy bedzie sie wzorowac na nim to Polska grupa FC bedzie szla jedną sciezka zamkniętą przez jednego typa! a to do niczego dobrego nie zmierza ,kazdy powinnein okazac troche własnego wkładu pracy wtedy skill nam skoczy w góre!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. a ty w ogóle wiesz jaki ja mam kompresor  ? prosze cie mędrco z kosmosu błagam powiedz jaki mam kompresor ! nigdy go nie widziałeś ,a wiesz lepiej odemnie (ja dokladnie nie wiem) ciekawe... Mój układ był na tyle prefekcyjny żeby podeptać ci pięty i pokiereszować szyki

Mowiles ze masz TL7.5 czy jak sie zwal (nie chce mi sie wygrzebywac kartki)

 

 

no wlasnie...! o to chodzi aby sie nie wzorować! na nim tylko robić swoje! zdobywać własne doświadczenia pozniej sie nimi dzielić itp itd... Poprostu jezeli kazdy bedzie sie wzorowac na nim to Polska grupa FC bedzie szla jedną sciezka zamkniętą przez jednego typa! a to do niczego dobrego nie zmierza ,kazdy powinnein okazac troche własnego wkładu pracy wtedy skill nam skoczy w góre!

Narazie "ten jeden koles" robi co moze by to jakos istnialo, niestety Radek nie moze pracowac a pracowal ze mna bardzo skutecznie np. nad wtryskiem, ja dalem podwaliny teoretyczne, Radek elegancko wykonal (mial czas, ja nie) i w ten sposob mial pierwszy na swiecie uklad z wtryskiwywaczem ktory chlodzil, zaraz potem ja zlozylem swoj ktory moglem swobodnie kontrolowac (Radek mial problemy z praca wtryskiwywacza- wynikalo to po prostu z pecha- mielismy rozne wtryskiwywacze, mialem fuksa) i byl to 1 w pelni dzialajacy uklad... i wiele innych przykladow. Chodze tam gdzie nie ma amerykanow, finow itd.

Tam gdzie ja bylem tam dopiero pelzajaja niektorzy wiec nie pierdziel...

 

Mój układ był na tyle prefekcyjny żeby podeptać ci pięty i pokiereszować szyki

Hahahahahahahahh...... temp co rozmowe miales inne, raz wyzsze raz nizsze, problemy z prockiem <-> parownik i wiele innych... Nie porownuj... Nie mi dopisalo szczescie z prockiem (czy raczej mnoznik 12x mnie ogranicza) i nie bron sie jak dziecko ze Szymek mnie wyratowal...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

widze ze wszyscy graja tak jak im berkut zagra!

Z tym to sie zgodze.

co do kapilar to prosze http://www.xtremesystems.org/forums/showth...?threadid=29694

Moze mi sie jeszcze uda skombinowac jakis program do obliczania kapilary u zaprzyjaznionego sprzedawcy w skelepie z chlodnictwem.

styraj wzory program moge napisać na szybko taki prosty

Wersja 3m / 0.7-0.8mm byla wtedy gdy jeszcze nie bylo to opracowane

 

Nigdy nie chcialo mi sie siedziec nad kapilarami, za bardzo mnie wkurzaly, calkowity brak kontroli po zrobieniu ukladu... wole sie meczyc z innymi problemami i je rozpracowac...

 

 

Jak chcecie to moge was po prostu zostawic samym sobie i juz, sami sobie poradzicie, jak widac jestem po prostu tym zlym wg. Jelenia, spoko, nie ma sprawy... gl hf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...